بوق بادی= Air horn

 بوق بادی خودرو

بوق بادی= Air horn

 

 

مقدمه :

یکی دوروز  پیش دو تا بوق بادی را که در SALVAGE  افتاده بودند بیرون آوردم وباز کردم داخل آنها فقط دو ورقه نازک پلاستیکی شبیه طلق است که روی هم قرار می گیرند هوا ازسوراخ کوچکی وارد این محفظه می شوند و پس از لرزاندن صفحات که روی هم قرار داند از پشت این صفحات از طریق یک شیپوره خارج می شوند و صدایی را تولید می کند که بستگی به فشار بادی که پشت آنها قرار دارد می تواند بسیار بلند  و گوشخراش باشد .

استفاده از این بوق ها مخصوص کامیون و قطار و کشتی است چون با توجه به ابعاد این وسایل و نیز صدایی که تولید می کنند چنین بوق هایی هم لازم دارند استفاده از این بوق ها در ماشین های سواری هم معمول نیست و هم عملاً امکان پذیر نیست چون نیاز به منبع هوای فشرده دارند .

ولی این بوق های بادی صدای خیلی بلندی دارند وبرای داخل شهر ومناطق پر جمعیت مناسب نیست از این جهت اتوبوس ها و کامیون ها یک بوق برقی هم دارند تادر این مواقع مورد استفاده قرار دهند

 

 

استاده معمول بوق های بادی در میادین ورزشی  قایق سواری و ماشین های اضطراری است . این بوق ها به گونه ای طراحی شده اند که می توانند صدای فوق العاده بالایی را ایجاد کنند .

ولی باید به یک منبع هوای پرفشار وصل شوند ونیز شیری که بتواند هوا را قطع و وصل نماید اغلب ماشین ها قطارها و کشتی ها  دارای  چنین بوق هایی هستند .

در کامیونها از همان هوای فشرده ای که برای ترمزها استفاده می شود برای بصدا در آوردن بوق هم استفاده می شود . معمولاً طنابی به سقف ماشین متصل شده است که با کشیدن آن  شیر ورود هوا باز شده و هوا وارد بوق شده وبوق به صدا در می آید .

نوعی از این بوق ها که تکامل بیشتری پیدا کرده است دارای دکمه ای است که با فشار دادن آن سیگنالی تولیدمی شود که شیر ورود هوا را باز می کند وبوق بصدا در می آید

در کامیون های مدرن امروزی هم بوق های برقی و هم بوق بادی وجود دارد که توسط کلیدی که روی داشبرد است هر کدام را که بخواهید انتخاب می کنید این طراحی برای آن است که از استفاده از بوق بادی که صدای گوشخراشی دارد در مکانهای عمومی و پرجمعیت خودداری شود .

ماشین های اورژانس از قبیل آتش نشانی fire trucks آمبولانس و سایر ماشین های مواقع اضطراری emergency vehicles بزرگ دارای بوق های بادی هستند که بتواند صدای صاف و بلندی را تولید کنند که از بقیه بوق ها قابل تشخیص و متمایز باشد بسیاری از ماشین های آتش نشانی در ایالت متحده از این بوق ها استفاده می کنند .

بوق های برقی هم وجود دارند که برای خودروهایی نظیر آمبولانس و آتش نشانی و پلیس مورد استفاده قرارمی گیرند که صداهایی نظیر همان بوق های بادی را می توانند تولید کنند در این دهه های اخیر استفاده از بوق های برقی گسترش زیادی پیدا کرده است

بوق بادی = AIR HORN

 http://en.wikipedia.org/wiki/Air_horn

 

/ 0 نظر / 57 بازدید