بازیافت روغن موتورهای سوخته و تبدیل آن به سوخت

Friday, June 23, 2006

بازیافت روغن موتورهای سوخته و تبدیل آن به سوخت

Recycling Used Engine Oil into Fuel Oil

 

by Justin Thomas, Virginia on 08. 9.06

مترجم : محمد توکلی – ممکو 14 اردیبهشت ماه 1388

مقدمه :

موضوع مقابله با روغنهای سوخته حاصل از موتورهای احتراق داخلی ( دیزلی و بنزینی ) و نیز روغنهای مورد استفاده در سایر تجهیزات صنعتی از جمله توربین ها و کمپرسورها از جمله مشکلاتی است که برطرف کردن آن هم به پاکیزگی محیط زیست کمک می کند و هم باعث صرفه جویی در هزینه ها و سوخت می شود .

حدس زده می شود که اگر روغنهای مورد استفاده در خودروهای شخصی و عمومی بازیافت شوند هر ساله 500 میلیون دلار صرفه جویی صورت خواهد گرفت . ولی در حال حاضر اقدام یکپارچه ای برای بازیافت روغنها صورت نمی گیرد و همین باعث می شود بخشی از این روغنها وارد طبیعت شود و بشدت باعث آلودگی آن گردد . زیرا اغلب شاید مطلیع نباشند که روغنهای سوخته شده درموتور خودرو حاوی ذرات شیمیایی خطرناکی است که سرطانزاست و اصلا نبایدبا پوست دست و بدن تماس پیدا کنند .

یک شرکت ژاپنی کار تبدیل این روغنهای سوخته را به سوخت مورد نیاز برای دیگهای بخار تبدیل می کندو بدین ترتیب هم از دست روغنهای سوخته خطرناک خاص می شوید و هم صرفه جویی در سوخت دیگهای بخار حاصل می شود .

 

فوجی انرژی که از سازندگان تجهیزات زیست محیطی درژاپن است اقدام به ابداع دستگاه فرآوری کرده است که قادر است روغن سوخته موتور و سایر روغنهای زائد را تبدیل به سوخت کند . این وسیله روغن سوخته را با سوخت نوع A با نسبت 40 تا 60  مخلوط کرده و آن را تا 60درجه سانتیگراد گرم می کند و سپس با استفاده از سانتریفیوز ذرات جامد آن را حذف می کند .

آنگاه روغن مزبور را 6 تا 7 بار از فیلترهای ریزی عبور می دهند و آن را به واحدهایی با اندازه میکرونی micron-sized units خرد می کنند . هنگامی که این امولسیون تشکیل شد حاصل اش سوختی جایگزین است که برای دیگهای بخار مورد استفاده قرار می گیرد چون سوخت دیگهای بخار هم ترکیبی شبیه همین سوخت دارند .

فوجی انرژی قبلاٌ مدلهای بزرگ دستگاه فرآوری روغن ساخته بود و با حمام روغن داغ آنها را آزمایش نموده . گازهای خروجی از این دستگاه نیز مطابق با قوانین استاندارد است . این دستگاه می تواند 100 لیتر روغن را در روز تصفیه کند و هزینه ماهانه اش هم 1000 ین = حدود 9 دلار آمریکاست .

نوع فشرده این دستگاه 5/5 میلیون ین = 48 هزار دلار آمریکا قیمت دارد = حدود 45 میلیون تومان و می توان آن را در کنار دیگهای بخار نصب نمود . ابعاد آن : 80 x 80 x 130cm  

فوجی انرژی در نظر دارد سالانه 50 دستگاه از این نمونه را برای شرکتهای غذایی ارسال کندتا 30% در هزینه ها صرفه جویی شود .

.............مقدمه و ترجمه از محمد توکلی – 14 اردیبهشت ماه 1388 – پتروشیمی اروند

 

/ 0 نظر / 45 بازدید