آیا روغن موتور دارای تاریخ مصرف است ؟ Does Motor Oil Have A Shelf Life?

آیا روغن موتور دارای تاریخ مصرف است ؟ Does Motor Oil Have A Shelf Life?

پاسخ  کوتاه :

بله هر محصول تولیدی دارای تاریخ مصرف است و روغن موتور هم بخاطر ترکیبات شیمیایی که دارد و بویژه مواد افزودنی که به ان اضافه شده است بعد از گذشت زمان طولانی فاسد  می شود و خاصیت اولیه اش را از دست می دهد . هر چند این روغن ها در بشکه ها و ظروف دربسته قرار داده می شوند ولی باید به این نکته توجه کنید که بهرحال این بسته بندی ها کاملا بسته نیستند و امکان بروز اکسیژن در آنها وجود دارد .

بطور معمول عمر نگهداری روغن موتور 5 سال است ولی اگر روغن موتوری مثلاً 10 یا 20 سال در انبار مانده است در مورد سالم بودن ان شک و تردید وجود دارد و لازم است ترکیباتش را در آزمایشگاه تست کنند .

 

روغن موتور اگر به مدت طولانی نگهداری شود میتواند از رده خارج شوند و آنهم بخاطر تغییراتی است که در فناوری خودروها اتفاق می افتد . مثلا روغن گرید SE را نمی توان برای ماشین های مدل بالای غربی و آسیایی مورد استفاده قرار داد ولی اگرشما هم ماشین های قدیمی تویوتا کورولای 1978 را دارید این روغن موتورها را می توانید استفاده کنید

 

know that motor oil may become obsolete if stored for a long time, because of technological change. For instance, SE grade oil is not used on any new Western or Asian automobile engine models as far as I know, but if you have a stock 1978 Toyota Corolla, it will work fine.

But what if you have kept that oil container for 20 years in your garage? Is it still up to original specs, if it was never opened and much oxygen cannot get inside? What if you kept it stored under cold conditions?

Give me your take on this.

 

 

تکان دادن روغن :

چون بعد از مدتی که روغن ثابت باقی می ماند مواد افزودنی ان جدا و ته نشین می شوند لازم است قبل از استفاده روغن موتور را بطور کامل به هم بزنند تا این مواد با هم مخلوط شوند . به همین جهت است که جنرال موتور به خریداران توصیه می کند که بشکه های بزرگ روغن موتو را که طی یکسال مجددا پر نمی شوند را مورد استفاده قرار ندهند

 Registered: 12/07/03
Posts: 6821
Loc: Florida, Cape Coral

I have never seen any data that suggest it can't go 10 years or more but, the additives separate and it is good to shake/mix throughly before using. That is why GM recommended that their dealers do not by larger bulk oil containers that would not need to be refilled within one year.

 

هر چند تاریخ معینی برای انقضای استفاده از روغن های موتور وجود ندارد و حتی  سازنده روغن موتور والوالین اعلام میکند که روغنهایش میتواند تا زمانی که تولید ان در جدول API اعتبار دارد، استفاده کرد ... یعنی حدود 25 سال !  
اگر به جدول API در این صفحه نگاه کنید در قسمت Status (وضعیت نوشته شده Obsolete (از رده خارج شده) و Current (فابل استفاده و یا جاری
Does motor oil expire? How long does motor oil generally last
لینک مربوط
http://www.valvoline.com/faqs/motor-oil ... motor-oil/

در جای دیگر (carbibles) گفته می شود مهمترین عامل عمر روغن موتور روش نگهداری ان مربوط است یعنی روغن در قوطی، و بشکه های دور از نور، هوا، تغییر دمای زیاد و رطوبت نگهداری شود.
عمر روغن موتور در صورتیکه در بسته های غیر قابل نفوذ دربرابر هوا قرار داشته باشد بصورت تکنیکی معمولا 4 تا 5 سال است که معمولا این برای خودروهای همان مدل است چون با امدن خودروهایی با مدل بالاتر مشخصات روغن هم می تواند متفاوت باشد


ولی حداقل عمر نگهداری روغن موتور برای همه انواع روغن 3  سال است ولی تاریخ مصرف را تولید کننده بهتر از هر کس میداند. برای روغن هایی که مدت طولانی مانده اند بهتر است قبل از مصرف محفظه نگهداری روغن را کاملا به هم بزنید !
منبع
http://www.carbibles.com/engineoil_bible.html
برای  اطلاعات بیشتر به سایت بالا مراجعه کنید
باسپاس

 

 

............... مقدمه و ترجمه از محمد توکلی 12 آذرماه 1393 – ممکو

منابع :

http://www.bobistheoilguy.com/forums/ubbthreads.php?ubb=showflat&Number=2162783

 

/ 0 نظر / 224 بازدید