بانک ماشین آلات پتروشیمی بندر امام


تیوب پولر= tube bundle puller یا

Tube bundle extractor

معرفی دستگاه:

دستگاه بیرون آورنده کلاف لوله ها = تیوب پولر= tube bundle puller یا تیوپ بندل اکستراکتور= tube bundle extractor

 دستگاهی  است که به شکلی ایمن و سریع می تواند کلاف لوله ها = تیوب بندل =  tube bundle  واقع در مبدل های حرارتی heat exchanger   را که از نوع پوسته و لوله = shell and tube  هستند را بیرون اورده و بعد از تمیزکاری یا ری تیوب کردن retube  دوباره در جای خودش قرار دهد .

طریقه کار دستگاه :

روش کار دستگاه تماما هیدرولیکی بود و با استفاده از فشار روغن هیدرولیک بخش های مختلف آن بحرکت در آمده و وینچ اش که بخش اساسی و کشنده دستگاه است با همین فشار روغن هیدرولیک کار می کند

کلیه اجزاء کشنده هیدرولیکی، مکانیکی روی سازه ای مستطیل شکل قرار گرفته اند که با پائین پوسته مبدل متصل شده و بعد از محکم شدن و مهار کردن مبدل ، کلاف لوله ها را بیرون می کشد.

استفاده از لودر و لیفتراک

در گذشته برای بیرون آوردن و جا زدن کلاف لوله های مبدل از روش های سنتی مثل  لودر و لیفتراک استفاده می کردند که این کار علاوه بر اینکه غیر ایمن است می تواند باعث آسیب دیدن مبدل و از همه مهم تر صدمه و آسیب وارد کردن به نفرات تعمیرکار و راننده لودر و لیفتراک شود .

مضاف بر اینکه همیشه امکان انجام چنین کاری وجود ندارد مثلا اگر مبدل در ارتفاع 10 متری قرار داشته باشد تنها راه بیرون آوردن کلاف لوله ها این است که کل مبدل را از جا کنده و به پائین منتقل کنند !

ویژگی دستگاه :

اما با استفاده از دستگاه تیوب بندل پولر که در شکلهای مختلف و با تناژ هایی از 35 تن تا 60 تن ساخته شده است می توان به راحتی عملیات در آوردن و جازدن تیوب بندل  مبدلهای حرارتی را  انجام داد

فقط برای این کار نیاز  کرین = crane   = جرثقیل است که دستگاه را بلند کرده و روبروی مبدل قرار دهد و بعد از تنظیم کلاف لوله ها را راحت و مطمئن بیرون بکشد یا جا بزند

اغلب دستگاهها دارای یک کنترل از راه دور = remote control هستند که با استفاده از سیم به دستگاه متصل می شود و یا بیسیم است و بدون اتصال به دستگاه می تواند فرمانهای لازم را به دستگاه بدهیم

نیروی محرکه دستگاه

دستگاه تیوب بندل پولر نیروی لازم برای چرخاندن پمپ هیدرولیک را از یک موتور دیزل می گیرد و به این ترتیب دستگاه برای انجام کار نیاز به برق ندارد و امکان استفاده از دستگاه در هر مکان و محلی وجود دارد .

مزایای استفاده از  دستگاه تیوب بندل پولر

ایمنی بالا و کاهش امکان آسیب دیدن نفرات و تجهیزات

صرفه جویی در وقت و کاهش زمان تعمیرات اساسی

کاهش تعداد نیروی کار چون برای کار کردن با دستگاه یک اپراتور و یک رگر وراننده کرین  کافی است

  حمل و نقل ساده و ایمن tube bundle های بزرگ بدون دردسر و زحمت

آسانی تمیزکاری و ری تیوب کردن مبدلهای حرارتی نیاز به حداقل تجهیزات جهت سرویس مبدل ها

دستگاههای موجود در شرکت پتروشیمی ما از دو نوع آلمانی و ایتالیایی است که موتور محرکه هر دو مارک از نوه هاتس آلمان است . نوع آلمانی پیشرفته تر و مدرن تر است  ولی گویا شرکتی در ایران بنام : فن جویان

هم اقدام به  ساخت دستگاه های مشابهی کرده است که با ظرفیت  

 ۴۵تن، ۸ متر طول و ۸/۵ تن وزن داشته که قادر است مبدلهای تا قطر ۲متر ، وزن حدا کثر ۴۵تن و طول ۹ متر را سرویس دهی نماید.

...نوشته : محمد توکلی – 30 اردیبهشت ماه 1395  khbipc  شرکت خوارزمی بندرامام


محمد توکلی

این ژاپنی ها هم زیاد آدم های باهوشی نیستند

Thursday, May 19, 2016

گزارش کار اورهال اولفین 30 اردیبهشت 1395

امروز صبح علی بنی سعید رو بردم که روغن هیدورلیک توی مخزن دستگاه TBE-35  بریزه ... چون دیروز بخاطر پاره شدن شلینگش کمتر از یه لیتر از روغنش هدر رفت و ضمنا قبلا هم یه مقدار روغن کم داشت .

صبح تیوب بندل مبدل EA-203 B رو جا زدیم . فقط قسمت آخر مبدل مدتی وقت امون رو برای جا زدن گرفت چون تراز کردن آن کمی مشکل بود بعداً معلوم شد که محل شیاری که تراز را گذاشته بودیم کاملا صاف نبوده و تراز کمی اشتباه نشون می داده ...

استادکارها و رگرها هنگام کار خسته میشن و توی این هوای گرم و شرجی نیاز به نوشیدنی دارن ... منم براشون اول صبح چای و شکلات بردم ... یکیشون تشکر کرد و گفت خیلی چسبید !

عصری مبدلی برای جا زدن نداشتیم ولی کمک کردیم تا  نیمه دوم مبدل 50 تنی رو با استفاده از غلتک هایی که زیرش قرار دارند سانتی متر سانتی متر با استفاده از چین بلاک 50 تن به جلو کشیده شد.

وقتی درست فکر کنی می بینی که این ژاپنی ها هم زیاد آدم های باهوشی نیستند ... آخه هر طوری فکر می کنم که چرا صد تن مبدل رو گذاشتن زیر پایپ راکی که امکان بلند کردنش با کرین نیست قرار دادند نتیجه اش این شد که الان یک گروه ده دوازده نفری با کرین 80 تن و کرین 150 تن دو هفته است که وقتشون برای بیرون آوردن مبدل قدیمی و جاز زدن مبدل جدید تلف شد !

فکر کنم اون کارگرمون درست گفت که خارجی ها سیاه مشق ها و تمرین هاشون رو روی صنایع ما انجام میدن بعد که به اشتباهاتشون پی بردند میرن کشور خودشون و نوع بدون اشتباهش رو می سازند.

زیاد هم حرف بی ربطی نیست چون بهرحال از تجربه پروژه هایی که اینجا اجراء کرده اند برای تصحیح خطاها و یا بهبود پروژه های خودشان استفاده می کنند اینجا هم مهندسین ما نه این عرضه را دارند و نه توانایی اش را که دست کم از خودشون مایه ای بگذارند و خطاهایی رو که مشاهده می کنند تصحیح کنند

الان که این مبدل بعد از بیش از  40 سال از جایش بیرون اورده شده و  تعویض شده  موقع جا زدن کمی گوشه غلطک هایش آسیب دید

به استادکارمون گفتم نگران نباش  دفعه بعد که بخوان این کار رو بکنند ما دیگه زنده نیستیم !

 

.....................30 اردیبهشت ماه 1395 پنجشنبه

 


محمد توکلی

شلینگ رو باز کرد و سریع فرستادیم ماهشهر

 

گزارش اورهال الفین چهارشنبه 29 اردیبهشت 1395

امروز دو مبدل زیر را جا زدیم

1-      تیوب بندل مبدل EA-801

2-      تیوب بندل مبدل EA-203 A

 

 اولین مبدل رو صبح جا زدیم که مشکل خاصی نداشت و راحت جا رفت و فقط تنظیم گستکت اش کمی وقت گرفت .

زیر دستگاه TBE-35  کمی چکه می کرد که کم کم بیشتر شد نشتی از شلینگ هیدرولیک سینی اول بود . وقتی داشتیم محل نشتی رو پیدا می کردیم اینقدر شدید شده بود که پاشید توی سر و صورتم .

بهرحال تعمیرکار اومد  شلینگ رو باز کرد و سریع فرستادیم ماهشهر که یه شلنگ تو رو پرس کرده و بعد از ناهار برگردوندند ( هزینه اش حدود 65 هزار تومن شد ) که روی دستگاه نصب کردیم و مشکل فعلا حل شد ( گفتم فعلا چون ریل محافظ دستگاه شکسته و ممکنه این پارگی لوله دوباره اتفاق بیفته ... در اولین فرصت بعد از اورهال باید یه فکر اساسی برای این شلینگ ها بکنیم

بعد از ظهر هم   امید مبدل EA-203 A رو با استفاده از دستگاه KID  جا زد( میلاد از دیروز به مدت 5 روز رفته مرخصی ) و فعلا من و امید کارها رو انجام میدم ( که البته شیفت شب و عقیل هم کارهای شبکاری رو انجام میدن )

زمان برای جا زدن یک مبدل دیگه هم داشتیم ولی بعلت نبودن کفی که تیوب بندل رو به محل انجام کار حمل کنه . این کار انجام نشد .

...............محمد توکلی 29 اردیبهشت 1395 KHBIPC


محمد توکلی

بعد ازظهر هم مبدل EA-430

گزارش کار اولفین سه شنبه 28 اردیبهشت ماه 1395

بخاطر آتش سوزی که در یکی از برج های نزدیک کار ما در اولفین اتفاق افتاد یکی دو ساعتی کار جا زدن تیوب بندل مبدل EA-430 به تعویق افتاد و تازه وقتی هم مقدمات کار رو فراهم کردیم چون نفرات مکانیک نبوند مبدل را با 180 چرخش اشتباهی جا زدیم و مجبور شدیم که اونو دوباره بیرون بیاریم و جا زدن مجددش رو به بعد از ظهر موکول کنیم .

رئیس امور اداری رو تو سایت اولفین دیدم گفتم اولین باره من شما رو اینجا می بینم ! اونم گفت منم اولین باره شما رو می بینم مگه شما تو سایت هم میائید کار می کنید ؟!  ( واقعا که ؟!)

به همکارم گفتم یه عکس دونفره از ما بگیر که ثابت بشه تو سایت کار می کنیم ! عکس گرفتیم و رفت .

 بعد ازظهر هم مبدل EA-430   رو جا زدیم . آماده بودیم که مبدل دیگه ای رو هم با اون دستگاه جا بزنیم که گفتند گستکت اش گم شده !

دیگه کم کم کارهای اورهال داره تموم میشه طبق برنامه باید تا 31 اردیبهشت تموم بشه ...


محمد توکلی

دستورالعمل و روشی برای تمیزکاری و بیرون اوردن و جازدن کلاف لوله

گزارش کار اولفین 27 اردیبهشت 1395

مبدل EA-205  که دیروز با وجود تلاش زیادی که کردیم بیرون نیومد . دیشب توسط شبکارها با پوسته از روی فونداسیون پائین آورده شده بود و تا ظهر مشغول آماده سازی زمینه بارگیری و حمل این مبدل 50 تنی روی کمر شکن بودند . بعد از ظهر هم کرین 150 تن رو آوردند که با همون روش سنتی یعنی بالا بردن و به زمین زدن ! کلاف لوله ها = تیوب بندل مبدل را از پوسته آن جدا کنند .

صبح آقای فاضل گفتنند ببین دستورالعملی برای بیرون آوردن مبدل در مرکز اسناد هست یا نه ؟

رفتم پیش آقای آل طیب که از قدیمی ها واحد است و اطلاعات خوبی در این زمینه ها دارد فوری نقشه مبدل رو از توی اسناد بیرون آورد ولی فقط Sketch و ابعاد پوسته و تیوب بندل بود و هیچ توضیحی در مورد بیرون آوردن مبدل ها یا دستورالعمل جا زدن تیوب بندل ها وجود نداشت. این وضعیت از یک طرف طبیعی است چون مبدل ها را شرکتی ساخته و بخش های دیگر را شرکت های دیگر و مثل اینکه کسی به فکر این موضوع نبوده است

و از طرف دیگر باید دستورالعمل و روشی برای تمیزکاری و بیرون اوردن و جازدن کلاف لوله ها وجود داشته باشد .

ضمن اینکه این همه کثیف بودن مبدل ها و مشکلات آنها امری عادی نیست و بیشتر بدلیل بی توجهی بهره بردارها با وظائف محوله و سهل انگاری های است که دارند . ضمن اینکه موادی هم که بعنوان treatment  وارد آب کولینگ تاور می کنند از نوع مرغوب خارجی نیست و بیشتر وطنی و بی کیفیت است ... این موضوع  را همکارمان در مرکز اسناد هم تائید کرد .

...............محمد توکلی – 27 اردیبهشت ماه 1395 - khbipc


محمد توکلی

گزارش کار اولفین یک شنبه 26 اردیبهشت ماه 1395

گزارش کار اولفین یک شنبه 26 اردیبهشت ماه 1395

امروز صبح دستگاه کیدkid   رو بردیم و روبروی مبدل EA- 205   قرار دادیم تا بعد از ناهار اونو بیرون بکشیم . مبدل خیلی بزرگیه و  با لودر و وسایل سنتی نتونستند بیرونش بیارن اینه که به ما متوسل شدند که این کار رو انجام بدیم .

بعد از ظهر برای بیرون کشیدن مبدل ؛ دستگاه را تنظیم کردیم ولی محل گوشواره هایی که جوش داده بودند درست وسط مبدل بود و با وینچ دستگاه زاویه داشت بطوریکه وینچ پایین تر از گوشواره ها قرار می گرفت . با این زاویه بیرون آوردن چنین مبدلی امکان پذیر نیست ... و دستگاه نیرو وارد کرد ولی تیوب بندل تکان نخورد .

گرم کردن پوسته shell   تیوب بندل از بیرون هم فایده ای نداشت .

بناچار به آی بولت eye bolt متوسل شدند و تا من برگشتم واحد که آْی بولت مناسب بیارم دیدم با آی بولت های خودشان دستگاه را تحت فشار قرار داده اند و نتیجه اینکه کمی تیوب بندل تکان خورده بود ولی  آی بولت شکست و کلاف لوله ها هم  بیرون نیامد !

این بود که دستگاه را جمع کردیم . تا فکر دیگری برای بیرون آوردنش بکنیم ( در واقع باید گوشواره ها را مقابل وینچ جوش بدهند)


محمد توکلی

گزارش کار اولفین پنجشنبه 23 اردیبهشت ماه 1395

 

گزارش کار اولفین  پنجشنبه 23 اردیبهشت ماه 1395

امروز همه وقت امان صرف بیرون آوردن و جا زدن مبدل EA-307  شد .

موقع بیرون آوردن مبدل یکی از سینی ها بیش از اندازه بالا بود ( که اصلا لزومی به استفاده از آن نبود چون سر تیوب بندل را لبه وینچ گرفته بود . نتیجه این شد که چون تیوب بندل از نوع یوشکل U-TYPE  بود آن سرش که آزاد بود همه وزن بندل روی همین سینی  افتاد و کمی لوله ها را به سمت بالا فشرده کرد که یکی دو لوله اندکی کج شدند .

بهره بردارها و مسئولین اولفین هم همه مشغول عکس گرفتن و بزرگنمایی بودند . گفتم نهایتش این است که این دو تا لوله را مسدود Chock می کنیم . این همه هیاهو لازم ندارد ( به هر حال اشتباهی بوده که از طرف نفرات ما انجام شده است )

امروز روز خیلی  سختی توی اولفین داشتیم هوا گرم و دم کرده و مبدل EA-307  که هم از نوع U-TYPE است و فقط از یک سر مهار می شود موقع بیرون آوردن و بخصوص  هنگام جا زدن خیلی وقت گرفت و به اندازه چند تا مبدل ما را اذیت کرد .

موقع بیرون آمدن که  تعدادی از تیوب هایش  صدمه دید و کمی دفورمه شد و موقع جازدن هم کلی وقت امان را گرفت و آخر سر هم با چهارتراش و تخته و کلی دنگ و فنگ آن را جا زدیم ولی در نهایت تخته ها و چوبها همه شکست ... ده سانتی متر آخرش را هم با لیفتراک و همزمان با بلند کردن کرین جا زدیم .

در پایان کار فقط توانستیم مقدمات جا زدن مبدل EA-405 را هم آماده کنیم که وقت به پایان رسید و بقیه کار را به شیفت شب واگذار کردیم .

 

تقدیر و تشکر

در اینجا لازم می دانم از زحمات اپراتورهای دستگاه TUBE BUNDLE PULER  آقایان :

1-      میلاد مهدی پور

2-      امید فارسیمدان

3-      رگر ها ( عباس و احمد شریفی )

تشکر و قدردانی کنم

این ها در این گرمای شدید زحمات زیادی را هر روزه متحمل می شوند و بدون وجود آنها امکان انجام کارها میسر نمی شد .

 

.............محمد توکلی – 23 اردیبهشت ماه 1395 – KHBIPC شرکت خوارزمی بندرامام


محمد توکلی

این مبدل از نوع U-TYPE

گزارش کار اولفین شنبه 25 اردیبهشت ماه 1395

امروز صبح مبدل EA-120  رو جا زدیم . تیوب بندل مبدل کناری اون یعنی EA-128 .  خوب تمیز نشده بود و به بعد از ظهر موکول شد و ساعت حدود 15:30 هم به کمک امید  اونو جازدیم و همزمان هم میلاد داشت زمینه بیرون کشیدن مبدل EA-420  رو فراهم می کرد که حدود ساعت 17 هم اونو بیرون کشیدیم این مبدل از نوع U-TYPE  هستش که یک سمتش آزاده و هنگام بیرون آوردنش باید دقت کرد . همین دقت رو به مقدار بیشتر موقع جا زدن باید انجام داد .

برای بیرون آوردن با استفاده از یک کرین دیگر ( 25 تن ) انتهای یوشکل آن را مهار کردیم و کامل بیرون کشیدیم

کارهای امروز بطور خلاصه

مبدلهای :

1-      EA-120  ››› جا زده شد.

2-      EA-128 جا زده شد.

3-      EA-420  بیرون آورده شد .

 

 

................محمد توکلی – 25 اردیبهشت ماه 1395 - KHBIPC


محمد توکلی

گزارش کار اولفین 24 اردیبهشت 1395

گزارش کار اولفین 24 اردیبهشت 1395

ساعت 9:5 دقیقه شرکت کارت زدم

امروز هم  سایت شلوغ بود و حجم کارها  زیاد بود  و هم عده ای راننده ها و اپراتورهای دستگاهها نیامده بودند این شد که امکان جابجایی تیوب بندل و جا زدنش فراهم نشد .

مبدل EA-407- A را که دیشب جا زده بودند گسکتش درست جا نیفتاده بود و باید بیرون آورده بشه و دوباره جا زده بشه ... یعنی دوباره کاری

مبدل EA-407-B رو هم باید جا می زدیم صبح منتظر کفی بودیم که تیوب بندلش جابجا بشه که نشد و به ظهر موکول شد .

 


محمد توکلی

دستگاه TBE-35

گزارش کار اولفین 21 اردیبهشت 1395

مبدل EA-119   رو که 24 ساعت بخاطر نصب نشدن گسگت معطل مانده بود ! رو امروز صبح نصب کردیم

مبدل EA-213 را هم گروه امید با دستگاه TBE-35 بیرون آورند . یکی از کارهایی که باید صورت بگیره اینه که پیچ های پائین سمت راست و سمت چپ مبدل باید همگی بیرون آورده بشن چون اگه پیچ ها رو باز نکنن جایی برای قرار گرفتن فک ها Clamps هایی که در دو طرف دستگاه هستند وجود نداره که بشه دستگاه رو مهار کرد

بعد از ظهر هم اعلام کردند بخاطر نشت گاز در واحد اولفین همه افراد کارها رو تعطیل کنن


محمد توکلی

ز اول صبح کرین 50 تن و دستگاه KID

 

 گزارش کار اورهال اولفین 20 اردیبهشت 1395

از اول صبح کرین 50 تن و دستگاه KID  روبروی مبدل EA-127 قرار داشت ولی تا ظهر موفق به بیرون کشیدن تیوب بندل نشدیم چون :

1-      داربست های موجود در سایت مانع از سویینگ کردن کرین 50 تن میشد . کلی منتظر موندیم تا داربست بندها اومدند و داربست رو جمع کردند.

2-      گسگت دور مبدل آماده نبود بیسیم هم زدیم و به مسئولش گفتیم و  بیشتر از دو ساعت منتظرم موندیم ولی بالاخره کسی نیومد این گسکت رو وصل کنه .

ولی تو این مدت هم بیکار نبودیم و رفتیم با دستگاه TBE-35-01 مبدل  EA-407-B رو که مبدل نسبتا بزرگی بود رو بیرون آوردیم که البته اولش براحتی بیرون نمی اومد و با حلقه های آْهنی که در دوطرفش جوش داده شد خیلی راحت و بی دردسر بیرون اومد .

برای بعد از ظهر هم مبدل کناری EA-407-A  رو باید بیرون بکشیم .  قرار شد داربست های اطراف اونو جمع کنند تا آماده بشه

بعد از ظهر هم دو تا مبدل باقی مانده از این سری رو بیرون کشیدیم

EA-407-A و مبدل کنارش . از مراحل بیرون آوردن هم فیلم و عکس گرفتیم

نکته :

ناهماهنگی های زیادی تو سایت وجود دارد نیاز به یک هماهنگ کننده کلی  coordinator  وجود داره که همه کارها رو سریع هماهنگ کنه که این جوری وقت گرانبها تلف نشه .

گفتم وقت گرانبها ؛ چون هر ساعت دیر وارد شدن اولفین به مدار تولید باعث میشه که میلیاردها تومن خسارت به شرکت وارد بشه چون اولفین واحد مادره و خوراک اغلب واحدهای پتروشیمی رو فراهم می کنه و در سرویس نبودنش یعنی تعطیلی بخش بزرگی از شرکت .

 


محمد توکلی

گزارش کار اولفین 20 اردیبهشت 1395

گزارش کار اولفین 20 اردیبهشت 1395

 

امروز صبح فقط موفق شدیم مبدل EA-119 رو بیرون بکشیم راحت بیرون اومد چون داخلش پراز مایع سبز رنگ بود . سیم بکسل هایی که برای کشیدن استفاده می کنیم یک اندازه اند ولی وقتی وینچ اونها رو بیرون می کشه یکیشون بزرگتره و یکی کوچکتره  و این بخاطر آی بولت هایی هست که روی مبدل نصب کرده اند و یه اندازه نیستند.

چند دقیقه بعد دیدم که مدیر عامل اومده تو سایت و روابط عمومی داره ازشون فیلم و عکس می گیره

بعد از ظهر هم مبدل های زیر رو بیرون کشیدیم :

1-      تیوب بندل مبدل EA-120  که مبدل بزرگی بود و کلی مواد شیمیایی ( فکر کنم پنتان بود ) بیرون ریخت و نازل آتش نشانی هم مرتب آب می پاشید که آتش سوزی اتقاق نیفته

2-      تبول بندل مبدل EA-123  که شیفت شب جا زده بود ولی افقی نبود را با استفاده از کرین و فشار دادن با دستگاه TBE موازی و لول Level کردیم .

3-      تیوب بندل مبدل EA-128  هم که مبدل نسبتا بزرگی بود و شبیه همون مبدل 120 پر از مواد شیمیایی چسبناک بود را هم بعنوان آخرین کار امروز انجام دادیم و ساعت 18 کار تمام شد .


محمد توکلی

گزارش کار در واحد اولفین 14 اردیبهشت 1395

گزارش کار در واحد اولفین 14 اردیبهشت 1395

اگر چه کار اورهال واحد اولفین از شنبه َشروع شده بود و الان دو سه روزی هست که همه دستگاهها و ماشین آلات رو به واحد اولفین بردیم ولی کار ما عملا امروز شروع شد  با بیرون کشیدن مبدل  EA- 804

یک مبدل دراز ولی باریک که حدود  20 دقیقه ای بیشتر طول نکشید تا اونو بیرون اوردیم .

مبدل بعدی 804 بود که برای جابجایی دوباره دستگاه TBE رو روی کفی سوار کردیم و به محل منتقل کردیم و تا این آماده سازی صورت گرفت وقت شیفت دوازده ساعته تموم شد و اگه اون دستگاهی که روی ماشین سوار میشه بود دیگه این معطلی صورت نمی گرفت ... باید یکی از این دستگاه های روی تراک رو هم خریداری کنیم

امروز که داشتم از توی روت 3  به سمت سایت   می رفتم با دیدن این فلرهایی که که همین طوری در حال سوختن هستن بازم به این فکر افتادم که چرا این همه گازی که میلیونها سال برای شکل گیری اون زمان صرف شده و این همه ارزشمنده باید به این راحتی سوخته بشه و هدر بدره ...

ثروت مملکت در حال هدر رفتنه از گازی که در پارس جنوبی هست و قطر داره اونو غارت می کنه تا همین گازی که به شکل  دهها متر شعله در فلرها هدر میره ... اونم در دوره ای که اغلب شرکت های نفتی و پتروشیمی میزان فلرینگ خودشون رو به صفر رسوندن .. !

 


محمد توکلی

دستگاه بیرون کشنده کلاف لوله های مبدل حرارتی

Saturday, April 30, 2016

دستگاه  بیرون کشنده کلاف لوله های مبدل حرارتی

دستگاه بیرون تیوب بندل معمولی Heat exchanger Bundle Extractor

دستگاه بیرون آورنده تیوب بندل نصب شده روی تراک TRUCK MOUNTED BUNDLE EXTRACTOR

Trailer Mounted Bundle Extractor دستگاه بیرون آورنده تیوب بندل نصب شده روی تریلی

مقدمه :

بیرون آوردن و تمیز کردن و جا زدن مبدل ها یکی از اساسی ترین و ابتدایی ترین کارهایی است که باید بصورت دوره ای و نیز در طی تعمیرات اساسی انجام گیرد اما در این میان دو عامل سرعت و ایمنی خیلی اهمیت دارند که معمولا این دو عامل در تضاد با هم هستند یعنی وقتی کار سرعت می گیرد ایمنی پائین می آید !

ولی استفاده از دستگاه بیرون آورنده کلاف لوله ها . این کار سریع تر و ایمن تر انجام می گیرد بطوریکه این روزها در اغلب واحدهای صنعتی قسمت ایمنی شرکت  بدون استقاده از این دستگاه اجازه بیرون اوردن و جا زدن مبدل ها را نمی دهد.

اما استفاده از همین دستگاه هم نیاز به کرین و رگر rigger  برای بالا و. پائین کردن دستگاه و بردن و قرار دادن آن روبروی مبدل دارد که این کار علاوه بر اینکه وقت گیر است ( چون تهیه کرین و هماهنگی رگرها با هم به بقیه کارها اضافه می شود ) باعث می شود که کمی هم از ایمنی کار کاسته شود .

اما نوع دیگری از دستگاه وجود دارد که بر روی تراک ( کفی ) نصب شده است و توسط جک هیدرولیکی به سمت بالا رانده می شود

 از این دستگاه علاوه بر بیرون کشیدن  کلاف لوله ها برای جا زدن این کلاف ها ( که کاری دشوار تر است ) استفاده می شود . اگر همه چیز فراهم باشد و اتفاق غیر مترقبه ای رخ دهد کل زمان بیرون کشیدن یا جا زدن حدود 15 تا 20 دقیقه طول می کشد

با این تفاسیر استفاده از این دستگاه نه تنها ایمن است و خطری برای کارکنان ندارد بلکه سریع هم هست . و بویژه در هنگام تعمیرات اساسی   = اورهال =  overhaul  ها که سرعت عمل مهم است خیلی اهمیت دارد .

Heat exchanger Bundle Extractor

با چنین دستگاهیی ما قادریم که کلاف لوله های مبدل را بیرون آورده و جا بزنیم بدون اینکه نیازی باشد که از سیم بکسل و طناب هایی استفاده کنیم که حین انجام کار ممکن است به کلاف لوله ها صدمه بزنندذ

With such equipment we are able to extract, transport and re-insert bundles without having to use the usual straps and steel cables that would damage the bundles during such work.

april 1990 - extractor test 

April 1990 آوریل 1990

در این سال اولین تراک حاوی دستگاه بیرون اورنده تیوب بندل در کارگاه ما ساخته شد

The first bundle extractor mounted on trucks, designed and built in our workshop

TRUCK MOUNTED BUNDLE EXTRACTOR

دستگاه ماشینی بیرون کشنده کلاف لوله ها

دستگاهی خودکفا برای بیرون کشیدن کلاف لوله هاست . این دستگاه حاصل پیشرفت های فنی است که در زمینه بیرون کشیدن مبدل هایی که در ارتفاع قرار گرفته اند می باشد و بدون نیاز به کرین یا کامیون کار می کند .

به این معنی که دستگاه بیرون کشنده کلاف لوله ها را روی یک کامیون قرار داده و بدون هیچ اشکالی می تواند مبدلهایی را که در تا ارتفاع 5/7 متری قرار دارند  بیرون آورد . استفاده از این دستگاه برای ارتفاعات بیشتر دارای محدودیت است ولی باعث می شود که زمان کاری را تا 70% زمان معمول با دستگاههای دیگر از جمله بیرون آورنده های بالای سری overhead extractor. کاهش دهد .

A completely self-contained heat exchanger bundle extractor. This machine is the result of technological development of the overhead axtractor and works without a crane truck. In fact the extractor is moved around on a truck equipped with a lifting tower for problem-free work up to a height of 7.5 metres. This equipment does have a limited working height but operating times are reduced even up to 70% compared to the overhead extractor.

Technical data

مشخصا فنی دستگاه تیوب بندل کش:

•maximum working height: 7.200 mm حداکثر ارتفاع کاری 2/7 متر

 

•max. capacity at 7,2 mt: up to 20 Tonsحداکثر ظرفیت از  2/7 تن تا 20 تن

•max. capacity at 0,5 mt: un to 35 Tons حداکثر ظرفیت از 5/ تن تا 35 تن

•max. outside diameter: mm 1.800 حداکثر قطر بیرونی . 8/1 متر

•maximum bundle lenght : 8.500 mm حداکثر طول کلاف لوله ها = تیوب بندل 5/8 متر

•maximum pull-out speed: 3 mt/min. حداکثر سرعت بیرون کشیدن کلاف لوله ها 3 متر در  دقیقه

•tractive force for extract: max 40 tons نیروی بیرون کشنده حداکثر 40 تن

•BI-Side possibility extractionامکان بیرون کشیدن دو طرفه

 

EXTRACTING A BUNDLE = بیرون کشنده کلاف لوله ها

1-      بستن یک قلاب = آی بولت  eye bolt  = در صفحه قسمت جلویی مبدل برای شروع بیرون کشیدن

1. The main trolley hooks the front tube plate and

starts extracting.

2-      اغلب اوقات کل کلاف لوله ها = تیوب بندل بطور کامل بیرون کشیده می شود

 2. THE BUNDLE IS ALMOST COMPLETELY EXTRACTED.

3-      بیرون کشیدن و جا زدن تیوب بندل ها با هل دادن و کشیدن و به طریقه ای ایمن انجام می گیرد

3. The bundle is completely extracted and resting properly and safely on the extractor slides.

4-      تیوب بندل بر روی زمین منتقل داده می شود .

4. It comes carried to the ground.

در این موقع است که شما تصمیم می گیرید که آیا تیوب بندل را مستقیما با استفاده از دستگاه حمل کنید یا آن را از روی دستگاه پیاده کرده و جداگانه حمل کنید . و به محل شستشوی مبدل منتقل کنید

 At this point you can decide whether or not to transport the bundle directly with the extractor. If, on the other hand, you wish to free the extractor so work can continue, simply move the slides down to the ground where one of our Transporters will pick the bundle up and take it directly to the washing area.

برای قرار دادن کلاف لوله ها در جای خودش همه آن عملیات به همان ترتیب و به شیوه ای معکوس انجام می گیرد ( یعنی جا زدن عکس بیرون آوردن است ) و در پایان کار مبدلی دارید که بطور کامل توسط روبات ها تمیز کاری شده است .

To put the bundles back in place, all the same operations are carried but in reverse order. There is one difference though, you can at last work with exchangers that have been perfectly cleaned by our robots.

--------------------------------------------------------------------------------

بیرون کشنده تیوب بندل بالاسری  

OVERHEAD TUBE BUNDLE EXTRACTOR

این دستگاه  بیرون کشنده تیوب بندل با استفاده از  یک تراک ( کفی ) جابجا می شود  . سپس با  استفاده از کرین نیست  وظیفه بلند کردن دستگاه را با حداکثر  ایمنی انجام می دهد .

این نوع دستگاه بیرون کشنده تیوب بندل بطور قابل توجهی در زمان صرفه جویی کرده و می تواند کلاف تیوبها را با سرعت بیرون اورد و جا بزند.

 

Extractor for heat exchanger bundles handled by a crane truck. The crane’s sole function is to support the weight of the extractor and bundle; in fact, the extractor has been designed with all the functions to carry out the jobs automatically and in maximum safety. This extractor drastically reduces the time needed to extract the bundle and to put it back.

کلمات و عبارات کلیدی :

رگر rigger= مامور سوار و پیاده کردن قطعات

دستگاه بیرون آورنده تیوب بندل نصب شده روی تراک TRUCK MOUNTED BUNDLE EXTRACTOR

.............مقدمه و ترجمه از محمد توکلی – 12 اردیبهشت 1395 – ممکو  khbipc

منبع :

http://www.gruppomarcato.it/en/impresamarcato/maintenance/tube-bundle-extractor

           

 

 


محمد توکلی

آتش گرفتن کامیون بنز بدلیل اتصال باتری

آتش گرفتن کامیون  بنز بدلیل اتصال باتری

علت یابی و شناسایی مقصرها

دیشب  5 اردیبهشت 1395  یکی از کامیون های بنز درسایت دچار آتش سوزی شد . که علتش اتصال باطری به بدنه صندلی بوده است.

باتری این ماشین ها زیر صندلی راننده قرار دارد و شواهد نشان می دهد که ارتفاع باتری بیش تر از اندازه بوده و همین امر باعث اتصال قطب مثبت باتری به بدنه و جرقه زدن شده که نتیجه اش آتش گرفتن اتاق کامیون بوده . خوشبختانه این آتش مهار شده و به همان داخل بدنه و سوختن صندلی ها محدود شده است .

ولی در این حادثه خسارات زیادی به ماشین وارد شده است تمام پنل جلوی داشبردش سوخته است باتری ها که نو بوده اند از بین رفته اند و دست کم چند میلیون تومان خسارت وارد شده است .

اما در این میان مقصر کیست ؟

با وجودیکه افراد فرصت طلب سعی دارند  با زرنگی این حادثه را لاپوشانی کرده و علت آتش سوزی را به افتادن سیگار در اتاق کامیون نسبت دهند  و به گردن راننده بیندازند و مشغول سناریو سازی هستند ! ولی حقیقت چیز دیگری است ( چون راننده این کامیون اصلاً سیگاری نبوده !) ( این مرا یا سقوط هواپیما می اندازد که دست آخر تقصیر را به گردن خلبان وناشی از خطای انسانی می دانند ! چون خلبان زنده نیست که از خودش دفاع کند و حقیقت را بگوید !)

بله هر حادثه ای بدون شک مقصر یا مقصرهایی دارد . حالا بگذارید به شناسایی این مقصر ها بپردازیم :

 

1-      مقصر افرادی هستند که در بخش برق تعمیرگاه کار می کنند و باتری را که ارتفاعش بیشتر از معمول بوده است در زیر صندلی جا داده اند . بی توجه به اینکه قطب های آن ممکن است با بدنه صندلی تماس پیدا کند و جرقه بزند . این اولین رده سهل انگاری وبی دقتی بوده است.

2-      رده بعدی و بالاتر ناظرانی هستند که تعدادشان ماشاء اله  گاه از تعداد استادکاران هم بیشتر است !!!  ولی بخودشان زحمت چک کردن این باتری و کارهایی را که کارگران و استادکاران می کنند نداده اند . چون ناظر برای همین کار است که اگر کاری بخوبی صورت نگرفته است و یا اشتباه است از انجامش جلوگیری شود و یا اشتباه تصحیح گردد.

3-      در رده بعد ویک پله بالاتر سرپرست کارگاه است که بجای چک کردن کار زیر دستان خود و نظارت بر کار ناظران ... فقط هنرشان گیر دادن ها و بهانه هایی بی مورد به کارگران است . چون سواد فنی ندارد و کارش را بلد نیست . نمی تواند از زیر دستانش ایراد فنی بگیرد ( و در عوض  فقط کارگران را حضور و غیاب می کند!)

در واقع مقصر اصلی همین شخص است چون اگر زیر دستان همیشه وظیفه خود را بخوبی انجام می دادند چه نیازی به ناظر و رئیس و سرپرست بود ؟!

پیدا کردن مقصر حادثه حلقه مفقوده ای که  متاسفانه در این دیار کسی بدنبال آن نمی گردد و نتیجه اش این است که ما بازهم در آینده به وفور شاهد رخ دادن چنین اتفاقاتی خواهیم بود ...  حتی اتفاقاتی بدتر از اتفاق قبلی ...

این کار اداره ایمنی و مسئولینی است که در این میان مسئولیت مسقیم دارند . عاملان باید شناسایی شوند و ضمن اینکه خسارت های مادی را که به بار آورده اند باید از آنها گرفت . لازم است به شیوه های مناسب هم تنبیه شوند تا دوباره این خطاها را تکرار نکنند.

چون اگر ماجرا علت یابی شوند مقصر شناسایی شود و تنبیه شود . دو خوبی دارد :

اولا با دانستن علت حادثه از بروز چنین حوادثی در آینده جلوگیری می شود

دوما ً وقتی از کارگران و استادکاران  گرفته تا ناظر و رئیس بخاطر این خطاهایی که کرده اند تنبیه و مجازات شدند . یاد می گیرند که دفعات بعد دقت بیشتری کنند و کارها را به اصطلاح سمبل کاری نکنند !

و در این میان افرادی که کارنامه روشنی ندارند و به کرات چنین خطاهایی کرده اند کنار گذاشته می شوند تا جای آنها را افراد شایسته و کاردان بگیرند ./

 

............م.ت 6 اردیبهشت 1395 -  khbipc


محمد توکلی

صفحه نخست
آرشیو وبلاگ
پست الكترونيك

محمد توکلی


نویسندگان
محمد توکلی


آرشیو من
امرداد ٩٦
تیر ٩٦
شهریور ٩٤
امرداد ٩٤
تیر ٩٤
خرداد ٩٤
اردیبهشت ٩٤
اسفند ٩۳
بهمن ٩۳
دی ٩۳
آذر ٩۳
شهریور ٩۳
تیر ٩۳
خرداد ٩۳
اردیبهشت ٩۳
فروردین ٩۳
آذر ٩٢
آبان ٩٢
مهر ٩٢
شهریور ٩٢
امرداد ٩٢
تیر ٩٢
فروردین ٩٢
اسفند ٩۱
بهمن ٩۱
امرداد ٩۱
فروردین ٩۱
اسفند ٩٠
بهمن ٩٠
دی ٩٠
آذر ٩٠
آبان ٩٠
مهر ٩٠
شهریور ٩٠
امرداد ٩٠
تیر ٩٠
خرداد ٩٠
اردیبهشت ٩٠
فروردین ٩٠
آذر ۸٩
آبان ۸٩
مهر ۸٩
فروردین ۸٩
اردیبهشت ۸۸
اسفند ۸٧
دی ۸٧
آذر ۸٧
آبان ۸٧
شهریور ۸٧
امرداد ۸٧
تیر ۸٧
خرداد ۸٧
اردیبهشت ۸٧
فروردین ۸٧
اسفند ۸٦
بهمن ۸٦
دی ۸٦
آبان ۸٦
مهر ۸٦
شهریور ۸٦
تیر ۸٦
خرداد ۸٦
اردیبهشت ۸٦
اسفند ۸٥
دی ۸٥
آبان ۸٥
تیر ۸٥
خرداد ۸٥
اردیبهشت ۸٥
بهمن ۸٤
دی ۸٤
آذر ۸٤
آبان ۸٤
مهر ۸٤
شهریور ۸٤
امرداد ۸٤
خرداد ۸٤
فروردین ۸٤
بهمن ۸۳
دی ۸۳
مهر ۸۳
خرداد ۸۳
اردیبهشت ۸۳
فروردین ۸۳


لینک دوستان
  ليست وبلاگ ها
قالب هاي وبلاگ
اخبار ایران
فناوری اطلاعات
تفريحات اينترنتي
پردیس من


آمار وبلاگ


وبلاگ فارسی
  RSS 2.0