مزیت استفاده از اینترکولر چیست ؟

 

مزیت استفاده از اینترکولر چیست ؟

What are the advantages of having an intercooler?

What is the purpose of an intercooler? what kind and size or we should I get?

مقدمه :

 

اینترکولر=INTERCOLER  یک مبدل حرارتی است که درهمه موتورهای  دیزلی  که در حاضر تولید می شوند و دارای توربوشارژر و یا سوپرشارژر هستند نصب می شود تا دمای هوای خروجی از این تجهیزات را که گرم شده است پائین بیاورد و خنک کند در جلوی اغلب رادیاتورهای موتورهای دیزل می توانید این اینترکولر را مشاهده کنید این خنک کردن  دو خاصیت دارد :

1-      از احتراق زودهنگام موتور جلوگیری می کند

2-      با خنک کردن هوا چگالی آن بیشتر شده و اکسیژن بیشتری داشته و احتراق بهتری صورت می گیرد

و با این اقدام هوشمندانه  می توان راندمان کاری موتور را افزایش داد بدون اینکه هزینه زیادی صرف شود

افت دما در اینترکولر می تواند حدود 100 درجه باشد .

 

 

اینترکولر در خروجی دمنده ها و یا دریچه های کنترل و توربو شارژر و سوپرشارژر نصب می شود و وظیفه اش خنک کردن هوایی است که بخاطر فشرده شدن داغ شده است . چه در غیر اینصورت این هوای بشدت داغ باعث می شود که موتور احتراق زودتر از موعد داشته باشد . Engine prone to detonate

ضمن اینکه این خنک کننده هوای میانی باعث می شود که با خنک کردن هوا چگالی هوا بیشتر و متراکم تر شود . و هوای چگالتر دارای اکسیژن بیشتری است و می تواند سوخت را بهتر از هوای داغ بسوزاند . به این طریق می توان زمان بندی موتور را زیاد کرد بدون اینکه احتراق پیش از موعد صورت گیرد

 

درجه حرارت خروجی یک دمنده ( یا سوپرشارژر و یا توربو و هر متراکم کننده دیگری حدود 200 درجه سانتیگراد است که بعد از خنک شدن به 100 درجه کاهش پیدا می کند.

Intercooler cools the air charge after it is compressed by a turbo or a supercharger, allowing for more boost and timing without detonation.. As far what to get...depends on the car.

 

. Discharge temps of a 8psi blower are in the 200 degree range, after cooling it is not uncommon to see a drop of over 100 degrees.

............مقدمه و ترجمه از محمد توکلی – 2 شهریورماه 1390 –BIPC خوارزمی

منابع :

http://www.querycat.com/question/2deffa2e9f5ae7d228a2efdd374654bb

http://answers.yahoo.com/question/index?qid=20060612162514AArmYWs

 

/ 0 نظر / 354 بازدید