اجناس اصیل تقلبی !

Wednesday, July 16, 2008

 

اجناس اصیل   تقلبی !

OEM (original equipment manufacturer) = سازنده تجهیزات اصلی.

 

این روزها بقدری اجناسی تقلبی در همه زمینه ها دربازار ریخته است که انصافا شناخت آنها نیاز به تخصص و تجربه بالایی دارد . این هم از خصوصیات اقتصاد ضعیف و زیر زمینی است وقتی ما مستقیما با شرکت های سازنده تماس نداریم و یا تحت تحریم های اقتصادی هستیم و نیز هنگامی که مرزهای کشو برای ورود کالای قاچاق یاز است و عده ای سوجود هستند که کسی آنها را مواخذه نمی کند این روند ادامه دارد چون در آمدهای هنگفتی دارد ولو اینکه باعث صدمه دیدن مال و جان هم وطنان شود !

یکی از نکات جالب در مورد این قطعات ترفندهایی است که بر روی برچسب ها و بسته بندی های آنها وجود دارد مثلا روی یکی نوشته شده است : MODE BY JAPAN  که ما معنی آن را نفهمیدم ! لابد منطورش این است که مدلش و یا نمونه اصلی اش ژاپنی بوده است ولی واقعیت این است که مصرف کننده عام ایرانی همان MODE   را هم ممکن است MADE  بخواند ! و فکر کند قطعه ژاپنی است یا مثلا اسم قطعه را مشابه با نام اصلی نوشته است مثلا روی برخی از لوازم خانگی تقلبی زده است NUTIONAL  که شاید منظورش همان NATIONAL  است ! و یا TEFAL رابا املاهای مختلف نوشته اند و مصرف کننده در می ماند که بالاخره کدام قطعه  و دستگاه اصلی اصلی و کدام تقلبی است . چندی پیش که به قشم رفته بودم  خواستم یک :  اپی لیدی براون برای یکی از همکاران بخرم هر دو نمونه ای که آورده بود دقیقا شبیه هم بودند اصلا با هم مو نمی زدند وقتی خیلی دقت می کردی تفاوت رنگ خیلی کمی بین قطعات پلاستیکی داخلی آنها وجود داشت ولی یکی از آنها تقلبی بود و قیمت اش هم کمتر و اتفاقا همین نوع تقلبی کلی هم وسایل اضافی داشت از جمله کیسه بی حس کننده آمونیاک و کیف مخصوص و واقعا تشخیص اصلی از تقلبی مشکل است البته اکثر فروشندگان خودشان می دانند کدام وسیله اصل و کدام تقلبی است نه اینکه سواد و هوششان بالا باشد نه ! از طریق تجربه این را فهمیده اند ولی گ اغلب مشتری را گمراه می کنند !

شما خودتان باید این تخصص را داشته باشید ( نارحت نباشید اینقدر سرتان کلاه می گذارند که اگر خرده هوشی داشته باشید بعد از مدتی خبره می شوید !)

شما وقتی به بازار تهران بروید با انبوهی از اجناس مواجه می شوید که می گویند از کشورهای عربی و امارات آمده گاهی هم راست می گویند منتها از طریق قشم و کیش به امارات رفته و مارک خورده و دوباره به ایران برگشته حال آنکه در همان تولیدی های داخل کشور درست شده است . چرا ؟ چون ملت ما مارک زده است ! سواد خرید جنس با کیفیت را ندارد ! و از همین روست که هر چه ازخارج آمد لابد خوب است البته برخی کالاهای داخلی هم واقعا بدون کیفیت هستند ما بهترین لباسها را درداخل تولید می کنیم ولی اان گران ترین و با کیفیت ترین البسه در بازار تهران ؛ پوشاک تایلندی است !

 

حالا این در مورد وسایل خانگی و پوشاک و  قطعات عمومی بود اما  وضع هنگامی بدتر می شود که شما می خواهید قطعات تخصصی مربوط به ماشین آلات را سفارش دهید .

 اینجاست که کار مشکل می شود  البته قطعات تقلبی خیلی زود ماهیت اشان به هنگام کار کردن لو می رود منتها ما می خواهیم قبل از اینکه خرید کنیم و پول امان هدر رود قطعه اصلی را شناسایی کنیم

مثلا برای گریسکاری دستگاهها از " گریس پمپ " استفاده می شود که وسیله ای است که با فشار زیاد گریس را از طریق نیپل به درون بخش هایی از دستگاه فرو می کند برای این کار در نوک گریس پمپ یک " اتصالی " یا " سری " COUPLER  دارد که گریس از طریق همین نوک نازل مانند به درون نیپل = ممه تزریق می شود . این قطعه گاهی نیاز به تعویض دارد چون در داخلش اورینگی دارد که در اثر فشار خراب می شود . یکی از همین سازنده های قطعات اصلی و مثلا اورجینال که کلمه OEM را هم درشت درقسمت بالا و سمت چپ برگه ای که محصول بر روی آن قرار گرفته است نوشته شده است شرکتی است که نه نامی دارد و نه نشانی و تنها چیزی که رد پشت کاغذ مزبور نوشته شده است این است که DESIGN BY USA !  = طراحی در آمریکا ! البته این قبیل کارها اکثر وطنی هستند و در بیغوله هایی در اطراف همین تهران خودمان ساخته و پرداخته و بسته بندی می شوند کاری که قبلا چینی ها و هنگ کنگی ها می کردند البته راست هم می گویند طراحی این اجناس در آمریکا و ژاپن صورت گرفته است و اینها همان اجناس را بطور غیر قانونی برداشته اند و کپی سازی کرده اند و ان هم چه کپی ها ؟! ظاهرا با اصل اش مو نمی زند ولی خوب معلوم است که یک جنس تقلبی و کپی شده هیچوقت نمی تواند جای کالای اصلی را بگیرد چون این فقط تقلب است برای فریب دادن مردم وگرنه همان جنس کپی را هم می توان با آدرس و نشانی سازنده و مهر استاندارد داخلی به فروش رساند آن کلمه USA  هم برای آن است که اینها می دانند مصرف کننده ایرانی سواد انگلیسی درست و حسابی ندارد و شاید اصلا نداند MADE با DESIGN  فرق دارد !

تازه خیلی ها خیال خودشان را راحت می کنند و مستقیم می نویسند : MADE IN USA  یا MADE IN JAPAN  کی به کیه ؟

 

.....................................م.ت تیرماه 1387 –

 

/ 0 نظر / 17 بازدید