بانک ماشین آلات پتروشیمی بندر امام


آتش گرفتن کامیون بنز بدلیل اتصال باتری

آتش گرفتن کامیون  بنز بدلیل اتصال باتری

علت یابی و شناسایی مقصرها

دیشب  5 اردیبهشت 1395  یکی از کامیون های بنز درسایت دچار آتش سوزی شد . که علتش اتصال باطری به بدنه صندلی بوده است.

باتری این ماشین ها زیر صندلی راننده قرار دارد و شواهد نشان می دهد که ارتفاع باتری بیش تر از اندازه بوده و همین امر باعث اتصال قطب مثبت باتری به بدنه و جرقه زدن شده که نتیجه اش آتش گرفتن اتاق کامیون بوده . خوشبختانه این آتش مهار شده و به همان داخل بدنه و سوختن صندلی ها محدود شده است .

ولی در این حادثه خسارات زیادی به ماشین وارد شده است تمام پنل جلوی داشبردش سوخته است باتری ها که نو بوده اند از بین رفته اند و دست کم چند میلیون تومان خسارت وارد شده است .

اما در این میان مقصر کیست ؟

با وجودیکه افراد فرصت طلب سعی دارند  با زرنگی این حادثه را لاپوشانی کرده و علت آتش سوزی را به افتادن سیگار در اتاق کامیون نسبت دهند  و به گردن راننده بیندازند و مشغول سناریو سازی هستند ! ولی حقیقت چیز دیگری است ( چون راننده این کامیون اصلاً سیگاری نبوده !) ( این مرا یا سقوط هواپیما می اندازد که دست آخر تقصیر را به گردن خلبان وناشی از خطای انسانی می دانند ! چون خلبان زنده نیست که از خودش دفاع کند و حقیقت را بگوید !)

بله هر حادثه ای بدون شک مقصر یا مقصرهایی دارد . حالا بگذارید به شناسایی این مقصر ها بپردازیم :

 

1-      مقصر افرادی هستند که در بخش برق تعمیرگاه کار می کنند و باتری را که ارتفاعش بیشتر از معمول بوده است در زیر صندلی جا داده اند . بی توجه به اینکه قطب های آن ممکن است با بدنه صندلی تماس پیدا کند و جرقه بزند . این اولین رده سهل انگاری وبی دقتی بوده است.

2-      رده بعدی و بالاتر ناظرانی هستند که تعدادشان ماشاء اله  گاه از تعداد استادکاران هم بیشتر است !!!  ولی بخودشان زحمت چک کردن این باتری و کارهایی را که کارگران و استادکاران می کنند نداده اند . چون ناظر برای همین کار است که اگر کاری بخوبی صورت نگرفته است و یا اشتباه است از انجامش جلوگیری شود و یا اشتباه تصحیح گردد.

3-      در رده بعد ویک پله بالاتر سرپرست کارگاه است که بجای چک کردن کار زیر دستان خود و نظارت بر کار ناظران ... فقط هنرشان گیر دادن ها و بهانه هایی بی مورد به کارگران است . چون سواد فنی ندارد و کارش را بلد نیست . نمی تواند از زیر دستانش ایراد فنی بگیرد ( و در عوض  فقط کارگران را حضور و غیاب می کند!)

در واقع مقصر اصلی همین شخص است چون اگر زیر دستان همیشه وظیفه خود را بخوبی انجام می دادند چه نیازی به ناظر و رئیس و سرپرست بود ؟!

پیدا کردن مقصر حادثه حلقه مفقوده ای که  متاسفانه در این دیار کسی بدنبال آن نمی گردد و نتیجه اش این است که ما بازهم در آینده به وفور شاهد رخ دادن چنین اتفاقاتی خواهیم بود ...  حتی اتفاقاتی بدتر از اتفاق قبلی ...

این کار اداره ایمنی و مسئولینی است که در این میان مسئولیت مسقیم دارند . عاملان باید شناسایی شوند و ضمن اینکه خسارت های مادی را که به بار آورده اند باید از آنها گرفت . لازم است به شیوه های مناسب هم تنبیه شوند تا دوباره این خطاها را تکرار نکنند.

چون اگر ماجرا علت یابی شوند مقصر شناسایی شود و تنبیه شود . دو خوبی دارد :

اولا با دانستن علت حادثه از بروز چنین حوادثی در آینده جلوگیری می شود

دوما ً وقتی از کارگران و استادکاران  گرفته تا ناظر و رئیس بخاطر این خطاهایی که کرده اند تنبیه و مجازات شدند . یاد می گیرند که دفعات بعد دقت بیشتری کنند و کارها را به اصطلاح سمبل کاری نکنند !

و در این میان افرادی که کارنامه روشنی ندارند و به کرات چنین خطاهایی کرده اند کنار گذاشته می شوند تا جای آنها را افراد شایسته و کاردان بگیرند ./

 

............م.ت 6 اردیبهشت 1395 -  khbipc


محمد توکلی

صفحه نخست
آرشیو وبلاگ
پست الكترونيك

محمد توکلی


نویسندگان
محمد توکلی


آرشیو من
خرداد ٩٦
اردیبهشت ٩٦
فروردین ٩٦
اسفند ٩٥
بهمن ٩٥
دی ٩٥
آذر ٩٥
آبان ٩٥
مهر ٩٥
شهریور ٩٥
امرداد ٩٥
تیر ٩٥
خرداد ٩٥
اردیبهشت ٩٥
فروردین ٩٥
اسفند ٩٤
بهمن ٩٤
دی ٩٤
آبان ٩٤
مهر ٩٤
شهریور ٩٤
امرداد ٩٤
تیر ٩٤
خرداد ٩٤
اردیبهشت ٩٤
اسفند ٩۳
بهمن ٩۳
دی ٩۳
آذر ٩۳
شهریور ٩۳
تیر ٩۳
خرداد ٩۳
اردیبهشت ٩۳
فروردین ٩۳
آذر ٩٢
آبان ٩٢
مهر ٩٢
شهریور ٩٢
امرداد ٩٢
تیر ٩٢
فروردین ٩٢
اسفند ٩۱
بهمن ٩۱
امرداد ٩۱
فروردین ٩۱
اسفند ٩٠
بهمن ٩٠
دی ٩٠
آذر ٩٠
آبان ٩٠
مهر ٩٠
شهریور ٩٠
امرداد ٩٠
تیر ٩٠
خرداد ٩٠
اردیبهشت ٩٠
فروردین ٩٠
آذر ۸٩
آبان ۸٩
مهر ۸٩
فروردین ۸٩
اردیبهشت ۸۸
اسفند ۸٧
دی ۸٧
آذر ۸٧
آبان ۸٧
شهریور ۸٧
امرداد ۸٧
تیر ۸٧
خرداد ۸٧
اردیبهشت ۸٧
فروردین ۸٧
اسفند ۸٦
بهمن ۸٦
دی ۸٦
آبان ۸٦
مهر ۸٦
شهریور ۸٦
تیر ۸٦
خرداد ۸٦
اردیبهشت ۸٦
اسفند ۸٥
دی ۸٥
آبان ۸٥
تیر ۸٥
خرداد ۸٥
اردیبهشت ۸٥
بهمن ۸٤
دی ۸٤
آذر ۸٤
آبان ۸٤
مهر ۸٤
شهریور ۸٤
امرداد ۸٤
خرداد ۸٤
فروردین ۸٤
بهمن ۸۳
دی ۸۳
مهر ۸۳
خرداد ۸۳
اردیبهشت ۸۳
فروردین ۸۳


لینک دوستان
  ليست وبلاگ ها
قالب هاي وبلاگ
اخبار ایران
فناوری اطلاعات
تفريحات اينترنتي
پردیس من


آمار وبلاگ


وبلاگ فارسی
  RSS 2.0