هر آنچه لازم است در مورد کرومات روی بدانید

Wednesday, October 22, 2008

 

هر آنچه لازم است در مورد کرومات روی بدانید

 

Zinc chromate

 

مقدمه :

یکی از بخش هایی که در خودرو ها و نیز موتورهای دیزل دچار آسیب دیدگی می شود و به مرور خورده شده و نیاز به تعویض کردن دارد رادیاتور است . رادیاتورها به جهت اینکه رد تماس دائمی با آب گرم و خوردنده هستند هم در معرض خوردگی و هم در معرض رسوب گذاری قرار دارند علت واضح است وقتی از آب معمولی برای رادیاتور استفاده شود بتدریج املاح موجود در آب بر روی جداره داخلی رادیاتور رسوب کرده و تبادل حرارتی آن را کاهش می دهند و راندمان رادیاتور را کم می کنند و باعث گرم شدن موتور می شود که این خودش دهها گرفتاری را ایجاد می کند که حتی می تواند منجر به سوختن موتور و آسیب رسیدن به یاتاقانهای آن شود .

به همین جهت لازم است در رادیاتور آب بدون املاح DM ریخته شود و نیز برای جلوگیری از خوردگی رایاتور از مواد بازدارنده از خوردگی استفاده شود . برای مصارف معمولی و مثلا در خودروهای سواری آب رادیاتورهایی در بازار است که این نیارها را برآورده می کند .

ولی برای مصارف صنعتی و مثلا رادیاتور یک ژنراتور چند مگاواتی تولید برق که قیمت رادیاتورش ممکن است چندین میلیون تومان باشد و نیز آسیب رسیدن به موتور دیزلی ژنراتور هزینه های هنگفتی را در پی دارد باید دقت بیشتری کرد و از مواد محافظ مخصوص استفاده کرد که یکی از آنها کرومات روی است که نمونه ای از آن را که ساخت کشور آلمان و کارلسروهه است ما در اینجا در واحد UT برا ی ژنراتور دیزلی اضطراری نیروگاه برق مورد استفاده قرار داده ایم .

یک شیشه یک کیلویی از ترکیب کرومات روی را با آب بدون املاح ترکیب کرده و بعد از شستشوی رادیاتور آن را درون رادیاتور می ریزند .

این ترکیب باعث می شود که رادیاتور دربرابر خوردگی محافظت شود .

کاری که در مورد دیزل ژنراتورهای برق اضطراری هتل ممکو صورت نگرفته و اینک آن رادیاتورهای گران قیمت صدمه دیده اند و باید تعویض شوند !

 

 

Zinc chromate, ZnCrO4, is a chemical compound containing the chromate anion. It is used industrially in chromate conversion coatings. ...

کرومات روی

کرومات روی با فرمول ZnCrO4 یک ترکیب شیمیایی است که حاوی آنیون کرومات است از این ماده برای ساخت پوشش های کروماتی استفاده می شود .

 

Chromate conversion coating

پوشش کرومات روی

یکی از پوشش هایی است که برای  غیر فعال کردن فلزاتی شیه آلومینیم ، روی ، مس ، نقره ، منیزیم ، قلع و آلیاژهای آنها که مورد استفاده است و بدین وسیله روند خوردگی را در آنها کند تر می کند .

نباید این ترکیب را با پوشش های کرومی که بر روی فولاد ( و مثلا بر روی سپرهای خودرو های قدیمی و نیز روی قاشق و چنگال و ظروف آشپزخانه مورد استفاده است ) اشتباه گرفت در آنجا ما با آبکاری کروم سر و کار داریم ولی اینجا این ترکیب را که بصورت پودری زردرنگ است در آب رادیاتور مخلوط می کنند تا از زنگ زدگی بدنه رادیاتور جلوگیری به عمل آید .

این فرآیند از انواع ترکیبات کروم که برخی از آنها هم سمی هستند استفاده می کند و از جمله حاوی کروم 6 ظرفیتی است .

ولی با توجه به محدودیت های زیست محیطی که در مورد سمی بودن ترکیبات وجود دارد اخیرا ترکیباتی در صنعت  درست کرده اند که کمتر سمی هستند

یکی از این جایگزین هایی که غیر سمی  هستند کروم سه ظرفیتی است که به موثر بودن آن کروم 6 ظرفیتی نیست اما از نظر زیست محیطی آسیب کمتری می زند .

 

 

One alternative is trivalent chromate conversion which is not as effective but less environmentally damaging.

 

Chromating is commonly used on zinc-plated parts to protect the zinc from white corrosion, which is primarily a cosmetic issue. It cannot be applied directly to steel or iron, and does not enhance zinc's anodic protection of the underlying steel from brown corrosion.[1] It is also commonly used on aluminium alloy parts in the aircraft industry where it is often called chemical film. It has additional value as a primer for subsequent organic coatings, as untreated metal, especially aluminium, is difficult to paint or glue. Chromated parts retain their electrical conductivity to varying degrees, depending on coating thickness. The process may be used to add color for decorative or identification purposes.

 

Chromate coatings are soft and gelatinous when first applied but harden and become hydrophobic as they age. Curing can be accelerated by heating up to 70°C, but higher temperatures will gradually damage the coating over time.[1] Some chromate conversion processes use brief degassing treatments at temperatures of up to 200°C.[1] Coating thickness vary from a few nanometers to a few micrometers thick.[1]

 

The protective effect of chromate coatings on zinc is indicated by color, progressing from clear/blue to yellow, gold, olive drab and black.[2] Darker coatings generally provide more corrosion resistance. Chromate conversion coatings are common on everyday items such as hardware and tools and usually have a distinctive yellow color.

 

Phosphate coatings on iron and steel may also be treated with a chromic acid rinse to enhance the phosphate coating.[1]

 

 

 

[Standard specifications

specifies chromate conversion of aluminium alloy parts.

 

ASTM B633 Type II and III specify zinc plating plus chromate conversion on iron and steel parts.

 

The composition of chromate conversion solutions varies widely depending on the material to be coated and the desired effect. Most solution compositions are proprietary.

 

The widely used Cronak process for zinc and cadmium consists of 5-10 seconds of immersion at room temperature in a solution of 182 g/l sodium dichromate crystals (Na2Cr2O72H2O) and 6 ml/l concentrated sulfuric acid.[1]

 

Iridite 14-2, a chromate conversion coating for aluminium, contains chromium(IV) oxide barium nitrate and sodium silico fluoride.

 

 

................مقدمه و ترجمه از محمد توکلی – آبان ماه 1387 – ماهشهر – BIPC

 

منابع :

http://en.wikipedia.org/wiki/Chromate_conversion_coating

http://www.alfa-chemcat.com/news/news.asp?id=105

آدرس شرکت آلمانی در کالسروهه

 

/ 0 نظر / 98 بازدید