بانک ماشین آلات پتروشیمی بندر امام


چگونه ضد یخ /آب رادیاتور را تعویض کنیم

Sunday, January 06, 2008

 

How to Change Your Antifreeze/Coolant

چگونه ضد یخ /آب رادیاتور را تعویض کنیم

تعویض منظم ضد یخ یکی از حیاتی ترین بخش های تعمیر و نگهداری پیشگیرانه است و سبب می شود که عملکرد خودرو در سطح بهینه باقی بماند .

برای ممانعت از بروز مشکلات در موتور از جمله گرم شدن بیش از اندازه ضد یخ و آب رادیاتور و بیرون زدن آن مراحل ساده زیر از طرف متخصصین امر توصیه می شود ضمن اینکه هر ساله باید ضد یخ و آب رادیاتور تخلیه شده و با مایع خنک کننده تازه جایگرین شود . این مطالب به گونه ای ساده است که انجام آن از عهده خودتان هم بر می آید .

1-     ابتدا خودرو را در محلی ایمن پارک کنید . در جایی باشد که محل تردد کودکان و حیوانات نباشد . دستورالعمل های لازم در دفترچه راهنمای خودرو را باید رعایت کرد از جمله اینکه موتور خودرو خنک شده باشد اگر در حالتی که موتور گرم است آب رادیاتور آن خالی کنید خطر سوختگی و آسیب دیدگی شما  در اثر حرارت موتور وجود دارد .

2-     ابتدا با باز کردن پیچ تخلیه , آب رادیاتور را تخلیه نمائید و رسوبات و زنگ زدگی های موجود در آن را تمیز کنید آب را باید در سطلی تخلیه کرد که گنجایش محتویات رادیاتور را داشته باشد . ( یک سطل حدود دو گالنی = 8 لیتری برای این کار کافی است ) . سپس پیچ دریچ خروجی را ببندید

3-     دفع این آب رادیاتور کهنه باید بر طبق قواعد زیست محیطی محل ,  صورت گیرد . و بر روی آن برچسب ضد یخ نیز زده شود . از ظروفی که برای نوشیدنی استفاده می شود برای این کار استفاده نکنید . و این مایعات باید د ر محلی امن قرار گیرد تا دوباره بازیافت شود .

4-     قبل از پر کردن رادیاتور با آب رادیاتور و ضد یخ , لازم است که محل مربوطه کاملا شستشو شود .

5-     بعد از ریختن آب تمیز در داخل رادیاتور ,  درپوش رادیاتور را ببندید و بگذارید که به مدت 10 دقیقه موتور کار کند تا به دمای مناسب برسد و موتور را خاموش کرده و بگذارید سرد شود . سپس این آب را از طریق شیر تخلیه خالی کنید . این آب اغلب حاوی رسوبات و مواد سمی ناشی از کارکردن موتور است .

6-     سپس مقداری لازم آب رادیاتور را به همراه ضد یخ در درون رادیاتور بریزید ظرفیت آب و نسبت مخلوط کردن آب رادیاتور با ضد یخ در دستورالعمل های  سازنده داده شده است . گاهی از نسبت 50% ضد یخ و 50% آب رادیاتور استفاده می کنند گاهی هم نسبت ضد یخ کمتر است . مثلا برای مناطقی که دما تا منهای 34 درجه فارنهایت پائین می آید ضد یخ تا 70% هم مجاز است .

7-     گاهی لازم است که رادیاتور هواگیری هم شود که بسته به نوع خودرو پیچی برای هواگیری در مسیر شلینگ آب یا جایی دیگر قرار دارد چون این سیستم بسته است گیر کردن هوا درون می تواند مانع گردش مناسب آب شود و باید این هویا اضافی خالی شود . ولی اگر دمای موتور بالا رفت باید خودرو را خاموش کرد و به تعمیرکار نشان داد هر چند خیلی از خودروهای مردن امروزی بطور خودکار خاموش می شوند مثل پژوی 206 . پ

8-     لازم است یک هفته بعد سطح مایع خنک کننده چک شود که کم نشده باشد برای فهمیدن نسبت ضد یخ و آب رادیاتور می توان از نوارهای سنجش استفاده کرد : EG or test strips for PG antifreeze که رنگ این نوارها بر اساس مقدار ضد یخ و آب عوض می شود . تا اگر نیاز باشد ضد یخ یا آب اضافه شود . آب رادیاتور از نوع آب بدون املاح DM است و نباید از آب معمولی استفاده کرد چون باعث رسوب در جداره موتور می شود .

یادتان باشد که مخزن شیشه شور را با مخزن سر ریز آب رادیاتور اشتباه نگیرید چون در شیشه شور باید آب تمیز به همراه مقداری مایع شستشو ریخته شود وگرنهخ چربی های روی شیشه که در شهرهای پر ترافیک و کثیف زیاد به چشم می خورد پاک نمی شود .

2 قوطي ضد يخ برای یک رادیاتور کافی است

برای تخلیه رادیاتور یک شیر سماوری در زیر یا کنار آن قرار دارد که باید برای تخلیه آن را بايد باز كنيی  اگر ميخواهید این کار را انجام دهید اول تو مخزن آب دوم آب بريزید  كامل و بگذارید  هوا از زير رادياتور  بيرون بیاید  تا هواگيري صورت گیرد

 

 در کنار همه رادیاتورها معمولا مخزنی هم بر سرریز آب ضافه و نیز جبران کمبود آب رادباتور وجود دارد که بدیهی است چون اینها به هم متصل اند از یک نوع آب استفاده می کنند و آب رادياتور و مخزن فرقي ندارند  و دائم جابجا مي شوند ضد يخ اگر وجود داشته باشد بالا می ایستد و مشخص است .

 

........................ترجمه از محمد توکلی دیماه 1386 – ماهشهر – BIPC

منبع :

http://www.beststuff.com/cars-bikes-boats/how-to-change-your-antifreeze-coolant.html

 

 


محمد توکلی

صفحه نخست
آرشیو وبلاگ
پست الكترونيك

محمد توکلی


نویسندگان
محمد توکلی


آرشیو من
امرداد ٩٦
تیر ٩٦
شهریور ٩٤
امرداد ٩٤
تیر ٩٤
خرداد ٩٤
اردیبهشت ٩٤
اسفند ٩۳
بهمن ٩۳
دی ٩۳
آذر ٩۳
شهریور ٩۳
تیر ٩۳
خرداد ٩۳
اردیبهشت ٩۳
فروردین ٩۳
آذر ٩٢
آبان ٩٢
مهر ٩٢
شهریور ٩٢
امرداد ٩٢
تیر ٩٢
فروردین ٩٢
اسفند ٩۱
بهمن ٩۱
امرداد ٩۱
فروردین ٩۱
اسفند ٩٠
بهمن ٩٠
دی ٩٠
آذر ٩٠
آبان ٩٠
مهر ٩٠
شهریور ٩٠
امرداد ٩٠
تیر ٩٠
خرداد ٩٠
اردیبهشت ٩٠
فروردین ٩٠
آذر ۸٩
آبان ۸٩
مهر ۸٩
فروردین ۸٩
اردیبهشت ۸۸
اسفند ۸٧
دی ۸٧
آذر ۸٧
آبان ۸٧
شهریور ۸٧
امرداد ۸٧
تیر ۸٧
خرداد ۸٧
اردیبهشت ۸٧
فروردین ۸٧
اسفند ۸٦
بهمن ۸٦
دی ۸٦
آبان ۸٦
مهر ۸٦
شهریور ۸٦
تیر ۸٦
خرداد ۸٦
اردیبهشت ۸٦
اسفند ۸٥
دی ۸٥
آبان ۸٥
تیر ۸٥
خرداد ۸٥
اردیبهشت ۸٥
بهمن ۸٤
دی ۸٤
آذر ۸٤
آبان ۸٤
مهر ۸٤
شهریور ۸٤
امرداد ۸٤
خرداد ۸٤
فروردین ۸٤
بهمن ۸۳
دی ۸۳
مهر ۸۳
خرداد ۸۳
اردیبهشت ۸۳
فروردین ۸۳


لینک دوستان
  ليست وبلاگ ها
قالب هاي وبلاگ
اخبار ایران
فناوری اطلاعات
تفريحات اينترنتي
پردیس من


آمار وبلاگ


وبلاگ فارسی
  RSS 2.0