بانک ماشین آلات پتروشیمی بندر امام


روشن کردن موتور خودرو در ابتدای روز

WEAR-FREE COLD ENGINE STARTS

 

روشن کردن موتور سرد بدون اایجاد فرسایش در آن :

  WEAR-FREE COLD ENGINE STARTS

 

یکی از روشهای زیاد کردن عمر موتور و  حذف خرابی زود هنگام قطعات آن استفاده از سیستم روغنکاری اولیه است چنین دستگاهی در بازار موجود است و نصب آن هم سریع و آسان است و مشکل فقدان روغنکاری در شروع کار موتور را برطرف می کند .

شاید به این نکته واقف نباشید ولی هنگامیکه اتومبیل اتان را روشن می کنید قسمت عمد ه ای از فرسایش  موتور در همان لحظه اتفاق می افتد و صدای ضربه زدنها و سخت کردن که هنگامروشن کردن ماشین شنیده می شود دقیقا به همین علت است .

در حقیقت 95% سایش موتور در همان 10 ثانیه اول بعد از روشن کردن ماشین اتفاق می افتد قبل  از آنکه روغن  بتواند لایه محافظت کننده ا ش را بر روی یاتاقانها و دیگر قطعات حساس بگستراند ..

 

 هنگامیکه موتور داغ را خاموش می کنیم شروع به سرد شدن می کند و روغن هایی که در بخش های مختلف موتور پاشیده شده بودند همگی چکه کرده و به کارتل بر می گردند . وقتی برای مدت طولانی این موتور خاموش باقی بماند ( مثلا در طول شب ) روغن های جمع شده در کارتل بتدریج سرد و غلیظ می شوند و پمپ کردن آنها مشکل می شود . به همین جهت است که تا چند ثانیه ای بعد از استارت ماشین هیچ گونه فشار روغنی وجود ندارد و دراین زمانی که موتور در جا کار می کند قطعات ان نظیر یاتاقانها ،پیستون  ها ، میل بادامک و شاتونها منتظر رسیدن روغن هستند .  به همین علت است که بیشترین سایش موتور در همان اولین لحظات آن اتفاق می افتد و هر بار که موتور را خاموش و روشن  می کنیم این سایش تکرار می شود .  ذرات فلزی که در اثر این سایش بوجود آمده اند به همراه روغن حرکت می کنند و سایش های بیشتری را پدید می آورند و روند سایش را شتاب می بخشند  .

 

روش درست روشن کردن ماشین :

 بنابراین به هنگام روشن کردن ماشین اصلا به آن گاز ندهید این بد ترین کاری است که می توان انجام داد بگذارید موتور خیلی آرام با دور کم کار کند حتی بعضی  ماشین ها از فیوز های تاخیری در سر راه دلکو استفاده می کنند که باعث می شود ماشین به اصطلاح با تک استارت روشن نشود بلکه در دومین و سومین  استارت زدن روشن شود تا بخشی از سیستم آن روغنکاربی شود .

 

 این حالت خشک و بدون روغن روشن شدن موتور بخصوص در نواحی که هوای خیلی سرد یا خیلی گرم دارند .( مثلا اردبیل و ماهشهر ) بیشتر اتفاق می افتد . و موتور ماشین به روغن کاری اولیه بیشتر و طولانی تری نیاز داشته باشد . سیستمهایی که بتوانند این روغن کاری اولیه را انجام دهند از سال 1988طراحی شده اند طرز کار آن ساده است یک پمپ برقی قبل از روشن شدن ماشین روغن مورد نیاز برای روانکاری آن را تامین می کند . چنین روشی می تواند از فرسایش زودهنگام ماشین و هزینه های چند هزار دلاری آن جاوگیری کند ( البته در ایران بدلیل دستمزد پائین ، هزینه تعمیر اساسی موتور کمتر است و بسته به نوع ماشین و شدت خرابی بوجود آمده در ان بین 300 تا 700 هزار تومان هزینه دارد . در اینجا قیمت وسایل یدکی بالاست و کیفیت آنها پائین است .

منبع :  http://www.diy-boat.com


محمد توکلی

صفحه نخست
آرشیو وبلاگ
پست الكترونيك

محمد توکلی


نویسندگان
محمد توکلی


آرشیو من
امرداد ٩٦
تیر ٩٦
شهریور ٩٤
امرداد ٩٤
تیر ٩٤
خرداد ٩٤
اردیبهشت ٩٤
اسفند ٩۳
بهمن ٩۳
دی ٩۳
آذر ٩۳
شهریور ٩۳
تیر ٩۳
خرداد ٩۳
اردیبهشت ٩۳
فروردین ٩۳
آذر ٩٢
آبان ٩٢
مهر ٩٢
شهریور ٩٢
امرداد ٩٢
تیر ٩٢
فروردین ٩٢
اسفند ٩۱
بهمن ٩۱
امرداد ٩۱
فروردین ٩۱
اسفند ٩٠
بهمن ٩٠
دی ٩٠
آذر ٩٠
آبان ٩٠
مهر ٩٠
شهریور ٩٠
امرداد ٩٠
تیر ٩٠
خرداد ٩٠
اردیبهشت ٩٠
فروردین ٩٠
آذر ۸٩
آبان ۸٩
مهر ۸٩
فروردین ۸٩
اردیبهشت ۸۸
اسفند ۸٧
دی ۸٧
آذر ۸٧
آبان ۸٧
شهریور ۸٧
امرداد ۸٧
تیر ۸٧
خرداد ۸٧
اردیبهشت ۸٧
فروردین ۸٧
اسفند ۸٦
بهمن ۸٦
دی ۸٦
آبان ۸٦
مهر ۸٦
شهریور ۸٦
تیر ۸٦
خرداد ۸٦
اردیبهشت ۸٦
اسفند ۸٥
دی ۸٥
آبان ۸٥
تیر ۸٥
خرداد ۸٥
اردیبهشت ۸٥
بهمن ۸٤
دی ۸٤
آذر ۸٤
آبان ۸٤
مهر ۸٤
شهریور ۸٤
امرداد ۸٤
خرداد ۸٤
فروردین ۸٤
بهمن ۸۳
دی ۸۳
مهر ۸۳
خرداد ۸۳
اردیبهشت ۸۳
فروردین ۸۳


لینک دوستان
  ليست وبلاگ ها
قالب هاي وبلاگ
اخبار ایران
فناوری اطلاعات
تفريحات اينترنتي
پردیس من


آمار وبلاگ


وبلاگ فارسی
  RSS 2.0