تعریف ارگونومی er•go•nom•ics

 

 

 تعریف ارگونومی er•go•nom•ics

مقدمه :

ارگونومی واژه ای کلی است که به روشهای طراحی علمی برای تجهیزات گفته می شود از یک میز مطالعه  گرفته تا موس و کیبورد = صفحه کلید و تا دستگاهها و تجهیزاتی که برای تولید یکار می روند  همه و همه می توانند به نوعی از دانش ارگونومی کمک بگیرند . همین روشهای ساده و کاه پیچیده در طراحی می تواند باعث شود که کاربر و یا کارگر کمتر احساس خستگی کند و به این ترتیب کارآیی و راندمان کاری اش بالا رود و بهره وری زیادتر شود .

 

1-    علمی کاربردی برای طراحی تجیهیزات در محل های کاری است بطوریکه از طریق کاهش خستگی و کاهش ناراحتی بهره بردار ها میزان بهره وری را افزایش دهد . به عنوان بیوتکنولوژی , مهندسی انسانی , مهندسی عوامل انسانی  هم شناخته شده است .

2-    عوامل طراحی برای مکانهای کاری که از طریق کاهش ناراحتی و خستگی بهره بردارها و استفاده کنندگان از آن تجهیزات  باعث بیشینه بهره وری می شود .

 

1. (used with a sing. verb) The applied science of equipment design, as for the workplace, intended to maximize productivity by reducing operator fatigue and discomfort. Also called biotechnology, human engineering, human factors engineering.

2. (used with a pl. verb) Design factors, as for the workplace, intended to maximize productivity by minimizing operator fatigue and discomfort: The ergonomics of the new office were felt to be optimal.

.......................ترجمه از محمد توکلی – 9 مهرماه 1392 – ممکو- سناتور  

منبع :

 

http://www.thefreedictionary.com/ergonomic

 

/ 1 نظر / 85 بازدید
ramin

سلام خسته نباشید. یه سوالی داشتم در مورد رنگ پروماتکس . که چه نو رنگی است من برای نقاشی دیواری نیاز به رنگ مقاوم و دارای ماندگاری بالا بودم که پایه آب باشه . من حالا از رنگ پلاستیک شیمی لاک (گوزنی) قابل شستشو استفاده میکنم اما اطلاعاتی در باره این رنگ پر.ماتکس میخواستم