بانک ماشین آلات پتروشیمی بندر امام


ترجمه دستورالعمل استفاده از ماسک های تنفسی

Sunday, March 07, 2010

ترجمه دستورالعمل استفاده از ماسک های تنفسی

 

مقدمه :

ماسک های حفاظتی دو نوع هستند نوعی ساده ای که فقط شامل یک فیلتر مکانیکی است و نوعی که با استفاده از مواد فعال مانند CHARCOAL  و ذغال هایی از این نوع می تواند باعث حذف برخی از عوامل بیماری زا و سمی شود . اما همین ماسک های نوع دوم هم محدودیت هایی دارند . و از جمله مهم ترین آنها اینکه چون اینها اکسیژنی تولید نمی کنند بنابراین در محل هایی که کمبود اکسیژن است و یا تهویه خوبی ندارد نباید مورد استفاده قرارگیرد چون درست است که مواد سمی را حذف می کند ولی شخص را  با کمبود اکسیژن مواجه می کند . و از این نظر باید دقت کافی بعمل آید .

از طرفی در هوا ممکن است برخی مواد شیمیایی و یا حتی طبیعی وجود داشته باشند که آلرژی زا باشند و این فیلترها نتوانند آن را حذف کنند و شخص را دچار مخاطره کند . مثل واکنش های آنافیلاکسیک که گاهی می تواند مرگزا باشد .

 

 

به منظور انتخاب مناسب ماسک تنفسی دانستن نکات اساسی زیر ضرورت دارد :

1-      چه  آلاینده و یا آلاینده هایی در محیط کاری وجود دارند .

2-      نوع آلاینده هایی که درمحیط وجود دارند چیست ؟ (یعنی گاز است یا بخار و یا گرد وغبار , فوم یا اسپری و یا ترکیبی از اینها ست .

3-      محدوده مجار قرار گیری در معرض آلاینده ها PEL = permissible exposure limit    یا سایر محدوده های مجاز توصیه شده نظیر TLV و REL برای هر یک از این آلاینده ها و یا ترکیبی از آنها چقدر است ؟

4-      غلظت و یا حداکثر غلظت بالقوه هر یک از این آلاینده ها در هوا چقدر است .

5-      آیا آلاینده ها به اندازه کافی هشدارهای لازم را دارد ( مثلاً می توانید بوو طعم و سایر فاکتورهای آشکار کننده آن را در غلظتی که زیر حد مجار است را حس کنید.

6-      حداقل غلظت مجاز اکسیژن وجود دارد ( مثلا میزان اکسیژن محیط کاری که برای حفظ جان افراد لازم است یعنی 5/19% را دارا می باشد ؟ )

7-      آیا محیط کاری محیطی بسته است ؟ و آیاظرفیت رسیدن به  غلظتی که  خطرفوری برای  زندگی یا سلامتی انسان را دارا می باشد دارد .  = IDLH = Immediately Dangerous to life or health

8-      درجه حفاظتی ( فاکتور حفاظتی ) که دستگاه تنفسی ارائه می دهد .

9-      میزان خطری که وجود دارد و اینکه آیا نیاز به وسایل حفاظتی اضافی وجود دارد یا نه ؟

10-   

 

احتیاط :

اشخاصی که  صورت آنها مشخصه خاصی دارد مثلا صورت اشان دارای مو است و یا زخم و بدشکلی و یا نقصی در
صورت آنها وجود دارد و یا گونه های فرو رفته دارند
sunken cheeks ممکن است قادر نباشند که ماسک تصفیه کننده هوا را بدرستی روی صورت خودشان قرار دهند . در چنین موارد اگر امکان قرار دادن صحیح ماسک روی صورت نیست نباید آن را مورد استفاده قرار دهیدد .

 توضیح در مورد تست های کمی و کیفی را که باید روی ماسک ها انجام دهید می توانید در اسناد مربوط به : ANSI و OSHA و AIHA پیدا کنید .

تست های کیفی قرار گیری ماسک روی صورت با استفاده از موادی چون ساخارین – BITREX – ایزو آمیل استات ( روغن موز ) یا دود تحریک کننده می توان انجام داد

 

دستورالعمل کارگذاری ماسک روی صورت :

هر بار و قبل از استفاده از ماسک باید آن را خوب بررسی کرد که در شرایط خوبی قرار داشته باشد قبل از پوشیدن ماسک باید موارد زیر را بررسی کرد :

 

1-      برگه آویزان ولو تنفسی به خوبی محکم شده باشند و آسیبی ندیده باشند .

2-      قسمت های تصفیه کننده هوا بدرستی به بدنه ماسک وصل شده باشند .

3-      آداپتور پلاستیکی بدرستی قرار گرفته باشد و روی دستگاه تنفسی نصب شده باشد و با دید شما تداخل پیدا نمی کند. برای همراستا کردن ماسک باید قطعه روی صورت آن را بچرخانید .

اخطار WARNING :

 این اخطارها و هشدار ها مخصوص فیلترهای تنفسی دو گانه شرکت Aearo می باشد

1-      این ماسک تنفسی باید بر اساس برنامه استفاده از ماسک های تنفسی مورد استفاده قرار گیرد مثل آنهایی که با  استاندارد US OSHA یا سایر قوانین حکومتی سازگاری دارد .

2-      استفاده از ماسک تصفیه کننده هوا بطور کامل شخص را از قرار گیری در معرض مواد آلاینده حفظ نمی کند . انتخاب و استفاده مناسب از ماسک های تنفسی فقط باعث می شود که قرار گیری شخص در معرض مواد آلاینده را تا حد مجاز کاهش دهد .

3-      توجه داشته باشید که این ماسک هوا ارائه دهنده اکسیژن نیست و به همین جهت نباید این ماسک را در محل هایی که سربسته هستند و تهویه مناسبی ندارند و اکسیژن کافی وجود ندارد و یا تجمع مواد سمی وجود ندارد نباید از این ماسک استفاده شود .

4-      از این ماسک در محل هایی که خطر فوری برای سلامتی انسان دارند IDLH نباید استفاده شود IDLH = Immediately Dangerous to life or health

5-      ماسک را نباید در مواردی که در دستودالعمل ذکر نشده است مورد استفاده قرار داد به همین جهت لازم است که دستورالعمل و اخطارها و هشدارهای آن را بدقت مطالعه کنید .

6-      همواره برچسب های کارتریج و فیلترهایی را که برای این ماسک مورد استفاده قرار می دهید بخوانید تا مطمئن شوید که آن کارتریج و یا فیلتر مناسب برای این نوع فیلتر است .

7-      برای کسانی که از ماسک استفاده می کنند مدت زمان در معرض مواد سمی قرار گرفتن که توسط سازنده و یا قوانین ایمنی بیان شده است باید مشخص شود .

8-      این ماسک  در مواردی که در برگه ایمنی  MATERIAL SAFETY DATA SHEET   ارائه شده توئسط سازنده  نیامده است  نباید مورد استفاده قرار گیرد .

9-      این ماسک نباید بدون مشورت با پزشک در مورد موادی که می توانند باعث آلرژی در اشخاص شوند مورد استفاده قرار گیرد .

10-   این ماسک را نباید برای موادی که فاقد هشدارهای لازم هستند از قبیل بوها ؛ طعم ها و که تحریک کننده سیستم تنفسی هستند باعث افزایش مقاومت تنفسی و یا علائمی مشابه می گردند . یکی از این موادی که هشدارهای لازم را ندارند پلی اورتان است که حاوی ایزو سیانات Isocyanides هستند . که این یکی از استثنائهایی است که  در

-نشان دهنده پایان عمر کاری دستگاه End-of-service-life-indicator = ESLI  مشخص نمی شود

11-  این ماسک در اتمسفری که حاوی مواد آلاینده ای که ممکن است در پوست نفوذ کنند و یا باعث  تحریک و صدمه دیدن پوست ویا چشم شوند نباید مورد استفاده قرار گیرد مگر اینکه نکات ایمنی رعایت شود . این ماسک فقط از صورت در برابر این گازهای سمی محافظت می کند .

12-  این ماسک برای استفاده افراد آموزش دیده طراحی شده است .

13-  این ماسک برای استفاده در برابر آزبست مناسب نیست مگر اینکه از  کارتریجی که فیلترهای آن P100  و فقط می توان آن را برای هوایی که دارای غلظت پائینی از آزبست است با احتیاط انجام داد . و می تواند میزان آربستی را که استنشاق می شود تا حد OSHA در 29 CFR 1910.1001 و نوع مناسب آن که توسط شرکت AEARO  ارائه شده است دارای هوای تمیز برای تنفس است .

14-   از این ماسک برای حفاظت در برابر موادی که بطور بالقوه  سرطان زا هستند بدون اینکه ابتدا  وسایل لازم را بررسی کنید استفاده نکنید .

15-  هر گاه یکی از خطرات بالقوه زیر را حس کردید :

a.      وقتی تنفس کردن مشکل می شود

b.      هنگامی که حالت گیجی یا تهوع پیدا می کنید

c.       بو و یا طعم مواد آلاینده را حس می کنید .

d.       سایر علائم و اثرات فیزیکی رتا حس می کنید

در چنین حالتی باید سریعاً منطقه خطر را ترک کنید و به محلی که هوای پاک دارد بروید و تقاضای کمک کنید .

16-  تنها از قطعات یدکی که مورد تائید است ودر این کاتالوگ توضیح داده شده است استفاده کنید . چون استفاده از وسایلی که مورد تائید نیستند می تواند سبب صدمات بدنی و مرگ شود و مورد تائید NIOSH هم نیست .

17-  از این ماسک نباید در برابر پاشش های ساینده و از جمله سندبلاست ( شن پاشی ) نمی توان استفاده کرد .

18-  هرگاه شخص دچار بیماری و یا اختلالی  است که می تواند با پوشیدن یکی از انواع ماسک های : N ؛ R یا نوع P و یا کارتریج شیمیایی مغایرت  پیدا می کند لازم است که با یک پزشک متخصص مشورت کنید تا نوع مناسب ماسک را برای شما تعیین کند .

 

نگهداری و حفاظت ؛ تمیزکاری , شستشو و ضد عفونی کردن و مراقبت از ماسک تنفسی

ماسک تنفسی که توسط اشخاص مورد استفاده قرار می گیرد باید هر بار پس از استفاده تمیز کاری و ضد عفونی و  بازرسی شود . ماسکی  که توسط چندین نفر مورد استفاده قرار می گیرد نیز  باید ضد عفونی و تمیزو بازرسی  شود . قسمت تصفیه کننده هوا  هر روز پس از استفاده باز کرده و تمیز کاری و ضد عفونی نمائید .

1-      قسمت تصفیه کننده هوای  را بیرون آورده ودر صورتی که هر گونه شواهدی مبنی بر آلودگی و وجود رنگ و کثیفی بودن  در آن مشاهده کردید آن را تعویض کنید . این قسمت تصفیه کننده هوا را نباید هیچگاه بشوئید .

توجه :

دفع فیلترهای کثیف باید بر اساس قوانین بهداشتی محلی صورت گیرد

 

2-      در این حالت ماسک هوا را در آب گرم حاوی محلول پاک کننده و با دمای حدود 120 درجه فارنهایت ویا 50 درجه سانتیگراد فرو کنید . ضمناً می توانید ماسک و بدنه اش را هم با برس و یا پارچه ای نرم تمیز کنید . هر گونه مواد خارجی باید از سطح  ولو فلاپ ونشیمنگاه آن تمیز شود .

توجه استفاده از مواد پاک کننده قوی می تواند باعث صدمه دیدن قسمت لاستیکی ماسک شود .  

3-      ماسک را -با آب گرم حدود 50   درجه سانتیگراد بشوئید و با پارچه و بدور از حرارت آفتاب خشک کنید .

4-      همه قسمت های صدمه دیده ماسک را با قطعات نو تعویض کنید .

5-      در صورتی که ماسک دچار عیب و علتی شده است که قابل تعمیر نیست آن را کنار بگذارید . عیب هایی از قبیل زیر ....

-           

6-       

 

 

 

 

کلمات کلیدی :

·         Hazard  = خطر – مخاطره

·         Caution  = احتیاط

·         لاآ  خطرفوری برای  زندگی یا سلامتی انسان   = IDLH = Immediately Dangerous to life or health

·         در برگه  داده های ایمنی مواد   MATERIAL SAFETY DATA SHEET

·         نشان دهنده پایان عمر کاری دستگاه End-of-service-life-indicator = ESLI

 

....................مقدمه و ترجمه از محمد توکلی – 12 اسفندماه 1388 – پتروشیمی اروند .

منبع :

کاتالوگ ماسک های تنفسی

INSTRUCTION MANUAL OF AEARO COMPANY


محمد توکلی

صفحه نخست
آرشیو وبلاگ
پست الكترونيك

محمد توکلی


نویسندگان
محمد توکلی


آرشیو من
امرداد ٩٦
تیر ٩٦
شهریور ٩٤
امرداد ٩٤
تیر ٩٤
خرداد ٩٤
اردیبهشت ٩٤
اسفند ٩۳
بهمن ٩۳
دی ٩۳
آذر ٩۳
شهریور ٩۳
تیر ٩۳
خرداد ٩۳
اردیبهشت ٩۳
فروردین ٩۳
آذر ٩٢
آبان ٩٢
مهر ٩٢
شهریور ٩٢
امرداد ٩٢
تیر ٩٢
فروردین ٩٢
اسفند ٩۱
بهمن ٩۱
امرداد ٩۱
فروردین ٩۱
اسفند ٩٠
بهمن ٩٠
دی ٩٠
آذر ٩٠
آبان ٩٠
مهر ٩٠
شهریور ٩٠
امرداد ٩٠
تیر ٩٠
خرداد ٩٠
اردیبهشت ٩٠
فروردین ٩٠
آذر ۸٩
آبان ۸٩
مهر ۸٩
فروردین ۸٩
اردیبهشت ۸۸
اسفند ۸٧
دی ۸٧
آذر ۸٧
آبان ۸٧
شهریور ۸٧
امرداد ۸٧
تیر ۸٧
خرداد ۸٧
اردیبهشت ۸٧
فروردین ۸٧
اسفند ۸٦
بهمن ۸٦
دی ۸٦
آبان ۸٦
مهر ۸٦
شهریور ۸٦
تیر ۸٦
خرداد ۸٦
اردیبهشت ۸٦
اسفند ۸٥
دی ۸٥
آبان ۸٥
تیر ۸٥
خرداد ۸٥
اردیبهشت ۸٥
بهمن ۸٤
دی ۸٤
آذر ۸٤
آبان ۸٤
مهر ۸٤
شهریور ۸٤
امرداد ۸٤
خرداد ۸٤
فروردین ۸٤
بهمن ۸۳
دی ۸۳
مهر ۸۳
خرداد ۸۳
اردیبهشت ۸۳
فروردین ۸۳


لینک دوستان
  ليست وبلاگ ها
قالب هاي وبلاگ
اخبار ایران
فناوری اطلاعات
تفريحات اينترنتي
پردیس من


آمار وبلاگ


وبلاگ فارسی
  RSS 2.0