درجه بندی سوخت دیزل = گازوئیل در آمریکا

درجه بندی سوخت دیزل = گازوئیل در آمریکا

Diesel Fuel Grades

گازوئیل در بزرگراهها

مقدمه :

یکی از عمده ترین آلاینده های محیط زیست شهری استفاده از خودروها و ژنراتورهایی است که با موتورهای دیزل کار می کنند سوخت این دیزل ها اغلب حاوی مقادیر زیادی گوگرد است که باعث تولید گازهای گوگردی می شوند متاسفانه با وجودیکه از سالها پیش حتی در بزرگراههای ایالات متحده از گازوئیل بسیار کم گوگرد ( یبا گوگرد 15 پی پی ام ) استفاده می شود در ایران ما با پالایشگاههایی قدیمی کار می کنیم که میزان گوگرد آنها 1500 پی پی ام است ! و این یک فاجعه است این پالایشگاههای قدیمی باید نوسازی شوند تا امکان تولید سوخت با گوگرد کم را داشته باشند . در حالی که در بزرگراههای آمریکا از گازوئیل  بسیار کم گوگرد استفاده می شود در داخل شهرهای ما هنوز  از گازوئیل پرگوگرد استفاده می شود ! ببین تفاوت از کجا تا به کجاست ؟!

از طرفی برای اینکه بتوان درخوردهای جدید از مبدل کالیستی در اگزوز استفاده کرد باید مقدار گوگرد کم باشد و به حدود 15 پی پی ام برسد . از این جهت ما با دو مشکل عمده مواجه ایم سوخت نامرغوب و خودروهاییکه فناوری ساخت آنها قدیمی است . باید این دو مشکل حل شود ضمن اینکه باید استفاده از اتوبوس های برقی و گاز سوز در ایران که منابع گاز و انرژی ارزانی دارد رواج پیدا کند و خودروهای گازوئیلی بتدریج حذف شوند

این درحالی است که در کشورهای چون سوئد از سال 2003 خط مشی استفاده از گازوئیل بدون گوگرد و با کمتر از 1% حجمی آروماتیک ها را در موتورهای دیزل خود بکار گرفته اند و در سوئد از استاندارد اکوپار = EcoPar استفاده می شود که در مناطقی که آلودگی دیزل ها زیاد است مثل باراندازها و محیط ها و فضاهای محدود مانند انبارها و در طی کارهای ساختمانی و نیز جاده سازی و تونل سازی و نیز در رفت و آمد شهری  از این استانداردها استفاده می شود

 

  • Highway Diesel Fuel
  • از اکتبر سال 1993 میزان گوگرد برای بزرگراههای  500 پی پی ام = 500 ppm = 0.05% (wt.) در نظر گرفته شده است این سوخت با نام گازوئیل کم گوگرد شناخته شده است low sulfur diesel fuel که جهت کاهش گازهای آلاینده و خصوصاً ترکیبات گوگرد عرضه شده است و استانداردهای سال 1994 را برای انتشار گازهای آلاینده  توسط خودروهای دیزل سخت کار = heavy-duty highway engines.در بزرگراهها را دارا می باشد .
  • گازوئیل با 15 پی پی ام گوگرد : در این سوخت حداکثر مقدار گوگرد 15 قسمت در میلیون است که از سال 2006  برای استفاده در بزرگراهها در نظر گرفته شده است به این سوخت نام :

گازوئیل بسیار کم گوگرد ultra low sulfur diesel (ULSD),  را داده اند که توسط EPA وضع شده است تا بتوان دستگاههای مبدل کاتالیستی  از قبیل diesel particulate filters  ونیز محدود کننده گاز اکسید نیتروژن NOx adsorbers را در اگزوز این خودروها مورد استفاده قرار داد . و قوانین زیست محیطی که در سالهای 2007 تا 2010 وضع شده اند را مورد اجراء قرار داد Tier 2 light-duty standards

گازوئیل  برای خودروهای غیر جاده ای

  • Nonroad Diesel Fuel

در زیر میزان گوگرد مورد استفاده در دیزل های غیر جاده ای , لوکوموتیوها و کشتی ها Nonroad, Locomotive and Marine (NRLM) آورده شده است به استثنای سوخت سنگین heavy fuel oils (HFO که در موتورهای دیزل دسته 2 و 3 مورد استفاده است .

500 pp:محدوده گوگرد 500 پی پی ام برای خودروهای غیر جاده ای (قطارهای و کشتی ها ) از ژوئن 2007 مقررگردیده است .

  • ·         15 ppm : محدوده گوگرد فوق العاده کم =  ultra low sulfur diesel (ULSD),  برای خودروهی غیر جاده ای از سال 2010 و برای قطارها و کشتی ها در سال 2012 . گازوئیل بسیار کم گوگرد ULSD برای موتورهای غیر جاده ای مقرر شده است باعث می شود که میزان گازهای آلاینده به گونه ای کنترل شود که بتواند استاندارد : Tier 4 را برای این خودروهای تامین نماید .

.......مقدمه و ترجمه از محمد توکلی – 6 تیرماه 1390 – خوارزمی = BIPC

 

/ 0 نظر / 55 بازدید