بانک ماشین آلات پتروشیمی بندر امام


گزارش کار در واحد آروماتیک

 

Tuesday, April 19, 2016

گزارش کار در واحد آروماتیک

 

در طی حدود دو هفته ای که نفرات شرکت خوارزمی مشغول کار در تعمیرات اساسی واحد آروماتیک بودند با استفاده از دو دستگاه کلاف کش حدود 20 مبدل بیرون آورده و بعد از تمیز کاری یا retube کردن مجدداً جا زده شدند.

از هر دو دستگاه برای انجام کار استفاده شد دستگاه آلمانی متعلق به بانک ماشین آلات مدرن تر و جدید تر است با ظرفیت حدود 30 تن ولی دستگاه فرآورش kid extractor  قدیمی تر ولی با ظرفیت بالاتر( حدود 60 تن ) است. که هر کدام ویژگیهای خاص خود را دارند دستگاه فرآورش بدلیل اینکه سینی های حمل کننده مبدل آن غیر هیدرولیک و قابل بیرون اوردن هستند برای جا زدن تیوب بندل ها مناسب تر است .

( چون دستگاه آلمانی باخ bauch دارای ساپورتهای نگهدارنده ای است که هیدرولیکی  هستند و قابل بیرون اوردن نیستند ولی مشابه ایتالیایی یعنی دستگاه ماووس mause جک هایی دارد که براحتی از روی دستگاه باز می شوند و می شود آنها را بیرون آورد)

نتیجه اینکه برای بیرون آوردن کلاف مبدل ها از دستگاه آلماتی شرکت خوارزمی استفاده کنیم که راحت تر بود و برای جا زدن از همان دستگاه kid  ایتالیایی استفاده کنیم

با این حال هر دو دستگاه برای جا زدن مشکل دارند چون نیاز به یک اهرم دارند که دو متر انتهایی مبدل را جا بزند .

و ما در خیلی از جاها قسمت آخر ( یک سوم آخر مبدل ) را که با دستگاه جا نرفت با استفاده از لیفتراک و با یک تخته چهارتراش تا ته جا زدیم .

از این رو لازم است که اصلاحاتی روی این دو دستگاه صورت گیرد.

کار با هر دو دستگاه نیاز به ریزه کاری ها و تجربه هایی دارد که در طی این مدت استادکارهای کارگاه با نحوه کار دستگاه و طرز بیرون آوردن و جا زدن مبدل ها آشنا شدند و تجربیاتی کسب کردند که می توان از آن برای کارهای بعدی استفاده کرد . بهر حال این اولین تجربه کار با اینگونه دستگاهها بود و این امیدواری وجود دارد که از این روش در همه واحد های پتروشیمی استفاده شود .

بیرون آوردن مبدل ها در محل

بعضی از مبدلها را که در ارتفاع  5 متر به بالا قرار داشتند . با پوسته به پایین منتقل کردند در صورتیکه  نه تنها نیازی به این کار نبود ( چون دستگاه بیرون آورند کلاف برای کار در ارتفاع ساخته شده است ) بلکه حتی انتقال پوسته به روی زمین باعث می شد که بیرون آوردن و جا زدنش مشکل ترهم شود چون باید به یک کرین دیگر این پوسته را در جای خودش نگه داریم ...

 

نکته :

همه مبدل ها و بخصوص آنهایی که کلاف  یوشکل دارند یعنی ته کلاف خم می شود و برمی گردد شیاری در جلو دارند که باید کاملا تراز شود یعنی افقی باشد.  تا هنگام جا زدن درپوش cap آن مشکلی پیش نیاید و شیار کپ در گودی جلوی بندل قرار بگیرد. برای تراز کردن یک آی بولتeye bolt  در یک سمت مبدل می بندیم و با استفاده از کرین آنرا بلند کده

دستگاه بیرون آورند و جا زننده مبدل ایتالیایی یه تاج بلند داره که وقتی می خواستیم از غرب واحد اونو به شرق ببریم امکان رد کردنش از زیر pipe rack  ها نبود و با باز کردن پین های یک طرف آن  ؛ تاج دستگاه باید خوابانده شود تا امکان جابجایی وجود داشته باشد.

برخی از مشکلات حین کار

1-      عدم هماهنگی اپراتورهای جرتقیل با اپراتور دستگاه

2-      دستگاه باخ برای نوعی از مبدلها ساخته شده که قطر طوقه نگهدارنده تیوب بندل با قطر طوقه پوسته حدود 5 سانتی متر اختلاف دارد و برای پوسته هایی که این اختلاف را ندارند گیر کردن شاخک ها براحتی صورت نمی گرفت و باید در چند مرحله این کار را انجام می دادیم . که همین مشکل باعث می شد وقتی بیشتری صرف شود.

3-      یکی از بزرگترین مشکلاتی که داشتیم دخالت افراد متفرقه ( از بهره بردار مسئول تعمیرات گرفته تا رگر و کارگر ... ) چون این دخالت ها باعث سردرگمی اپراتور دستگاه می شود

در حالیکه موضوع بیرون آوردن و جا زدن کلاف مبدلها باید در اختیار یک نفر باشد که خودش تصمیمات لازم را بگیرد .

4-      عدم همکاری بخش های مختلف : مثلا معطل شدن برای تهیه eye bolt یا باز و بسته کردن داربست ها و حتی نصب اسپیرال گسکت قبل از جا زدن مبدل که گاهی گروه ما بخاطر آماده نبودن این مقدمات ؛ ساعت ها وقتش تلف می شود و معطل می ماند .

5-      اصرار برخی از استادکارها برای استفاده از همان روشهای سنتی قدیمی مثل بیرون کشیدن و جا زدن مبدل ها با استفاده از لودر و لیفتراک ( که همه این روشها نا ایمن  و وقت گیر هستند )  در صورتیکه استفاده از دستگاه بیرون اورنده کلاف مبدل اگر بدرستی صورت گیرد و همه وسایل فراهم باشد چیزی بین 15 تا 20 دقیقه طول می کشد.

6-       

تعمیرات روی دستگاه kid

از آنجائیکه کنترل دستگاه kid حین کار صدمه دیده بود قسمت های شکسته شده ترمیم واهرم = joy stick آن هم تعمیر شدو دستگاه به حالت اولیه برگشت .

تعمیر تسمه حمل کننده لوله های هیدرولیک دستگاه kid

با وجودیکه  این تسمه حین تست کردن دستگاه توسط نماینده آن دچار خرابی شد و قسمت هایی از آن کج گردید که کار با دستگاه را بسیار مشکل کرده بود . با انتقال دستگاه به بانک ماشین آلات و استفاده از استادکارها . بخش هایی از تسمه باز شد که بعد از صافکاری و ترمیم ؛ روانکاری شده و در محل خودش نصب شد ( که حدود 5 ساعت سه استاد کار روی آن کار کردند ) . دستگاه بعد از شستشو بارگیری و به واحد آروماتیک منتقل شد  

در نهایت در روز 30 فروردین ماه 1395 بعد از جاز زدن  کلاف آخرین مبدل ، دستگاه کید تحویل مسئولین شرکت فرآورش داده شده ودستگاه باخ ( متعلق به خوارزمی ) هم به بانک ماشین آلات برگشت داده شد .

در نهایت دو تا کلاف مبدل باقی مانده که باید جا زده شود که هنوز کلاف ها آماده نیستند وقرار شد هر موقع آماده شدند برای جا زدن آن افراد به واحد آروماتیک اعزام شوند.

محمد توکلی 31 فروردین ماه 1395


محمد توکلی

فشار کاری= Working pressure WP و فشار ترکیدن BP=Bursting pressure

فشار کاری= Working pressure  WP و فشار ترکیدن BP=Bursting pressure

مشخصات فنی شلینگ های انتقال هوا و آب

شلینگ هوا / آب

جنس شلینگ = لاستیک سیلیکونی

قابلیت : شیلینگ لاستیکی برای انتقال آب رنگ سیاه

اندازه از 6 میلی متر تا 50 میلی متر

پوشش : صاف یا نوار پیچ

فشارکاری WP  : 20 بار

فشار ترکیدن   BP  : 60 بار

درجه حرارت : زیر 80 درجه سانتیگراد

بازار تولید : جهانی

Model NO.:air/water hose

Material:Silicone Rubber

Capability:Water Rubber Hose

Color:Black

Size:6mm-50mm

Cover:Smooth or Wrapped

W.P:20 Bar

Bp:60bar

Temperature:Below 80c

Export Markets:Global

Working pressure 10-20 bar (depending on size.) *

 

کلمات کلیدی :

  • فشار کاری = Working pressureWP=
  • فشار ترکیدن  Bursting pressure = BP

.............

منابع :

http://hyrotech.en.made-in-china.com/product/uMaxVfbEsORh/China-Smooth-Wrapped-Air-Water-Hose-20-Bar-Air-Water-Hose-Industrial-Hose-Pipe.html

 


محمد توکلی

 

 

جدول میزان ظرفیت های طناب های بکسل پلی استری بر اساس رنگ آنها

تسمه های بافته شده بلند کننده بار ( تسمه های کمربندی = تخت با حلقه های تقویت شده )

با ظرفیتی از یک  1000 کیلو تا 20 هزار کیلو گرم

 

 

 

Flat Web Lifting Slings (Belt slings with reinforced eyes). Conforms to BS EN 1492-1 - Range from 1000kg to 20000kg

 مشخصه های تسمه های پلی استری :

سبک بودن

مقاوم بودن در برابر خوردگی

ارزان بودن

ایمن بودن

قابل انعطاف بودن  

تسمه های بافته شده تخت اغلب با نامهای دیگری هم گفته می شوند از جمله :

بند یا نوار بلند کننده

تسمه های نواری

تسمه های پلی استری بلند کننده بار

تسمه های تخت

تسمه های بافته شده

A flat web sling is also often referred to as a variety of names such as lifting strap/strop, belt sling, polyester lifting sling, flat sling, flat webb lifting sling and a belt webbing sling, woven slings, webbing slings to mention just a few. Some time wrongly referred to as nylon lifting slings. Soft slings like this are either made as Duplex / Simplex flat web sling or as endless round slings, both are made from the same core materials.

توضیحی در مورد تسمه های پلی استر بلند کننده بار

About Polyester Slings for Lifting

پلی استر ماده ای سنتیک ( مصنوعی ) است که فوق العاده سبک است و وقتی بشکل تسمه های بافته شده در می آید وسیله ای بسیار مقرون به صرفه برای درست کردن تسمه های بلند کننده بار در می آید. این ماده به هنگام لمس کردن بسیار نرم است ( به همین جهت به آن تسمه نرم می گویند ) وبخاطر همین نرمی کمتر صدمه می بیند وباعث صدمه زدن به اشیایی هم که بلند می کنند نمی شود.

Polyester is a synthetic (man made) material that is extremely light weight and when made into lifting slings makes a very cost effective lifting sling. The material is soft to touch (hence soft slings) and therefore is less likely to cause damage to the goods when they are lifted and will not cause the type of injuries to the user associated with wire rope sling,

مثلا بریدگی های ناشی از شکسته شدن سیم های فولادی به هنگام جابجایی با دست می تواند باعث صدمه دیدن شود ولی پلی استر های ساختگی ( از جنس الیاف ) باعث می شوند که تسمه سبک تر از سیم بکسل های فولادی  و زنجیری باشد به همین جهت جابجایی اینگونه تسمه ها ساده تر است

 for example cuts caused by broken wires, manual handling or impact injuries. Synthetic polyester (fibre material) slings are much lighter weight than both wire rope or chain slings and therefore this type of lifting sling is much easier to handle.

تسمه های پلی استری بسیار ارزان تر نمونه های دیگر هستند و. از مواد ساخته می شوند که سبکتر می باشند و قابلیت انعطاف بیشتری دارند که عامل مهمی از نظر ایمنی می باشند چون وقتی قابلیت انعطاف بیشتر باشد میزان مقاومت در برابر سایش آن هم کمتر است . این می تواند بر سائیدگی اسلیو هایی ساخته شده از سایر مواد پلی استری و پلی اورتان هم غلبه کند پلی اورتان می توانمد بدور تسمه بپیچد و یا به سطح آن بچسبد برخی از افراد از این وضعیت با نام سکوتکس نام می برند . ضمن اینکه حفاظت بیشتری از کناره ها و اتصالات باید بعمل آید

Polyester slings are much cheaper than alternative slings made from other materials and usually are lighter, more flexible and have a greater factor of safety, though they do have less abrasive resistance. This can be overcome by using a wear sleeve made from either polyester or from polyurethane. The polyurethane can either be wrapped round the sling or bonded onto the surface of the sling, some people refer to this as Secutex. Further protection can be offered by using steel end fittings (Joker hooks or Grade 80 master rings and hooks) or the use of corner protectors, speak to a member of our sales team about this, we will be more than pleased to assist.

این تسمه های پلی استری از ظرفیت های یک تن دو تن و سه تن و چهار تن و پنج تن وجود دارند حتی تسمه هایی هستند که می توانند تا وزن 100 تن را هم بلند کنند .

We prefer to sell quality UK manufactured polyester lifting slings as in our opinion they are better quality and from a manufacturing source that we can turn to for a complete quality file and technical service. We carry stocks of 1 tonne, 2 tonne, 3 tonne, 4 tonne, 5 tonne etc... in many stock lengths though can make bespoke polyester lifting slings to our customers specific requirements in very short lead time up to 100 tonne SWL.

Sling Capacities and Colour Codes

ظرفیت ها تسمه ها بر اساس کد های رنگی مشخص می شود

مثلا کمترین ظرفیت مربوط به رنگ بنفش یا ارغوانی است و

بیشترین ظرفیت مربوط به رنگ نارنجی است

 

Code.

Webbing Width

Approx Weight (g/m)

         

Straight x WLL (kg)

Choked x 0.8 WLL (kg)

Basket x 2 WLL (kg)

45 degree basket x 1.8 WLL (kg)

90 degree basket x 1.4 WLL (kg)

Violet (purple)

30mm

150

1000

800

2000

1800

1400

Green

60mm

300

2000

1600

4000

3600

2800

Yellow

90mm

450

3000

2400

6000

5400

4200

Grey

120mm

620

4000

3200

8000

7200

5600

Red

150mm

780

5000

4000

10000

9000

7000

Brown

180mm

1030

6000

4800

12000

10800

8400

Blue

240mm

1370

8000

6400

16000

14400

11200

Orange

300mm

1720

10000

8000

20000

18000

14000

Orange

300mm

-

12000

6900

24000

21600

16800

Orange

240mm

-

15000

12000

30000

27000

21000

Orange

             

 

..............ترجمه از محمد توکلی – 16 فروردین ماه 1395 – ممکو KHBIPC

منبع :

http://www.liftingsafety.co.uk/product/flat-webbing-slings-2600.html

 


محمد توکلی

تسمه های بافته پلی استری ( بکسل های پلی استری )

تسمه های بافته پلی استری ( بکسل های پلی استری )

Polyester webbing sling,

Polyester round sling

 

مقدمه :

این روزها استفاده از تسمه های پلی استری تخت و گرد برای بلند کردن بار بسیار معمول شده است این تسمه ها که بجای سیم بکسل های فولادی قدیمی بکار می رود مزیت های فراوانی دارند از جمله :

سبکی و قابلیت انعطاف و نیز نداشتن مشکل زنگ زدگی و روانکاری که سیم بکسل های فولادی دارند نیز در اینجا وجود ندارد .

برای بلند کردن دستگاه تیوب کش Arial type tube bundle extractor   از یک جفت تسمه نارنگی رنگ گرد پلی استری استفاده می شود که هر کدام ظرفیت بلند کردن 25 تن را دارند و بخوبی ظرفیت دستگاه را پوشش می دهند . چون وزن دستگاه کلا 35 تن است ( ده تن وزن دستگاه تیوب کش و 25 تن هم وزن کلاف لوله ای که باید بلند کند و این براحتی با دو تا تسمه که جمعا 50 تن تحمل وزن دارند پوشش داده می شود .

سبکی و توخالی بودن این تسمه ها خیلی ها را به تعجب می اندازد که چگونه چنین تسمه ای تحمل بلند کردن 25 تن بار را دارد !

 

Item specifics

اسم کالا : تسمه بافته شده پلی استری – تسمه گرد پلی استری

  • Product Name: Polyester webbing sling,polyester round sling
  • Product Origin: china lifting sling belt group
  • کشور سازنده : گروه چینی سازنده تسمه های بلند کننده بار

Details = جزئیات کالا

تسمه های بلند کننده بار تسمه هایی هستند که به دو صورت ساخته می شوند

بصورت مسطح و از جنس پلی استری بافته شده

به صورت گرد واز جنس پلی استر یا نایلون و برای ساخت نردبان های طنابی تورهای باربری ... استفاده می شود .

lift sling net belt factory produce webbing sling,round sling,lifting sling,polyester webbing,nylon rope,wire rope ladder,cargo net,cargo lashing,ratchet strap,ratchet lashing,endless webbing sling,recovery strap,tow strap,polyester sling,nylon rope,fiberglass rope wick,nylon lifting sling,endless sling,pipe sling,one way sling,fiberglass wick,flat sling,duplex webbing sling,nylon web lifting net

کلمات کلیدی :

  • ·         Sling  = تسمه
  • ·         Webbed = بافته شده
  • ·          تسمه های پلی استری گرد = polyester round sling
  •  

..............مقدمه و ترجمه از محمد توکلی – 16 فروردین ماه 1395 – ممکو  KHBIPC

منبع :

http://www.21food.com/products/polyester-webbing-sling,polyester-round-sling-89296.html

 

 

 


محمد توکلی

صفحه نخست
آرشیو وبلاگ
پست الكترونيك

محمد توکلی


نویسندگان
محمد توکلی


آرشیو من
امرداد ٩٦
تیر ٩٦
شهریور ٩٤
امرداد ٩٤
تیر ٩٤
خرداد ٩٤
اردیبهشت ٩٤
اسفند ٩۳
بهمن ٩۳
دی ٩۳
آذر ٩۳
شهریور ٩۳
تیر ٩۳
خرداد ٩۳
اردیبهشت ٩۳
فروردین ٩۳
آذر ٩٢
آبان ٩٢
مهر ٩٢
شهریور ٩٢
امرداد ٩٢
تیر ٩٢
فروردین ٩٢
اسفند ٩۱
بهمن ٩۱
امرداد ٩۱
فروردین ٩۱
اسفند ٩٠
بهمن ٩٠
دی ٩٠
آذر ٩٠
آبان ٩٠
مهر ٩٠
شهریور ٩٠
امرداد ٩٠
تیر ٩٠
خرداد ٩٠
اردیبهشت ٩٠
فروردین ٩٠
آذر ۸٩
آبان ۸٩
مهر ۸٩
فروردین ۸٩
اردیبهشت ۸۸
اسفند ۸٧
دی ۸٧
آذر ۸٧
آبان ۸٧
شهریور ۸٧
امرداد ۸٧
تیر ۸٧
خرداد ۸٧
اردیبهشت ۸٧
فروردین ۸٧
اسفند ۸٦
بهمن ۸٦
دی ۸٦
آبان ۸٦
مهر ۸٦
شهریور ۸٦
تیر ۸٦
خرداد ۸٦
اردیبهشت ۸٦
اسفند ۸٥
دی ۸٥
آبان ۸٥
تیر ۸٥
خرداد ۸٥
اردیبهشت ۸٥
بهمن ۸٤
دی ۸٤
آذر ۸٤
آبان ۸٤
مهر ۸٤
شهریور ۸٤
امرداد ۸٤
خرداد ۸٤
فروردین ۸٤
بهمن ۸۳
دی ۸۳
مهر ۸۳
خرداد ۸۳
اردیبهشت ۸۳
فروردین ۸۳


لینک دوستان
  ليست وبلاگ ها
قالب هاي وبلاگ
اخبار ایران
فناوری اطلاعات
تفريحات اينترنتي
پردیس من


آمار وبلاگ


وبلاگ فارسی
  RSS 2.0