زمان تعويض روغن موتور

<?xml:namespace prefix = st1 ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:smarttags" />Sunday, January 09, 2005<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 زمان تعويض روغن موتور

مقدمه :

روانكاري درست و تعويض به موقع روغن موتور از جمله مهم ترين عواملي است كه تضمين كننده كاركرد درست ماشين بوده اثر زيادي در بالا بردن عمر كاري ماشين دارد . در كشورهايي غربي و صنعتي بدليل گران بودن روغن و بالابودن هزينه تعويض آن و از همه مهم تر توجهي زيادي كه خصوصا در سالهاي اخير به پاكيزگي محيط زسيت صورت مي گيرد باعث شده است كه نوع جديدي از روغن ها به نام روغنهاي سنتتيك ساخته شوند كه زمان تعويض روغن را بسيار طولاني تر مي كنند ( يعني مثلا بجاي تعويض روغن در هر   3 هزار كيلومتر به حدود  هر 100 هزار كيلومتر  يك بار تغيير كرده است ) و اين بسيار پيشرفت مهمي است كه شركتهايي مثل بنز از پيشگامان اين روش هستند .

 درايران اما بدليل ارزاني نسبي روغن و هزينه هاي نه چندان گران تعويض آن و از طرفي گراني بيش از اندازه ماشين و بي توجهي به آلودگي محيط زيست ... همه و همه باعث شده كه دفعات تعويض روغن ، حتي خيلي زودتر از موعدي كه شركت سازنده گفته است صورت گيرد .

جالب است كه ما از دارندگان عمده منابع نفت هستيم و هنوز استفاده  از روغن هاي سنتتيك در اينجا متداول نشده است .

مطلب زير بحث كوتاهي در زمينه چگونگي تعويض روغن موتور است :

 

تعويض روغن موتور ماشين به عوامل متعددي بستگي دارد .

·       سال ساخت ماشين :  ماشين هاي قديمي و كهنه بدليل فرسودگي قطعات آنا نياز به تعويض روغن به دفغات بيشتري دارند .

·       نوع موتور و طراحي آن

·       هشداري كه توسط علائم هشدار دهنده( مثلا لامپ ) "idiot lights  به راننده داده مي شود  كه در ماشين هاي مختلف متفاوت است .

·       در ماشينهاي آمريكايي شمارشگري روي صفحه جلوي راننده وجود دارد كه بطور معكوس ، ساعات كار ماشين تا زمان فرارسيدن تعويض روغن آن را مي سنجد . ولي بهرحال  عوامل ديگري هم هستند كه ممكن است در اين ميان ناديده گرفته شوند از جمله :

·       در جه حرارتي كه موتور در آن درجه استارت مي شود

·       زماني كه موتور ايستاده روشن مي ماند يا در ترافيك مانده است

·       سرعتي مكه ماشين مورد استفاده قرار مي گيرد

·       مدت زماني كه موتور مورد استفاده بوده است

·       استفاده از ماشين در مسافتهاي كوتاه يا طولاني صورت مي گيرد

·       تعداد دفعات روشن و خاموش كردن ماشين

·       و در نهايت درجه حرارتي كه ماشين در آن شرايط خاموش مي شود  همه عواملي هستند كه باعث مي شوند اين زمان تعويض روغن كوتاه تر شود .

·      آناليز روغن :

تنها روشي كه مي تواند بطور دقيق به ما بگويد كه كيفيت روغن مورد استفاده در ماشين چونه است و آيا زمان تعويض آن فرا رسيده است يا نه استفاده از روش آنالايز ( تجزيه ) روغن در آزمايشگاه است . كه البته اين روش بريا ماشينهاي معمولي مقرون به صرف نيست و فقط در مورد ماشينهاي بزرگ و با اهميت مثلا توربينهاي گاز يا بخار و كمپرسورهاي بزرگ كه هزاران ليتر روغن در انها وجود دارد و حجم زيادي از روغن را بايد تعويض كرد ، توجيه اقتصادي دارد .

بعضي از ماشينهاي علائم اخطار دهنده مناسبي ندارند و بايت خسارلاتي كه از اين طريق متوجه مصرف كنندگان مي شود مي توان آنها رابطور قانوني مورد بازخواست قرار داد

مثلا مشكلي كه در مورد ماشين بنز وجود دارد اين است كه علامت هشدار دهند "idiot lights  در اين ماشين بر اساس استفاده از روغن هاي تركيبي ( سنتتيك ) عمل مي كند در صورتيكه مصرف كننده ممكن است از روغن معمولي براي اين كار استفاده كنند . . چون عمر كاري روغن هاي نتتيك خيلي بيشتر از روغن هاي معمولي است همين موضوع مي تواند باعث اشكال در كار موتور و از كار افتادن موتور گرديده كه شركت مرسدس بابت اين امر ميلونها دلار در آمريكا و كانادا خسارت پرداخت كرده است .

و در حال حاضر در  دستور العمل ها و كتابچه هاي راهنمايي كه مرسدس بنز به همراه ماشين ارائه مي دهد برچسبي وجود دارد كه مي گويد : فقط از روغن سنتتيك استفاده شود .

منبع : مترجم : محمد توكلي –ماهشهر 20ديماه 1383

·       http://www.dodgedakotas.com/boards/gen/3164.html

/ 0 نظر / 18 بازدید