بانک ماشین آلات پتروشیمی بندر امام


کرین هایی که دارای سیستم تنظیم سرعت هستند :

 

Thursday, May 31, 2007

 

Crane vehicle with operation speed control

کرین هایی که دارای سیستم تنظیم سرعت هستند :

 

 

MAHA Lifting Technology
www.maha.de

 

 

مقدمه :

 امروزه استفاده از کرین های متحرک کاربرد گسترده ای پیدا کرده است دراین میان اما کرین های هیدرولیک که با استفاده از سیلندرهای هیدرولیکی کار می کنند اما گونه دیگری از کرین ها هستند که به اصطلاح به آنها کرین های با بوم خشک می باشند که با همان سیستم قدیمی موتور و سیم های های مهار کننده کارمی کنند . هر چند در حال حاضر اغلب کرین هایی که مورد استفاده قرار می گیرند از سیستم هیدرولیک استفاده می کنند و کرین های با بوم خشک منحصر به کرین های با ظرفیت خیلی بالا می باشد  . مزیت  کرین های هیدرولیک فراوان است خیلی سریع عمل می کنند جای کمی می گیرند و قابلیت های فراوانی دیگری هم دارند .

اما کرین های هیدرولیک نیاز به استفاده از سیستم ها و مدارهای  هیدرولیکی دارند که این موضوع باعث پیچیدگی آنها می شود و به طبع کار تعمیر ونگهداری را هم سخت تر می کند .

مثلا اگر همان قطعه اصلی که باعث چرخش اتاقک کرین و بوم آن حول محور عمودی کرین می شود و به " کوزه گردان " یا rotary joint  مشهور است دچار آسیب و نشتی و خرابی شود کل مجموعه کرین ممکن است غیر قابل استفاده شود .

در اینجا مطلبی کوتاه در باره این نوع کرین های آمده است .

 

 

 

خودروهای کرین دار ؛ کرین های متحرکی هستند که یک یا دو جفت شاخک در طرفین خود دارند که به هنگام کار کردن کرین این شاخکها باز شده و در روی زمین قرار می گیرند تا بتوانند وزنی را که از طریق بلند کردن بار بر بدنه کرین وارد می شود تحمل کنند . دراین حالت اگر چه بدنه خودرو ثابت است اما بخشی که کرین بر روی آن قرار دارد قادر است که حول یک محور مرکزی چرخش نماید ( کوزه گردان ) و به این ترتیب کرین را در جهات مختلف موافق و مخالف عقربه ساعت  حرکت دهد . بوم کشویی (تلسکوپی ) که بر روی کرین نصب است می تواند هم حرکت رفت و برگشتی افقی داشته باشد و هم زاویه آن با استفاده از جک های هیدرولیکی که زیر آن نصب است تغییر کرده و در زوایای مختلف بالا وپائین تنظیم می شود .

اولین سیلندر هیدرولیکی که روی کرین نصب است این امکان را می دهد که زاویه بوم با افق تنظیم شود وبه این ترتیب سر بوم بالا و پائین قرار گیرد . و دومین سیلندر هیدرولیک این امکان را می دهد که بوم کشویی حرکتی خطی داشته باشد و جلو و عقب کند . در انتهای این بوم یک قلاب ( هوک ) بصورت آزاد نصب شده است که با استفاده از آن بار را بلند می کنند . یک جفت حس کننده بر روی جفت شاخکها تعبیه شده است و به هنگام چرخش کوزه گردان و زاویه  بوم و حرکت خطی آن فعال شده و بترتیب باعث آشکار کردن وزن باری که به هر یک از شاخکها می شود می گردد . و به این ترتیب سیگنالی را متناسب با نامتعادل بودن بار  تولید می کند یک بخش کنترل کننده هم وجود دارد که مسئول کنترل کردن سر عت موتور و سیلندرهای است تا سرعت چرخش  ا کوزه گردان را کاهش داده و سرعت زوایه ای بوم و جهت بالا وپائین آن را به هنگام بلند کردن بار در کنترل داشته باشد .

 

 

A crane vehicle has a movable vehicle body and a pair of outriggers expandable outwardly from opposite sides of the vehicle body in widthwise opposite directions and bearing against the ground to support load weight applied to the vehicle body in stationary state. A column is mounted vertically on the vehicle body and rotatable around its vertical axis.

 A hydraulic motor effects rotating movement of the column at variable rotation speed in clockwise and counterclockwise directions.

A telescopic boom has a free top portion and a bottom portion mounted pivotably at a top portion of the column such that the telescopic boom is angularly movable along a vertical plane containing the vertical axis of the column. The telescopic boom is linearly movable along its axis.

 

 A first hydraulic cylinder effects angular movement of the telescopic boom at variable angular speed in upward and downward directions. A second hydraulic cylinder effects linear movement of the telescopic boom at variable linear speed in forward and rearward directions. A hook is disposed at the free top portion of telescopic boom for lifting a load. A pair of detectors IS disposed on the pair of outriggers and operative during the rotating movement of column and the angular and linear movements of boom for detecting respective load weight components applied to the respective outriggers and for producing a control signal proportional to unbalance between the detected load weight components.

 

 A controller is responsive to the control signal for controlling the hydraulic motor and cylinders to reduce the rotation speed of column rotating movement, the angular speed of boom angular movement in the downward direction and the linear speed of boom linear movement in the forward direction when the load weight unbalance is increased.

 

.................................مقدمه و ترجمه از محمد توکلی – 10 خرداد ماه 1386 – ماهشهر -  bipc

منبع :

http://www.patentstorm.us/patents/5119949.html

 


محمد توکلی

صفحه نخست
آرشیو وبلاگ
پست الكترونيك

محمد توکلی


نویسندگان
محمد توکلی


آرشیو من
امرداد ٩٦
تیر ٩٦
شهریور ٩٤
امرداد ٩٤
تیر ٩٤
خرداد ٩٤
اردیبهشت ٩٤
اسفند ٩۳
بهمن ٩۳
دی ٩۳
آذر ٩۳
شهریور ٩۳
تیر ٩۳
خرداد ٩۳
اردیبهشت ٩۳
فروردین ٩۳
آذر ٩٢
آبان ٩٢
مهر ٩٢
شهریور ٩٢
امرداد ٩٢
تیر ٩٢
فروردین ٩٢
اسفند ٩۱
بهمن ٩۱
امرداد ٩۱
فروردین ٩۱
اسفند ٩٠
بهمن ٩٠
دی ٩٠
آذر ٩٠
آبان ٩٠
مهر ٩٠
شهریور ٩٠
امرداد ٩٠
تیر ٩٠
خرداد ٩٠
اردیبهشت ٩٠
فروردین ٩٠
آذر ۸٩
آبان ۸٩
مهر ۸٩
فروردین ۸٩
اردیبهشت ۸۸
اسفند ۸٧
دی ۸٧
آذر ۸٧
آبان ۸٧
شهریور ۸٧
امرداد ۸٧
تیر ۸٧
خرداد ۸٧
اردیبهشت ۸٧
فروردین ۸٧
اسفند ۸٦
بهمن ۸٦
دی ۸٦
آبان ۸٦
مهر ۸٦
شهریور ۸٦
تیر ۸٦
خرداد ۸٦
اردیبهشت ۸٦
اسفند ۸٥
دی ۸٥
آبان ۸٥
تیر ۸٥
خرداد ۸٥
اردیبهشت ۸٥
بهمن ۸٤
دی ۸٤
آذر ۸٤
آبان ۸٤
مهر ۸٤
شهریور ۸٤
امرداد ۸٤
خرداد ۸٤
فروردین ۸٤
بهمن ۸۳
دی ۸۳
مهر ۸۳
خرداد ۸۳
اردیبهشت ۸۳
فروردین ۸۳


لینک دوستان
  ليست وبلاگ ها
قالب هاي وبلاگ
اخبار ایران
فناوری اطلاعات
تفريحات اينترنتي
پردیس من


آمار وبلاگ


وبلاگ فارسی
  RSS 2.0