اس ام دیSMD مخفف چیست ؟

What does SMD stand for?

  اس ام دی مخفف چیست ؟

Surface mount device = مونتاژ سطحی = قطعات نصب شده روی سطح

قطعات نصب سطحی ؛ قطعات الکترونیکی هستند که که به مدار چاپی به روش فناوری نصب سطحی Surface-mount technology متصل شده اند .

قطعه ای که بدون پایه است و روی برد مونتاژ سطحی لحیم شده است را SMD می گویند این قطعات قابل تعویض نیست و یکبار مصرف است ولی این همکار ما می گوید که قابل تعمیر هم هست بدین ترتیب که اگر قطعه مورد نظر مقاومت باشد می توان با هویه مخصوص SMD آن را بیرون آورد و بجایش مقاومتی معادل آن را بجایش گذاشت .  این روش تعمیر بسیار گرانقیمت و پرهزینه است در اغلب دستگاههای الکترونیکی امروزی از قبیل دستگاههای گیرنده ماهواره ای و تلویزیونهای LCD و از جمله همین  بردهای کرین های تادانوی مدل بالا از این روش استفاده شده است . مثلاً دستگاههای آتش نشانی جدید و نیز همه کرین های هیدرولیکی که اخیراً ساخته شده اند از بردهای SMD استفاده می کنند . مثلاً لودرها وبیل های کوماتسو مدل 230 و 220 از این روش استفاده شده است .

فایده این روش این است که مثلاً سازنده خواسته است دستگاهی بسازد که دردسرهای تعمیر را نداشته باشد و قابلیت تعمیر ندارند و کل برد باید عوض بشود و یا دستگاه دور انداخته شود !

چون منطق غرب و دنیای صنعتی نمی پذیرد که وقت و زمان ارزشمند صرف تعمیراتی شود که واقعاً لزومی ندارد چون کل برد را می توان با هزینه کمی تعویض کرد ولی اینگونه تعمیرات در ایران ممکن است مقرون به صرفه باشد چون ما صنعتی نیستیم .

در کشورهای صنعتی مثل ژاپن و اروپا وقتی بردی خراب می شود مجموعه آن را عوض می کنند چون روند ساخت قطعات الکترونیکی به سمتی پیش می رود که کمتر به سمت تعمیر بروند و تعویض مجموعه باشد چون این کار مقرون به صرفه تر است .

..............نوشته و ترجمه از: محمد توکلی – 11 دیماه 1390 – BIPC خوارزمی – ممکو

منابع :

http://answers.yahoo.com/question/index?qid=20080807213811AAzxwMa

 

/ 0 نظر / 83 بازدید