پرسش های رایج در مورد خودرو

Wednesday, June 27, 2007

 

پرسش های رایج در مورد خودرو

مقدمه :

اتومکانیک یعنی آن بخشی از مکانیک که به موضوع خودرو می پردازد طیف گسترده ای از وسایل حمل و نقل را در بر می گیرد که مسائل فنی بیشماری را نیز به همراه دارند در این میان اما پرسش هایی که در مورد چگونگی انجام مراقبت های عادی و روزمره از ماشین های سواری و حتی کامیون ها وجود دارد اغلب نکته های ساده و در عین حال مهمی هستند که رعایت انها می تواند از بروز مشکات فنی پیچیده تر جلوگیری کند مثلا همین دفعات تعویض روغن چیزی است که دستورالعمل یکسانی ندارد بازه زمانی برای تعویض روغن بستگی کامل به شرایط کاری موتور و نیز شرایط آب و هوایی وحتی طرز رانندگی راننده و صد البته نوع روغن موتوری که استفاده می شود بستگی دارد .

موضوع دیگر گرم کردن موتور است که از علائم خیلی مهم به هنگام بروز در کار موتور است و نباید نادیده گرفته شود بلکه باید سریعا بررسی شود که علت چیست و برطرف شود .

در این میان برخی مشکلات برجسته تر هستند و تشخیص اینکه بین تمام عللی که بطور بالقوه وجود دارند کدام را کنار بگذاریم و کدام را بیشتر مورد تاکید قرار دهیم تا بالاخره اشکال حقیقی را پیدا کنیم روش که به آن تشخیص افتراقی :

Deferential diagnosis می گویند مثلا یک تعمیرکار مکانیک با تجربه بخوبی می داند که عمده ترین علت گرم کردن موتور می تواند وجود اشکال درپروانه خنک کننده یا خود رادیاتور باید و سایر علت ها اگر چه باید مورد توجه قرار گیرند اما در اولویت نیستند و گاهی بندرت می توانند مشکل ساز شوند . این هنر مکانیک است که در کمترین زمان ممکن و با صرف حداقل انرژی بتواند سریعا عیب اصلی را تشخیص دهد .

به همین ترتیب مطالبی درمورد ترمز و دیگر بخش های خودرو که در این متن بطور گذرا به آنها اشاره شده است با یادآوری این نکته که مطالب زیر مربوط به جامعه آمریکا و خودروهای آن دیار است و بهرحال با شرایط موجود درجامعه ما مقداری متفاوت است .مثلا ممکنم است درایران کیفیت روغنهای موجود در بازار با انچه درآنجاست متفاوت باشد هر چند طبق استاندارد چنین تفاوتی نباید وجود داشته باشد ( کدوم استاندارد ؟) ضمن اینکه تفاوت خودروهایی که انها مورد استفاده قرار می دهند با انچه ما بنام خودرو در اینجا داریم تفاوت از زمین تا آسمان است !

How Often Should I Change My Oil

هرچند وقت یکبار باید روغن خودرو را عوض کنم ؟

زمان تعویض روغن خودرو بستگی به نوعت رانندگی شما دارد اگر خودرو شما همیشه یا اغلب اوقات گرم می کند و زیاد از خودرو کار نمی کشید و یا با سرعت های بالا نمی رانید در این حالت بهتر است که به توصیه های سازنده خودرو توجه کنید ولی اگر جزء آن دسته از رانندگانی هستید که با سرعت خیلی زیاد حرکت می کنید و فشار زیادی به خودرو وارد می کیند و یا موتور به دورها بالا می رسانید بهتر است هر 3000 مایل حدود 4800 کیلومتر یکبار روغن موتور را تعویض کنید ( درحال حاضر اغلب سازندگان خودرو رقم 7500 مایل یا همان 12000کیلومتر را پیشنهاد می کنند .

اگر شما جزء آن دسته زا رانندگانی هستید که زیاد از خودرو استفاده نمی کنید مثلا حدود همان 12000 کیلومتر در سال در این حالت لازم است که هر 6 ماه یکبار روغن موتور را عوض کنید . اگر شما در طی زمستان خودروی خود را در پارکینگ قرار می دهید قبل از قرار دادن آن روغن اش را تعویض کنید و بعد از بیرون آوردن از پارکینگ هم روغن اش را تعویض کنید .

How Often Should I Receive a Tune-up?

هر چند وقت یکبار باید خودرو را تنظیم کرد ؟

اغلب خودروها نیاز دارند که برنامه زمانی منظمی برای تنظیم موتور داشته باشند که معمولا بطور سالیانه و یا هر 96 هزار کیلومتر باید این تنظیم صورت گیرد .

Do I really Have to Rotate My Tires?

آیا واقعا نیازی به عوض کردن لاستیک ها با یکدیگر وجود دارد ؟

البته این کار برای برخی از ماشینها و نه همه آنها توصیه می شود . عواملی که لزوم این کار را تعیین می کنند مستقل از سیستم فنربندی خودرو و یا نوع لاستیک و رادیال بودن آن و فاکتورهایی شبیه آن است . به همین جهت برای اطلاع از انجام یا عدم انجام این کار باید به متخصصین حرفه ای مکانیک کمک بگیرید .

My Car Is Making A Pinging Sound. What Does It Mean?

خودروی من صدای شبیه انفجار می دهد علت آن چیست ؟

اغلب اوقات این صداها بدلیل این است که در زمان بندی احتراق موتور اشکالی پیش آمده است گاهی اوقات این صدای های ناگهانی بخاطر کیفیت پائین اکتان سوخت است . و این صداها می تواند صدمه زننده باشد . ما اکیدا توصیه می کنیم که در این مواقع با یک مکانیک حرفه ای مشورت کنید تا علت آن را مشخص کنید .

Are There Any Special Signs I Should Look For When Purchasing A Used Car?

برای خرید خودرو دست دوم چکار باید بکنم ؟

باید کل خودرو را چک کنید . به هنگام خرید ماشین دست دوم اگر از یک مکانیک ماهر کمک نگیرید دچار اشتباه بزرگی شده اید ما اغلب برای پائین آوردن قیمت خودرو با فروشنده چانه می زنیم ولی هزینه چک کردن خودرو توسط یک کارشناس مکانیک ملغ چندان زیادی نیست و ارزش این کار را دارد .

Do I have to Go To The Dealership For Regularly Scheduled Maintenance?

آیا برای انجام برنامه زمان بندی تعمیر و نگهداری نیازی به مراجعه به واسطه ها و دلال ها را داریم ؟

مطلقا اینگونه نیست  اگر شما خودرو خود را از نمایندگی های فروش مستقل خریده باشید می توانید از ضمانت نامه های شرکت خودروسازی استفاده کنید ما اغلب مطلع می شویم که دلالان داستانهای عجیب و غریبی در مورد اینکه مشتریان باید برای هر تعمیر ساده ای به واسطه ها مراجعه کنیم می شنویم . چرا باید پول و وقت خود را به هدر دهید ! در تعمیرگاههای مجاز خودرو انوع کارشناسان و منخصصین ماهر مکانیک وجود دارند که آمده اند تا به مشکلات شما گوش فرا دهند و از همه مهم تر وظیفه اشان  را در موقع  مناسب انجام دهند .

How Often Should Belts and Hoses Be Replaced?

 هر چند مدت یکبار باید شلینگها و تسمه ها را تعویض کرد

اغلب سازندگان شلینگها توصیه می کنند که هر 4 سال یکبار شلینگها را ذتعویض کنید و تسمه ها را باید هر 3 سال یکبار و یا هر 57 هزار کیلومتر یکبار تعویض کرد . نوعی از تسمه های مارپیچ serpentine belt دوره زمانی عمر آنها حدود 80 هزار کیلومتر است . این تسمه های مارپیچ , نازکتر و قابلیت انعطاف تر از تسمه های V شکل هستند و دمای آنها خنک تر و عمر طولانی تری دارند اما قیمت آنها دو برابر تسمه های معمولی است .

What Should Be Included In A "Complete Brake Job?"

 برای تست کردن کامل ترمز چکاری باید انجام داد ؟

در این حالت باید تمام مجموعه ترمز ها را مورد بررسی قرار داده و بطور کامل نو کرد . زمان تعویض قطعات ترمز بستگی کامل به عمر آنها و میزان کیلومتری که ماشین پیموده شده است دارد و میزان سائیدگی ترمز دارد . درواقع هیچ  جواب قطعی برای زمان تعویض این اقلام گفته شده وجود دارد تعویض قطعات باید بعد از بازرسی ترمز و لنت ها و روتور ( دیسک ) و کاسه چرخ , گیره ها و سیلندر هیدرولیک چرخ , شلینگها و اتصالات سیلندر اصلی را مورد بررسی قرار دهید .

What Can Make an Engine Overheat?

به هنگام گرم کردن موتور خودرو چه کاری باید انجام داد ؟

 گرم کردن موتور به هر  علتی که باشد منجر به افت ماده سرد کننده (آب) می شود و مانع از درست کار کردن سیستم خنک کننده خودرو شده و به این ترتیب حرارت موتور بطور پیوسته بالا می رود تا به مرحله بحرانی برسد .

·        نشت ماده خنک کننده (آب) که می تواند بدلیل اشکال در واتر پمپ , رادیاتور , بخاری خودرو ؛ شلینگها , پولکی های بدنه موتور freeze plugs واشر سر سیلندر و مشکلات درون موتور باشد .

·        اشکال در درب رادیاتور ( گاهی درب رادیاتور که دارای فنر و دریچه کوچکی است ضعیف می شود و این امکان را می دهد که آب جوش بیاورد و بخار شود ) چون این درپوش باعث می شود که آب درون رادیاتور و دیواره موتور تحت فشار قرار داشته باشد و نقطه جوش آن بالا رود ولی اگر خراب باشد آب رادیاتور خصوصا درشرایط سنگین مثل بالا رفتن از یک سربالایی یا دنده سنگین جوش بیاورد .

·        انسداد سیستم خنک کننده ( وجود ذرات رسوب در رادیاتور و یا جداره موتور که ناشی از عدم مراقبت لازم و یا استفاده از آب پر املاح در رادیاتور یوده است ) در این حالت باید از یک ماده تمیز کننده  استفاده کنید و سپس سیستم خنک کننده را چند بار شستشو داده و خالی کنید . اگر رادیاتور شدیدا گرفته شده باشد باید میل زده شود rodded out و یا اینکه  رادیاتور کلا تعویض شود .

·        کارنکردن پروانه برقی خنک کننده رادیاتور ( در این حالت پروانه خنک کننده را بررسی کنید

What Should Be Included In A "Complete Brake Job?"

A complete brake job should restore a vehicle’s brake system and braking performance to good-as-new condition. Anything less would be an incomplete brake job. Brake components that should be replaced will obviously depend upon the age, milage and wear. There is no pat answer to which items need replacing and which ones don’t. It’s a judgment call. A complete brake job should begin with a thorough inspection of the entire brake system; lining condition, rotors and drums, calipers and wheel cylinders, brake hardware, hoses, lines and master cylinder.

How Often Should Belts and Hoses Be Replaced?

Most hose manufacturers recommend replacing hoses every four years. With V-belts, every three years or 36,000 miles. The incidence of failure rises sharply after the forth year for hoses and third year for belts. A typical serpentine belt lifespan is about five years or 50,000 miles. Serpentine belts are thinner and more flexible than V-belts. They run cooler and last longer, but they cost about twice as much to replace.

Do I have to Go To The Dealership For Regularly Scheduled Maintenance?

ABSOLUTELY NOT! Your new car warranty can and be applied to any independent automotive shop. We often hear dealership horror stories where customers have to keep going back to the dealer time after time to complete a simple repair. Why waste time and money! At One Stop Auto, we have qualified, trained technicians that listen to you and most importantly, GET THE JOB RIGHT THE FIRST TIME!

Are There Any Special Signs I Should Look For When Purchasing A Used Car?

Have the car checked out. If you do not have a car checked out by a professional you are making a big mistake. The cost is very minor and we always give a buyer more ammunition for bringing the price down. Money spent on checking out a used car is well spent.

 

My Car Is Making A Pinging Sound. What Does It Mean?

Most likely, a pinging sound coming from your engine indicates timing problems. Sometimes pinging is caused by poor quality or low octane fuel. Pinging can cause damage. We strongly advise that to have your car checked out by a professional to determine what whether it’s causing damage.

 

It depends on how you drive. If your car always (or nearly always) gets warmed up, and you don't drive it very hard and keep the revs down, the manufacturer's recommendation is probably fine. If, however, you drive it hard, drive it at high revs, or alternatively, if you only drive it to and from the supermarket so that it doesn't get up to temperature, then you may wish to change oil much more often, perhaps at 3000 mile intervals (given that most manufacturers are now specifying 7500 mile intervals.) If you don't drive your car much at all (say 7500 miles a year), then you probably want to change oil every six months anyway. If you are storing a car during the winter, then change oil before storing it and change oil when you bring it out of storage.

How Often Should I Receive a Tune-up?

Most cars require regularly scheduled tune-ups yearly and require major maintenance at 60,000 miles.

Do I really Have to Rotate My Tires?

It’s advisable on some cars, but not on others. Factors which may indicate whether tire rotation is necessary are independent suspension, radial tires as well as other factors. To be sure, ask your auto professional.

 • Coolant leaks (water pump, radiator, heater core, hoses, freeze plugs, head gasket, engine internal).
 • Weak radiator cap (does not hold rated pressure and allows coolant to boilover). Pressure test the cape to check it out.
 • Cooling system clogged (deposits built up in radiator or in engine due to maintenance neglect or use of hard water). Use a cleaner, then reverse flush system to clean it out. A badly clogged radiator may need to be rodded out or replaced.
 • Thermostat stuck shut (replace).
 • Inoperative electric cooling fan (check fan motor, relay and temperature switch for correct operation).
 • Bad fan clutch (replace if slipping, leaking or loose).
 • Missing fan shroud (reduces cooling efficiency of fan).
 • Slipping fan belt (tighten or replace).
 • Too low or too high a concentration of antifreeze (should be 50/50 for best cooling).
 • Bad water pump impeller eroded or loose - replace pump).
 • Collapsed radiator hose (check lower hose).
 • Debris in radiator (remove bugs and dirt).
 • Late ignition timing (reset to specs.)
 • Restricted exhaust system (check intake vacuum readings and inspect converter, muffler and pipes).
 • Radiator and/or fan undersized for application (increase cooling power by installing larger and/or auxiliary cooling fan).

..............مقدمه و ترجمه از محمد توکلی – 7 تیرماه 1386 – ماهشهر - BIPC

منبع :

/ 0 نظر / 28 بازدید