آزمایش های غیر مخرب = تست غیر مخرب و بازرسی فنی از طریق :

مقدمه

استفاده از روش  ذرات مغناطیسی از جمله  آزمایشات غیر مخرب NDT است که   جهت آشکاری سازی ترک های ریزی که بر روی سطح و زیر سطحی ونیز گسست ها و  ناپیوستگی هایی است که در سطح و یا نزدیک سطح فلزات فرو مغناطیس وجود دارد . در گذشته از روش دای چک dye check  یا بلو چک blue check  برای آشکار سازی ترک های ریز استفاده می شود ما سالها پیش این روش را برای چک کردن ترک های احتمالی بر روی پره ها blade های توربین گاز نیروگاه برق UT مورد استفاده قرار دادیم . آن هم روش ساده و سریعی است حالا شاید به این دقت نباشد !

 در این آزمایش از ذراتی که ازجنس  فلزات فرو مغناطیس هستند و دارای اندازه و شکل معین و قابلیت نفوذ پذیری مغناطیسی زیاد میباشد استفاده می شود بیاد داشته باشید که این آزمایش فقط در مورد قطعاتی که قابلیت  مغناطیسی شدن دارند از قبیل  آهن و فولاد امکان پذیر است اینجا در "تعمیرگاه سنگین" و "بانک ماشین آلات " ما از این روش برای تعین ترک هایی  که بر روی سر سیلندر دیزل " e-one وجود داشت استفاده کردیم .

این روش مستلزم ایجاد خاصیت مغناطیسی بر روی سطح مورد آزمایش میباشد چون  بکار بردن ذرات فرو مغناطیسی باعث ایجاد شکلهای خاصی بر روی سطح میشوند که از آن طریق می توان وجود ترک ها را آشکار کرد

انواع مختلفی از عیوب یا عدم پیوستگی­ها را میتوان به این روش مشخص نمود مانند لایه ای شدن، لبه دار بودن، درزها، ترک ها.

عدم پیوستگی­های طولی برای آن که جهت باشند باید عمود بر شارهای مغناطیسی خطی باشد. بنابراین برای اینکه عدم پیوستگی در بهترین حالت ظاهر شوند هر کدام از مناطق می­باشد حداقل دو بار آزمایش شوند.

(در مرحله دوم آزمایش خطوط میدانی مغناطیسی بایستی عمود بر میدان مغناطیسی مرحله اول باشند)

افرادی که آزمایش ذرات مغناطیسی را انجام می­دهند می­بایست دارای صلاحیت مطابق با دستورالعمل SNT-TC-IA یا دارای تجربه کافی بوده و یا بوسیله مهندس ارشد مورد تأیید قرار گرفته باشد.

مواد آزمایش

1-ذرات فرومفناطیسی تر با خواص فلورسنتی و غیر فلورسنتی به عنوان مواد امتحان استفاده می­شوند.

2-ذرات فلورسنتی، به رنگ سبز، زرد در زیر نور مریی نمایان می­شود.

3-رنگ ذرات غیر فلورسنتی معمولاً سیاه یا مایل به قرمز قهره­ای می­باشد.

4-رنگ زمینه مناسب برای سطح مورد آزمایش در مواردی که ذرات غیر فلورسنتی استفاده می­گردد مورد نیاز می­باشد.

5-معمولاً مواد فوق به­صورت اسپری می­باشند.

6- گاهی به­جای اسپری از پودر استفاده می­گردد که این پودر می­بایست با حلال مناسب مخلوط شود نسبت حلال با توجه به دستورالعمل کارخانه سازنده تعیین خواهد شد. در صورت موجود بودن ترجیحاً ذراتی استفاده می­شوند که در آب حل

می­شوند.

روش­ها

عموماً 5 روش جهت انجام آزمایش ذرات مغناطیسی وجود دارد که 2 روش عمده آن در زیر آمده است.

1. مغناطیس کردن با استفاده از یوک

2. مغناطیسی کردن به روش سیم پیچ (Longitudinal Magnetization)

نکته: غالباً از روش یوک استفاده می­گرد و در بعضی از مواقع وبا توجه به نوع کار از روش سیم پیچ استفاده می­شود.

آماده سازی سطح

1- سطحی را که امتحان می­کنیم ممکن است جوش، ورق رول شده ،ریختگی و یا آهنگری شده باشد. بهرحال سطح باید بوسیله سنگ زنی ، ماشین کاری و یا روش­های مشابه دیگر آماده گردد.

2- قبل از آزمایش ذرات مغناطیسی، سطح آزمایش و ناحیه مجاور حداقل به فاصله 25 میلی متر (1 اینچ) باید خشک و عاری از کثافت، چربی، رسوبات، اضافات جوشکاری، سرباره و یا سایر ذرات خارجی دیگر باشد.

3-تمیزکاری با استفاده از داروی پاک کننده یا حلال ممکن است انجام بگیرد.

4- پوشش غیررسانا، از قبیل رنگ کهmm2-1 ضخامت دارند و لازم است سح زیر آنها مغناطیس گردند. و یا جهت مغناطیس شدن اتصالات الکتریکی به آنها متصل می­گردد می­بایست برداشته شوند.

روش­های مغناطیسی کردن

/ 0 نظر / 107 بازدید