مقایسه ایران و ژاپن

مقایسه ایران و ژاپن

ژاپن  اقدامات اصلاحی خود را 20 سال بعد از اقدامات امیرکبیر  در ایران شروع کرده است با این وجود در حال حاضر کشور ژاپن نه تنها جزء هفت کشور صنعتی بزرگ دنیاست بلکه درزمره 3 سوپر پاور یعنی کشورهای فوق صنعتی در کنار آمریکا و آلمان ایستاده است !   

ولی چرا ایران با داشتن این همه امکانات بالقوه و بالفعل و با توجه به اینکه روند پیشرفت را زوتر شروع کرده بود چنین وضعی پیدا کرده است

علل زیادی می توان برای آن در نظر گرفت از جمله اینکه

تفاوتی که بین سرمایه‌داری قرن 19 با سرمایه‌داری قرن بیستم در غرب وجود دارد آن است که در قرن بیستم مدیریت از سرمایه جدا شده و این مدیران هستند که سرمایه را به گردش در می‌آورند در حالی که در کشورهای جهان سوم دارنده‌ی سرمایه هم خود مدیر بوده و هم مهم ترین تصمیم گیرنده است.ضمن اینکه این کشورها همچنان اسیر مالکیت دولتی هستند . و معلوم است که مدیر دولتی کارآیی ندارد و کارکنانش هم انگیزه ای برای کار کردن دارند . هنوز یک بنگاه خصوصی درست و حسابی در این مملکت وجود ندارد معدود شرکت های خصوصی قبل از انقلاب همه همه مصادره شده و مجدداً دولتی شده و به عملاً نابود شدند !

 بعد از انقلاب مشروطه  قوای  حکومتی در ایران یعنی قوای مجریه ،‌ مقننه و قضاییه در دست فراماسونرها و روتارین‌ها بوده و آنها با برنامه ریزی‌ها و مدیریت خود چنین وضعی را به وجود آورده‌اند. با وجود گذشت بیش از 60 سال از تأسیس دانشگاه تهران هنوز هم در بسیاری از زمینه‌های علمی دنباله رو غرب هستیم.یک تحقیق و پژوهش درست و حسابی صورت نگرفته است حتی دانشگاه صنعتی شریف هم که بهترین دانشگاه مهندسی ایران است در بین دانشگاههای مهم دنیا جایگاهی ندارد این فارغ التحصیلان کدام دستگاه و وسیله را توانسته اند خودشان طراحی کنند وبسازند ؟ صنعت ما همچنان در پیچ و خم مونتاژ است در حالیکه صنایع مونتاژ زمن شاه قرار بود کریدوری باشد برای عبور به طراحی و ساخت در داخل کشور و نه اینکه در مرحله  مشابه سازی و کپی زنی و مونتاژ درجا بزند . ما طی این سالها بجای انتقال دانش فنی  فقط دستگاه وارد کرده ایم .

 

‌سبک مدیریت در ایران همچنان آمرانه است و همان استبدادی که در سیاست است به عرصه صنعت هم کشیده شده است در این روش  مدیران برای زیردستان هیچ اهمیتی قائل نیستند و فکر می کنند  زیردست برده و نوکر آنهاست  و چون مدیر دولتی سواد و تخصص ندارد بجای اینکه بخواهد ایراد و اشکال فنی بگیرد و راهنمایی و ارشاد کند چون توان علمی این کار را ندارد وقتش را صرف نظارت بر جزیی ترین اعمال کارکنان و دخالت های بی مورد در کار آنها می کند

با این روش ضعیف مدیریتی نتیجه این می شود که  استعدادها سرکوب می‌شوند. در حالی که مدیریت در همه جا دنیا مشارکتی است چون غربی ها و ژاپنی ها فهمیده اند که مشارکت ،‌انگیزه ها را کارکنان را بالا می برد  و کارکنان احساس می‌کنند که ارزش و پذیرش  بیشتری دارند.

ولی باید اشاره کرد که بی گمان  مشارکت فرد در یک سازمان یا نهاد وقتی معنادار است که هم اهداف فرد و هم اهداف سازمان مشخص شده باشد

الان در شرکت ما اجازه رشد و نمو به افراد داده نمی شود و در این شرایط کارکنان وقتی می بینند که سازمان جایگاه و ارزشی برای آنها  در نظر نگرفته است و توانایی ایفای نقش هایی را که باید اجراء کنند ندارند و یا وقتی ببیند متوقف شده است و افرد دیگر از او پیشی می‌گیرند . مسلما رغبتی به مشارکت نخواهد داشت.

سازمانی که  از بالا دستور می گیرد مدیرانش را باید حفاظت اطلاعات تائید کند و همه چیز در دست مقامات منتسب است با این قدرت مستبدانه و از بالا باعث می شود که میزان  مشارکت کارکنان و تک تک افراد به حداقل کاهش پیدا کند .

همین مدیریت آمرانه و از بالا و یکطرفه باعث می شود که استعدادها خفه شوند ‌ جلوی خلاقیت فکری را میگیرد و کسی فکرش را برای آوردن ایده های نو بکار نمی گیرد . در حالیکه در ژاپنهر ساله  فقط بیش از 2 میلیون پیشنهاد بهره وری به تائید رسیده و اجراء می شود !

در ایران همین امکانات محدود هم  بطور ناموزون میان شهر و روستا توزیع می‌شود. با نیازهای عمومی اقتصاد کشور هیچ هماهنگی ندارد و در امر تربیت معلم و بکارگیری روش‌های جدید آموزشی هم هیچ اهتمامی ندارد.

......................م.ت 26 مرداد ماه 1392 - ممکو

/ 0 نظر / 11 بازدید