معرفی شرکت پتروشیمی ایران – ژاپن IJPC ( بندرامام= BIPC کنونی )

معرفی شرکت پتروشیمی ایران – ژاپن IJPC (  بندرامام= BIPC کنونی )

شرکت در سال 1352 تحت نام « شرکت سهامی پتروشیمی ایران-ژاپن » تاسیس شد ، ودر اواخر سال 1368 به « شرکت سهامی پتروشیمی بندر امام BIPC = BANDAR IMAM PETROCHEMICAL COMLEX

 تغییر نام یافت.

موقعیت جغرافیایی

 هنگامی که قرار شد این مجتمع احداث شود محل فعلی که در دهانه خور موسی واقع شده است انتخاب شد و چون حالت باتلاقی داشت نیاز به خاک ریزی داشت که این کار چندین سال به طول انجامید . صدها هزار کامیون خاک در این محل ریخته شد تا زمین مجتمع که حدوداً 5/2 در 5/2 کیلومتر است آماده شد و پس از شمع کوبی و پی ریزی فونداسیون ها همه تجهیزات مجتمع درسال 1979 نصب شده اند .یعنی نصب این همه تجهیز در مجتمع درطی سک یکسال صورت گرفته است ( مقایسه کنید با طرح های کنونی که هر یک نه تنها در همان سه چهارسال پیش بینی شده تکمیل نمی شوند بلکه گاهی مانند پتروشیمی های زاگرس و اروند کار تکمیل آنها به یک دهه می کشد و آخرش هم مانند اروند به تولید نهایی نمی رسند . ولی در آن موقع با آن امکانات این سرعت عمل را داشتند مجتمع پتروشیمی بندرامام، در زمینی به مساحت حدود 270 هکتار، در شمال غرب خلیج فارس دراستان خوزستان به فاصله 160 کیلومتری جنوب شرقی اهواز و 100 کیلومتری شرق آبادان در  حومه ماهشهرقرارگرفته است .

علت برپایی مجتمع در این منطقه

مکان یابی مجتمع با توجه به سهولت دسترسی به خوراک، سوخت و مواد اولیه، استفاده از امکانات جاده ای، شبکه راه آهن وحمل ونقل دریایی، وجود فرودگاه، دسترسی به آب مورد نیاز صورت گرفته است تا ضمن اینکه از سوختن گازهایی منطقه مارون جلوگیری شده و از آن بعنوان خوراک مجتمع استفاده گردد  کمک به توسعه و عمران استان خوزستان به عنوان قطب صنعت پتروشیمی در کشورنموده  و ایجاد ارزش افزوده نماید .

همه اینها ویژگی هایی است که انتخاب این مکان را توجیه میکند.

خوراک و مواد خام مورد نیاز مجتمع به این شرح تامین میشود:

- مایعات گازی به میزان 3.2 میلیون تن در سال از میدانهای نفتی اهواز و مارون

- گاز سوخت به میزان 120 میلیون فوت مکعب در روز از شبکه گاز سراسری

- نمک به میزان 400 هزار تن در سال از آب دریا

- نفتا به میزان یک میلیون تن در سال از پالایشگاه آبادان

- منومر استایرین به میزان 7800 تن در سال از پتروشیمی تبریز و یا واردات

- آب شیرین به میزان 100 هزار مترمکعب در روز از رودخانه کارون

- آب دریا به میزان یک میلیون مترمکعب در روز از خلیج فارس به منظور خنک کردن دستگاه ها

- متانول به میزان 182 هزار تن در سال از پتروشیمی خارگ

- مخلوط «زایلین»ها 71 هزار تن در سال (واردات).

 

تاریخچه تاسیس شرکت ایران – ژاپن ( بندرامام  BIPC )

در اردیبهشت 1352 قرارداد مشارکتی بین شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران و 5 شرکت ژاپنی بانمایندگی شرکت میتسویی و شرکا منعقد و تحت عنوان شرکت سهامی پتروشیمی ایران ژاپن (IJPC)نامگذاری شد.

هدف شرکت، تولید و ذخیره، حمل ونقل و بازاریابی، صدور «الفین»ها، «پلی الفین»ها،«آروماتیک»ها و سایر فراورده های پتروشیمی بود.

نحوه مشارکت به طورکلی بین طرفین قرارداد، مساوی ذکر شده و اعتبار آن برای مدت 30 سال ازتاریخ اجرا و تابعیت شرکت «ایرانی» پیشبینی شده بود.

 

تحولات طرح

کارهای مقدماتی اجرای طرح نظیر خاکریزی، تسطیح زمین، شمع کوبی، ایجاد ساختمانهای موقت،ایجاد تاسیسات آب و برق و اسکله ها از اوایل سال 1353 به تدریج آغاز شد.

عملیات ساختمان واحدهای اصلی طرح که از سال 1355 آغاز شده بود، در اسفندماه 1357 پس ازپیروزی انقلاب اسلامی در حالی که 73 درصد پیشرفت کرده بود، متوقف شد.

بعد از انقلاب

در سال 1358 اقداماتی جهت شروع مجدد کارها انجام گرفت ولی با وقوع جنگ تحمیلی در مهرماه1359 و متعاقب آن خروج پیمانکاران ژاپنی از ایران، عملیات ساختمانی طرح به طور کامل متوقف شد.

با پذیرش آتشبس و امکان ازسرگیری عملیات ساختمانی، شرکت ملی صنایع پتروشیمی مذاکرات متعددی جهت ادامه و تکمیل طرح با شرکای ژاپنی آغاز کرد که نهایتاً پس از 7 دور مذاکره بین طرفین،شریک ژاپنی به بهانه اقتصادی نبودن طرح از ادامه کار خودداری و در پی آن قرارداد مفارقت بین طرفین در مهرماه سال 1368 به امضا رسید و به این ترتیب کلیه سهام آن به شرکت ملی صنایع پتروشیمی انتقال داده شد و نام شرکت پتروشیمی ایران ژاپن (IJPC) به شرکت سهامی پتروشیمی بندرامام (BIPC) تغییریافت.

بازسازی و تکمیل واحدهای مجتمع

به منظور اطلاع از وضعیت مجتمع پس از 20 بار بمباران و حدود 11 سال توقف، مقرر شد که بررسی فنی جامعی انجام پذیرد.

نتیجه حاصل از این بررسی، حاکی از واردآمدن 22 درصد خسارت به مجتمع بود. پس از انجام مطالعات اولیه، گزارش فنی و اقتصادی طرح بازسازی مجتمع در آبانماه 1368 آماده شد. براساس این گزارش، بازسازی و تکمیل مجتمع از نقطه نظر فنی و اقتصادی، موجه تشخیص داده شد.

با توجه به مفارقت شرکای ژاپنی، شرکت ملی صنایع پتروشیمی با استفاده از شرکتهای صاحب نام اروپایی در صنعت پتروشیمی و کارشناسان و پیمانکاران ایرانی، این مجتمع را طی یک برنامه پنجساله ودر 4 مرحله بازسازی کرد و به بهره برداری رساند و آخرین واحد مجتمع که واحد آروماتیک با ظرفیت یک میلیون تن در سال است، منحصراً توسط کارشناسان و پیمانکاران ایرانی بازسازی و راه اندازی شد وهیچ شرکت یا فرد غیرایرانی در آن نقش نداشته است.

با راه اندازی این واحد، کار بازسازی در این مجتمع بزرگ نیز به پایان رسید و پروژه های پارازایلین وMTBE به عنوان بخشی از طرح های توسعه ای پتروشیمی بندرامام در دست اجرا قرار گرفت.

 

تقسیم شرکت به 5 شرکت فرعی

با هدف ایجاد مدیریت غیرمتمرکز و به منظور نیل به بهره وری بیشتر و امکان بهره گیری مطلوب ازتوانمندیهای موجود، طرح تقسیم اداره مجتمع بین چند شرکت مستقل فرعی شروع و از سال 1379به طور رسمی فعال شد.

شرکتهای مستقل فرعی عبارتند از:

- شرکت فرآورش پتروشیمی بندرامام شامل واحدهای: تفکیک مایعات گازی (NF)، الفین (OL)،آروماتیک (AR)، پارازایلین (PX) و تاسیسات مشترک (CF).

- شرکت بسپاران پتروشیمی بندرامام شامل واحدهای: پلی اتیلن سنگین (HD)، پلی اتیلن سبک(LD)، پلی پروپیلن (PP)، پلی وینیل کلراید (PVC)، بوتادین و لاستیک مصنوعی (BD/SR).

- شرکت کیمیاپتروشیمی بندرامام شامل واحدهای: دریاچه نمک و بازیافت نمک (SP)، کلرآلکالی(CA)، اتیلن دی کلراید (EDC)، وینیلکلراید (VC) و ام تی بی ای (MTBE).

شرکت آب نیرو پتروشیمی بندرامام شامل واحدهای: آب، برق، بخار، هوا و ازت (UT) و شرکت خوارزمی پتروشیمی بندرامام شامل واحدهای: مدیریت پروژه ها، مدیریت تعمیرات و مدیریت خدمات.

تقسیم مجتمع به 5 واحد :

طرح تقسیم اداره مجتمع به چندشرکت مستقل فرعی شروع واز سال ۱۳۷۹به طوررسمی فعال گردید. شرکت‌های مستقل فرعی عبارتند از:

 

1-     شرکت فراورش :

 شامل واحدهای تفکیک مایعات گازی، واحدالفین، واحدآروماتیک، واحد پارازایلین وتاسیسات مشترک

2-     شرکت بسپاران

 شامل واحدهای پلی اتیلن سنگین، پلی اتیلن سبک، پلی پروپیلن، پلی وینیل کلراید، بوتادین ولاستیک مصنوعی

3-     شرکت کیمیا

شامل واحدهای دریاچه نمک وبازیافت نمک، واحدکلرآلکالی، اتیلن دی کلراید، وینیل کلرایدمنومر و ام تی بی ای

4-     شرکت آب نیرو

شامل واحدهای آب، برق، بخار، هوا وازت

5-     شرکت خوارزمی

 شامل مدیریت تعمیرات، مدیریت پروژه‌ها ومدیریت خدمات

خدمات شرکت

حجم کارکنان را می توان از روی نفراتی که از خدمات شرکت استفاده می کنند تصور کرد . هر روز 10 هزار پرس غذای گرم در داخل مجتمع پخت و به کارکنان عرضه میشود و در پایان هرنوبت کاری نیز 80 دستگاه اتوبوس، کارکنان را به مبادی سکونت آنان انتقال میدهند.

 

پتروشیمی‌بندرامام‌ در رسانه ها

وزیر نفت: توسعه صنعت پتروشیمی به دلیل اشتغال زایی پایدار از اولویت های مهم دولت است

 رهبر معظم انقلاب جایگاه و نقش مجمع در حل و فصل مسائل کشور را تبیین کردند.

 روز گذشته انجام شد : داد و ستد 274 میلیارد ریال محصول پتروشیمی در بورس کالا

 گزارش تصویری بازدید نوروزی قائم مقام مدیرعامل و مدیرتولید

 گزارش تصویری بازدیدنوروزی مدیرعامل پتروشیمی بندرامام

 گرامیداشت روز درختکاری در پتروشیمی بندرامام

 

سهم 44 درصدی پتروشیمی در صادرات غیرنفتی کشور فرآیند واگذاری هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس سرعت می گیرد صادرات محصولات پتروشیمی به مرز 11 میلیارد دلار رسید کاهش4 درصدی معامله فرآورده‌های نفت و پتروشیمی در نخستین هفته زمستان رشد 19.8 درصدی معامله فرآورده‌های نفت و پتروشیمی در پاییزتولید بیش از ظرفیت در واحد پلی اتیلن سبک پتروشیمی بندرامام 

شنبه, 26 فروردین 1391 ساعت 14:52 

حجم تولید واحد پلی اتیلن سبک شرکت بسپاران بندرامام طی سال گذشته از مرز ظرفیت تولید بیش از 100 درصد عبور کرده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، 5 درصد افزایش تولید را نشان می دهد .

27 فروردین 1390

کابردهای  گریدهای مختلف پلی اتیلین سنگین : HDPE (PE-HD)

اچ دی = HD یا همان High Density Polyethylene = پلیمرهای با چگالی بالا بخشی از پلی مرهای تولید شده از اولفین ها هستند که از پلیمریزاسیون اتیلن حاصل می شوند دارای انواع گریدهای مختلفی هستند که برخی مناسب برای قالب گیری = MOULDING  و برخی مناسب برای تزریق = INJECTION  می باشند – سخت و با دوام Tough –  نیمه شفاف = translucent و نیمه صلب semi-rigid, – دارای قابلیت هواخوری = عدم فرسایش در هوا weather ability/ و مقاوم در برابر مواد شیمیایی  chemical resistance می باشد .

................ترجمه از محمد توکلی – 27 فروردین ماه 1390 - BIPC

 

موارد کاربرد پلی اتیلین سنگین :

ساخت ظروف – صندوق های نوشابه bottle crates, - جعبه های نگهداری غذا – لوازم خانه – سطل های زباله dustbins, و اتصالات لوله ها می باشد  .

 

................ترجمه از محمد توکلی – 27 فروردین ماه 1390 - BIPC

 

 

HDPE (PE-HD)

High Density Polyethylene

Rigidex, Lutene

Tough, semi-rigid, translucent, excellent weatherability/chemical resistance

Containers, bottle crates, food storage boxes, housewares, dustbins, pipe fittings

 

واحد HD پتروشیمی بندرامام BIPC با افزایش ظرفیت پس از فراز و فرودهای زیاد , گرید بالاتری از پلیمر را هم بزودی تولید خواهد کرد .

................م.ت  27 فروردین ماه 1390 - BIPC

منبع :

http://www.rutlandplastics.co.uk/injection_moulding_materials.shtml

 

TOXIN: Methyl Tertiary Butyl Ether (MTBE).

مقدمه :

ام تی بی ایی ماده ای است که بجای تترا اتیل سرب به بنزین افزوده می شود تا عدد اکتان آن را  بالا ببرد این ماده سالهاست که بخاطر سرطان زا بودن از جریان بنزین ایالات متحده و نیز بقیه دنیا خارج شده است ولی ما چندی پیش تازه ساخت واحد تولید MTBE را آنهم با ظرفیت 500 هزار تن در سال شروع کردیم و هم اکنون به بنزین اضافه می شود .

حالا شنیدم که قرار شده است  مواد افزودنی MTBE در بنزین تا پایان سال 1393 حذف و به جای آن طرح‌های منتهی به تولید بنزین با درجه اکتان بالا در کشور مورد بهره‌برداری قراربگیرد انشاء اله که اینطور شود

با راه‌اندازی واحد‌های HSE در مجموعه صنعت نفت و گاز کشور انتظار داشتیم که  تا حد قابل توجهی میزان نشتی خطوط و آلودگی‌های ناشی از بهره‌وری از منابع، کاهش یابد و شاهد  این اشتباه کاری ها نباشیم
از آنجا که بنزین تولیدی کشور به لحاظ کیفی احتیاج به تقویت درجه اکتان دارد در مسیر فرآورش ماده افزودنی MTBE به بنزین تولید اضافه می‌شود اما در پی کاهش آلودگی ناشی از این نوع بنزین در کشور راهکارهای زیادی تعریف شده است که یکی از آنها تأمین بنزین EURO 5   است

 

 IJPC

 مخفف چیست ؟

What does IJPC stand for?

Iran-Japan Petrochemical Company (est. 1973)

مخفف شرکت پتروشیمی ایران – ژاپن است که کنسرسیومی بوده است بین ایران و ژاپن برای ساختن بزرگترین واحد پتروشیمی خاورمیانه در سال 1973 در 38 سال پیش !

این شرکت بعدها که از دست ژاپنی ها خارج شد و توسط ایرانی ها تکمیل شد بنام :

شرکت پتروشیمی بندرامام BIPC= BANDAR IMAM PETROCHEMICAL COMPANY  نامیده شد .

هم اکنون  BIPC  بزرگترین مجتمع پتروشیمی ایران و یکی از بزرگترین واحدهای صنعتی در این کشور است .

............... محمد توکلی – اردیبهشت 1390 -  BIPC

منبع :

 

 

 

شرکت پتروشیمی بندرامام

استان خوزستان - بندر امام خمینی پتروشیمی بندر امام

استان خوزستان - بندر امام خمینی پتروشیمی بندرامام

93310-17

 

138بندرامام

profficecomplex@bipc.org.ir

www.bipc.org

BU

شرکت پتروشیمی ب

بندر امام خمینی -

بندر امام خمینی - من

(0652262)4204-6

(0652262)4200

     

 

برای پیدا کردن آمار تولیدات به سایت زیر مراجعه کنید :

http://www.irpcc.com/units-nationalplans-bipc-fa.html

 

............................محمد توکلی- شرکت پتروشیمی بندرامام BIPC

منبع :

http://www.acronymfinder.com/Iran_Japan-Petrochemical-Company-(est.-1973)-(IJPC).html

 

Translation to Persian by: Mohammad Tavakoli

Critical machines workshop – BIPC

 MoTavakoli@kharazmi.bipc.org.ir

 

 

 

/ 1 نظر / 199 بازدید
یه ماهشهری

این پتروشیمی توی ماهشهره و اصلا ربطی به سربندر 30ساله نمیرسه