بانک ماشین آلات پتروشیمی بندر امام


گزارش کار در واحد آروماتیک

 

Tuesday, April 19, 2016

گزارش کار در واحد آروماتیک

 

در طی حدود دو هفته ای که نفرات شرکت خوارزمی مشغول کار در تعمیرات اساسی واحد آروماتیک بودند با استفاده از دو دستگاه کلاف کش حدود 20 مبدل بیرون آورده و بعد از تمیز کاری یا retube کردن مجدداً جا زده شدند.

از هر دو دستگاه برای انجام کار استفاده شد دستگاه آلمانی متعلق به بانک ماشین آلات مدرن تر و جدید تر است با ظرفیت حدود 30 تن ولی دستگاه فرآورش kid extractor  قدیمی تر ولی با ظرفیت بالاتر( حدود 60 تن ) است. که هر کدام ویژگیهای خاص خود را دارند دستگاه فرآورش بدلیل اینکه سینی های حمل کننده مبدل آن غیر هیدرولیک و قابل بیرون اوردن هستند برای جا زدن تیوب بندل ها مناسب تر است .

( چون دستگاه آلمانی باخ bauch دارای ساپورتهای نگهدارنده ای است که هیدرولیکی  هستند و قابل بیرون اوردن نیستند ولی مشابه ایتالیایی یعنی دستگاه ماووس mause جک هایی دارد که براحتی از روی دستگاه باز می شوند و می شود آنها را بیرون آورد)

نتیجه اینکه برای بیرون آوردن کلاف مبدل ها از دستگاه آلماتی شرکت خوارزمی استفاده کنیم که راحت تر بود و برای جا زدن از همان دستگاه kid  ایتالیایی استفاده کنیم

با این حال هر دو دستگاه برای جا زدن مشکل دارند چون نیاز به یک اهرم دارند که دو متر انتهایی مبدل را جا بزند .

و ما در خیلی از جاها قسمت آخر ( یک سوم آخر مبدل ) را که با دستگاه جا نرفت با استفاده از لیفتراک و با یک تخته چهارتراش تا ته جا زدیم .

از این رو لازم است که اصلاحاتی روی این دو دستگاه صورت گیرد.

کار با هر دو دستگاه نیاز به ریزه کاری ها و تجربه هایی دارد که در طی این مدت استادکارهای کارگاه با نحوه کار دستگاه و طرز بیرون آوردن و جا زدن مبدل ها آشنا شدند و تجربیاتی کسب کردند که می توان از آن برای کارهای بعدی استفاده کرد . بهر حال این اولین تجربه کار با اینگونه دستگاهها بود و این امیدواری وجود دارد که از این روش در همه واحد های پتروشیمی استفاده شود .

بیرون آوردن مبدل ها در محل

بعضی از مبدلها را که در ارتفاع  5 متر به بالا قرار داشتند . با پوسته به پایین منتقل کردند در صورتیکه  نه تنها نیازی به این کار نبود ( چون دستگاه بیرون آورند کلاف برای کار در ارتفاع ساخته شده است ) بلکه حتی انتقال پوسته به روی زمین باعث می شد که بیرون آوردن و جا زدنش مشکل ترهم شود چون باید به یک کرین دیگر این پوسته را در جای خودش نگه داریم ...

 

نکته :

همه مبدل ها و بخصوص آنهایی که کلاف  یوشکل دارند یعنی ته کلاف خم می شود و برمی گردد شیاری در جلو دارند که باید کاملا تراز شود یعنی افقی باشد.  تا هنگام جا زدن درپوش cap آن مشکلی پیش نیاید و شیار کپ در گودی جلوی بندل قرار بگیرد. برای تراز کردن یک آی بولتeye bolt  در یک سمت مبدل می بندیم و با استفاده از کرین آنرا بلند کده

دستگاه بیرون آورند و جا زننده مبدل ایتالیایی یه تاج بلند داره که وقتی می خواستیم از غرب واحد اونو به شرق ببریم امکان رد کردنش از زیر pipe rack  ها نبود و با باز کردن پین های یک طرف آن  ؛ تاج دستگاه باید خوابانده شود تا امکان جابجایی وجود داشته باشد.

برخی از مشکلات حین کار

1-      عدم هماهنگی اپراتورهای جرتقیل با اپراتور دستگاه

2-      دستگاه باخ برای نوعی از مبدلها ساخته شده که قطر طوقه نگهدارنده تیوب بندل با قطر طوقه پوسته حدود 5 سانتی متر اختلاف دارد و برای پوسته هایی که این اختلاف را ندارند گیر کردن شاخک ها براحتی صورت نمی گرفت و باید در چند مرحله این کار را انجام می دادیم . که همین مشکل باعث می شد وقتی بیشتری صرف شود.

3-      یکی از بزرگترین مشکلاتی که داشتیم دخالت افراد متفرقه ( از بهره بردار مسئول تعمیرات گرفته تا رگر و کارگر ... ) چون این دخالت ها باعث سردرگمی اپراتور دستگاه می شود

در حالیکه موضوع بیرون آوردن و جا زدن کلاف مبدلها باید در اختیار یک نفر باشد که خودش تصمیمات لازم را بگیرد .

4-      عدم همکاری بخش های مختلف : مثلا معطل شدن برای تهیه eye bolt یا باز و بسته کردن داربست ها و حتی نصب اسپیرال گسکت قبل از جا زدن مبدل که گاهی گروه ما بخاطر آماده نبودن این مقدمات ؛ ساعت ها وقتش تلف می شود و معطل می ماند .

5-      اصرار برخی از استادکارها برای استفاده از همان روشهای سنتی قدیمی مثل بیرون کشیدن و جا زدن مبدل ها با استفاده از لودر و لیفتراک ( که همه این روشها نا ایمن  و وقت گیر هستند )  در صورتیکه استفاده از دستگاه بیرون اورنده کلاف مبدل اگر بدرستی صورت گیرد و همه وسایل فراهم باشد چیزی بین 15 تا 20 دقیقه طول می کشد.

6-       

تعمیرات روی دستگاه kid

از آنجائیکه کنترل دستگاه kid حین کار صدمه دیده بود قسمت های شکسته شده ترمیم واهرم = joy stick آن هم تعمیر شدو دستگاه به حالت اولیه برگشت .

تعمیر تسمه حمل کننده لوله های هیدرولیک دستگاه kid

با وجودیکه  این تسمه حین تست کردن دستگاه توسط نماینده آن دچار خرابی شد و قسمت هایی از آن کج گردید که کار با دستگاه را بسیار مشکل کرده بود . با انتقال دستگاه به بانک ماشین آلات و استفاده از استادکارها . بخش هایی از تسمه باز شد که بعد از صافکاری و ترمیم ؛ روانکاری شده و در محل خودش نصب شد ( که حدود 5 ساعت سه استاد کار روی آن کار کردند ) . دستگاه بعد از شستشو بارگیری و به واحد آروماتیک منتقل شد  

در نهایت در روز 30 فروردین ماه 1395 بعد از جاز زدن  کلاف آخرین مبدل ، دستگاه کید تحویل مسئولین شرکت فرآورش داده شده ودستگاه باخ ( متعلق به خوارزمی ) هم به بانک ماشین آلات برگشت داده شد .

در نهایت دو تا کلاف مبدل باقی مانده که باید جا زده شود که هنوز کلاف ها آماده نیستند وقرار شد هر موقع آماده شدند برای جا زدن آن افراد به واحد آروماتیک اعزام شوند.

محمد توکلی 31 فروردین ماه 1395


محمد توکلی

صفحه نخست
آرشیو وبلاگ
پست الكترونيك

محمد توکلی


نویسندگان
محمد توکلی


آرشیو من
اردیبهشت ٩٦
فروردین ٩٦
اسفند ٩٥
بهمن ٩٥
دی ٩٥
آذر ٩٥
آبان ٩٥
مهر ٩٥
شهریور ٩٥
امرداد ٩٥
تیر ٩٥
خرداد ٩٥
اردیبهشت ٩٥
فروردین ٩٥
اسفند ٩٤
بهمن ٩٤
دی ٩٤
آبان ٩٤
مهر ٩٤
شهریور ٩٤
امرداد ٩٤
تیر ٩٤
خرداد ٩٤
اردیبهشت ٩٤
اسفند ٩۳
بهمن ٩۳
دی ٩۳
آذر ٩۳
شهریور ٩۳
تیر ٩۳
خرداد ٩۳
اردیبهشت ٩۳
فروردین ٩۳
آذر ٩٢
آبان ٩٢
مهر ٩٢
شهریور ٩٢
امرداد ٩٢
تیر ٩٢
فروردین ٩٢
اسفند ٩۱
بهمن ٩۱
امرداد ٩۱
فروردین ٩۱
اسفند ٩٠
بهمن ٩٠
دی ٩٠
آذر ٩٠
آبان ٩٠
مهر ٩٠
شهریور ٩٠
امرداد ٩٠
تیر ٩٠
خرداد ٩٠
اردیبهشت ٩٠
فروردین ٩٠
آذر ۸٩
آبان ۸٩
مهر ۸٩
فروردین ۸٩
اردیبهشت ۸۸
اسفند ۸٧
دی ۸٧
آذر ۸٧
آبان ۸٧
شهریور ۸٧
امرداد ۸٧
تیر ۸٧
خرداد ۸٧
اردیبهشت ۸٧
فروردین ۸٧
اسفند ۸٦
بهمن ۸٦
دی ۸٦
آبان ۸٦
مهر ۸٦
شهریور ۸٦
تیر ۸٦
خرداد ۸٦
اردیبهشت ۸٦
اسفند ۸٥
دی ۸٥
آبان ۸٥
تیر ۸٥
خرداد ۸٥
اردیبهشت ۸٥
بهمن ۸٤
دی ۸٤
آذر ۸٤
آبان ۸٤
مهر ۸٤
شهریور ۸٤
امرداد ۸٤
خرداد ۸٤
فروردین ۸٤
بهمن ۸۳
دی ۸۳
مهر ۸۳
خرداد ۸۳
اردیبهشت ۸۳
فروردین ۸۳


لینک دوستان
  ليست وبلاگ ها
قالب هاي وبلاگ
اخبار ایران
فناوری اطلاعات
تفريحات اينترنتي
پردیس من


آمار وبلاگ


وبلاگ فارسی
  RSS 2.0