بوژی = هزار چرخ= = BOGGIE کفی با چرخهای فراوان

 

 بوژی = هزار چرخ= = BOGGIE کفی با چرخهای فراوان

 

لازم نیست در فرهنگ لغات انگلیسی دنبال بوژی بگردید چون کلمه بوژی در اصل یک کلمه فرانسوی است   به معنی محور

1-  بوژی جاده ای

2-  بوژی ریلی

بوژی نوعی کفی تریلی  یا ارابه است که شبیه کمر شکن است ولی تعداد چرخهای آن خیلی بیشتر است بدین معنی که   دارای محورهای متعددی است  که  تعداد آنها متناسب با میزان باراست   و برای حمل بارهای بسیار سنگین به منظور کاهش فشار بار بر روی جاده، راه آهن و نیز اسبی که آن را می کشد طراحی شده است .

 

بدین ترتیب می توان  بارهای خیلی سنگین حدود 100 تن به بالا  را جابجا نمود . یادم می آید به هنگام بازسازی نیروگاه برق UT قرار بود ژنراتور واحد A را با ژنراتور واحد D که آسیب دیده بود عوض کنیم وزن آن حدود 150 تن است برای این کار قرار شد که از یک بوژی استفاده کنیم بوژی هم آمد ولی امکان مانور آن در جلوی محوطه نیروگاه وجود نداشت به اجبار روش ابتکاری دیگری را انتخاب کردند : بدین ترتیب که همزمان دو کرین بوم خشک 150 تن دو طرف ژنراتور را گرفته و بلند کردند و به هم حرکت نمودند تا ژنراتور را حدود 100 متر

( البته در آن زمان هنوز این برنامه " جابجایی هایی غول آسا " ساخته نشده بود! ) جابجا کنند ! تازه بردن ژنراتور هم به داخل محوطه نیروگاه با استفاده از لغزش روی صفحات تفلونی و باتمهیدات زیاد صورت گرفت !

ولی هزار چرخ و یا همان بوژی قابلیت های زیادی دارد و غیر از این روش جابجایی بارهای بالای 100 تن عملاً امکان پدیرنیست

بوژی به سیستم حرکتی (ناقله) واگن گفته می‌شود و متشکل از قاب (تیرهای طولی وعرضی)، مجموعه فنربندی (تعلیق)، مجموعه چرخ ومحور، مجموعه ترمز و ادوات مربوطه می‌باشد. بوژی ضمن توزیع یکنواخت وزن واگن روی خط باعث سهولت در گردش واگن هنگام عبور از قوس، ایمنی سیر، سهولت در مبادله واگن بین راه آهنهای با عرض خط مختلف، افزایش ظرفیت بارگیری واگن در بار محوری ثابت می‌شود.

   بوژی های جاده ا

 

هزارچرخ حمل و نقل جاده ای

بوژی های جاده ای برای حمل بار های 100 تن به بالا مورد استفاده قرار می گیرند .

          ارتفاع از سطح زمین : 120±25 متر.

          تعداد چرخ در هر محور : 8 چرخ.

          کشنده ها معمولا 10 چرخ دارند، بجز خودرو های جدید MAN که 12 چرخ دارند.

بسته به وزن محموله تعداد این محور ها می تواند کم یا زیاد شود. یعنی هرچه بار سنگین تر شود تعداد محور ها بیشتر می شود و طبیعتا تعداد کشنده های ان بیشتر خواهد بود.

بوژی ها بر خلاف ظاهر سخت و خشن و خشکی که دارند به راحتی توسط فشار روغن هیدرولیک بر روی انها اعمال کنترل می شود.

حمل بار توسط بوژی ها شرایط خواصی را می طلبد . از راه و جاده گرفته تا مسائل ترافیکی و تجارب رانندگان.

جالب است بدانید که حد اکثر سرعت یک بوژی و کشنده آن به همراه محموله چیزی کمتر از 30 کیلومتر بر ساعت است. در بعضی مواقع کار به حدی حساس است که راننده بوژی مجبور می شود با 5 کیلومتر بر ساعت حرکت کند. حرکت یک بوژی مستلزم صورت گرفتن هماهنگی های خاص با پلیس راه کشور و سازمان راه داری و در بعضی مواقع وزارت نفت و نیرو است. بوژی ها فقط از 6 صبح تا 6 عصر مجاز به حرکت هستند و در شب و روز های تعطیل حق تردد در جاده ها را ندارند.

بوژی و کمر شکن های و  دستگاه ها ی نظیر آن لازم است که همیشه  با دو اسکورت  یکی در عقب و دیگری در  جلوی محموله حرکت کنند.

 در بسیاری از جاده های کشور و همچنین پل هایی که توانایی حمل وزن و بار آن را ندارند، شرکت های حمل و نقل باید  راه های فرعی جهت عبور مجموعه بوژی و کشنده ها  را بسازند، که خود این امر هزینه های سر سام آوری را به دنبال دارد. یادم می آید چند سال پیش که قرار بود یک هاور کرافت از شمال خورستان به ماهشهر انتقال دهند برای عبور بوژی مجبور شدند نرده های اطراف پل های عبوری را ببرند و حتی بخاطر ارتفاعی که هاور کرافت داشت سیم های خطوط انتقال برق را جابجا کنند !

صنعت بوژی جاده ای از سال 1968 میلادی توسط چند شرکت ایرانی وارد ایران شده است. مسلما از آن زمان تا کنون هم طراحی بوژی ها تغییر کرده است و هم ظرفیت  بارها و محموله ها بالا رفته است.

* بوژی های ریلی:

هزارچرخ حمل و نقل ریلی، همان حالت را دارد با این تفاوت که روی ریل حرکت می کند

شرکت واگن پارس متولی اصلی تولید انواع بوژی در سیستم حمل و نقل ریلی کشور می باشد.

واژه هزارچرخ مصوبه فرهنگستان زبان فارسی است ( بالاخره نمردیم دیدیم این فرهتنگستان یک کلمه فنی نسبتاً خوب ارائه کرد !)

........تحقیق و نوشته محمد توکلی – 8 اردیبهشت ماه 1390 – BIPC-  - بانک ماشین آلات

/ 0 نظر / 305 بازدید