مشخصات جوشکاری TIG

 

مشخصات جوشکاری TIG

جوش آرگون:                                                           

جوشکاری تیگ – میگ = جوش آرگون

Sunday, June 22, 2008

Gas tungsten arc welding (GTAW) TIG tungsten inert gas =

جوشکاری تیگ – میگ = جوش آرگون

مقدمه :

جوش کاری میگ و تیگ که با همین نام اختصاری TIG و MIG مورد استفاده قرار می گیرد در ایران و در بین استادکاران به جوشکاری آرگون یا جوش کد معروف است و این بدان دلیل است که در این روش از گاز خنثی آرگون برای پوشش دادن به منطقه جوش و حفاظت چله جوش از تماس مسقیم با هوا استفاده می شود در واقع گاز آزگون باعث ایزوله شدن محیط جوش از اتمسفر می گردد و بدین ترتیب امکان ایجاد حفره های ریز در جوش از بین می رود و جوشی با کیفیت خیلی بالا پدید می آید مثلا در جوشکاری های حساس مورد استفاده در قطعات هواپیما و توربین گاز و بخار و ماشینهای دوار ازکه منطقه جوش تحت شرایط دشوار قرار می گیرد این روش کاربرد زیادی دارد یکی از این کابردهای خاص بر روی لوله های فولادی دیگهای بخار یا بر روی قطعات آلومینیمی کلد COLD BOX در واحد تفکیک نیتروژن از اتمسفر و تولید نیتروژن است . بهر حال جوشکاری آرگون در صنعت و خصوصا صنایع پتروشیمی کاربردهای فراوانی دارد در زیر معرفی کوتاهی از این جوش صورت گرفته است :

 

جوشکاری با قوس تنگستن این روش جوشکاری را به اختصار تیگ هم می گویند که مختصر شده :

  جوشکاری تنگستن با استفاده از گاز خنثی tungsten inert gas (TIG) welding

است . در این روش از یک الکترود تنگستن که غیر موردمصرف قرار نمی گیرد استفاده می شود .

چون در این روش جوشکاری از گاز خنثی آرگون برای ایجاد پوشش در اطراف جوش استفاده می شود تا امکان بروز حفره در داخل جوش = PROSITY  می شود .

در این روش جوشکاری همانگونه که گفته شد ناحیه جوشکاری با استفاده از پوششی از گاز ( که معمولا یکی از گاز خنثی مثل  آرگون است ) ازمواد آلاینده موجود در اتمسفر حفظ می شود در این روش از تغذیه با میله ای جوشکاری توسط دستگاه استفاده می شود .

منبع تغذیه جوشکاری با جریان ثابت از طریق یک ستون به دو سر قوس اعمال می شود . و گازهای بشدن یونیزه شده و بخارات فلز به حالت پلاسما در می آیند .

 

GTAW اغلب برای استفاده در جوشکاری قطعات فولادی و فلزات سبک مانند آلومینیم منیزیم و آلیاژهای مس مورد استفاده قرار می گیرد

در این فرآیند به اپراتور جوشکاری این امکان داده می شود که  در مقایسه با سایر روشهای جوشکاری مانند جوشکاری قوس الکتریکی کنترل بهتری روی جوش وجود داشته باشد .  و این امکان فراهم می شود که جوش قوی تری و با کیفیت بالاتری را بوجود آورد .

اما GTAW جوش تنگستن = یا جوش آرگون در مقایسه با دیگر روشهای جوشکاری ؛ دارای پیچیدگی و سختی بیشتری است ضمن اینکه انجام این جوش کند تر و با آهستگی همراه است و مشعل جوشکاری آن نیز با جوش های معمولی تفاوت دارد و تمرکز جوش آن بیشتر است و تغذیه الکترود جوشکاری بطور خودکار صورت می گیرد .

 

محمد توکلی – 2 تیرماه 1387 ماهشهر BIPC

منابع :

http://www.creativeinst.com/english/tig.html

http://en.wikipedia.org/wiki/Gas_tungsten_arc_welding

 

- جوشکاری TIG=  Tungsten Inert Gas  یعنی جوشی که از گاز خنثی و بی اثر آرگون برای پوشش دادن به حوضچه مذاب در حال جوشکاری استفاده می شود در واقع گاز آرگون مانع از ورود هوا به داخل جوش و ایجاد porosity  - حفره و کرم خوردگی درون جوش می شود

 G.T.A.W ( Gas Tungsten Arc Welding ) 

WIG = همان نام آلمانی این نوع جوش است چون در آلمان بجای  تنگستن از کلمه ولفرام Wolfram استفاده میشود و لذا جوش را WIG = Wolfram inert gas می نامند

البته درشرکت ما  BIPC  این نوع جوش بیشتر معروف به جوش آرگون  یا جوش شناخته شده است و در بیرون هم از آن به عنوان  جوش آلومینیم نام برده می شود .

البته برخی براندها (نامهای تجارتی ) هم مانند : هلی آرک یا هلی ولد نیز که دستگاههای تیگ و میگ را می سازند نیز برای این جوش بکارمی رود

 علت استفاده از هلیم این است که هلیم باعث افزایش توان قوس می شود و به همین دلیل سرعت جوشکاری را میتوان بالا برد و همینطور باعث خروج بهتر گازها از محدوده جوش میشود.

در جوش آرگون یا تیگ (TIG) برای ایجاد قوس جوشکاری از الکترود تنگستن استفاده می شود که این الکترود برخلاف دیگر فرایندهای جوشکاری حین عملیات جوشکاری مصرف نمی شود.

حین جوشکاری گاز خنثی هوا  را  از ناحیه جوشکاری بیرون  رانده  و  از  اکسیده  شدن الکترود جلوگیریمی کند.در جوشکاری تیگ الکترود فقط برای ایجاد قوس بکار برده می شود و خود الکترود در جوش مصرف نمی شود در حالیکه در جوش  قوس فلزی الکترود  در جوش مصرف می شود.  در این نوع جوشکاری از سیم جوش(Filler metal)بعنوان فلز پرکننده استفاده می شود.و سیم جوش شبیه جوشکاری با اشعه اکسی استیلن(MIG/MAG)در جوش تغذیه می شود.

در این روش جوشکاری یک قطب جریان ، به قطعه کار وصل گردیده و قطب دیگر جریان به یک الکترود مصرف نشدنی که همان تنگستن است ، متصل میباشد . تنگستن یا ولفرام یک فلز سخت با دمای ذوب حدود 3800 درجه سانتیگراد میباشد . لذا الکترود تنگستن بسیار دیر ذوب میگردد .

قوس الکتریکی مابین الکترود تنگستن و قطعه کار برقرار میشود و فضای قوس و الکترود سرخ شده و حوضچه مذاب فلز پایه ، بوسیله Inert Gas یا گاز خنثی در مقابل عوامل اتمسفریک خصوصا ترکیب با اکسیژن محافظت میشوند . چرا که گاز خنثی با هیچیک از عناصر میل ترکیبی ندارد و به محض جاری شدن ، اکسیژن و هوای موجود در منطقه جوش را به کنار می راند . چون این گاز از اطراف الکترود تنگستن و از داخل تورچ عبور میکند ، تا حدی نیز در خنک کردن تنگستن  و تورچ موثر است .

گاز خنثی اکثرا آرگون است ولی گازهای هلیوم و نیتروژن نیز در بعضی موارد بسته به نوع کار مورد مصرف قرار میگیرند . در صورت نیاز به فلز پرکننده و یا Filer metal میتوان سیم یاWire   Soildفلزی را توسط دست و یا ماشین به حوضچه مذاب هدایت کرد بدون اینکه جریان برق از سیم عبور کند . در صورتیکهSolid Wire  در طولهای کوتاه و مستقیم ، مثلا یک متری بریده شود به آن Filer Rod گفته میشودکه معمولا در جوشکاریهای  Manualیا دستی با سیستم TIG یا اکسی استیلن استفاده گردیده و یا بعنوان مغزی کاربرد دارد .

این روش جوشکاری به شکل دستی ، ماشینی و یا اتوماتیک قابل اجرا است .

 

کاربرد این جوش عموما در جوشکاری موارد زیر است:

 

1- فلزات رنگین از قبیل آلومینیوم...نیکل...مس و برنج(مس و روی) است.

 

2- جوشکاری پاس ریشه در لوله ها و مخازن

 

3- ورقهای نازک(زیر1mm)

 

روش کار با جوش  TIG :

در جوش تیگ حرارت  موردنیاز جهت تولید مذاب در منطقه جوش بوسیله الکترود ثابتی تامین می شود که از جنس تنگستن است  واز  یک گاز خنثی که معمولاً آرگـون یا هلیـوم است برای حفاظت  حوضچه  مذاب استفاده می شود

 همچنین فلز پرکننده موردنیاز در منطقه جوش همزمان با ایجاد قوس الکتریکی بایستی به این منطقه وارد گردد تا قطعات موردنظر به یکدیگر متصل گردند.

 مزایای TIG :

1- بعلت اینکه تزریق فلز پرکننده از خارج قوس صورت میگیرد.اغتشاش در جریان قوس پدید نمی آید.در نتیجه کیفیت فلز جوش بالاتر است.

2- بدلیل عدم وجود سرباره و دود و جرقه ,منطقه قوس و حوضچه مذاب بوضوح قابل رویت است.

3- امکان جوشکاری فلزات رنگین و ورقهای نازک با دقت بسیار زیاد.

برخی از مزایای دیگر:

1- کیفیت جوشکاری بسیار خوب در مورد جوشکاری بیشتر فلزات و آلیاژها

2- قابلیت استفاده در قطعات با ضخامت های مختلف

3- عدم پاشش مذاب در منطقه جوش و جلوگیری از پهن‌شدگی منطقه جوش

4- قابلیت استفاده در تمام موقعیت‌هایی که جوشکاری در آنها لازم باشد

5- بی نیازی یا نیاز بسیار کم به تمیزکاری پس از اتمام عملیات جوشکاری

 

نوع قطبیت مناسب در جوشکاری جوش آرگون TIG :

جریان DCEN برای جوشکاری چدن-مس-برنج-تیتانیوم-انواع فولادها

جریان ACبرای جوشکاری آلومینیوم و منیزیوم و ترکیبات آن

وسایل  مورد نیاز در جوشکاری TIG

منبع قدرت (Power Source):

در فرایند جوشکاری TIG می‌توان از هر دو نوع مولد جریان برق : مستقیم (DC) و متناوب (AC) بهره جست.

منابع قدرت عمدتا ترانسفورماتور – رکتی فایر و یا ژنراتور هستند .

سیلندر گاز محافظ : کپسول فلزی حاوی گاز محافظ است . فشار گاز داخل کپسول در هنگام پر بودن حدود ۱۵۰ تا ۲۰۰ bar می‌باشد.

ریگولاتور و فلو متر:

جهت کاهش فشار  خروجی گاز از کپسول و تنظیم حجم گاز محافظ از تورچ مورد استفاده قرار می‌گیرد.معمولا بین ۳ تا ۷ bar فشار خروجی از تورچ ، جوشکاری انجام می‌پذیرد .

شلنگ و بستهای گاز:

جهت انتقال گاز از کپسول به مشعل مورد استفاده است

مشعل = انبر torch  جوشکاری :

تورچ جوشکاری در واقع جریان برق را که از رکتیفایر بوسیله کابل می‌آید را به الکترود تنگستن و گاز محافظ را به محدوده قوس و حوضچه مذاب هدایت می‌کند.تورچها عموما بوسیله آب و یا بوسیله هوا خنک می‌شوند. تورچهایی که کاربرد آنها در شدت جریانهای کم (زیر ۲۰۰ آمپر) و کوتاه مدت است ، بوسیله هوا و جریان گاز محافظ خنک می‌شوند.ولی torch مشعلهایی  که درجریانهای بالا و بلند مدت مورد استفاده قرار می‌گیرد ، سیستم خنک کننده آنها گردش آب می‌باشد زیرا به علت گرمای بسیار زیاد که در جوشکاری با آمپراژ بالا پدید می‌آید ، گاز محافظ به تنهایی قادر به خنک کردن تورچ نیست .

کابلهای اتصال

الکترود تنگستن:

الکترودهای تنگستن که در فرایندTIG به کار می‌روند ، در گروه الکترودهای ذوب نشدنی قرار دارند و طبق استاندارد AWS A۵٫۱۲،ترکیب شیمیایی آنها به صورت زیر است :

EWP: الکترود تنگستن خالص

EWTH : الکترود تنگستن – توریم (حاوی ۱ تا ۲ درصد اکسید توریم یا توریا )

EWZR : الکترود تنگستن – زیر کونیم (حاوی ۰٫۱۵ تا ۰٫۴ درصد اکسید زیرکونیوم یا زیرکونیا)

EWLA-۱: الکترود تنگستن – لانتانیوم (حاوی ۱ درصد اکسید لانتیوم یا لانتیا)

EWCE-۲: الکترود تنگستن – سریم (حاوی ۲ درصد اکسید سریم یا سریا)

الکترودهای تنگستن معمولا در قطرهای ۰٫۲۵ تا ۶٫۳۵ میلیمتر و طول ۷۶ تا ۶۱۰ میلیمتر ساخته می‌شوند.الکترودهای تنگستن خالص نسبت به سایر الکترودها ارزانتر بوده ، ظرفیت حمل الکتریسیته کمتری می‌دارند ، عمر آنها کوتاهتر بوده و فقط قابل استفاده با جریان ACباشند.از این الکترودها در مواردی که حساسیت کار کمتر است استفاده می‌شود.اگر از الکترود تنگستن خالص در شدت جریانهای بالااستفاده شود امکان تحلیل رفتن تدریجی آن وجود دارد . الکترودهای تنگستن توریم دار ، ظرفیت حمل الکتریسیته بالاتری دارند و عمر آنها طولانی می‌باشد . شروع قوس با این الکترودها راحتتر بوده و ثبات قوس بیشتری ایجاد می‌کنند ( چون خروج الکترونهاراحتتر صورت می‌گیرد ). از این الکترودها غالبا در جریان DC استفاده می‌شود. الکترودهای زیر کونیوم دار بهترین نوع الکترود برای جوشکاری آلومینیوم و منیزیم هستند.این الکترودها تقریبا مزایای هر دو الکترود قبلی را دارا هستند . زمانی که از این الکترودها در جریان AC استفاده می‌شود ،پایداری قوس الکترودهای EWP در جریان AC ، به همراه ظرفیت حمل جریان و شروع قوس خوب در الکترودهای EWTH مشترکا فراهم می‌آید .

الکترودهای تنگستن با رنگهای یک سر آنها طبق طبقه بندی زیر شناخته می‌شوند :

سبز : تنگستن خالص .........................AWS Classification: EWP

نارنجی : تنگستن با ۲ درصد سریم...........AWS Classification: EWCE-۲

سیاه : تنگستن با ۱ درصد لانتانیوم .......AWS Classification: EWLA-۱

زرد : تنگستن با ۱ درصد توریم ............AWS Classification: EWTH-۱

قرمز : تنگستن با ۲ درصد توریم ...........AWS Classification: EWTH-۲

قهوه‌ای : تنگستن با ۱ درصد زیر کونیوم...AWS Classification: EWZR-۱

خاکستری : غیر از عناصر بالا................. AWS Classification: EWG

در جوشکاری TIG انتخاب صحیح قطر الکترود ، بستگی کامل به شدت جریان و نوع جریان(AC or DC) خواهد داشت.

چند نکته در مورد مزایای تنگستن:

1- افزایش عمر الکترود

2- سهولت در خروج الکترونها در جریان DC

3- ثبات و پایداری قوس را بیشتر می کند

4- شروع قوس راحت تر است.

سیم جوش (Filer Metal):

اکثر فلزات و آلیاژها را می‌توان با روش TIG جوشکاری نمود بنابراین

انتخاب سیم جوش یکی از عمده ترین مسائل می‌باشد .در زیر سیم جوشهای مختلف در فرایند TIG مطابق با استاندارد AWS طبقه بندی شده‌اند. برای هر گروه در AWS به طور کافی درباره طریقه کاربرد ،ترکیب شیمیایی ، نوع جریان و مقدار آن ، قطر سیم جوش و غیره داده شده‌است . طول سیم جوشها معمولا ۶۱ سانتی متر یا ۹۱ سانتی متر است و برای دستگاههای نیمه اتوماتیک و اتوماتیک به صورت کلافی موجود می‌باشد.

طبقه بندی انواع سیم جوش مطابق استانداردAWS در فرایند TIG :

سیم جوش و الکترود مس و آلیاژهای مس ............... AWS Specification Number: A۵٫۷

برای فولادهای کرمی و کرم نیکلی مقاوم به خوردگی .. AWS Spesification Number: A۵٫۹

سیم جوشهای مخصوص آلومینیوم و آلیاژ آلومینیوم......AWS Specification Number: A۵٫۱۰

سیم جوشهایی که برای عملیات سطحی به کار می‌روند.. AWS Specification Number: A۵٫۱۳

سیم جوشهای مخصوص نیکل و آلیاژهای نیکل.............AWS Specification Number: A۵٫۱۴

سیم جوشهای مخصوص تیتانیوم و آلیاژهای تیتانیوم.....AWS Specification Number: A۵٫۱۶

سیم جوش برای فولادهای کربنی .................. AWS Specification Number: A۵٫۱۸

سیم جوشهای مخصوص آلیاژهای منیزیم ..................AWS Specification Number: A۵٫۱۹

سیم جوشهای مخصوص آلیاژهای زیرکونیم ...............AWS Specification Number: A۵٫۲۴

انواع الکترودها در TIG :

1- الکترود تنگستن خالص (سبز رنگ)برای جوش آلومینیوم استفاده می شود و حین جوشکاریئ   صدایی شبیه خاموش شدن دارد.

 

2- الکترود تنگستن توریم دار که دو نوع دارد الف-1% توریوم دار که قرمز رنگ است ب-2% توریم دار که زرد رنگ می باشد.

3- الکترود تنگستن زیرکونیم دار که علامت مشخصه آن رنگ سفید است.

4- الکترود تنگستن لانتان دار که مشکی رنگ است.

5- الکترود تنگستن سزیم دار که طلایی رنگ است.

این دو نوع آخر جدیدا در بازار آمده اند.

عیب های جوشکاری تیگ  TIG

ناخالصی تنگستن (Inclusion Tungsten):

زمانی که از تکنیکهای نا مناسب جوشکاری استفاده شود احتمال ماندن  ذرات تنگستن در فلز جوش وجود دارد. علل آن عبارتند از

- تماس نوک الکترود تنگستن با حوضچه مذاب .

- تماس سیم جوش با الکترود تنگستن داغ .

- عبور شدت جریان بیش از اندازه از الکترود تنگستن .

- آلوده شدن نوک الکترود از طریق جرقه‌های ساتع شده از حوضچه مذاب .

- زیاد بودن طول موثر الکترود (فاصله نوک الکترود تا کولت) که موجب داغ شدن بیش از حد الکترود می‌شود.

- ناکافی بودن دبی گاز محافظ یا وزش باد در محیط جوشکاری و در نتیجه اکسید شدن نوک الکترود .

- نامرغوب بودن الکترود تنگستن .

- استفاده از گاز محافظ نامناسب مانند آرگون + CO2

عیوب ناشی از محافظت با گاز نامناسب

عیوبی که در اثر محافظت ناقص گاز بوجود می‌آید عبارتند از : ناخالصی تنگستن –  حفره  ها و یا خلل وفرج(Porosity) -فیلمهای اکسیدی در نتیجه ذوب ناقص و ماندن  ناخالصیهای اکسیدی .

 این مشکلات باعث  کاهش خواص مکانیکی از جمله کاهش استحکام کششی و مقاومت به ضربه می‌شوند . برخی از علل بوجود آمدن Porosity در جوش عبارتند از :

کم بودن دبی گاز محافظ . مثلا در یک جوش معمولی مقدار گاز آرگون ارسالی از کپسول باید باید حدود 12 لیتر در دقیقه باشد . نباید مقدار حجم گاز از آنچه مورد نیاز است کمتر شود چون محافظت حوضچه مذاب از اکسیژن بخوبی صورت نمی گیرد

زیاد بودن بیش از اندازه گاز محافظ ، در نتیجه جریان گاز از حالت آرام یا لمینار به متلاطم یا توربولانس

تبدیل می‌شود .

وزش باد در محیط جوشکاری و اختلال در محافظت گاز .

کوچک بودن دهانه شعله پوش.(قطر شعله پوش باید حداقل 1.5 برابر پهنای سطح جوش باشد .)

زیاد بودن طول قوس یا زیاد بودن فاصله شعله پوش تا حوضچه مذاب .

ناخالصی های اکسیدی (Oxide Inclusion) :

ناخالصی های اکسیدی در خود جوش ، محل تمرکز تنش بوده و موجب کاهش استحکام و مقاومت به ضربه جوش می‌شوند . در فرایند TIG قبل از شروع به جوشکاری باید لایه‌های اکسیدی را از روی محل اتصال و سیم جوش برطرف کرد . این امر مخصوصا در آلومینیوم و آلیاژهای آن به علت نقطه ذوب بالای اکسید آلومینیم(2050 درجه سانتیگراد  )از اهمیت ویژه‌ای بر خوردار است .

تمیز نبودن درز جوش ، وجود لایه‌های اکسید روی سیم جوش و عدم تمیز کاری بین پاسی .

خارج نمودن نوک داغ سیم جوش از محدوده حفاظتی گاز محافظ در هنگام جوشکاری .

اکسیداسیون از طرف ریشه جوش ( محافظت از ریشه جوش هنگام جوشکاری فلزات حساس مانند فولادهای زنگ نزن الزام است . ) یعنی از طرف پشت قطعه کار هم باید بوسیله گاز محافظ ، حفاظت شود .

عدم ذوب (Lake Of Fusion) :

برخی از علل عیوب کمبود ذوب عبارتند از :

کوچک بودن زاویه پخ قطعه کار که موجب عدم ذوب در ریشه اتصال می‌شود incomplete root fusion or penetration

نامناسب بودن توالی پاس های جوشکاری و ایجاد عدم ذوب بین پاسی

زیاد بودن پاشنه جوش (Root Face) وایجاد عدم ذوب در ریشه اتصال .

کوچک بودن فاصله بین دو لبه درریشه جوش که موجب عدم ذوب در ریشه اتصال می‌شود

عدم ذوب کافی در دیواره‌های اتصال به علت سرعت جوشکاری بالا و عدم تمرکز قوس در مرکز اتصال . lack of sidewall and inter-run fusion

……….. تحقیق و ترجمه از محمد توکلی – 8 اردیبهشت ماه 1393 BIPC

 

 

 

 

 

/ 0 نظر / 443 بازدید