بانک ماشین آلات پتروشیمی بندر امام


تفاوت های ایرانی ها با ژاپنی ها!

Sunday, January 01, 2017

تفاوت های  ایرانی ها با ژاپنی ها!  

 

در طی این مدتی که در پتروشیمی ایران – ژاپن کار کرده ام کم و بیش فرصت پیدا کردم که با فرهنگ کار و زندگی ژاپنی ها آشنا شوم و گهگاهی هم با آنها از نزدیک کار کنم . همین باعث شد که در ذهنم همیشه مقایسه ای داشته باشم بین طرز کار ایرانی ها و طرز کار ژاپنی ها :

شاید در برخی موارد و مثلا گاهی که به اصطلاح افراد جوگیر می شوند روحیه فداکاری و ایثار هم در بین مردمان ما وجود داذشته باشد و من این را یکسره انکار نمی کنم ولی این یک رفتار سیستماتیک نیست و به همین جهت نمی شود روی آن حساب باز کرد و برنامه ریزی نمود

می توان تفاوت فرهنگی و رفتاری ایرانی ها با ژاپنی ها و حتی کره ای ها را در چند زمینه بررسی کرد اینهایی که ذکر کردم عمومیت ندارد ولی در بسیار از موارد صدق می کند

از جمله در زمینه کاری

کارگر ایرانی کارش را با تاخیر شروع می کند ( با وجودیکه صبح ساعت 8 وارد شرکت می شود ولی تا بیاید کارش را شروع کند ساعت از 9 هم گذشته است !)  این اولین گام در کم کاری است .

از آنطرف کارش را زودتر از موعد تمام می کند هنوز یک ساعت به پایان وفت مانده ؛کار تعطیل شده و دنبال رفتن به خانه است

در هنگام کار مدام چشمش با ساعت است که کی وقت تمام می شود .

به کارش علاقه ندارد از روی ناچاری و صرفا برای تامین هزینه های زندگی به این کار روی آورده است .

وجدان کاری ندارد. یعنی تلاشی نمی کند که  کارش را به بهترین شکل ممکن انجام دهد مدام در صدد است که بهانه ای بتراشد تا از زیر کار شانه خالی کند . و این اصلا خوب نیست .

کارهایش نمایشی است اگر رئیس و سرپرست بالای سرش باشد کار می کند اگر نباشد کارش را انجام نمی دهد

خودکار نیست یعنی باید مدام به او بگویی چکار کند و چکار نکند و این باعث می شود که کلی انرژی صرف شود دست آخر هم کار آنگونه که بایسته است انجام نگیرد.

زیرآب زنی

بسیاری از افرادی که در شرکت واداره   مشغول کار هستند بجای اینکه سعی کنند با تلاش و کوشش به مراحل بالا برسند به خبر چینی و زیر آب زنی و تخریب سایر همکاران می پردازند . تا بلکه جایگاه خود را مستحکم تر کنند .

حسادت

تنگ نظر و حسادت باعث می شود که فکر کنیم فقط خودتان باید پیشرفت کنید و از اینکه دیگران به  مقام و رتبه ای برسد به جای اینکه خوشحال شوید ناراحت می شوید و حسادت می کنید چون خودخواه هستید و خود را برتر می دانید .

روحیه تکروی

- اغلب هم وطنان دوست دارند فقط خودشان پیشرفت کنند و به فکر موفقیت خودشان  هستند و می خواهند که  به هر قیمتی که شده  حتی با رفتن روی شانه های دیگران خودشان را به مقامات بالا برسانند .

در مترو و اتوبوس

مترو و اتوبوس های درون شهری صندلی  های معدودی دارند برای کسانی که واقعا نیاز به نشستن دارند ولی اغلب وقتی مترو یا اتوبوس از راه می رسد چنان هجومی به طرف آن می برند که دیدنی است . طبیعی است که این افراد هیچ انگیزه ای هم برای تعارف کردن جای خود به افراد ناتوان و سالمند و کودکان و زنان ندارند .

سواری شخصی

با سواری شخصی در حال ترد هستید و می بینید که دیگران زیر باران و یا در گرما و سرما ایستاده اند ولی توقف نمی کنید و آنها را سوار نمی کنید !

کمک به دیگران

ایرانی ها اگر هم جلوی صندوق صدقات می ایستند تا کمکی کنند این صرفا برای رفع بلاست و نه به انگیزه گرفتن دست افراد ناتوان ...( تازه معلوم هم نیست که این صدقات بدست افراد مستحق برسد ؟!)

بازی های کودکان

در مهد کودک های ایران داستان جور دیگری است اینجا هم  صندلی بازی اجرا می شود اما  تفاوت آن در این است که به 10 کودک می گویند کسی در مسابقه پیروز می شود که بعد از اتمام صدای موسیقی روی صندلی نشسته باشد معنایش این است که تویی که نتوانسته ای روی صندلی بنشینی  بی عرضه ای ...؟!

 تصورش را می توانید بکنید بچه ها برای پیروز شدن چه تلاشی می کنند . اما فکرش را هم نمی کنید که چه مفهوم مخربی را به آنها آموزش می دهیم اینکه به فکر خودت باش جایگاه خودت را حفظ کن و اصلا به دیگران کاری نداشته باش که چه می کنند. و این فرهنگ به فکر خود بودن و خودخواهی از همان اولین سالهای زندگی به کودکان آموزش داده می شود فرهنگی که تغییر آن در بزرگسالی اگر غیر ممکن نباشد دست کم بسیار دشوار است و نتیجه اش همین وضعیتی است که الان دارم که افراد حاضرند برای آباد کردن خانه اشان ؛ مملکتی را ویران کنند !

خلق و خوی ژاپنی ها

سخت کوشی و جدیت در کار

تجربه کار من با ژاپنی همیشه نشان داده است که آنها افرادی سخت کوش هستند که با جدیت کارشان را انجام می دهند چنان جدی کار می کنند تو گویی برای شرکتی که متعلق به خودشان است زحمت می کشند .

وقت شناسی و نظم

ژاپنی ها بسیار وقت شناس و منظم هستند .کاری را که انجام می دهند گزارش دقیقی از آن تهیه می کنند

خودکار بودن

برای انجام کار خودکار هستند و نیازی به سرپرستی و نظارت مداوم ندارند

 

در مهد کودک های ژاپن همان  مسابقه تحت عنوان صندلی بازی برگزار می شود . اما  در این مسابقه 9 صندلی قرار داده می شود و به 10 کودک می گویند در صورتی برنده مسابقه می شوند که بعد از اتمام صدای موسیقی هر 10 نفر روی صندلی نشسته باشند به همین دلیل بچه ها تلاش می کنند در کنار هم بنشینند و حتی با در آغوش گرفتن یکدیگر برای همه جایی باز کنند.به این ترتیب کار گروهی را فرا می گیرند. این است که ژاپنی خیلی راحت در کنار هم کار می کنند و کسی به فکر رئیس شدن و رهبری بقیه نیست .

 

 

.............م.ت 12 دیماه 1395 – ممکو

 


محمد توکلی

صفحه نخست
آرشیو وبلاگ
پست الكترونيك

محمد توکلی


نویسندگان
محمد توکلی


آرشیو من
اردیبهشت ٩٦
فروردین ٩٦
اسفند ٩٥
بهمن ٩٥
دی ٩٥
آذر ٩٥
آبان ٩٥
مهر ٩٥
شهریور ٩٥
امرداد ٩٥
تیر ٩٥
خرداد ٩٥
اردیبهشت ٩٥
فروردین ٩٥
اسفند ٩٤
بهمن ٩٤
دی ٩٤
آبان ٩٤
مهر ٩٤
شهریور ٩٤
امرداد ٩٤
تیر ٩٤
خرداد ٩٤
اردیبهشت ٩٤
اسفند ٩۳
بهمن ٩۳
دی ٩۳
آذر ٩۳
شهریور ٩۳
تیر ٩۳
خرداد ٩۳
اردیبهشت ٩۳
فروردین ٩۳
آذر ٩٢
آبان ٩٢
مهر ٩٢
شهریور ٩٢
امرداد ٩٢
تیر ٩٢
فروردین ٩٢
اسفند ٩۱
بهمن ٩۱
امرداد ٩۱
فروردین ٩۱
اسفند ٩٠
بهمن ٩٠
دی ٩٠
آذر ٩٠
آبان ٩٠
مهر ٩٠
شهریور ٩٠
امرداد ٩٠
تیر ٩٠
خرداد ٩٠
اردیبهشت ٩٠
فروردین ٩٠
آذر ۸٩
آبان ۸٩
مهر ۸٩
فروردین ۸٩
اردیبهشت ۸۸
اسفند ۸٧
دی ۸٧
آذر ۸٧
آبان ۸٧
شهریور ۸٧
امرداد ۸٧
تیر ۸٧
خرداد ۸٧
اردیبهشت ۸٧
فروردین ۸٧
اسفند ۸٦
بهمن ۸٦
دی ۸٦
آبان ۸٦
مهر ۸٦
شهریور ۸٦
تیر ۸٦
خرداد ۸٦
اردیبهشت ۸٦
اسفند ۸٥
دی ۸٥
آبان ۸٥
تیر ۸٥
خرداد ۸٥
اردیبهشت ۸٥
بهمن ۸٤
دی ۸٤
آذر ۸٤
آبان ۸٤
مهر ۸٤
شهریور ۸٤
امرداد ۸٤
خرداد ۸٤
فروردین ۸٤
بهمن ۸۳
دی ۸۳
مهر ۸۳
خرداد ۸۳
اردیبهشت ۸۳
فروردین ۸۳


لینک دوستان
  ليست وبلاگ ها
قالب هاي وبلاگ
اخبار ایران
فناوری اطلاعات
تفريحات اينترنتي
پردیس من


آمار وبلاگ


وبلاگ فارسی
  RSS 2.0