بانک ماشین آلات پتروشیمی بندر امام


کاربردهای گسترده کرین در دنیای کنونی

Wednesday, June 06, 2007

 

WIDE RANGE APPLICATIONS OF CRANE IN TODAY'S WORLD

کاربردهای گسترده کرین در دنیای کنونی

 

 

مقدمه :

 

کرین های یا آنگونه که در زبان پارسی گفته می شود جرثقیل ها یا بالابرها یا هر اسم دیگری که به آن بدهیم از جمله ماشینهای صنعتی پیشرفته و پر مصرف هستند که کاربرد گسترده ای در ساخت و ساز و طرحهای زیر بنایی دارند . امروزه تصور اینه بتوان ساختمانهای غول آسا و آسمانخراش و نیز استادیوم های ورزشی دهها هزار نفری را بدون استفاده از کرین هایی با بوم های بلند و ظرفیت های بالا ساخت غیر ممکن است اما موارد استفاده از کرین های به همین چند نمونه منحصر نمی شود تقریبا در هر جایی که با ساخت و ساز سر و کار داشته باشیم به نوع نیاز به یکی از انواع کرین های را داریم

در شرکت های صنعتی نیز علاوه بر زمان پروژه و هنگام ساخت و ساز شرکت به این کرین های نیاز داریم  به هنگام بهره برداری و خصوصا در زمان تعمیر و نگهداری واحدها نیاز مبرم به کرین وجود دارد بیشتر اوقات در سایت های مختلف پتروشیمی لازم است که قطعاتی از محل اشان باز شده و بعد از تعمیر دوباره در جای خود قرار گیرند یا برای انتقال به کارگاه فرستاده شوند در این موارد و موارد فراوان دیگر نیاز هست که بسته به شرایط مختلف از کرین هایی با ظرفیت های 10 تن و 20 تن و 50 تن و حتی گاهی کرین های زنجیری و غول آسای 150 تن استفاده کنیم . مثلا برخی از قطعات  نیروگاه برق مانند ژنراتور بدلیل سنگینی زیادی که دارند در صورت نیاز به جابجایی به کرینی با ظرفیت بالا نیاز دارند البته اغلب واحدها در بالای سر کمپرسورها و توربین های خود کرین های سقفی دارند ولی با این وجود به کرین های متحرک نیر احتیاج پیدا می شود .

از همین روست که بخش بانک ماشین آلات  وظیفه تجهیز تعمیر و نگهداری این دستگاههای مهم و گران قیمت را بر عهده دارد .

کرین ماشین پر مصرفی است و همه جا کابرد دارداما ساخت آن در اختیار معدودی کشورها و شرکتهای خاص است از جمله شرکت های ژاپنی تادانو و کاتو که کرین های ساخت آنها درپتروشیمی ما مورد استفاده است .

 

 

امکان بنا کردن  ساختمانها,  ادارات و آپارتمانهای  بلند مدرن امروزی  بودن استفاده گسترده از کرین ها و جرثقیل ها موجود امکان نداشت .

کرین های دستگاههایی هستند که مجهز به چنگگ یا قلاب می باشند که این قلاب با استفاده از کابلها و قرقره هایی که به آن را به حرکت درمی آورند قادر است اجسام مختلف را بالا و پائین کرده و اشیاء  را در محلهای مورد نظر نصب نماید .

در اغلب کارهای ساختمانی و ساخت و ساز پلها و نصب تجیهزات سنگین خصوصا در واحدهای  صنعتی و از جمله ساخت کشتی ها   از کرین کمک گرفته می شود .کرین ها انواع خیلی مختلفی دارند که چند نمونه از مشهورترین آنها عبارتند از :

  • کرین های کشویی ( تلسکوپی ) telescopic crane

  • کرین برجی tower crane

  • کرین های سقفی overhead crane

  • کرین پل دار gantry cranes

 

کرین های نلسکوپی به شکل ها مختلف و با کشوهایی  لوله ای یا استوانه ای ساخته می شوند طریقه کارکردن این کرین های کشویی به این شکل است که لوله های استوانه ای هیدرولیک ( جک هیدرولیک ) در داخل این کشوها وجود دارد که با حرکت پیستون , این جک ها بیرون می آیند و قاب مستطیل شکل بوم کرین را هم با خود بیرون می آورند . بعلاوه استفاده از بوم های شش گوش باعث می شود که حرکت لبه به لبه کرین تلسکوپی کاهش یابد .

 یکی از رایج ترین ساختارهایی که این روز ها بر روی هر ساختمان مدرنی می توان دید کرین های برجی هستند که بر فراز اینگونه ساختمانها بر افراشته شده اند . که به سختی می توان وجود آنها را نادیده گرفت . این کرین های صدها فوت بلندی دارند و از آنها برای بلند کردن تیرآهن ها , بالا بردن افرادی که در ساختمان کار می کنند و  پنجره های بزرگ  شیشه ای , سیمان و طیف گسترده ای از مواد مورد استفاده در ساختمان سازی استفاده می شود . همچنین برای بالا بردن ژاتورها و مشعل های استیلن و کمپرسورهای هوایی  و هر آن چیزی که برای ساخت و ساز ساختمان استفاده می شود از این کرین های کمک می گیرند .

کرین های پل دار Gantry crane کرین هایی هستند که قادرند اجسام سنگین را در باراندازها و لنگرگاه های کشتی و یا در مقیاس کوچک درکارگاهها بلند و جابجا کنند . این کرین های وسایل کمکی در صنعت حمل و نقل هستند .

نوع کارگاهی آنهم به شکل ها و مدل های مختلف و با ظرفیت های مختلف ساخته می شود و برای انجام تعمیرات در کارگاهها مورد استفاده است .

 

  کرین های سقفی از نظر کارکرد خیلی شبیه به کرین های پل دار gantry cranes   هستند با این تفاوت که طرز مهار کردن آنها از قسمت بالا با هم فرق می کند . کرین های سقفی را بنام کرین های معلق “suspended cranes”,  نیز می نامند که از طریق دو تیر افقی و در یک مسیر مشخص رفت و آمد می کنند . دراغلب کارخانه های صنعتی و نیز کارگاههای تعمیراتی از این نوع کرین ها برای بلند کردن اجسام سنگین استفاده می کنند .

.تمامی کرین ها دارای مشخصه های  شبیه هم هستند . همه آنها با ماشین های سنگین و چند منظوره ای مجهز شده اند که قادر است وظایف متعددی را انجام دهد کرین ها قادرند که اجسام طویل و سنگین را بلند کنند . البته این روزها به خاطر اینکه قیمت کرین های یاد شده گران است بسیاری از افراد ترجیج می دهند  بجای اینکه اقدام به خرید کرین کنند آنها را اجاره بگیرند .

جدا از کرین هایی که در اینجا بحث شد انواع خیلی متفاوتی از کرین وجود دارد و انتخاب نوع کرین بستگی به کاری دارد که انجام می دهیم و نیز اجسامی که می خواهیم جابجا کنیم یا نصب نمائیم .

برخی از این کرین ها عبارتند از :

·       کرین نصب شده  بر روی کامیون  truck mounted cranes ( که به آن ماشینی می گویند )

·       کرین همه منظوره rough terrain cranes ( که آن گالیونی می گویند )

·       کرین زنجیر دار =  crawler crane

·       کامیون بوم دار = boom trucks

·       بالا برنده هایی قیچی شکل = scissor lifts

·       بوم های بلند کننده مفصل دار = articulate boom

·       کرین های شناور = floating cranes

 

Building today’s modern high-rise office or apartment buildings would not be possible without the extensive use of Crane equipment. Cranes are hoists fitted with cables and pulleys that lift, raise, lower and pull heavy objects into place. Cranes are often used in building construction, bridge construction and manufacturing heavy equipment, such as ships. Several of the most popular crane types include the telescopic crane, tower crane, gantry cranes and overhead crane.

Telescopic crane equipment consists of different sized “pipes” or “tubes”, also called “booms”, with the smaller tubes inside the larger ones is often found on boom trucks. These booms are then extended and retracted by a hydraulic pump. Telescopic cranes using hexagonal booms are stronger than those cranes with cylindrical booms. Additionally, hexagonal booms minimize much of the side to side movement and boom flex associated with telescopic cranes usin cylindrical booms.

A common fixture at almost any modern construction site, tower crane equipment can be pretty hard to miss. Tower cranes usually rise hundreds of feet into the air, and they have a reach to match. These cranes are used by construction crews to lift steel, large glass windows, concrete and a wide variety of building materials and large tools like generators, acetylene torches and air compressors.


Gantry crane equipment can move heavy loads and is often used in many of the nation’s harbors to on load and offload transport ships. In this way, gantry crane equipment keeps our society moving by contributing to the transportation industry.

 

 

 

Overhead crane equipment works very similar to gantry cranes without the uprights that support the gantry. Overhead cranes, also called “suspended cranes”, are mounted on two beams and runs along a set of tracks. Overhead cranes are often used in industrial settings or factories to lift heavy loads.

All Crane equipment has certain features in common. All crane equipment is heavy-duty machinery that handles many tasks. Crane equipment can lift high and heavy loads of materials. With the ever increasing ownership costs associated with modern crane equipment, many people are opting to rent their crane equipment rather than purchase.

There are many types of cranes besides the ones discussed here. As with any piece of construction or material handling equipment, selection is based primarily on the type and requirements of the job. Some of these other types of crane equipment include truck mounted cranes, rough terrain cranes, crawler cranes, boom trucks, scissor lifts, articulate boom lifts and even floating cranes.

 

کلمات کلیدی : تادانو – کاتو – کرین – جرثقیل – سقفی – گالیونی – ماشینی – برجی -

 

........مقدمه وترجمه  از محمد توکلی – 16 خرداد 1386 – ماهشهر Bipc

 


محمد توکلی

صفحه نخست
آرشیو وبلاگ
پست الكترونيك

محمد توکلی


نویسندگان
محمد توکلی


آرشیو من
امرداد ٩٦
تیر ٩٦
شهریور ٩٤
امرداد ٩٤
تیر ٩٤
خرداد ٩٤
اردیبهشت ٩٤
اسفند ٩۳
بهمن ٩۳
دی ٩۳
آذر ٩۳
شهریور ٩۳
تیر ٩۳
خرداد ٩۳
اردیبهشت ٩۳
فروردین ٩۳
آذر ٩٢
آبان ٩٢
مهر ٩٢
شهریور ٩٢
امرداد ٩٢
تیر ٩٢
فروردین ٩٢
اسفند ٩۱
بهمن ٩۱
امرداد ٩۱
فروردین ٩۱
اسفند ٩٠
بهمن ٩٠
دی ٩٠
آذر ٩٠
آبان ٩٠
مهر ٩٠
شهریور ٩٠
امرداد ٩٠
تیر ٩٠
خرداد ٩٠
اردیبهشت ٩٠
فروردین ٩٠
آذر ۸٩
آبان ۸٩
مهر ۸٩
فروردین ۸٩
اردیبهشت ۸۸
اسفند ۸٧
دی ۸٧
آذر ۸٧
آبان ۸٧
شهریور ۸٧
امرداد ۸٧
تیر ۸٧
خرداد ۸٧
اردیبهشت ۸٧
فروردین ۸٧
اسفند ۸٦
بهمن ۸٦
دی ۸٦
آبان ۸٦
مهر ۸٦
شهریور ۸٦
تیر ۸٦
خرداد ۸٦
اردیبهشت ۸٦
اسفند ۸٥
دی ۸٥
آبان ۸٥
تیر ۸٥
خرداد ۸٥
اردیبهشت ۸٥
بهمن ۸٤
دی ۸٤
آذر ۸٤
آبان ۸٤
مهر ۸٤
شهریور ۸٤
امرداد ۸٤
خرداد ۸٤
فروردین ۸٤
بهمن ۸۳
دی ۸۳
مهر ۸۳
خرداد ۸۳
اردیبهشت ۸۳
فروردین ۸۳


لینک دوستان
  ليست وبلاگ ها
قالب هاي وبلاگ
اخبار ایران
فناوری اطلاعات
تفريحات اينترنتي
پردیس من


آمار وبلاگ


وبلاگ فارسی
  RSS 2.0