گزارش تعمیر ماشین آتش نشانی E-ONE – 03

گزارش تعمیر ماشین آتش نشانی E-ONE – 03

Repair report for –E-ONE- fire fighting truck in BIPC – Machinery bank  

علت مراجعه دستگاه مزبور به تعمیرگاه بانک ماشین آلات  :

 اختلاط آب و روغن در کارتل ماشین

جهت رفع عیب مزبور ابتدا سر سیلندرخودرو  باز شد سپس  کارتل و پیستونها و یاتاقانها بیرون آورده شدند . میل لنگ هم مورد بررسی قرار گرفت و مشکلی مشاهده نشد .

به همین جهت  بوش های سیلندر خارج شدند که پس از بررسی معلوم شد که این  بوش های سیلندرها  دچار خوردگی  شدن و ترک هایی دارند که همین ترک ها و نیز معیوب شدن اورینگهای آنها علت اصلی نشت روغن به داخل محفظه آب بوده است و سبب قاطی شدن آب و روغن شده است . که به این ترتیب این  مشکل آب و روغن با تعویض اورینگ ها و بوش ها برطرف گردید .

پیدا شدن مشکلی دیگر :

با توجه به اینکه سر سیلندرها باز شده بودند این سر سیلندر ها( موتور خورجینی است و دو سر سیلندر دارد ) توسط بازرسی فنی  و با استفاده از روش تست MT چک شدند و  مشخص شد که سر سیلندرها  دارای  ترکهای ریزی هستند که چون محل این ترکها  بسیار ناجور است و در بین سوپاپها قرار گرفته اند ؛  به همین علت  امکان ترمیم سر سیلندرهای مذکور  وجود نداشت .

 لذا اقدام به خرید  2 عدد سر سیلندر نو نمودیم که بر روی موتور نصب شد و دستگاه مجدداً تست گردید و با این اقدامات  ماشین دوباره به حالت اول بازگشت و در سرویش قرار گرفت .

مدت زمان تعمیر :

کل این مراحل تعمیر حدود 3 ماه طول کشید که بخش عمده ای از این توقف بخاطر طی مراحل خرید سر سیلندر بوده است . با این توضیح که مراحل خرید به علت فوریت ماشین آتش نشانی در کمترین زمان ممکن انجام گرفته است !

وضعیت تعمیر :

موتورهای دیترویت دیزل که بر روی ماشین های آتش نشانی ای وان "  “ E-ONE نصب شده اند دسترسی و تعمیر آنها بسیار مشکل است که این شاید بخاطر قدیمی بودن این خودروها است که مربوط به 15 سال پیش است ضمن اینکه طراحی اولیه آنهم ممکن بوده چندان مطلوب نبوده باشد .

پیشنهاد می شود از برای تجیهز آتش نشانی پتروشیمی بندرامام از خودروهای نردبان دار آتش نشانی که ساخت داخل هستند و تهیه قطعات یدکی و تعمیرات آنها ساده تر است استفاده شود .

کلمات کلیدی :

·         ماشین آتش نشانی نردبان دار" ایی وان :E- One Aerial Platform

·          تعمیر ماشین آتش نشانی

·         پتروشیمی بندرامام = BIPC

·          بازکردن سرسیلندر

·         قاطی کردن آب و روغن

·          

..................محمد توکلی – 21 اردیبهشت 1390

لازم به یادآوری است که کار تعمیرات این دستگاه توسط استادکاران بانک ماشین آلات تلاش های جناب آقای مهندس مورانی انجام گرفته است .

 

 

/ 0 نظر / 24 بازدید