ترجمه دستورالعمل استفاده از ماسک های تنفسی

Sunday, March 07, 2010

ترجمه دستورالعمل استفاده از ماسک های تنفسی

 

مقدمه :

ماسک های حفاظتی دو نوع هستند نوعی ساده ای که فقط شامل یک فیلتر مکانیکی است و نوعی که با استفاده از مواد فعال مانند CHARCOAL  و ذغال هایی از این نوع می تواند باعث حذف برخی از عوامل بیماری زا و سمی شود . اما همین ماسک های نوع دوم هم محدودیت هایی دارند . و از جمله مهم ترین آنها اینکه چون اینها اکسیژنی تولید نمی کنند بنابراین در محل هایی که کمبود اکسیژن است و یا تهویه خوبی ندارد نباید مورد استفاده قرارگیرد چون درست است که مواد سمی را حذف می کند ولی شخص را  با کمبود اکسیژن مواجه می کند . و از این نظر باید دقت کافی بعمل آید .

از طرفی در هوا ممکن است برخی مواد شیمیایی و یا حتی طبیعی وجود داشته باشند که آلرژی زا باشند و این فیلترها نتوانند آن را حذف کنند و شخص را دچار مخاطره کند . مثل واکنش های آنافیلاکسیک که گاهی می تواند مرگزا باشد .

 

 

به منظور انتخاب مناسب ماسک تنفسی دانستن نکات اساسی زیر ضرورت دارد :

1-      چه  آلاینده و یا آلاینده هایی در محیط کاری وجود دارند .

2-      نوع آلاینده هایی که درمحیط وجود دارند چیست ؟ (یعنی گاز است یا بخار و یا گرد وغبار , فوم یا اسپری و یا ترکیبی از اینها ست .

3-      محدوده مجار قرار گیری در معرض آلاینده ها PEL = permissible exposure limit    یا سایر محدوده های مجاز توصیه شده نظیر TLV و REL برای هر یک از این آلاینده ها و یا ترکیبی از آنها چقدر است ؟

4-      غلظت و یا حداکثر غلظت بالقوه هر یک از این آلاینده ها در هوا چقدر است .

5-      آیا آلاینده ها به اندازه کافی هشدارهای لازم را دارد ( مثلاً می توانید بوو طعم و سایر فاکتورهای آشکار کننده آن را در غلظتی که زیر حد مجار است را حس کنید.

6-      حداقل غلظت مجاز اکسیژن وجود دارد ( مثلا میزان اکسیژن محیط کاری که برای حفظ جان افراد لازم است یعنی 5/19% را دارا می باشد ؟ )

7-      آیا محیط کاری محیطی بسته است ؟ و آیاظرفیت رسیدن به  غلظتی که  خطرفوری برای  زندگی یا سلامتی انسان را دارا می باشد دارد .  = IDLH = Immediately Dangerous to life or health

8-      درجه حفاظتی ( فاکتور حفاظتی ) که دستگاه تنفسی ارائه می دهد .

9-      میزان خطری که وجود دارد و اینکه آیا نیاز به وسایل حفاظتی اضافی وجود دارد یا نه ؟

10-   

 

احتیاط :

اشخاصی که  صورت آنها مشخصه خاصی دارد مثلا صورت اشان دارای مو است و یا زخم و بدشکلی و یا نقصی در
صورت آنها وجود دارد و یا گونه های فرو رفته دارند
sunken cheeks ممکن است قادر نباشند که ماسک تصفیه کننده هوا را بدرستی روی صورت خودشان قرار دهند . در چنین موارد اگر امکان قرار دادن صحیح ماسک روی صورت نیست نباید آن را مورد استفاده قرار دهیدد .

 توضیح در مورد تست های کمی و کیفی را که باید روی ماسک ها انجام دهید می توانید در اسناد مربوط به : ANSI و OSHA و AIHA پیدا کنید .

تست های کیفی قرار گیری ماسک روی صورت با استفاده از موادی چون ساخارین – BITREX – ایزو آمیل استات ( روغن موز ) یا دود تحریک کننده می توان انجام داد

 

دستورالعمل کارگذاری ماسک روی صورت :

هر بار و قبل از استفاده از ماسک باید آن را خوب بررسی کرد که در شرایط خوبی قرار داشته باشد قبل از پوشیدن ماسک باید موارد زیر را بررسی کرد :

 

1-      برگه آویزان ولو تنفسی به خوبی محکم شده باشند و آسیبی ندیده باشند .

2-      قسمت های تصفیه کننده هوا بدرستی به بدنه ماسک وصل شده باشند .

3-      آداپتور پلاستیکی بدرستی قرار گرفته باشد و روی دستگاه تنفسی نصب شده باشد و با دید شما تداخل پیدا نمی کند. برای همراستا کردن ماسک باید قطعه روی صورت آن را بچرخانید .

اخطار WARNING :

/ 0 نظر / 77 بازدید