آیا می توان فقط آب را در رادیاتور ماشین ریخت یا به ضد یخ هم نیاز است

 

 

آیا می توان فقط آب را در رادیاتور ماشین ریخت یا به ضد یخ هم نیاز است ؟

Can you put only water in a car radiator or do you need antifreeze???

 مقدمه :

همین اول در مقدمه  این سوال را جواب می دهم : نه نمی توان چون آب  معمولی حاوی املاحی است که هم باعث رسوب در جداره موتور و رادیاتور می  شود و هم خاصیت خورندگی دارد و باعث صدمه دیدن قسمت های داخلی موتور ونیز واتر پمپ می شود .

بنابراین حتماً از آب مقطر از همان نوعی که در باتری خودرو ریخته می شود به همراه ضد یخ استفاده کنید نسبت آن هم می تواند 50/50 باشد و یا 30 % ضد یخ و  70 درصد آب باشد که برای منطقه ای چون ماهشهر و ممکو مناسب است .

ازاینها گذشته هر یکسال یکبار باید آب رادیاتور را تخلیه کرده و آب و شد یخ نو را در آن ریخت .

اضافه کردن ضد یخ و آب تازه بر روی آب و ضد یخ کهنه باعث ایجاد لجن در سیستم خنک کننده ماشین می شود این کار را انجام ندهید !

حالا اگر در تابستان در مضیقه قرار داشتید می توانید موقتاً آب خالی را در رادیاتور بریزید چون آب در 100 درجه می جوشد ( 212 درجه فارنهایت ) ولی به ازای هر پوند فشار که درب رادیاتور اعمال می کند  نقطه جوش آب میزان دو تا سه  درجه بالاتر می رود حالا اگر درپوش رادیاتور فشاری معادل 15 پوند اعمال کند . 15x3 = 45نقطه جوش آب 45 درجه بالاتر می رود ضمن اینکه آب خالی بهتر از ضد یخ حرارت را منتقل می کند.

اضافه کردن ضد یخ باعث بالا رفتن نقطه جوش می شود و نقطه ذوب را هم پائین می آورد و ضمناً خاصیت ضد خورندگی هم دارد به همین جهت توصیه می شود که از مخلوط آب و ضد یخ بعنوان آب رادیاتور استفاده کنید تا علاوه بر اینکه نشتی در سیستم ماشین پیدا نمی شود عمر آن هم زیادتر شود .

مقدار ضد یخ برای مناطقی که سرمای زیادی دارند باید بیشتر از ضد یخ مناطق گرمسیر باشد .

در واقع ضد یخ در  آب رادیاتور باعث می شود که  موتور خودرو گرمای بیشتر و سرمای بیشتری را تحمل کند.

می توان از آب خالی هم استفاده کرد ولی چنین کاری توصیه نمی شود چون مشکلات عدیده ای را بار خواهد آورد .


The answer to your question is this. Yes you can run straight water. It is not recommended and can lean to bigger problems.

بهترین حالت مخلوط 50/50 است که این مخلوط بصورت آماده وجود دارد ونیازی به خرید آب مقطر و ضد یخ بطور جداگانه و ترکیب آنها با هم وجود ندارد ( البته این برای دارندگان خودروی سواری است ولی برای کارگاهی مثل ما که با تعداد زیادی خودروی سنیگن سروکار دارد که هر کدام هم دهها و صدها لیتر آب رادیاتور نیاز دارند این موضوع صدق نمی کند و بهتر است آب رادیاتور در کارگاه تهیه شود . )
The best solution is to buy 50/50. it is premix and therefore you don’t need to buy distilled water and antifreeze and mix them yourself.

آب مقطر از این جهت مورد استفاده است که آب لوله حاوی آهک ( املاح ) و سایر مواد آلاینده است که باعث مسدود شدن رادیاتورشده و مشکلات عمده ای را ایجاد می کنند .
Distilled water is used because tap water contains lime and other contaminants that will block the radiator and cause major repairs later.

بیاد داشته باشید که شما می توانید آب خالی را در رادیاتور بریزید ولی برای خودتان دردسری بزرگی در آینده ایجاد خواهید کرد . چون استفاده از آب خالی باعث میشود که درون رادیاتور زنگ زدگی ایجاد شود . ضمن اینکه اضافه کردن آب رادیاتور باعث می شود که آب رادیاتور براحتی بخار نشود و موتور خودرو را خنک نگه دارد و نگذارد جوش بیاورد .

You can put only water, but you maybe causing yourself some headaches in the future. Using only water will cause rust to form inside you radiator. Also antifreeze or coolant has a higher boiling point so it can stand higher temperatures before turning to steam therefore keeping your engine coolerن

.............مقدمه و ترجمه از محمد توکلی – 15 تیرماه 1390 - bipc

منبع :

http://answers.yahoo.com/question/index?qid=20080818073854AAzTdI1

 

/ 1 نظر / 243 بازدید
فريبا

سلام ارزو سلاميت دارم برات . به من حتما سر بزن در صورت تمايل بهم بگو تا تبـادل لـينک بکنيم . ممنون