والوالین :

Saturday, June 21, 2008

 

توضیح  یک واژه :

والوالین :

Valvoline

در ایران مرسوم شده است که به گریس هایی که برای بلبرینگ های چرخ و سایر قسمت های موتور استفاده می شود والوالین می گویند ! در صورتیکه والوالین نام شرکت تجاری است که محصولات مختلف از روغن موتور و روغن چرخ دنده گرفته تا همین گریس های معمولی و نسوز را شامل می شود . شاید بخاطر اینکه اولین بار که اینگونه گریس ها مورد استفاده قرار گرفته اند نام شرکت والوالین روی آنها بوده است نام تجاری شرکت را با نام نوع محصول اشتباه گرفته اند !

که البته این موضوع به یکی دو مورد محدود نمی شود و موارد مشابه فراوانی دارد دقیقا همین اشتباه در مورد کاربرد کلماتی چون موارد زیر را شامل می شود :

تاید = بجای پودر رختشویی

ریکا = بجای مایع ظرفشویی

کلینکس = بجای دستمال کاغذی

کلمن = بجای ترموس

 

که همه این ها را باید ناشی از بی د انشی و کم سوادی افرادی گذاشت که برای اولین بار این نامها را بکار برده اند و امروزه بقدری در جامعه ما رواج دارند و معمول شده اند که جزء غلط های مشهور و مصطلح به حساب می آیند .

 

...........................تیرماه 1387 – ماهشهر – BIPC – محمد توکلی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

/ 1 نظر / 97 بازدید
شادمهر (مهندسان نت ايران)

با سلام و تشکر فراوان از مطالب ارزشمندتان. دنبال اطلاعاتی در مورد دیزل ژنراتورها بودک که با وبلاگ شما اشنا شدم. بسیار عالی بود. یک سوال دارم: کدگذاری و نامگذاری انواع سریهای ددیزل ژنراتورهای کاترپیلار مثل 3406- 3403 -399 بر چه اساسی است؟ ممنون