رعایت موارد ایمنی به هنگام کار با لیفتراک

Wednesday, July 02, 2008

 

رعایت موارد  ایمنی به هنگام کار  با لیفتراک

 

مقدمه :

 

لیفتراک از جمله ماشین هایی است که به وفور در شرکت ما مورد استفاده قرار می گیرد کاربرد عمده آن برای جابجایی قطعات به هنگام انجام تعمیرات اساسی و نیز برای جابجایی محصول تولیدی و بارگیری در  انبارهای شرکت و کارهای گوناگون دیگر است .

اما لیفتراک با همه خوبی های ومزایایی  که دارد اگر بدرستی مورد استفاده قرار نگیرد  وسیله ای خطرناک نیز هست چون اولا دارای یک وزنه تعادلی سنگین در قسمت انتهایی است که جرم وسیله را زیاد می کند و به همین جهت در صورت برخورد و تصادف کردن ، شدت تصادف خیلی زیاد می شود .

ثانیا دارای شاخک هایی در جلو است که احتمال برخورد آنها با انسان و سایر اشیاء زیاد است و این برخورد خیلی خطرناک است . سالها پیش در همین شرکت برخورد شاخک یکی از همین لیفتراک ها در خیابان با یک عابر باعث قطع شدن پای وی شد !

از این رو رانندگان و اپراتورهای لیفتراک باید دقت کافی بعمل آورند که اولا همواره  با سرعت مجاز حرکت کنند و ثانیا نکات ایمنی را کاملا رعایت نمایند تا باعث بروز حوادث تلخ و جبران ناپذیر نشوند .

و باید کاملا آگاه باشند که با چه وسیله خطرناکی کار می کنند شاید کرین های در این میان خطرات کمتری داشته باشند . در شرکت ما و در انبارها برای بارگیری از لیفتراک هایی که با سوخت گازی  کار می کنند استفاده می شود .

 

شرایط عمومی کار با لیفتراک :

1-    راننده لیفتراک :  لیفتراک نیز مانند هر وسیله نقلیه دیگری  باید توسط افراد مجاز مورد استفاده قرار گیرد . به همین جهت نباید اجازه داد کسانی که مهارت کافی ندارند از آن استفاده کنند

2-     نقص فنی لیفتراک :  از لیفتراکی که دچار نقص فنی است نباید استفاده شود و باید سریعا نقص برطرف گردد .  

3-    وسایل حفاظتی لیفتراک :  همه لیفتراک ها  باید وسیله حفاظت داشته باشد تا در صورت واژگون شدن به راننده آسیب نرسد ونیز دارای سپر محافظ باشند  

4-     آلارم خطر :  لیفتراک باید دستگاه اعلام خطر هنگام بروز حادثه داشته باشد.

5-     جذب گازهای مضر :  اگر لیفتراک در سالن ها دربسته و درون محوطه های سقف دار کار می کند باید برقی باشد در غیر اینصورت باید دستگاهی روی ان نصب شود که  گازهی خروجی را جذب و تصفیه کند ( چیزی شبیه مبدل کاتا لیستی )  

6-     وسایل هشدار دهنده :   لیفتراک بایدچراغ، آینه های بغل وچراغ راهنما و نیز بوق هشدار به هنگام حرکت دنده عقب داشته باشد .

7-    کپسول آتش نشانی : برای خاموش کردن  حریق در کابین لیفتراک باید کپسول  CO2 روی آن نصب شده باشد .

8-    مناسب بودن مسیر :  مسیرهای رفت وآمد لیفتراک ها باید صاف و بدون  هر گونه ناهمواری باشد واین مسیر حرکت باید با علائم ورنگ های راهنمائی مشخص شود .

9-    بازرسی دوره ای لیفتراک : لیفتراک ها باید به طور مرتب  توسط کارشناس فنی  مورد بازرسی قرار گیرد .

10- رعایت ظرفیت مجاز :  به اندازه ظرفیت مجاز باید بار جابجا شود

11- حمل نفر ممنوع : از سوار کردن افراد اضافی روی لیفتراک و خصوصا بر روی بار خودداری شود

 

روش درست بلند کردن و جابجایی  بار :

 

1-    ابتدا باید بار را از زمین بلند کرده وتا ارتفاع 15 سانتی متری بالا ببرید .

2-    بار مورد نظر را تا آنجا که امکان دارد نزدیک به  لیفتراک قرار دهید

3-    با احتیاط به سمت مقصد حرکت کنید

4-     برای تخلیه بار لازم است ابتدا بار را تا ارتفاع لازم بالا وسپس آهسته به جلو ببرید تا بار در محل مورد نظر قرار بگیرد و سپس بار را به آرامی پائین بیاورید .

5-    هیچگاه برای حمل بار تا مسافت های طولانی از لیفتراک استفاده نکنید . چون لیفتراک وسیله ای برای جابجایی و بارگیری در مسیرهای کوتاه است و حرکت ان در جاده ( مثلا جاده های مجتمع انهم با بار خیلی خطر ساز است .

 

 

 

/ 0 نظر / 65 بازدید