هوش ژاپنی !

Wednesday, June 13, 2007

 

هوش ژاپنی !

 

یک استاد کاری داریم که با هوش و استعداد خیلی خوبی دارد و با وجود اینکه شنوایی او مختل است و باید با ایما و اشاره باو او صحبت کرد اما کارهای فنی که انجام می دهد واقعا قابل تحسین و اعجاب انگیز است . در اینجا با کرین هایی سر و کار داریم که سیتم کنترل آنها دیجیتال است و دارای بردهای الکترونیکی هستند که پر داست از قطعاتی چون خازن و آی سی و ترانزیستور و امثال آن .

طبیعی است که به مرور زمان و با این شکل نگهداری  و اپراتوری نامناسبی که ما داریم این قطعات دچار مشکل می شوند و می سوزند وسوختن همان و از کار افتادن یک دستگاه عظیمی چون کرین , همان .

بسیار اتفاق می افتد که این قطعات آسیب دیده در انبار وجود ندارند یا اصلا کد نشده اند و در بازار هم یافت نمی شوند . و به این ترتیب است که همین قطعه کوچک که می تواند یک ترانزیستور باشد باعث می شود که دستگاه از کار بیفتد .

چند روز پیش همین استاد کار برای پیدا کردن یکی از این قطعات به من مراجعه کرد و با همه تلاشی کردیم که موفق به پیدا کردن درانبار و در بازار ایران نشدیم حتی مشابه ان را هم نتوانستیم گیر بیاوریم .

فردای آنروز به من گفت : دستگاه درست شد !

معلوم شد  که خودش یک ترانزیستور معادل برای آن پیدا کرده ؛ ترانزیستور ولتاژ بالا را  از مدارهای  منبع تغذیه power supply  و مدارهای مانیتور کامپیوتر های کهنه پیدا کرده است .

اتفاقا همین چند روز پیش هم یکی از کارشناسان ژاپنی به کارگاه ما آمده بود و این مشکل را با او مطرح کرده بود . او گفته بود که ما اصلا این بردها را تعمیر نمی کنیم . اینها را با دستگاههای رباتیک نصب می کنند و وقتی خراب می شوند آنها را دور می اندازیم !

شما هم لازم نیست اینها را تعمیر کنید تقاضا کنید  تا برد کامل آن را برایتان ارسال کنیم .

و او به من گفت : بابا این ژاپنی های هیچی سرشون نمیشه . من خودم با همین قطعات کهنه می تونم برد این کرین ها  رو تعمیر کنم !

 

.......................................م.ت  خرداد ماه 1386

 

 

/ 0 نظر / 13 بازدید