بانک ماشین آلات پتروشیمی بندر امام


کرین های گالیونی !

Monday, July 02, 2007

توضیح یک واژه :

 

کرین های گالیونی !

GALLION (GALION) CRANE

 

کرین یا همان جرثقیل انواع خیلی متنوع و متفاوتی دارد اما دو نوع عمده ای که اینجا دربانک ماشین آلات مورد استفاده ما است عبارتند از :

1-     کرین های ماشینی =که عبارتند از یک کرین مستقل که بر روی یک شاسی بلند و کوتاه نصب شده است در این کرین های اتاق راننده جداست و اتاقکی هم برای کنترل و عملیات کرین در نظر گرفته شده است . این نوع کرین های بیشتر مناسب انجام کار در مناطق شهری و مسطح و هموار هستند .

2-     کرین گالیونی = اسم اصلی این نوع کرین های :   ROUGH TRAIN CRANE کرین همه منظوره یا کرین زمینهای ناهموار است  که دربین افراد شرکت و استادکاران و رانندگان به غلط به کرین های گالیونی شهرت دارد این کرین ها معمولا ارتفاع زیادی دارند دارای چرخهای بزرگ و قوی هستند و اتاق کنترل و راننده هم یکی است و در وسط این مجموع قرار گرفته است از این کرین ها برای کار در زمینهای ناهموار و بیابانی و جاهایی که پستی و بلندی و دست انداز زیادی دارد استفاده می شود انواع تادانوی این کرین ها و خصوصا نوع 50 تن آن در شرکت ما موجود می باشد و کاربردهای فراوانی هم دارد

 

در صورتیکه گالیون GALLION هم مانند تادانو TADANO و کاتو KATO و  که مارک های تجارتی ژاپنی هستند نام تجارتی برای کرین های قدیمی است که ساخت آمریکا بوده اند  و واضح است که به نوع خاصی از کرین نمی توان آن را اطلاق کرد این هم از ابداعات عجیب و غریب ایرانی هاست که بر اساس ذهنیت و فکر خودشان و بدون تحقیق و بررسی , نامگذاری دستگاهها را انجام می دهند احتمالا چون اولین کرین هایی که در ایران یا حداقل در این منطقه جنوب غربی که ما هستیم مورد استفاده بوده است  ساخت شرکت گالیون و آنهم از نوع Galion rough terrain crane = گالیونی مخصوص زمینهای ناهموار بوده است  همه این نوع کرین ها را به این نام خوانده اند مثل آن مردک بیسواد : طارق که وقتی از تنگه میان آفریقا و اروپا عبور کرد و به سرزمین پهناور اسپانیا رسید چون جنوب آنجا را اندلس می نامیدند به غلط تمام سرزمین اسپانیا را اندلس فرض کرد و هنوز هم عربها وقتی می گویند اندلس منظورشان کل اسپانیاست !

البته این نامگذاری ها ی غلط  به خودی خودش عیبی ندارد چون اسم مهم نیست دستگاه اهمیت دارد که آن را هم ما نمی توانیم بسازیم !  فقط بدی اش این است که  اولا باعث سردرگمی و اشتباه می شود حالا  با این کمبود منابعی که دراینجا داریم !  تازه اگر اینترنت نبود باید چکار می کردیم ؟  و ثانیا برای پیدا کردن مفهوم این نام و اینکه از کجا آمده باید کلی جست و جو کنیم و وقت را به هدر بدهیم جالب اینکه  نام این کرین به هر دو صورت : GALLION  و GALION   نوشته می شود که املای آن به شکل GALION  درست تر است چون به همین شکل برروی کرین های نوشته شده است

 

 

 

1970's GALION CRANE

 

منابع عکسها

http://www.intermaresarda.com/images/photo/wheeled_crane.jpg

 

 

..................نوشته و ترجمه از محمد توکلی – تیرماه 1386 – ماهشهر

منابع :

http://www.tiffinparts.com/Galion.htm

http://www.crane-spare-parts.com/crane-part-specials.htm

برای نگاه کردن به نام های تجارتی کرین های مشهور با سایت بالا مراجعه کنید

 


محمد توکلی

صفحه نخست
آرشیو وبلاگ
پست الكترونيك

محمد توکلی


نویسندگان
محمد توکلی


آرشیو من
امرداد ٩٦
تیر ٩٦
شهریور ٩٤
امرداد ٩٤
تیر ٩٤
خرداد ٩٤
اردیبهشت ٩٤
اسفند ٩۳
بهمن ٩۳
دی ٩۳
آذر ٩۳
شهریور ٩۳
تیر ٩۳
خرداد ٩۳
اردیبهشت ٩۳
فروردین ٩۳
آذر ٩٢
آبان ٩٢
مهر ٩٢
شهریور ٩٢
امرداد ٩٢
تیر ٩٢
فروردین ٩٢
اسفند ٩۱
بهمن ٩۱
امرداد ٩۱
فروردین ٩۱
اسفند ٩٠
بهمن ٩٠
دی ٩٠
آذر ٩٠
آبان ٩٠
مهر ٩٠
شهریور ٩٠
امرداد ٩٠
تیر ٩٠
خرداد ٩٠
اردیبهشت ٩٠
فروردین ٩٠
آذر ۸٩
آبان ۸٩
مهر ۸٩
فروردین ۸٩
اردیبهشت ۸۸
اسفند ۸٧
دی ۸٧
آذر ۸٧
آبان ۸٧
شهریور ۸٧
امرداد ۸٧
تیر ۸٧
خرداد ۸٧
اردیبهشت ۸٧
فروردین ۸٧
اسفند ۸٦
بهمن ۸٦
دی ۸٦
آبان ۸٦
مهر ۸٦
شهریور ۸٦
تیر ۸٦
خرداد ۸٦
اردیبهشت ۸٦
اسفند ۸٥
دی ۸٥
آبان ۸٥
تیر ۸٥
خرداد ۸٥
اردیبهشت ۸٥
بهمن ۸٤
دی ۸٤
آذر ۸٤
آبان ۸٤
مهر ۸٤
شهریور ۸٤
امرداد ۸٤
خرداد ۸٤
فروردین ۸٤
بهمن ۸۳
دی ۸۳
مهر ۸۳
خرداد ۸۳
اردیبهشت ۸۳
فروردین ۸۳


لینک دوستان
  ليست وبلاگ ها
قالب هاي وبلاگ
اخبار ایران
فناوری اطلاعات
تفريحات اينترنتي
پردیس من


آمار وبلاگ


وبلاگ فارسی
  RSS 2.0