بانک ماشین آلات پتروشیمی بندر امام


گزارش انجام کار با دستگاههای tube bundle puller در واحد اولفین

گزارش انجام کار با دستگاههای tube bundle puller  در واحد اولفین

زمان : اردیبهشت و خرداد 1395

 

با توجه به حجم بالای مبدل های حرارتی که در واحد اولفین وجود دارند در طی تعمیرات اساسی واحد اولفین کار بیرون کشیدن و جا زدن مبدل ها یکی از کارهای اساسی بود که با استفاده از مبدل TBE-35  متعلق به بانک ماشین آلات انجام گرفت و از دستگاه 65 تنی فراورش هم بعنوان کمکی استفاده شد

در طی این مدت بطور متوسط روزانه بین  سه تا چهار مبدل در روز و همین مقدار هم در شیفت شب بیرون کشیده یا جا زده شده است .

در طی انجام کار مشکلاتی هم  وجود داشت که بیشتر بخاطر نبودن تجهیزات و عدم هماهنگی بخش های مختلف رخ داد که در ادامه به برخی از آنها اشاره می شود .

ضمنا از آنجائیکه استفاده از دستگاهها TBE برای اولین بار در واحد اولفین ( و دومین تجربه در سطح مجتمع بود ) تجربیات زیادی هم در مورد نحوه کار با این دستگاهها بدست آمد که لازم است از این مهارت ها و تجربیات به نحو مقتضی در تعمیرات بعدی استفاده شود که به برخی از آنها هم اشاره خواهد شد .

 در مجموع بکاری گیری دستگاههای جدید تجربه موفقی بود که امید می رود با برطرف کردن مشکلات و موانعی که بر سر راه آن قرار دارد  ادامه کار با این دستگاهها تسهیل شود .

13 اردیبهشت 1395  انتقال دستگاه به سایت اولفین و آماده سازی آن برای کار انجام گرفت و 6 خرداد هم عملا کار ما در سایت تمام شد و روز 8 خرداد دستگاه به بانک ماشین آلات برگردانده شد .

1-      کرین 50 تن 06 بیشتر از سه چهار بار در طول اورهال دچار خرابی شد مثلا یک بارش شلینگ سوختش سوراخ شده بود که وقتی باز شد معلوم شد که بسیار فرسوده و پر از ترک بوده در صورتیکه این کرین ها برنامه pm اجراء می شود و قاعدتا چنین مشکلاتی نباید داشته باشند.

2-      24 ساعت تمام جا زدن یک تیوب بندل صرفا بخاطر نداشتن گسکت معطل ماند ! ( که این مربوط به ناهماهنگی گروه مکانیک می شود )

3-      مدتها وقت ما بخاطر نبودن کفی برای جابجایی دستگاه از یک محل به محل دیگر تلف شد. ( که به کمبود کفی بر می گردد )

4-      وارونه جا زدن تیوب بندل ( چون نفرات مکانیک که باید ناظر اجرای کار باشند و رهنمودهای لازم را بدهند حاضر نبودند )

5-      دخالت های بی مورد افراد متفرقه ( افراد بهره بردار ویا حتی تعمیرات واحد و  سایر افراد متفرقه نباید در کار بیرون اوردن یا جاز دن مبدل ها دخالت کنند چون این کار صرفا به عهده اپراتورهای  دستگاه و نیز رگرهاست

در واحد اولفین 14 اردیبهشت 1395

اگر چه کار اورهال واحد اولفین از شنبه َشروع شده بود و الان دو سه روزی هست که همه دستگاهها و ماشین آلات رو به واحد اولفین بردیم ولی کار ما عملا امروز شروع شد  با بیرون کشیدن مبدل  EA- 804 یک مبدل دراز ولی باریک که حدود  20 دقیقه ای بیشتر طول نکشید تا اونو بیرون اوردیم .

مبدل بعدی 804 بود که برای جابجایی دوباره دستگاه TBE رو روی کفی سوار کردیم و به محل منتقل کردیم و تا این آماده سازی صورت گرفت وقت شیفت دوازده ساعته تموم شد و اگه اون دستگاهی که روی ماشین سوار میشه بود دیگه این معطلی صورت نمی گرفت ... باید یکی از این دستگاه های روی تراک رو هم خریداری کنیم

گزارش  کار اورهال اولفین 18 اردیبهشت 1395

امروز هر چقدر سعی کردیم که  کلاف لوله ها مبدل که درطبقه دوم پلاتفرم بود را بیرون آوریم موفق نشدیم . شیفت شب هم نتوانسته بود آن را بیرون اورد . چون کلاف مبدل بخاطر رسوباتی که گرفته بود بیرون کشیدنش مشکل است یک بار آی بولت eye bolt برید و دفعه بعد هم آی بولت کلا از جا در آمد و با سیم بکسل به پائین پرتاب شد !

نزدیکی ظهر بناچار کرین و دستگاه TBE را به نزدیک مبدل EA- 423  منتقل  کردیم و ادامه کار به بعد از ناهار موکول شد .

زمان استاندارد

بعد از ظهر مبدل را جا زدیم و به همون راحتی که بیرون آمد راحت هم جا رفت . درحدود14 دقیقه آن را  بیرون کشیدیم و چیزی در همین حدود هم زمان صرف شد که جا زدنش شد  این همان  زمان استاندارد در آوردن و جا زدن کلاف مبدل هاست .

بعد از اون مبدل EA-427  رو هم آماده کردیم و با دستگاه TBE جا زدیم . قسمت انتهایی اونو با استفاده از یک تکه چوب چهارتراش جا زدیم ...( چون هنوز قطعه ای که برای این کار در نظر گرفتیم و دادیم به تراشکاری بسازه آماده نشده )

اینجا هم برای میزون کردن کلاف مبدل از نظر افقی بودن کلی وقت صرف شد و داشتن یه تراز خیلی ضروریه

گزارش کار اولفین 20 اردیبهشت 1395

 

اشکال در دستگاه آلمانی ها

امروز صبح فقط موفق شدیم مبدل EA-119 رو بیرون بکشیم راحت بیرون آمد چون داخلش پراز مایع سبز رنگ بود . اول فکر کردیم که سیم بکسل هایی که برای کشیدن استفاده می کنیم یک اندازه نیستند  ولی وقتی وینچ اونها رو بیرون می کشه یکیشون بزرگتره و یکی کوچکتره  و گفتیم شاید  این بخاطر آی بولت هایی هست که روی مبدل نصب کرده ایم ولی در نهایت معلوم شد که گوشواره روی وینچ در قسمت راست با چپ یکسان نیست و اشتباه سازنده بوده که باید تصحیح شود

بعد از ظهر هم مبدل های زیر رو بیرون کشیدیم :

1-      تیوب بندل مبدل EA-120  که مبدل بزرگی بود و کلی مواد شیمیایی ( فکر کنم پنتان بود ) بیرون ریخت و نازل آتش نشانی هم مرتب آب می پاشید که آتش سوزی اتقاق نیفته

2-      تبول بندل مبدل EA-123  که شیفت شب جا زده بود ولی افقی نبود را با استفاده از کرین و فشار دادن با دستگاه TBE موازی و لول Level کردیم .

3-      تیوب بندل مبدل EA-128  هم که مبدل نسبتا بزرگی بود و شبیه همون مبدل 120 پر از مواد شیمیایی چسبناک بود را هم بعنوان آخرین کار امروز انجام دادیم و ساعت 18 کار تمام شد .

4-      گروه دوم با استفاده از دستگاه KID  تیوب بندل مبدل EA-208  را بیرون کشیدند .

 

گزارش کار اولفین 27 اردیبهشت 1395

مبدل EA-205  که دیروز با وجود تلاش زیادی که کردیم بیرون نیومد . دیشب توسط شبکارها با پوسته از روی فونداسیون پائین آورده شده بود و تا ظهر مشغول آماده سازی زمینه بارگیری و حمل این مبدل 50 تنی روی کمر شکن بودند . بعد از ظهر هم کرین 150 تن رو آوردند که با  روش سنتی یعنی بالا بردن و به زمین زدن ! کلاف لوله ها = تیوب بندل مبدل را از پوسته آن جدا کنند . که سعی هم کردند ولی این کار عملی نشد و مبدل هم صدمه دید!

بدنبال  دستورالعملی برای بیرون آوردن مبدل در مرکز اسناد بودیم که جز یک طرح که در مورد  ابعاد پوسته و تیوب بندل بود و هیچ توضیحی در مورد بیرون آوردن مبدل ها یا دستورالعمل جا زدن تیوب بندل ها وجود نداشت.

در حالی که باید دستورالعمل هایی برای این کار تنظیم شود و روشی برای تمیزکاری و بیرون اوردن و جازدن کلاف لوله ها وجود داشته باشد .

ضمن اینکه این همه کثیف بودن مبدل ها و مشکلات آنها امری عادی نیست و بیشتر بدلیل مشکلات  بهره برداری و از جمله  اینکه موادی هم که بعنوان treatment  وارد آب کولینگ تاور می کنند از نوع مرغوب خارجی نیست  و بی کیفیت است ... این موضوع  را همکارمان در مرکز اسناد هم تائید کرد .

گزارش کار اولفین سه شنبه 28 اردیبهشت ماه 1395

بخاطر آتش سوزی که در یکی از برج های نزدیک کار ما در اولفین اتفاق افتاد یکی دو ساعتی کار جا زدن تیوب بندل مبدل EA-430 به تعویق افتاد و تازه وقتی هم مقدمات کار رو فراهم کردیم چون نفرات مکانیک نبوند مبدل را با 180 چرخش اشتباهی جا زدیم و مجبور شدیم که اونو دوباره بیرون بیاریم و جا زدن مجددش رو به بعد از ظهر موکول کنیم .

رئیس امور اداری رو تو سایت اولفین دیدم گفتم اولین باره من شما رو اینجا می بینم ! اونم گفت منم اولین باره شما رو می بینم مگه شما تو سایت هم میائید کار می کنید ؟!  ( واقعا که ؟!)

بعد ازظهر هم مبدل EA-430   رو جا زدیم . آماده بودیم که مبدل دیگه ای رو هم با آن  دستگاه جا بزنیم که گفتند گسکت اش گم شده است !

کم کم کارهای اورهال  طبق برنامه در حال اتمام است و گفتند  باید تا 31 اردیبهشت تموم شود هر چند بعید است به این زودی این اتفاق بیفتد.

 

گزارش اورهال الفین چهارشنبه 29 اردیبهشت 1395

امروز دو مبدل زیر را جا زدیم

1-      تیوب بندل مبدل EA-801

2-      تیوب بندل مبدل EA-203 A

 

 اولین مبدل رو صبح جا زدیم که مشکل خاصی نداشت و راحت جا رفت و فقط تنظیم گستکت اش کمی وقت گرفت .

زیر دستگاه TBE-35  کمی چکه می کرد که کم کم بیشتر شد نشتی از شلینگ هیدرولیک سینی اول بود . وقتی داشتیم محل نشتی رو پیدا می کردیم اینقدر شدید شده بود که پاشید توی سر و صورتم .

بهرحال تعمیرکار اومد  شلینگ رو باز کرد و سریع فرستادیم ماهشهر که یه شلنگ تو رو پرس کرده و بعد از ناهار برگرداندند که روی دستگاه نصب کردیم و مشکل فعلا حل شد

ریل محافظ دستگاه شکسته و ممکن است  این پارگی لوله دوباره اتفاق بیفتد ... در اولین فرصت بعد از اورهال باید یه فکر اساسی برای این شلینگ ها بکنیم

بعد از ظهر هم  مبدل EA-203 A رو با استفاده از دستگاه KID  جا زده شد

زمان برای جا زدن یک مبدل دیگه هم داشتیم ولی بعلت نبودن کفی که تیوب بندل رو به محل انجام کار حمل کند . این کار انجام نشد .

گزارش کار اولفین 31 اردیبهشت 1395

امروز سایت نسبتا خلوت بود و روی مبدل ها کار نکردیم امروز لوله های ورودی و خروجی مبدلهای EA-501 A &B هم بسته شدند که روی هم صد تن وزن دارند و تعویض آنها کاری بسیار پرزحمت و وقت گیر بود ولی بالاخره انجام شد . و کرین 80 تن کاتو هم آزاد شد و از سایت بیرون رفت .

................محمد توکلی – 31 اردیبهشت ماه 1395 -  KHBIPC  خوارزمی در اولفین

گزارش کار اولفین شنبه 1 خرداد ماه 1395

جا زدن مبدل های زیر انجام گرفت :

1-    مبدل EA-203-C که

2-    مبدل EA-206  

وسایل را برای جا زدن تیوب بندل اماده کردیم ولی چون کرین آماده نبود انجام کار به بعدازظهر موکول شد!

مبدل EA-203-C که رو شیفت شب کار نصفه جا زده بود باید تا ته جا زده شود .

 بعد از ظهر این کار رو انجام دادم و زیاد وقت مون رو نگرفت ... چند دقیقه ای برای تراز کردنش وقت صرف شد و جا رفت

اما در مورد  مبدل EA-206  هم که تیوب بندلش معیوب بوده  باید تیوب بندل نو را از روی مبدل SPARE  باز کنیم و روی ان ببندیم باز کردن تیوب بندل بدلیل دیر آمدن لیفتراک ( یه ساعتی وقت مون رو تلف کرد ) بعد هم که اومد و کرین آماده شد و تیوب بندل روی دستگاه TBE قرار گرفت چون دقیق و هم راستا با پوسته روی دستگاه قرار نگرفته بود جا نرفت و چون ساعت 17 شده بود و این پایان وقت افراد اورهالی است ... ادامه کار رو به شیفت شب واگذار کردیم ...

گزارش اورهال اولفین 2 خرداد 1395

دیشب شب کار پیام داد که مبدل EA-206  رو بطور کامل جا زده اند و امروز صبح هم  چانل channel  جلوی آن را وصل کردند .

ضمنا چانل میانی دو مبدل EA-501 A&B را هم با استفاده از لیفتراک وصل کردند .

صبح دستگاه TBE-35  رو روشن کردم و طرز کار با آن را به یکی از نفرات اورهالی آموزش دادم تا  تا اگه کاری پیش آمد و نفر کم داشتیم از او استفاده کنیم بعد از ظهرهم  دستگاه را تا  جایی که امکان داشت تمیز کردیم

 

 

گزارش کار اورهال اولفین دوشنبه 3 خرداد ماه 1395

 

امروز صبح مبدل EA-204 A را که  آماده بودیم جا زدیم قبل از اون یه تماسی به نسیم در روابط عمومی گرفتم که بیاد و از این آخرین مبدلی ک قراره جا بزنیم فیلم بگیره ... که گفت کار دارم نیومد ....!

قسمت آخر مبدل که بیرون مونده بود خراش هایی بخاطر تماس فلز با فلز روی Baffle   تیوب بندل مونده بود . اینو به میلاد گفتم ... گفت خودشون گفتن که ایرادی نداره و  جا بزنین ...

حالا که کار رو انجام دادیم آقای نادی اومده میگه چرا اینو جا زدین ؟ بیارینش بیرون ...

منم گفتم باشه میلاد بیارش بیرون ...

حقیقت اینه که ناظرهای مکانیک که باید موقع جا زدن در سایت حضور داشته باشند حضور ندارند و یک استادکار اورهالی (بنی سعید رو می فرستن اونم به نفرات ما  گفته جا بزنید ...!)

یکی از مشکلاتی که در سایت داریم همینه که مثلا مکانیک برای چک کردن میران تراز بودن تیوب بندل یا قرار دادن گسکت دور مبدل نیست یا دیر میاد ...

بعد از ظهر روی تیوب بندل کار می کردند و بافل های آن را سنگ می زدند تا بخش های اضافی آن حذف شود با این توصیف اگه این تیوب بندل تا فردا هم آماده بشه خیلی خوبه ...

دیگه کارها بتدریج داره جمع میشه و اورهال به روزهای پایانی خودش می رسه ...

............محمد توکلی – 3 خرداد ماه 1395 -  khbipc  خوارزمی در اولفین

گزارش کار اولفین سه شنبه 4 خرداد ماه 1395

مبدل EA-204 B که منتظر سنگ زدنی بافل ها baffle   بود توسط شیفت شبکار جا زده شده و همون دیشب هم مبدل

EA-204 A را بیرون اورده بودند چون گفته شده که کارآیی خنک کنندگی اش کم بوده و بهره بردارها از کارش راضی نیستند . تیوب بندل نو را تا بعد از ظهر به سایت اوردند و فقط فرصت شد که سر و ته شده و درپوش محفظه نگهدارنده ان باز شود . و بیرون کشیدنش با لیفتراک و نیز نصب اش برای شیفت شب مونده .

هر چند که ممکنه این هم برای جا زدن نیاز به سنگ زنی بافل ها داشته باشه ...

امروز بعد از ظهر اتفاق خیلی بدی افتاد یکی از کارگرهای اورهالی از بالای کولینگ تاور سقوط کرد و جونش رو از دست داد . خیلی حالم گرفته شد ... همه این اورهال ارزش اینکه یه نفر جونش رو از دست بده نداره

اینو باید به اون افراد ایمنی گفت که اولا عملکردشون خیلی ضعیفه و بعد بجای اینکه برن و مواظب  کارگرهای اورهالی بی تجربه باشند مدام دور ما می چرخند و هی میان به من تذکر میدن که یه عمر تو سایت بودم و اون دو سالی که تو اروند کار کردم بقدر نکات ایمنی رو رعایت کردم که لوح تقدیر ایمنی رو بهم دادن ..

گزارش اورهال اولفین چهارشنبه 5 خرداد 1395

نفرات شبکار مبدل EA-204 A رو که نو بود و دیروز آماده جا زدن بودند در جایش قرار داده بودند و چانل جلویش هم بسته شده بود .

 در واقع این آخرین مبدلی بود که جا زده شده  ولی کماکان در سایت هستیم تا اگه کاری بود انجام بدیم ... در غیر اینصورت بتدریج وسایل و دستگاهها رو جمع کرده و برگردیم .

لزوم توزیع آسان تجهیزات ایمنی

نفرات ایمنی باید تمام قسمت های سایت رو چک کرده و مورد بازدید و بررسی قرار بدهند چون  ایمنی فقط درپوشیدن کفش و کلای و لباس کار خلاصه نمی شود . 

دستکش کار و ماسک گرد و غبار و گوشی های ضد صدای یک بار مصرف چیزهایی هستند که باید به وفور خریداری شده و بین نفرات اعم از شرکتی و اورهالی توزیع شود نه اینکه برای گرفتن یه گوشی یه بار مصرف دنبال گرفتن امضا و برگه باشیم

پایان کار :

تا تاریخ پنجشنبه 6 خردادماه 1395 تمام مبدلها بسته شدند و عملا کار ما تمام شده است ولی دستگاه همچنان در واحد باقی مانده است تا اگر احیاناً نیاز بود مورد استفاده قرار گیرد. امروز سایت کاملا خلوت بود و اغلب مبدلها رو با ازت تست می کردند .

 


محمد توکلی

صفحه نخست
آرشیو وبلاگ
پست الكترونيك

محمد توکلی


نویسندگان
محمد توکلی


آرشیو من
اردیبهشت ٩٦
فروردین ٩٦
اسفند ٩٥
بهمن ٩٥
دی ٩٥
آذر ٩٥
آبان ٩٥
مهر ٩٥
شهریور ٩٥
امرداد ٩٥
تیر ٩٥
خرداد ٩٥
اردیبهشت ٩٥
فروردین ٩٥
اسفند ٩٤
بهمن ٩٤
دی ٩٤
آبان ٩٤
مهر ٩٤
شهریور ٩٤
امرداد ٩٤
تیر ٩٤
خرداد ٩٤
اردیبهشت ٩٤
اسفند ٩۳
بهمن ٩۳
دی ٩۳
آذر ٩۳
شهریور ٩۳
تیر ٩۳
خرداد ٩۳
اردیبهشت ٩۳
فروردین ٩۳
آذر ٩٢
آبان ٩٢
مهر ٩٢
شهریور ٩٢
امرداد ٩٢
تیر ٩٢
فروردین ٩٢
اسفند ٩۱
بهمن ٩۱
امرداد ٩۱
فروردین ٩۱
اسفند ٩٠
بهمن ٩٠
دی ٩٠
آذر ٩٠
آبان ٩٠
مهر ٩٠
شهریور ٩٠
امرداد ٩٠
تیر ٩٠
خرداد ٩٠
اردیبهشت ٩٠
فروردین ٩٠
آذر ۸٩
آبان ۸٩
مهر ۸٩
فروردین ۸٩
اردیبهشت ۸۸
اسفند ۸٧
دی ۸٧
آذر ۸٧
آبان ۸٧
شهریور ۸٧
امرداد ۸٧
تیر ۸٧
خرداد ۸٧
اردیبهشت ۸٧
فروردین ۸٧
اسفند ۸٦
بهمن ۸٦
دی ۸٦
آبان ۸٦
مهر ۸٦
شهریور ۸٦
تیر ۸٦
خرداد ۸٦
اردیبهشت ۸٦
اسفند ۸٥
دی ۸٥
آبان ۸٥
تیر ۸٥
خرداد ۸٥
اردیبهشت ۸٥
بهمن ۸٤
دی ۸٤
آذر ۸٤
آبان ۸٤
مهر ۸٤
شهریور ۸٤
امرداد ۸٤
خرداد ۸٤
فروردین ۸٤
بهمن ۸۳
دی ۸۳
مهر ۸۳
خرداد ۸۳
اردیبهشت ۸۳
فروردین ۸۳


لینک دوستان
  ليست وبلاگ ها
قالب هاي وبلاگ
اخبار ایران
فناوری اطلاعات
تفريحات اينترنتي
پردیس من


آمار وبلاگ


وبلاگ فارسی
  RSS 2.0