جعبه دنده انتقال قدرت :

Monday, March 12, 2007

 

Power-shift Transmission

جعبه دنده انتقال قدرت :

مقدمه :

دستگاههای مختلف حمل و نقل و جابجایی و از جمله انواع مختلف کرین و جرثقیل علاه بر اینکه دارای موتورهای دیزلی محرکه هستند نیاز به جعبه دنده ای هم دارند که این نیروی تولید شده توسط موتور را به چرخها و نیز جهت استفاده در سیستم هیدرولیک منتقل کند این جعبه دنده ها با جعبه دنده خودروهای سواری  تفاوت زیادی دارند و چون تخصصی تر هستند کار طراحی و ساخت آنها بر عهده شرکت های خاصی است مثلا کرین های تادانوی مدل سال 1992 که در بانک ماشین آلات و حمل و نقل سنگین مورد استفاده هستند جعبه دنده هایی را مورد استفاده قرار می دهند که ساخت شرکت نیگاتا niigata converter co. ltd می باشند اما شرکت هیتاچی که خودش سازنده انواع ماشین آلات سنگین و از جمله کرین های هیتاچی است کار ساخت این جعبه دنده ها را خود انجام می دهد .

در زیر برخی مشخصه های این نوع چرخ دنده بصورت فرهست وار آمده است و  دو نوع چرخان و نوع با ملیه هرزه گرد دار با هم مقایسه شده است

 

 

این نوع جعبه دنده که ساخت شرکت هیتاچی است دارای محورهای دو طرفه countershaft type construction

است و  در مقایسه با نوع چرخان یا سیاره ای planet type power-shift transmission.   مشخصات خیلی عالی تری دارد .

بر حسب تعداد می تواند بین 1 تا 6 مرحله داشته باشد . این جعبه دنده را می تواند کاربردهای مختلفی داشته باشد از جمله استفاده در بیل مکانیکی , لودر , جرثقیل های مورد استفاده در جاده های ناهموار  rough terrain crane و نظائر آن مورد استفاده قرار داد .

 

 

.......................

مشخضه ها :

اگر تعداد دندانه های چرخ دنده تغییر کنند نسبت دنده ها هم تغییر می کند و از این جهت تجهیزات ریلی مشکل کمتری دارند به همین جهت است که بهترین کاربرد این گونه تجهیزات در وسایل نقلیه ریلی است .

 ساخت و آموزش این نوع جعبه دنده ها ساده است و به آسانی هم قابل حمل هستند . و نصب اتصالات آنها ( از قبیل پمپ روغن شیر و غیره ) در خارج از جعبه دنده است امکان چک کردن وبازرسی روزانه آن به آسانی  وجود دارد .

امکان نصب لوازم جنبی از قبیل ترمزهای هیدرولیکی retarder equipment (hydro-brake ترمز دستی parking brake

سرعت سنج  و در صورت لزوم  خروجی هایی برای پمپ های محرک وجود دارد .

 

 

.................................. مقدمه و ترجمه از محمد توکلی – 21 اسفندماه 1385 ماهشهر

 

منبع :

http://www.hitachi-nico.jp/en/product/industrial/transmission/power_shift/index.html

 

http://www.pertamina.com/pertamina.php?irwcontents=webpage&menu=40305&page_id=63&menu=40305&page_id=63

 

/ 0 نظر / 30 بازدید