دستگاههای سخت کار

دستگاههای سخت کار

 

Tuesday, June 12, 2007

 

 

توضیح یک واژه :

 

 

HD

 

 

دستگاههای سخت کار = HEAVY DUTY EQUIPMENTS

 

 

 

 این عبارت که گاهی بطور خلاصه بصورت HD

نوشته می شود یک مشخصه فنی است برای دستگاهها و وسایلی که برای کار در شرایط دشوار و سخت درست شده اند حالا این وسیله می تواند یک دوچرخه باشد یا یا یک دیزل ویا ابزار برقی و یا حتی لاستیک خودرو .

 

 

ما در پارسی  معادل مشخصی برای این کلمه نداریم ( دست کم تا انجائیکه من اطلاع دارم و بر روی شبکه هم جستجو کرده ام ) اما با توجه معنی آن آنطور که درفرهنگهای لغت معتبر مانند آکسفورد و وبستر آمده است عبارت : " سخت کار " را برای آن در نظر گرفته ام . چون HD

به دستگاهها و تجیهراتی گفته می شود که برای کار در شرایط دشوار آب و هوایی و محیطی و یا کارکردن مداوم در تمام مدت شبانه روز ساخته شده اند و به اصطلاح این وسیله ها سخت کارند و براحتی خراب نمی شوند .

 

 

 

 • لاستیک سخت کار HEAVY DUTY TYRE لاستیکی است که برای کار در جاده های پر دست انداز و خاکی و راههای خشن ساخته شده است و همه نوع شرایط آب و هوایی را می تواند تحمل کند .

   

   

   

 • دیزل سخت = HEAVY DUTY DIESEL  به موتورهای دیزلی گفته می شود که برای کار در ساعتهای طولانی ودر شرایط کاری دشوار ساخته شده اند  مثلا برخی از ژنراتورهای برق از موتورهای دیزل استفاده می کنند یا کشتی های قدیمی که از موتور دیزل استفاده می کردند و این موتورها لازم بود که مدتها بدون وقفه کار کنند .

   

   

   

 • وسایل برقی سخت کار = HEAVY DUTY ELECTRIC DEVICE   به آن دسته از وسایل برقی گفته می شود که قادرند ساعت های طولانی و در شرایط نامساعد کار کنند . مثلا وقتی شما یک آب میوه گیری یا چرخ گوشت خانگی می خرید این فقط برای مصارف محدود خانگی مناسب است و اگر برای کارهای صنعتی و بازاری از این وسایل بخواهید استفاده کنید بسرعت خراب می شوند و باید از انواع سخت کار آن استفاده کنید

   

   

   

 

ساخت وسایل سخت کار اگر چه ممکن است هزینه بیشتری را لازم داشته باشد اما با توجه به اینکه میزان خرابی آنها خیلی کمتر است هزینه تعمیرو نگهداری اشان هم کم است و به این جهت با صرفه تر هستند .

 

 

 

 

........................................محمد توکلی – 22 خرداد ماه 1386 – ماهشهر –

BIPC

 

 

 

 

 

 

 

 

/ 0 نظر / 9 بازدید