استفاده از نانو سیال خنک کننده در رادیاتور خودروهای سبک و سنگین

استفاده از نانو سیال خنک کننده در رادیاتور خودروهای سبک و سنگین

 

جوش آوردن موتور کمترین ضررش سوختن واشر سرسیلندر و تاب برداشتن آن است که همین مورد خودش هزینه زیادی دارد و اگر در نهایت به جام کردن موتور ( سوختن موتور ) هم منجر شود که هزینه بسیار  هنگفتی رابه شما تحمیل  خواهد نمود

بخش عمده ای از گرمای تولید شده در موتورهای احتراق داخلی (از جمله خودروها )تلف می شود و باید  برای حفاظت قطعات متحرک موتور نظیر یاتاقان ها و پیستون ها و ... این گرمای اضافی هرچه سریعتر دفع شود .

وظیفه دفع این گرما به عهده سیستم خنک کننده خودرو است رادیاتور است که البته یک سری وسایل جنبی هم دارد که شامل واتر پمپ و شیلنگ های اتصالی و ترموستات می باشد .

در این میان قلب سیستم خنک کننده همان رادیاتور و سیال درون آن است که به آن اصطلاحاً : مایع مبرد = coolant و یا در زبان عامیانه : آب رادیاتور می گویند .

آب رادیاتور و افزودنی های آن :

بیاد داشته باشید که ما هیچگاه از آب معمولی و یا حتی آب خالص در  رادیاتور ماشین استفاده نمی کنیم .

بلکه این آب باید  حتماً مخلوطی از:

1-     آب بدون املاح = DM ( آب مقطر = DW )  70%

2-     ضد یخ ( که به عبارتی ضد جوش هم هست ) 30%  باشد.

3-    استفاده از نانو سیال خنک کننده ( که این مورد اخیر بتازگی وارد بازار شده و جنبه مکمل دارد) درصدی که نانو سیال اضافه می شود خیلی کم است و مقدارش 25/ گرم در لیتر است.  

 

استفاده از آب معمولی در رادیاتور باعث زنگ زدگی و خوردگی قسمت های داخلی موتور جداره بیرونی سیلندرها سر سیلندر و نیز خرابی زود هنگام واتر پمپ می شود و انباشته شدن این زنگارها سبب مسدود شدن لوله های رادیاتور و در نهایت گرفتگی رادیاتور و جوش اوردن موتور می کند . استفاده نکردن از ضد یخ هم باعث می شود که در زمستان ها موتور ماشین در سرمای زیر صفر درجه ( برای مناطق سردسیر وشمالی ایران ) یخ بزند .

- ولی این دلیل نمی شود که در مناطق گرمسیر مثل ماهشهر که هوا اغلب اوقات گرم و داغ است از ضد یخ استفاده نشود چون ضد یخ خاصیت ضد جوش هم دارد واز جوش اوردن آب رادیاتور جلوگیری می کند ( چون همانگونه که نقطه انجماد آب را پائین می برد نقطه جوش آن را هم افزایش می دهد !)

در میان اما استفاده از نانو سیال خنک کننده می تواند با  بالا بردن توان حرارتی آب رادیاتور از گرم شدن بیش از اندازه آب رادیاتور هم جلوگیری کند .

ویژگی های نانو سیال خنک کننده :

 

1-      این محلول باید حالت مکمل دارد و جای ضد یخ را نمی گیرد .

2-      از این سیال می توان در کلیه ماشین آلات سبک و سنگین – ژنراتورهای نیروگاهی – ماشین آلات راه سازی – چیلرها و کولرها – کلیه مبدل های حرارتی نیروگاهی شامل کولینگ تاورها = برجهای خنک کننده ؛ مبدلهای پوسته ای لوله ای ... استفاده کرد

3-      استفاده از ان باعث کاهش دفعات روشن شدن فن خنک کننده ماشین می شود

4-      باعث می شود وقتی کولر خودرو را روشن می کند درجه حرارت بالا نرود .

5-      لازم است به همراه این سیال از ترموستات دمای پائین استفاده کنید .

6-      استفاده از نانو سیال خنک کننده در مبدل ها ( رادیاتورهای ) مسی و برنجی و آلومینینومی باعث ایجاد یک لایه = فیم سطحی باعث حفاظت آنها می شود .

 

..............محمد توکلی 20 مرداد ماه 1392 – خوارزمی -  BIPC

/ 6 نظر / 106 بازدید
تبادل بنر اتوماتیک با کلی وبلاگ فقط با یک کد

با سلام خدمت شما وبلاگ نویس محترم انصافا وبلاگ زیبایی دارین.این رو جدی میگم... امیدوارم موفق باشین. برای موفقیت بیشتر می خوام کمکتون کنم تا بازدید هاتون بالا بره برای این کار برای سایتتون یه بنر یا یه عکس درست کنید بعد بیایین به سایت ما ... منتظر شما هستیم. سیستم تبادل بنر اتوماتیک و افزایش بازدید پادشاه http://rexdownload.ir/tb

برده ولی آزاد

چنان درگیر چاله های پشت سر بودم که چاه پیش رو را ندیدم [گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل] خوشا آنانکه با گذر عمر پیر و با کهنه شدن عشق جوان می شوند. [گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل] من اگر فکر کنم همیشه برنده ام با اولین شکست همیشه بازنده خواهم ماند. شکست پذیرفتنی نوعی برد است [گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل] تقدیم شما از هر آنچه نیکی ست.متشکرم از حضورتون عزیز

Mohammad Ramezani Pour

با سلام به سایت ما نیز سری بزنید شاید مطالبی که میخواهید بدست آورید. جهت آمار بازدید و کسب رتبه با سایت پاتوق شهر تبادل لینک کنید.(وقت چندانی نمی گیرد.) راستی انجمن هم افتتاح شد که شما دوستان عزیز میتوانید مشکلات و سوالات خود را مطرح نمایید.(مخصوصا در زمینه ی وبلاگ و کد نویسی) آدرس سایت = http://www.patoghshahr.ir آدرس تبادل لینک = http://www.link2.patoghshahr.ir آدرس انجمن سایت =http://www.patoghshahr.ir/Forum موفق باشید!

شبکه اجتماعی دانشگاه ازاد اسلامی

شبکه اجتماعی دانشگاه ازاد اسلامی راه اندازی شد . این شبکه محل علمی و تبادل اطلاعات برای دانشجویان دانشگاه ازاد اسلامی است . این شبکه ضمن ارائه محل تفریحی برای دانشجویان با افکارو عقاید ان ها اشنا و از نظرات انها در جهت بهبود واحدهای دانشگاهی استفاده خواهد شدو درضمن مدیران و کلیه پرسنلین نیز میتوانند عضو شده و از نظرات دانشجویان خود اگاه شوند. امکان ساخت گروه و سایر امکانات از جمله نظرسنجی نیز فراهم است . این شبکه با بهره گیری از سرورهای سه لایه امنیتی و پشتیبانان نرم افزاری در خدمت دانشجویان است منتظرتان هستیم . http://iauclub.ir

بست تیک

با سلام و عرض ادب به جمع کاربران سیستم کسب درآمد از پاپ آپ بست تیک بپیوندید و از تک تک بازدید های سایت خود درآمد عالی داشته باشید ما هر پاپ اپ را برای شما 30 ریال حساب خواهیم کرد www.besttik.com پشتیبانی : 09196928521 02537235974 mr_saeidomidi@yahoo.com