مقدمه ای بر تعمیر و نگهداری

 

Wednesday, October 03, 2007

An Introduction to Total Productive Maintenance (TPM)

مقدمه ای بر تعمیر و نگهداری بر اساس بهره وری کامل

بخش اول

By Venkatesh J 

مترجم : محمد توکلی

مقدمه :

در تمامی واحدهای تولیدی دستگاههای وجود دارند که نیاز به نگهداری دارند و در صورت خراب شدن باید تعمیر شوند . این دستگاهها می توانند طیف وسیعی را در بر بگیرند از توربین و کمپرسور و پمپ در واحدهای صنعتی گرفته تا ماشین آلات سبک و سنگین و دستگاههای کشاورزی و خدماتی و بسته بندی و شرکت های تولیدی .

خط تولید باید شبانه روز کار کند و هر گونه وقفه ای در کار آن باعث می شود که خسارت های سنگینی  هم از جنبه مواد خام و دستگاهها و هم از نظر نیروی انسانی به آن واحد وارد شود اما کار مستمر واحد تولیدی منوط به آن است که دستگاهها خراب نشوند و یا اگر خراب شدند در کوتاهترین زمان ممکن درست شوند و در خط تولید  قرار بگیرند و اینجاست که موضوع تعمیر و نگهداری دستگاهها اهمیت پیدا می کند .

ما اینجا در بانک ماشین آلات دارای انواع دستگاههای سنگین از جمله کرین و لیفتراک هستیم که لازم است همواره سالم و آماده سرویس دادن باشند . هر گونه خرابی این دستگاهها می تواند به هنگام انجام تعمیرات اضظراری یا تعمیرات اساسی OVERHAUL سبب شود تا آن واحد دیرتر در سرویس قرار بگیرد و این به معنی توقف بیشتر خط تولید و هدر رفتن سرمایه های انسانی و مالی است . کافی است به گازهایی که در این حالت از طریق مشعل FLARE  سوزانده می شوند و میلیونها دلار ارزش دارند توجه شود . گاهی این سرمایه های هدر رفته خیلی بیشتر از ارزش ماشین آلات است !

هر دستگاهی عمر مفیدی دارد از آن پس استفاده از آن دستگاه حتی اگر امکان پذیر هم باشد مقرون به صرفه نیست خصوصا برای شرکت های تولیدی بزرگ . الان ما مجموعه ماشین آلاتی داریم که جدیدترین آنها مربوط به سال 1990 یعنی 17 سال پیش است . از نظر نظر استاندارد این ماشین های که اغلب آنها کرین و لیفتراک هستند از رده خارج اند . چون هم طی این مدت تکنولوژی عوض شده است و هم این ماشینها فرسوده و مستهلک شده اند که ضمن اینکه هزینه تامین قطعات یدکی آنها هم بالاست و این دستگاهها بطور متناوب دچار خرابی می شوند .این وضع برای یک واحد صنعتی قابل قبول نیست .

واحدهای مختلف پتروشیمی نیز همین حالت را دارند وباید هر 10 سال یکبار تجهیزات آنها را عوض کرد چون علاوه بر اینکه فرسوده و دچار استهلاک شده اند یک نکته خیلی مهم هم وجود دارد و آن این است که فرآیندهای پتروشیمی هر 10 سال یکبار بطور کامل تغییر می کنند و تولید بر مبنای فرآیند قدیمی اگر هم عملی باشد به صرفه نیست و سود اقتصادی ندارد.  

ضمن اینکه این روزها موضوع حفاظت از محیط زیست هم بصورت یکی از مسائل مهم بین المللی درآمده است و دستگاهها و ماشین آلاتی که باعث آلوده شدن محیط زیست می شوند اجازه کار کردن ندارند و گواهینامه های بین المللی مثل : ایزو 14000 رابه آنها نمی دهند . برای حفظ محیط زیست هم که شده ما ملزم هستیم این تجهیزات را عوض کنیم . مثلا اغلب کرین ها و لیفتراک های ما قدیمی و کهنه هستند و سوخت زیادی مصرف می کنندوحتی روغن ریزی دارند !  و باعث آلوده شدن محیط زیست می شوند .

واحدهای صنعتی ما هم اینگونه هستند الان در واحد CA برای الکترولیز نمک طعام در CELL ROOM  و تولید گاز کلر , مقدار زیادی جیوه مورد استفاده قرار می گیرد . جیوه ای که میزان سمی بودن آن بقدری زیاد است که در حتی در ابعاد قطره ای و در حد دماسنج پزشکی استفاده از آن ممنوع شده است ولی ما اینجا در ابعاد هزاران کیلویی از آن استفاده می کنیم ! با این روش بلایی که بر سر انسانها و موجودات دریایی می آید فاجعه بار است . دیگر حتی نمی توان به ماهی ها منطقه ماهشهر لب زد چون نمی دانیم چند برابر مقدار مجاز در بدن آنها جیوه جمع شده است ؟

بنابراین ما باید اولا از جدیدترین و پیشرفته ترین دستگاهها استفاده کنیم و. ثانیا این دستگاهها را به گونه ای تعمیرو نگهد اری کنیم که همیشه آماده استفاده باشند وگرنه کار ما توجیه اقتصادی ندارد و زحمت هایمان هدر رفته است .

یکی از این روشها که امروزه در تمامی عرصه های صنعت مطرح شده است و حدود 20 سالی از عمر آن می گذرد تعمیر و نگهداری بر مبنای بهره وری کامل است که اختصارا به آن : TPM  گفته می شود  که هم می تواند برای ماشین آلات ما و هم مجموعه واحدهای در حال کار پتروشیمی و سایر واحدهای تولیدی مورد استفاده قرار گیرد و در اینجا نگاهی به آن می اندازیم

What is Total Productive Maintenance ( TPM ) ?

تعمیر و نگهداری بر مبنای بهره وری کامل چیست ؟

TPM را می توان به مثابه علم پزشکی در مکانیک دانست . یعنی TPM عبارتست از برنامه های تعمیرو نگهداری است که مشتمل بر مفاهیم تعریف شده جدید برای تعمیرو نگهداری واحد ها است . هدف از TPM بطور شاخص , افزایش بهره وری و در عین حال رضایت شغلی و اخلاقی هر چه بیشتر کارکنان است .

تمرکز بر روی TPM بعنوان بخشی حیاتی و ضروری از تجارت است . مدت زمان زیادی دنیست که از آن بعنوان فعالیت های غیر انتفاعی نام برده می شود .توقف دستگاهها Down time برای اجرای برنامه های تعمیر و نگهداری بعنوان بخشی از کارهای روزمره شرکت های تولیدی است و بعنوان بخش جدایی ناپذیری از فرآیند تولید است . هدف این است که  بروز وقفه های اضطراری و غیرمترقبه که نیاز به تعمیر دارد به حداقل رسانده شود . The goal is to hold emergency and unscheduled maintenance to a minimum.

Why TPM ?

چرا باید از TPM استفاده کنیم ؟

TPM was introduced to achieve the following objectives. The important ones are listed below.

TPM به منظور برآورده کردن اهدافی  بوجود آمده است که مهم ترین آنها به شرح زیر است :

·         به منظور کاهش اتلاف وقت در دنیای امروز که اقتصاد بسرعت در حال تغییر و دگرگونی است .

·         تولید کالا بدون اینکه از کیفیت آن کاسته شود .

·         کاهش هزینه ها

·         تولید کالاهایی با کمیت پائین در کمترین زمان ممکن

·         عرضه کالاهای بدون نقص  به مشتریان

  • Avoid wastage in a quickly changing economic environment.
  • Producing goods without reducing product quality.
  • Reduce cost.
  • Produce a low batch quantity at the earliest possible time.
  • Goods send to the customers must be non defective.

Similarities and differences between TQM and TPM :

نقاط اشتراک وتفاوت هایی که بین TQM و TPM وجود دارد

The TPM program closely resembles the popular Total Quality Management (TQM) program. Many of the tools such as employee empowerment, benchmarking, documentation, etc. used in TQM are used to implement and optimize TPM.Following are the similarities between the two.

TPM مشابهت های زیادی با TQMTotal Quality Management =  دارد و از جنبه های مختلفی شبیه هم هستند از جمله تجهیز نیروی انسانی – محک زنی – اسناد و غیره . در اینجا به برخی از این مشابهات اشاره شده است :

 

1-     رده های بالای مدیریتی به هر دو این برنامه ها برای انجام کامل تعهدات خود نیاز دارند .

2-     برای اولین اقدام لازم است که نیروی انسانی بر اساس هر دوی این موارد تجیهز شود .

3-     برای به نتیجه رسیدن هر دو این برنامه ها بید به چشم انداز طولانی مدت فکر کرد چون اینها فرآیندهای زمان بر هستند .

4-     هر دوی آنها باعث می شوند که ذهن کارکنان نسبت به شغلی که دارند عوض شود

تفاوتهای بین TQM و TPM  در جدول زیر خلاصه شده است

The

Category

TQM

TPM

Object

Quality ( Output and effects )

Equipment ( Input and cause )

Mains of attaining goal

Systematize the management. It is software oriented

Employees participation and it is hardware oriented

Target

Quality for PPM

Elimination of losses and wastes.

در یک کلام TQM بیشتر نگرشی نرم افزاری است که با مدیریت و کیفیت مواد اولیه و تولیدات سرو کار دارد اما TPM بیشتر جنبه سخت افزاری دارد و با دستگاههای تولیدی و مشارکت کارکنان و حذف ضایعات سرو کار دارد .

/ 0 نظر / 93 بازدید