آب مورد استفاده برای تولید روغن

 

آب مورد استفاده برای تولید روغن

Water use in oil production

Duane Pendergast, Friday, July 14, 2006 

 

مقدمه :

مطلب زیر اگر چه مربوط به 6 سال پیش است ولی مقایسه  جالبی است بین مصرف آب برای استخراج نفت از ماسه های آغشته به نفت در آلبرتا و مصرف همین آب برای کشت کانولا جهت استخراج روغن جهت بیودیزل .

نکته جالب این مقاله این است که این بار با نگرشی تازه و زیست محیطی به موضوع تامین سوخت خودروها نگاه کرده است . چون مدتهاست که بحث جایگزینی گازوئیل با بیودیزل مطرح است ولی کسی توجه نمی کند که سوخت جدید هزار تا بیست هزار برابر استخراج سوخت قدیمی آب مصرف می کند این بحث از این جهت برای مهم است که ما کشوری کم آب هستیم وقتی در آمریکا که منبع آب است اینگونه سخت گیرانه است حالا ببینید ما باید چکار کنیم ؟

من مقالات زیادی را در مورد رشد سریع استخراج روغن از ماسه های آغشته به قیر tar sands in در آلبرتای شمالی مطالعه کرده ام بیشترین نگرانی من از سازمانهای زیست محیطی است چون مقدار زیادی آب  به حد افراط برای این فرآیند استخراج مورد استفاده قرار می گیرد .

موسسه پمبینا  Pembina Institute[3] نشان داده است که برای استخراج لیتر روغن از عملیات سطحی در معادن بین 2 تا 5/4 لیتر آب مصرف می شود در آزمایشاتی که در آزمایشگاه صورت گرفته است این مقدار آب یک چهارم لیتر بوده است و موسسه مزبور از اینکه مقدار آب مصرفی در عمل خیلی بیشتر است نگران شده است .

از طرفی خبرهایی نیز در مورد استفاده از گیاهان برای تولید بیودیزل می شنویم .در حال حاضر فروشگاه  محلی Costco یک قوطی 16 لیتری کاتولا را به قیمت 17 دلار می فروشد .

و این در حالی است که قیمت گازوئیل تفریباً لیتری یک دلار است .

قیمت روغن سویا لیتری  60 سنت است که در آینده لیتری 30 سنت خواهد شد این در حالی است که نفت بشکه ای 75 دلار است یعنی لیتری 36 سنت .

از آنجائیکه که روغن سویا و کانولا خوراکی ارزش افزوده ای دارند امکان دارد که قابل رقابت با قیمت نفت خام نباشد .

 ولی با این وجود من هنوز هم بر روی استفاده از انرژی های زیستی bioenergy  تاکید دارم و می توان از همان روغنی که برای خوراک استفاده می کنیم برای راندن خودروهای سواری و کامیون ها هم استفاده کنیم و این در حالی است که هنوز بسیار از افراد دنیا ما در گرسنگی بسر می برند .

موضوعی که باعث شگفتی من شده است این است که چه مقدار آب برای تولید یک لیتر بیودیزل مورد نیاز است .

مقدار برداشت کانولا به ازای هر هکتار / 1600 کیلوگرم است با این توضیح که از 35% دانه های کانولا تبدیل به روغن می شود . [6]وزن مخصوص کانولا 95/0 است . [7]

تخمین زده می شود که 4500 لیتر آب برای تولید یک لیتر روغن کانولا مورد نیاز است . داده های مشابهی از طرف Manitoba[8] ارائه داده شده است که می گوید این مقدار  آب به روغن 3500 لیتر به ازای یک لیتر روغن است .

محاسبات نشان داده است که برای کاشت  و آبیاری مزارع کانولا بعنوان منبعی برای بیودیزل در آلبرتای جنوبی بین 1000 تا 20000 برابر آب  نسبت به آبی که برای استخراج نفت از ماسه ها مورد نیاز است  باید مصرف شود .

 

In conclusion, growing canola as a source of biodiesel fuel in irrigated southern Alberta can use from 1000 to 20,000 times the water needed to produce oil from the northern tar sands.  

Acknowledgements 

Engineers abhor mistakes and I thank Clive Schaupmeyer for applying his agricultural knowledge to check my data and calculations.

 

 

1. London Free Press, Editorial, “Oil sands rush needs to pause”, July 7, 2006

2. Jeffrey Simpson,  Globe and Mail, “Alberta tar sands are soaking up too much water”, July 5, 2006

3. Mary Griffiths et al, Pembina Institute, Troubled Waters, Troubling Trends: Technology and Policy Options to Reduce Water Use in Oil and Oil Sands Development in Alberta, 1st Edition, May 2006, Executive Summary, pp. 1

4. Loc. cit. 3, Main Report, Derived from data from Table 2.5, pp. 62

5. Canola Council of Canada

6. Starner, D.E., A.A. Hamama, and .L. Bhardwaj. 1999. Canola oil yield and quality as affected by production practices in Virginia. p. 254–256. In: J. Janick (ed.), Perspectives on new crops and new uses.  ASHS Press, Alexandria, VA.

7. Przybylski, Roman, Canola Oil: Physical and Chemical Properties, Loc. cit.

8. Loc. cit. 5

http://www.tbkbiodiesel.com/images/viscosity.jpg

 

..........مقدمه و ترجمه از محمد توکلی – 9 اسفندماه 1390  bipc  خوارزمی – ممکو

منبع :

http://www.computare.org/Support%20documents/Commentary/Oil%20and%20Water%2006_07.htm

 

/ 0 نظر / 22 بازدید