بانک ماشین آلات پتروشیمی بندر امام


کرین های زمینهای ناهموار

کرین های زمینهای ناهموار

Rough Terrain Crane

 

From RitchieWiki

 (Redirected from Rough terrain crane)

Related Categories: Construction Equipment, Lifting and Material Handling Equipment

Rough Terrain Crane

نمونه ای از کرین های زمخت ( مخصوص زمینهای ناهموار ) ساخت شرکت تادانو

 

مقدمه :

تصور انجام کارهای ساخت وساز بدون استفاده از کرین غیرممکن است و این تنها بخشی از کاربردهایی است که کرین ها دارند چون هر جا نیاز به جابجایی اجسام باشد از بارانداز بنادر گرفته تا پروژه های صنعتی و ساختمانی و تا کارهای تعمیراتی همه و همه برای انجام کار به کرین نیاز دارند در این میان ابداع کرین های مخصوص زمینهای ناهموار که با نام اختصاری RT نامیده می شوند کاربرد گسترده ای دارد چون این کرین ها ضمن اینکه سریع هستند و قدرت مانور و جابجایی بالایی دارند در عین حال براحتی می توان آن ها را در زمین های ناهموار و غیر مسطح مورد استفاده قرا ر داد .

ئرواقع خصوصیت کرین های شهری و کرین های زنجیری را یکجا با هم دارند

 در این میان آمریکا و بخصوص ژاپنی های سهم عمده ای در به تکامل رساندن این نوع کرین ها داشته اند و بی جهت نیست که هم اکنون کرین های ساخت شرکت تادانو یکی از بهترین نمونه های کرین های RT در دنیاست .

اینجا در بانک ماشین آلات و در BIPC  ما به وفور از این کرین ها استفاده می کنیم تنها ایرادی که الان وجود دارد این است که عمر مفید این کارها که مربوط به اوایل دهه 1990  هستند به پایان رسیده است وباید هر چه سریع تر آنها را با کرین های مشابه ژاپنی جایگزین نمود .

چون کار کردن با کرین های فرسوده برای شرکتی که یک ساعت وقفه در تولید آن باعث بروز خسارت میلیارد تومانی می شود جایز نیست !

کرین های زمینهای ناهموار زیر مجموعه ای از کرین های هیدرولیک هستند این کرین های چرخهای لاستیکی دارند و به گونه ای طراحی شده اند که بتوانند در جاده های بیرون شهر off-road  و زمینهای غیر صاف و نامسطح بخوبی کار کنند .

 

طراحی این کرین های طوری صورت گرفته است که قادرند در حین حرکت هم بارهای کوچک  را جابجا نمایند و برای ساخت پلها و ساختمانها و کارکردن در شرکت های تولید برق و پتروشیمی و پالایشگاهها و نیز پروژه های با مقیاس بزرگ مناسب هستند

 

 

A rough terrain crane is subclass of a hydraulic crane. As a self-propelled crane mounted on an undercarriage with four rubber tires, rough terrain cranes are specifically designed to operate on off-road and rough applications and surfaces.

Designed specifically for pick-and-carry operations, the rough terrain crane is used for building bridges, operations in power and chemical plants and refineries and for large-scale construction projects.

History

تاریخچه ساخت کرین های ناهموار

The First Rough Terrain Crane

اولین نمونه از این کرین درشرکت گروو در سال 1959 1959 Grove ساخته شد این کرین کاربردی چندگانه داشت و برای کارهای ساخت و ساز مورد استفاده بود . لاستیک های مستحکم آن این امکان را فراهم می کرد که بتواند روی هر نوع زمین ناهمواری حرکت نماید و حتی در حالت حرکت بتواند بارهای کوچک را جابجا نماید ( یعنی بدون اینکه جک های آن باز شده باشد ) و این کرین ها مورد استفاده بود تا دهه 1970 که شرکت :

 مدل سوپر آر تی 1650 four-axle Super-RT 1650 with 135-ton  چهار محور وبا ظرفیت 135 تن را که می توانست بار را تا ارتفاع 82.5 متر ( 270 فوت ) بالا ببرد طراحی و روانه بازار کرد .

Success in the '70s

 موفقیت در دهه 1970

در میانه دهه 70 استفاده از کرین های زمینهای ناهموار رواج بیشتری نسبت به کرین های با بوم خشک پیدا کردند . برای اولین بار این نوع کرین ها در بازارهای  ایالات متحده و ژاپن پدیدار شدند و در سایت های ساختمانی مورد استفاده قرار گرفتند .

The machine’s all-wheel drive and steering made them highly maneuverable and stable carriers for lifting and carrying substantial loads.[2]

.................ترجمه از محمد توکلی – 18 اردیبهشت ماه 1390 - BIPC

 

1981 Link-Belt HSP8040 Rough Terrain Crane

The Crane's Disadvantages

معایب کرین

یکی ازاشکالات آشکار این کرین های ناهموار این بود که امکان راندن آنها  با سرعت لازم در بزرگراهها نبود تا اینکه ژاپنی ها این مانع را هم برطرف کردند .

مورد دیگر این بود که خواباندن بوم باعث می شد که راننده کرین برای چرخیدن به چپ و راست دچار مشکل شود ( چون طول بوم زیاد بود و اشکال ایجاد می کرد ) همین ایراد باعث می شد که حوادث مخاطره آمیز زیادی  در اثر استفاده از همین کرین های RT ( کرین های زمین های ناهموار )  بخصوص هنگام چرخش اتفاق بیفتد .

به همین جهت استفاده از بوم کوتاهی که قابلیت جمع کردن را داشت ( بچه بوم ) lowboysاضافه شده تا جابجایی کرین راحت تر صورت گیرد . flatbeds

 

 

کرین های تک موتوره تادانو

Tadano's Single-engine Crane

در سال 1971 شرکت تادانو اولین تولید کننده ای بود که به بسط و گسترش کرین های مخصوص زمینهای ناهموار RT با تک موتور را به صنایع کرین سازی ارائه نمود .

توان لازم از طریق یک انتقال دهنده دوار rotary transmission که بر روی شاسی قرار داشت به قسمت فوقانی کرین منتقل می شد

این شرکت اقدام به تولید کرین TR150  با ارتفاع هوک 21.5 متر ( 71 فوت ) ئ ظرفیت 15 تن  نمود . موتور 135 اسب بخاری آن  در قسمت عقب کرین نصب شده بود . 

.......مقدمه و ترجمه از محمد توکلی – 18 اردیبهشت ماه 1390 – BIPC

 

منبع :

http://www.ritchiewiki.com/wiki/index.php/Rough_terrain_crane

 

 


محمد توکلی

صفحه نخست
آرشیو وبلاگ
پست الكترونيك

محمد توکلی


نویسندگان
محمد توکلی


آرشیو من
امرداد ٩٦
تیر ٩٦
شهریور ٩٤
امرداد ٩٤
تیر ٩٤
خرداد ٩٤
اردیبهشت ٩٤
اسفند ٩۳
بهمن ٩۳
دی ٩۳
آذر ٩۳
شهریور ٩۳
تیر ٩۳
خرداد ٩۳
اردیبهشت ٩۳
فروردین ٩۳
آذر ٩٢
آبان ٩٢
مهر ٩٢
شهریور ٩٢
امرداد ٩٢
تیر ٩٢
فروردین ٩٢
اسفند ٩۱
بهمن ٩۱
امرداد ٩۱
فروردین ٩۱
اسفند ٩٠
بهمن ٩٠
دی ٩٠
آذر ٩٠
آبان ٩٠
مهر ٩٠
شهریور ٩٠
امرداد ٩٠
تیر ٩٠
خرداد ٩٠
اردیبهشت ٩٠
فروردین ٩٠
آذر ۸٩
آبان ۸٩
مهر ۸٩
فروردین ۸٩
اردیبهشت ۸۸
اسفند ۸٧
دی ۸٧
آذر ۸٧
آبان ۸٧
شهریور ۸٧
امرداد ۸٧
تیر ۸٧
خرداد ۸٧
اردیبهشت ۸٧
فروردین ۸٧
اسفند ۸٦
بهمن ۸٦
دی ۸٦
آبان ۸٦
مهر ۸٦
شهریور ۸٦
تیر ۸٦
خرداد ۸٦
اردیبهشت ۸٦
اسفند ۸٥
دی ۸٥
آبان ۸٥
تیر ۸٥
خرداد ۸٥
اردیبهشت ۸٥
بهمن ۸٤
دی ۸٤
آذر ۸٤
آبان ۸٤
مهر ۸٤
شهریور ۸٤
امرداد ۸٤
خرداد ۸٤
فروردین ۸٤
بهمن ۸۳
دی ۸۳
مهر ۸۳
خرداد ۸۳
اردیبهشت ۸۳
فروردین ۸۳


لینک دوستان
  ليست وبلاگ ها
قالب هاي وبلاگ
اخبار ایران
فناوری اطلاعات
تفريحات اينترنتي
پردیس من


آمار وبلاگ


وبلاگ فارسی
  RSS 2.0