بانک ماشین آلات پتروشیمی بندر امام


کارگاه آهنگری – تعمیرگاه بانک ماشین آلات

کارگاه آهنگری – تعمیرگاه بانک ماشین آلات  

شنبه 31 مرداد 1394

 

در این کارگاه هم مثل بقیه کارگاهها حجم زیادی از کارهای ارجاعی ناشی از بی توجهی رانندگان و جهت ترمیم صدماتی صورت می گیرد که اپراتورها به دستگاهها وارد کرده اند !

بیشتر ماشین هایی که مراجعه می کنند 50 تن گالیونی هستند که اغلب آنها  بخاطر بی توجهی راننده  که  مثلا سیم اهرم lever  را گرفته و کشیده و هوک بیش از اندازه بالا رفته و باعث شده است که حفاظ سینگل single   را خراب کند ...

یا مثلا در موردی دیگری در  کرین 50 تن  برخورد هوک دابل باعث شده که  قرقره های  زیر بوم را خرد کرده واین منحصر به کرین های 50 تن هم نمی شود و بقیه کرین ها را هم شامل می شود .

ازطرفی چون جنس قرقره ها از چدن است و امکان جوشکاری انها وجود ندارد ( معمولا تعویض می شوند )

لیفتراک ها

بیشترین مراجعه مربوط به لیفتراک های 5 تن و 10 تن است و معمولاً بخاطر مشکلاتی که در اکسل axel  دارند به کارگاه آهنگری  فرستاده می شوند .

در اغلب نیدل بیرینگ ها needle bearing   خرد می شود علتش هم این است که گریس خوری که در زیر آنها وجود دارد بخاطر بی احتیاطی راننده  به جدول و یا موانع دیگر برخورد کرده و خرد می شود و بعلت اینکه این گریس خورها تعمیر نمی شوند طبعاً امکان گریسکاری آنها هم وجود ندارد . وهمین بدون گریس ماندن ؛ باعث خرابی و خرد شدن بیرینگهای سوزنی شده و در نتیجه آن حالت چرخها به هم می خورد وتازه از این طریق است که راننده متوجه اشکال می شود ! و لیفتراک را برای تعمیر به کارگاه آهنگری می فرستند.

ضمنا در چنین شرایطی کسی هم مسئول تعمیر نیپل گریس خور نیست ! و این مشکل همچنان باقی می ماند

کمبود ابزار کار

مثلا در همین کارگاه آهنگری نیاز به مته شماره 22  برای سوراخ کردن و بستن کروپی بوده است با وجودیکه دریل هم موجود بوده است صرفا بخاطر نبودن یک مته ( که گویا قرار بوده خریداری شود یا دست کم از کارگاه تراشکاری قرض گرفته شود ) 3 روز این کار معطل مانده و دست آخر هم استادکار خودش دست بکار می شود و با استفاده از یک مته شکسته که ان را تیز کرده ! اقدام به سوراخ کردن کروپی کرده و کار را راه می اندازد !

کرین های 50 تن

اغلب سپرهای جلوی آنها بخاطر درست نبستن هوک کنده می شود و قسمت بالای سپر از وسط تا می شود . این سپرها بخشی در کارگاه آهنگری و بخشی هم در کارگاه صافکاری مرمت و تعمیر می شوند .

حفاظ های هلالی بالای بوم – سینگل – وقتی بوم را باز می کنند موقع بستن بر اثر اشتباه راننده  اهرم سینگل را می کشد و هلالی از بیخ کنده می شود! این باز یکی دیگر از مواردی است که باعث مراجعه کرین به آهنگری می شود

یکی دیگر از مشکلات این است که قطع کن های کرین مرتب کنده می شوند .

تراک ها :

در مورد این تراک ها ، فنرهای ماشین خرد می شوند کروپی های و پیچ مرکزی = سنتر بولت center bolt . قامه شکسته می شوند و برای تعمیر به کارگاه اهنگری فرستاده می شوند,

خاورها بیشتر بخاطر سفتی فرمان که ناشی از خرابی مفاصل چپقی های  کوتاه و بلند میل فرمان است به کارگاه اهنگری مراجعه می کنند. اغلب هم بعد از تعمیرات مجدداً این دستگاهها به کارگاه برگردانده میشوند چون جنس قطعات یدکی  که خریداری می شود خوب نیست و لازم است کسی که در این زمینه کارشناس است قطعه یدکی را خریداری کند . در این موارد معمولا کسانی تصمیم می گیرند که اطلاعی و شناختی از قطعات یدکی ندارند.

مشکل عمده خاورها شکسته شدن فنرهایشان است که همین وضعیت هم اغلب  بر اثر بی توجهی راننده و بار زدن نامناسب اتفاق می افتد و باعث می شود که  فنرهای جلو که ضعیف تر هستند بیشتر در معرض شکستگی قرار بگیرند

اغلب کمک ها نیاز به تعویض دارند باز بخاطر اینکه ماشین در دست انداز می افتد و کمک فنر می شکند.

پیش نهادهایی برای بهبود وضعیت ماشین ها

در این میان اما نکاتی وجود دارند که اگر رعایت شوند میزان مراجعه خودروهای سنگین به تعمیرگاه و از جمله کارگاه آهنگری به حداقل کاهش پیدا می کند :

-          سهل انگاری راننده ها :

لازم است که دوره های بازآموزی برای همه اپراتورها برگزار شود و به آنها روش درست استفاده از ماشین آلات سنگین اموزش داده شود چون :

اغلب مشکلاتی که برای کرین ها و خودروهای سنگین پیش می آید بخاطر سهل انگاری و عدم دقت راننده ها و اپراتورهای این دستگاههاست که یا اموزش لازم را در این زمینه ندیده اند یا اینکه به دلیل بی تفاوت بودن اهمیتی به حفظ و نگهداری و درست کار کردن با دستگاهها نمی دهند و همین امر باعث بروز اغلب خرابی ها در ماشین آلات می شود .  

لازم است در این زمینه اموزش های لازم به اپراتورها داده شود و دستگاهها به انها تحویل داده شده و هر راننده و اپراتوری تذکر داده شود که مسئولیت دارد دستگاه را سالم نگه دارد و از آن بدرستی مراقبت کند.

بسیاری از خرابی هایی که در لاستیک های ماشین های سنگین بوجود می ْآید بخاطر این است که راننده بی توجه به وزن ماشین ، لاستیک را   به لبه های جدول و یا نقاط تیز می زند یا از روی میل گرد  عبور می کند که باعث سوراخ شده و صدمه دیدن جداره لاستیک می شود .

یا اغلب راننده نمی دانند که حداکثر سرعت حرکت با کرین ها 30 کیلومتر و سرعت بالای این محدود باعت ترک برداشتن دیواره جانبی side wall  لاستیک ها می شود که نتیجه اش فرسودگی و استهلاک سریع لاستیکهاست .

 

-          خرید قطعات مرغوب :

 مامورین خرید و کسانی که ناظر هستند باید بر امر خرید قطعات مرغوب نظارت داشته باشند واز خرید قطعات ارزان قیمت و بی کیفیت که باعث دوباره کاری می شود خودداری کنند .

-          مامور خرید ارزانترین و بی کیفیت ترین جنس ها را می خرد و این یکی از اشکالاتی است که در اغلب کارهای تعمیراتی به چشم می خورد. و ظاهراً کسی هم پاسخگوی این وضعیت نیست .

-          انصاری بودن خرید :

 باید سازوکاری در نظر گرفته شود که خرید قطعات از یک فروشنده انحصاری انجام نگیرد بلکه از فروشنده ها مختلف و از هر جایی که بهترین کیفیت و بهترین قیمت را دارد قطعات را تهیه کنند مثلا در همین ماهشهر دهها فروشنده قطعات یدکی وجود دارد و باید قطعه یدکی از فروشگاهی تهیه شود که بهترین  و مرغوب ترین جنس را دارد.

-           ابزار کار مناسب :

یکی از مشکلاتی که تقریبا کم و بیش در همه کارگاهها و از جمله کارگاه اهنگری وجود دارد نداشتن ابزار مناسب و مورد نیاز است . این مسئله به هیچ وجه قابل پذیرش نیست که دستگاهی بخاطر نبودن یک مته که ارزش مادی چندانی هم ندارد چندین روز در کارگاه معطل بماند .  از این جهت لازم است بازنگری در وضعیت همه کارگاهها بعمل آمد و فهرستی از وسایل و ابزاری که نیاز دارند تهیه کرده و این ابزار را در کوتاه ترین زمان ممکن فراهم کرده و در اختیار استادکاران قرار دهند .

-           

 

................محمد توکلی – 17 شهریورماه 1394 - khbipc


محمد توکلی

 

Monday, September 07, 2015

پاره شدن جنت ( شلینگهای  اتصالی موتور به رادیاتور و بخاری ) و سوختن واشر سرسیلندر

ماجرا از این قرار است که همکار ما با مهمانهایش از ممکو عازم دیلم شده بود که بین راه در هندیجان جنت (شلینگ آب ) بخار می ترکد آب ماشین به بیرون می ریزد و بخاطر داغ شدن بیش از اندازه موتور ، واشر سر سیلندر می سوزد و ماشین رو همانجا متوقف می کنند و باقی قضایا که باز کردن سر سیلندر و تعویض سر سیلندر و یه تعمیر پر هزینه که بالای یک میلیون تومن  خرج برداشت !

همه این مشکلات و پرداختن هزینه ها بخاطر سهل انگاری هایی است  که راننده ها دارند . به این معنی که :

 • ·         قبل از حرکت ، ماشین را چک نمی کنند
 • ·         به هنگام رانندگی به دمای آب موتور و بطورکلی به درجه های جلوی داشبرد توجه نمی کنند.
 • ·         فرق بین ماشینی که 100 هزار کیلومتر رفته و ماشینی که صفر کیلومتر را درک نمی کنند
 •  

وقتی ماشینی 100 هزار کیلومتر راه رفته باشد باید خیلی از بخش های آن چک شود و در صورت لزوم تعویض شوند از جمله همین شلینگهای اتصالی موتور به رادیاتور ( که در زبان کوچه بازاری به آن جنت میگن ) حتی بنظر من باید رینگ و پیستونهای این ماشین را باید عوض کرد .

حالا وقتی راننده بی دقت است و این چک کردن ها را انجام نمی دهد واز آن بدتر فقط ماشین را گاز می دهد و حتی نگاهی به درجه حرارت داشبرد نمی کند خب واضح است که این وضعیت پیش می آید

همین پاره شدن یکی از این جنت ها و خالی شدن آب رادیاتور و اطراف موتور فقط ظرف چند دقیقه و حتی گاهی چند ثانیه منجر به سوختن واشر سرسیلندر می شود که این وضعیت خسارت های فراوانی را ایجاد می کند که کمترین آن باز کردن سر سیلندر و کف تراشی آن و تعویض واشر سرسیلندر و حنی گاهی تعویض سر سیلندر است !

پیشگیری از سوختن واشر سرسیلندر

برای پیشگیری از سوختن واشر سرسیلندر باید  از داغ کردن موتور جلوگیری شود با رعایت نکات زیر :

1-      بطور مرتب آب رادیاتور را وقتی ماشین خاموش است  چک کنید

2-      همواره و به هنگام رانندگی چشمتان به درجه نشان دهنده آب ( آمپر حرارت موتور ) باشد و به محض اینکه دیدید که دمای موتور دارد بالا می رود سریعاً خودرو را متوقف کرده و علت را جویا شوید .

3-      حتما قبل از مسافرت بخش های مختلف سیستم خنک کننده از جمله جنت ها و تسمه پروانه را چک کنید

4-      باید قبل از مسافرت کلیه قطعات مربوط به سیستم


اگر همین کارهای ساده و کم هزینه را انجام دهید مطمئن باشید که امکان سوختن واشر سرسیلندر را تا حد زیادی کم کرده اید . ضمن اینکه خودروهایی شبیه سمند و پژوی 405 و اغلب خودروهای وطنی بعد از 3 چهار سال کار کردن لازم است که سر سیلندرشان باز شود و واشر آن تعویض گردد چون این واشر بعد از سه چهارسال کار کردن ضعیف شده و و متسعد سوختن می شود .

..............نوشته : محمد توکلی – 16 شهریورماه 1394 – ممکو

 


محمد توکلی

مشخصات فنی دستگاه لجن کش گونری مکینا

Tuesday, September 01, 2015

مشخصات فنی دستگاه لجن کش گونری مکینا

دستگاه ترکیبی نازل فاضلاب و لجن کش Combined sewer jetting and vacuum truck

 نوع بدنه : GM,Eko kombi

 مشخصات شاسی ( که توسط مشتری عرضه می شود )

 • حداقل قدرت موتور = 480 اسب بخار
 • محورها = 4×8
 • اتاق = از نوع کوتاه LHD
 • پایه چرخها = 8500 میلی متر- میزان اویزان بودن عقب – 2000 میلی متر
 • وزن ناخالص GVW = 32000 کیلوگرم
 • میزان بار محور جلو = 9+9 تن
 • میزان بار محور عقب = 13+13 تن

مخرن لجن :

 • حجم کل مخزن 12000 لیتر
 • مخزن آب تمیز 3000 لیتر و مخزن لجن 9000 لیتر
 • مخزن از ورق استیل به ضخامت 6 میلی متر از فولاد نرم  EN 10025- S355j2+N mild steel  که جلو و عقب آن هم از فولاد نرم به شکل کروی با ضخامت 7 میلی متر  و برطبق استاندارد DIN 28011 است.
 • در عقب از نوعی است که  بطور کامل باز شده و در بالا لولا دارد و جک هیدرولیک دارد . در عقب توسط سیستمی به چهار قفل هیدرولیک مجهز شده است .
 • مخزن با استفاده از چهارچوب کمکی بر روی شاسی نصب شده است و از عقب دارای لولا و بخش  قابل انعطافی که از جلو به شاسی متصل شده اند .
 • مخزن با استفاده از یک جک رفت و برگشتی بلند می شود و زاویه کج شدن ان 35 درجه است
 • شماره 1 : شیر مکش 4 اینچ که بصورت دستی کنترل می شود ودارای کوپلینگ توپ است که امکان اتصال سریع ان به شلینگ ها را فراهم می کند .
 • شماره 1 : شیر تخلیه 6 اینچ که بصورت پنیوماتیکی عمل می کند.
 • شماره 4 : شیر فشار شکن 5/2 اینچی با فشار مثبت که در بالای مخزن نصب شده است و درروی فشار مثبت 5/. بار تنظیم شده است .
 • شماره 3 : شیشه نشان دهنده سطح مایع در مخزن که در روی در پشت نصب شده است .
 • شماره 1 : لوله تمام نما از جنس آکریلیک که بعنوان نشان دهنده سطح مخزن مورد استفاده است.
 • شماره 1 : شیر توپی Ball valve 5/2 اینچی برای تخلیه آب

 

زیر شاسی = sub frame

 •  این بخش بین شاسی و مخزن مکش واقع شده است و از فولاد نرم با ضخامت 7 میلی متر EN 10025- S355j2+N mild steel   ساخته شده است .
 • این مخزن با استفاده از بست ها و پیچ ها و ورقه هایی بصورت عرضی وطولی و با مشخصه های سازنده خودرو به شاسی متصل شده است.

جهت بازوی تلسکوپی و تصب شلینگ مکش در بالای مخزن

 • نصب شلینگ مکش با قطر 6 اینچ و طول 15 متر  در بالای مخزن با ( بر اساس استانداردDIN 152 mm )
 • شلینگ از طریق بازوی تلسکوپی به داخل کانال هدایت می شود .
 • باز کردن و جمع کردن شلینگ مکش بصورت هیدرولیکی انجام می گیرد . همزمانی حرکت شلینگها  بین قرقره و بازوی تلسکوپی باید وجود داشته باشد .

حرکت های بازوی تلسکوپی عبارتند از :

 • چرخش 100 درجه ای در قسمت عقب مخزن با استفاده از موتور هیدرولیک
 • باز شدن تلسکوپ به طول 1200 میلی متر با استفاده از جک هیدرولیک
 • حرکت 30 درجه ای به بالا و 5 درجه ای به پائین با استفاده از جک هیدرولیک
 • شلینگ مکش با قطر 6 اینچ و طول 15 متر که با اتصال کوپلینگ برای طویل کردن شلینگ مورد استفاده است .

 

پمپ تخلیه :

از نوع : هیبون VTB840×1  ( پمپ مکشی چرخشی و خنک شونده با هوا ) شرکت سازنده : اینگرسول رند – فرانسه

 • ظرفیت هوای جریان یافته 6490 مترمکعب در ساعت حداکثر مقدار خلاء 90%
 • پمپ تخلیه با وسیله PTO دو تکه حرکت می کند . کلاچ این پمپ خلاء از نوع پنیوماتیک می باشد
 • شماره 1: صدا خفه کن خروجی
 • شماره 1 صدا خفه کن ورودی هوا
 • شماره 1 : فیلتر هوای مکشی که دارای توری هایی از جنس فولاد ضد زنگ می باشد .

شیر قطع کننده خلاء ( برای پرشدن بیش از حد)

 

 • شیر تخلیه اولیه که در بالای مخزن قرار گرفته است و شامل سیستم شناور توپی می باشد ..
 • شیر قطه کن ثانویه ( تله رطوبت ) که بین شیر اولیه و پمپ تخلیه قرار گرفته است .
 • و شامل سیستم توپی شناور است .

 

سیستم پمپ آب فشار بالا

هاملمن HDP196 ( پمپ پلانجری سه گانه ) ساخت شرکت هاملمن آلمان :

 • حداکثر فشاری تولیدی 185 بار
 • حداکثر جریان عبوری 440 لیتر در دقیقه
 • شماره 1 : رگلاتور فشار برای کنترل فشار بالا . که بصورت پنیوماتیکی کنترل می شود.
 • شماره 1 : فیلتر مکش از نوع میکرواسترینز با مش هایی از جنس فولاد ضد زنگ
 • پمپ آب با فشار بالا که که توسط محور دو تکه از PTO نیرو می گیرد و پولی این پمپ فشار از نوع کلاچ پنیوماتیکی است .
 • اتصال خط فشار هوا برای سریع تر تخلیه کردن آب باقی مانده در لوله های تخلیه پمپ پرفشار .

شلینگ کانال و قرقره آن

 • قرقره شلینگ در قسمت انتهایی ومخزن نصب شده است و برای شلینگی به قطر 4/1- 1  اینچ و طول حداکثر 120 متر در نظر گرفته شده است . و دارای مفصل چرخان و چرخ دنده هیدرولیک که می تواند برای باز و بسته کردن شلینگ و سیستم مفصل گردان Swiveling   180 درجه ای مورد استفاده قرار گیرد .
 • قرقره شلینگ برای شلینگ پرفشار  به قطر 4/1-1 اینچ و طول 200 متر در نظر گرفته شده است .
 • شلینگ های کانال از نوع بافتنی با بافت لاستیکی است .
 • علامت و نوع شلینگ های کانال . اکولوژی روغن های انتقالی 250 HD ساخت ترانسفر اویل ایتالیا

 

نازل های تمیز کننده فاضلاب

 • شماره 1 : نازل نفوذ کننده DN32  از نوع مثلثی . برای تمیزکاری های عمومی . وزن تقریبی :1 کیلوگرم جت جلویی : و عقبی مناسب برای کانالهایی به قطر 200 تا 400 میلی متر .
 • شماره 1: نازل سبک : برای تمیزکاری های عمومی و وزن تقریبی 3/1 کیلوگرم مناسب برای کانالهایی با قطر150 تا 300 میلی متر
 • شماره 1 : نازل گراناد از نوع سخت کار برای تمیزکاری عمومی و برداشتن شن با وزن تقریبی 6/5 کیلوگرم مناسب برای کانالهایی با قطر 200 تا 500 میلی متر
 • نازل گراناد سخت کار برای تمیزکاری عمومی و حذف شن با وزن تقریبی 5/9 کیلوگرم  و مناسب برای کانالهایی با قطر 300 تا 800 میلیمتر

PTO با محور تو تکه

            پی تی اوی  امسی از نوع دو تکه ساخت ایتالیا

پی تی او بین کاردان و شاسی قرار دارد .

درگیری شدن و آزاد شدن پی تی او از طریق اتاقک راننده انجام می گیرد .

 

تابلوی کنترل

تابلوی اصلی کنترل از فولاد ضد زنگ ساخته شده است و در قسما راست و عقب خودرو واقع شده است و شامل بخش های زیر است :

برای سیستم مکش

-          درجه برای سنجش فشار هوا

-          دکمه درگیر کردن و جدا کردن پمپ خلاء

-          درجه نشان دهنده ساعت کاری برای پمپ مکش

سیستم آب پر فشار :

-          درجه برای نشان دادن فشار آب

-          دکمه درگیر کردن و جدا کردن پمپ آب پر فشار

-          ساعت نشان دهنده میزان کار برای پمپ پر فشار

-          آلارم هشدار دهنده پائین بودن سطح آب

 

سایرین

-          درجه برای نشان دادن فشار هیدرولیک

-          دکمه کنترل افزایش و کاهش سرعت موتور

-          کلید روشن و خاموش کردن پروژکتور

-          دکمه متوقف کردن در حالت اضطراری

-          کلید روشن و خاموش کردن سیستم

کنترل از راه دور کابلی . برای کنترل بوم مکش تلسکوپی که شامل :

-          دکمه کنترل بالا و پائین

-          دکمه کنترل چرخش

-          دکمه کنترل بیرون آوردن و داخل بردن

تابلوی کنترل قرقره شلینگ کانال شماره 1 شامل :

-          درجه برای نشان دادن فشار آب

-          اهرم کنترل هیدرولیک برای قرقره شلینگ شماره 1

 

کنترل دراتاقک راننده شامل :

دکمه درگیر کردن و جدا کردن PTO

 دکمه روشن و خاموش کردن آژیر هشدار دهنده چرخان

 

رنگ آمیزی

سطوح فولادی شن پاشی =  Sand blast شده اند.

-          پوشش اولیه دو لایه از اپوکسی بعنوان زیر ساز برای همه سطوح رنگامیزی شده مورد استفاده قرار گرفته.

-          پوشش نهایی

-          دو لایه اپوکسی پرداخت شده برای داخل مخزن

-          دو لایه پوشش پرداخت شده اکریلیک برای رنگامیزی قسمت خارجی به رنگ سبز

-          چهارچوب های کمکی ، پمپها لوله ها پوشش کناری پمپ ها به رنگ سبز

 

لوازم جنبی استاندارد :

-          شماره 1 : سینی های ذخیره در باز در دو طرف مخزن و ساخته شده از فولاد نرم

-          شماره 1 : سینی ذخیره دربسته در قسمت راست مخزن و درست شده از فولاد نرم.

-          شماره 1 : لامپ های کاری در قسمت عقب مخزن

-          شماره 1 : لامپ دستی

-          شماره 2: درپوش کناری در قسمت پمپ

-          شماره 2 : گلگیر پلاستیکی سیاه برای چرخهای عقب

-          شماره 1 : مخزن آب  شستشوی  دست ها با ظرفیت 3 لیتر و صابون

-          گاردهای کناری برای دوچرخه

-          شماره 2 علائم منعکس کننده در قسمت کناری و عقب خودرو

-          شماره 1 : آتش خاموش کن ( به وزن 6 کیلوگرم) با جعبه نگهدارنده

-          شماره 1: لامپ های چرخان زرد رنگ در قسمت عقب مخزن .

-          شماره 4 : شلینگ به طول 3 متر با سر دو گانه برای اتصال سریع

-          شماره 1: نازل مکش از جنس استیل با یک سر که بسرعت متصل می شود .

-          شماره 4: شلینگ مکش 3 متری باسرهای دوگانه برای اتصال سریع

-          شماره 1: نازل مکش 1 متری با یک سر برای اتصال سریع

-          شماره 2: مجموعه دفترچه های تعمیر و نگهداری و نحوه کارکرد دستگاه به زبان انگلیسی

.................................10 شهریورماه 1394

Drive shaft = میل گاردان

Swiveling = سیستم مفصل گردان

 


محمد توکلی

کنوانسیون حمل و نقل جاده‌ای کالا و محصولات خطرناک ADR

 

کنوانسیون حمل و نقل جاده‌ای کالا و محصولات خطرناک ADR

EUROPEAN AGREEMENT FOR CARRIAGE DANGEROUS GOODS AND SUBSTANCE BY ROAD

درمورد ای دی آر

 

About the ADR

European Agreement concerning the International Carriage of Dangerous Goods by Road

ADR موافقت نامه اروپایی است که ملاحظاتی را در باره حمل بین المللی  مواد خطرناک در جاده ها بیان می کند.

ADR applicable as from 1 January 2015

موافقتنامه ADR

                         حروف ADR  مخفف موافقت نامه حمل بین المللی  کالاهای خطرناک در جاده می باشد  که از 30 دسامبر 1957 در ژنو سوئیس با کمک های مالی و توجهات کمیسیون اقتصادی سازمان ملل متحد برای اروپا تنظیم شده است و از 29 ژانویه 1968 به اجرا گذاشته شده .

همین موافقت نامه تحت عنوان پروتکل 14 در 21 اوت 1975 اصلاح شده و از 19 اوریل 1985 به اجراء در امده است

The European Agreement concerning the International Carriage of Dangerous Goods by Road (ADR) was done at Geneva on 30 September 1957 under the auspices of the United Nations Economic Commission for Europe, and it entered into force on 29 January 1968. The Agreement itself was amended by the Protocol amending article 14 (3) done at New York on 21 August 1975, which entered into force on 19 April 1985.

The Agreement itself is short and simple. The key article is the second, which say that apart from some excessively dangerous goods, other dangerous goods may be carried internationally in road vehicles subject to compliance with:

 یکی از شرایط این موافقت نامه  شرایط برچسب گذاری و بسته بندی کالاهای خطرناک است که در ضمیمه A آمده است

و دیگری طریقه ساخت تجهیز و کار کردن خودروهایی است که این کالاهای خطرناک را حمل می کنند و در ضمیمه B امده است .

 

مواد خطرناک مانند مواد منفجره ، قابل اشتعال یا خورنده دارای خطرات ذاتی هستند. بنابراین همیشه خطر آسیب رساندن به انسان، محیط زیست و زیانهای مالی گسترده درصورت وقوع سانحه منجر به انفجار ، آتش سوزی یا نشست این مواد وجود دارد. از سویی لازمه پیشرفت صنعتی کشورها جابجایی گسترده انواع کالاها از جمله کالاهای خطرناک است. دراین زمینه از مدتها قبل مقررات مختلفی درسطح منطقه ای و بین المللی وضع گردیده است که در مقاله حاضر به بررسی تطبیقی موافقتنامه ADR و آئین نامه اجرایی حمل و نقل جاده ای موادخطرناک، مصوب 1380/12/27 هیات وزیران پرداخته می‌شود و نقاط ضعف و قوت آن بررسی می‌گردد.

 

با توجه به بروز حوادث ناشی از حمل و نقل جاده‌ای کالا و محصولات خطرناک در سال‌های پس از جنگ جهانی دوم کشورهای عضو اتحادیه اروپا در سال ۱۹۵۶ میلادی بر آن شدند تا با تنظیم موافقتنامه‌ای در سطح کشورهای عضو که در آن سال‌ها حدود ۱۲ کشور بودند حمل و نقل این‌گونه کالاها را سر و سامان بخشند.

 این موافقتنامه در سپتامبر ۱۹۵۷ تحت نام «موافقتنامه حمل و نقل جاده‌ای کالا و محصولات خطرناک» با علامت اختصاری ADR (مخفف  کلمات فرانسوی است ) در ژنو منعقد شد و مسئولیت تنظیم آئین‌نامه آن را در همان سال به کمیسیون اقتصادی اروپا در سازمان ملل متحد واگذار کرد.

با پیگیری و تلاش کارشناسان کمیسیون مذکور سرانجام در سال ۱۹۸۶ میلادی مجموعه مقررات یاد شده تنظیم و به صورت رسمی در سطح کشورهای متعاهد به مرحله اجرا در آمد.

از آن سال تاکنون به صورت متمادی آئین‌نامه یاد شده تحت بازنگری مداوم بوده و در حال حاضر ۳۶ کشور جهان آن را پذیرفته و به موافقتنامه ADR ملحق شده‌اند و کشور ما نیز در تلاش جهت پیوستن به آن است و این امر در برنامه سوم توسعه اقتصادی نیز پیش‌بینی شده بود.

هدف این کنوانسیون یکسان‌سازی و هماهنگ کردن حمل و نقل کالاهای خطرناک در سطح قاره اروپاست که این امر تا حد زیادی محقق گردیده است. برخی از کشورهای اروپایی از جمله اتریش مطابق کنوانسیون مذکور از رانندگان ایرانی حامل کالاهای خطرناک تقاضای ارائه گواهینامه حمل کالاهای خطرناک می‌کنند که هم اکنون سازمان حمل و نقل و پایانه‌های کشور در تلاش است که بتواند اخذ گواهینامه حمل کالاهای خطرناک برای رانندگان ایرانی را فراهم کند.

..............ترجمه و تحقیق از محمد توکلی 11 شهریورماه 1394 – KHBIPC

 

 

 

 


محمد توکلی

صفحه نخست
آرشیو وبلاگ
پست الكترونيك

محمد توکلی


نویسندگان
محمد توکلی


آرشیو من
امرداد ٩٦
تیر ٩٦
شهریور ٩٤
امرداد ٩٤
تیر ٩٤
خرداد ٩٤
اردیبهشت ٩٤
اسفند ٩۳
بهمن ٩۳
دی ٩۳
آذر ٩۳
شهریور ٩۳
تیر ٩۳
خرداد ٩۳
اردیبهشت ٩۳
فروردین ٩۳
آذر ٩٢
آبان ٩٢
مهر ٩٢
شهریور ٩٢
امرداد ٩٢
تیر ٩٢
فروردین ٩٢
اسفند ٩۱
بهمن ٩۱
امرداد ٩۱
فروردین ٩۱
اسفند ٩٠
بهمن ٩٠
دی ٩٠
آذر ٩٠
آبان ٩٠
مهر ٩٠
شهریور ٩٠
امرداد ٩٠
تیر ٩٠
خرداد ٩٠
اردیبهشت ٩٠
فروردین ٩٠
آذر ۸٩
آبان ۸٩
مهر ۸٩
فروردین ۸٩
اردیبهشت ۸۸
اسفند ۸٧
دی ۸٧
آذر ۸٧
آبان ۸٧
شهریور ۸٧
امرداد ۸٧
تیر ۸٧
خرداد ۸٧
اردیبهشت ۸٧
فروردین ۸٧
اسفند ۸٦
بهمن ۸٦
دی ۸٦
آبان ۸٦
مهر ۸٦
شهریور ۸٦
تیر ۸٦
خرداد ۸٦
اردیبهشت ۸٦
اسفند ۸٥
دی ۸٥
آبان ۸٥
تیر ۸٥
خرداد ۸٥
اردیبهشت ۸٥
بهمن ۸٤
دی ۸٤
آذر ۸٤
آبان ۸٤
مهر ۸٤
شهریور ۸٤
امرداد ۸٤
خرداد ۸٤
فروردین ۸٤
بهمن ۸۳
دی ۸۳
مهر ۸۳
خرداد ۸۳
اردیبهشت ۸۳
فروردین ۸۳


لینک دوستان
  ليست وبلاگ ها
قالب هاي وبلاگ
اخبار ایران
فناوری اطلاعات
تفريحات اينترنتي
پردیس من


آمار وبلاگ


وبلاگ فارسی
  RSS 2.0