بانک ماشین آلات پتروشیمی بندر امام


دستگاه تعویض لاستیک خودرو


محمد توکلی

معرفی رژیم غذایی دوکان Dukan diet

دستگاه تعویض لاستیک خودکار = TYER CHANGERS

در کارگاه آپاراتی ( پنچرگیری ) بانک ماشین آلات نیاز به دستگاههای تعویض لاستیک خودکار حس مس شد مدتهاست چنین دستگاههایی با مارک شرکت ایتالیایی : ravageliolil  در انبار کارگاه موجود بوده که مورد استفاده قرار نگرفته ! جالبه که این دستگاهها ساخت 2005 است و حالا که 2011 است تازه از صندوق ها بیرون اورده شده است یک مدل آن G96 است که چندان مناسب برای کارگاه ما هم نیست چون بیشتر مناسب خودروهای سبک است .

پی دی اف و اطلاعات جامع مربوط به آن را می توان در سایت شرکت پیدا کرد :

 

 

 


محمد توکلی

آیا می توان فقط آب را در رادیاتور ماشین ریخت یا به ضد یخ هم نیاز است

 

 

آیا می توان فقط آب را در رادیاتور ماشین ریخت یا به ضد یخ هم نیاز است ؟

Can you put only water in a car radiator or do you need antifreeze???

 مقدمه :

همین اول در مقدمه  این سوال را جواب می دهم : نه نمی توان چون آب  معمولی حاوی املاحی است که هم باعث رسوب در جداره موتور و رادیاتور می  شود و هم خاصیت خورندگی دارد و باعث صدمه دیدن قسمت های داخلی موتور ونیز واتر پمپ می شود .

بنابراین حتماً از آب مقطر از همان نوعی که در باتری خودرو ریخته می شود به همراه ضد یخ استفاده کنید نسبت آن هم می تواند 50/50 باشد و یا 30 % ضد یخ و  70 درصد آب باشد که برای منطقه ای چون ماهشهر و ممکو مناسب است .

ازاینها گذشته هر یکسال یکبار باید آب رادیاتور را تخلیه کرده و آب و شد یخ نو را در آن ریخت .

اضافه کردن ضد یخ و آب تازه بر روی آب و ضد یخ کهنه باعث ایجاد لجن در سیستم خنک کننده ماشین می شود این کار را انجام ندهید !

حالا اگر در تابستان در مضیقه قرار داشتید می توانید موقتاً آب خالی را در رادیاتور بریزید چون آب در 100 درجه می جوشد ( 212 درجه فارنهایت ) ولی به ازای هر پوند فشار که درب رادیاتور اعمال می کند  نقطه جوش آب میزان دو تا سه  درجه بالاتر می رود حالا اگر درپوش رادیاتور فشاری معادل 15 پوند اعمال کند . 15x3 = 45نقطه جوش آب 45 درجه بالاتر می رود ضمن اینکه آب خالی بهتر از ضد یخ حرارت را منتقل می کند.

اضافه کردن ضد یخ باعث بالا رفتن نقطه جوش می شود و نقطه ذوب را هم پائین می آورد و ضمناً خاصیت ضد خورندگی هم دارد به همین جهت توصیه می شود که از مخلوط آب و ضد یخ بعنوان آب رادیاتور استفاده کنید تا علاوه بر اینکه نشتی در سیستم ماشین پیدا نمی شود عمر آن هم زیادتر شود .

مقدار ضد یخ برای مناطقی که سرمای زیادی دارند باید بیشتر از ضد یخ مناطق گرمسیر باشد .

در واقع ضد یخ در  آب رادیاتور باعث می شود که  موتور خودرو گرمای بیشتر و سرمای بیشتری را تحمل کند.

می توان از آب خالی هم استفاده کرد ولی چنین کاری توصیه نمی شود چون مشکلات عدیده ای را بار خواهد آورد .


The answer to your question is this. Yes you can run straight water. It is not recommended and can lean to bigger problems.

بهترین حالت مخلوط 50/50 است که این مخلوط بصورت آماده وجود دارد ونیازی به خرید آب مقطر و ضد یخ بطور جداگانه و ترکیب آنها با هم وجود ندارد ( البته این برای دارندگان خودروی سواری است ولی برای کارگاهی مثل ما که با تعداد زیادی خودروی سنیگن سروکار دارد که هر کدام هم دهها و صدها لیتر آب رادیاتور نیاز دارند این موضوع صدق نمی کند و بهتر است آب رادیاتور در کارگاه تهیه شود . )
The best solution is to buy 50/50. it is premix and therefore you don’t need to buy distilled water and antifreeze and mix them yourself.

آب مقطر از این جهت مورد استفاده است که آب لوله حاوی آهک ( املاح ) و سایر مواد آلاینده است که باعث مسدود شدن رادیاتورشده و مشکلات عمده ای را ایجاد می کنند .
Distilled water is used because tap water contains lime and other contaminants that will block the radiator and cause major repairs later.

بیاد داشته باشید که شما می توانید آب خالی را در رادیاتور بریزید ولی برای خودتان دردسری بزرگی در آینده ایجاد خواهید کرد . چون استفاده از آب خالی باعث میشود که درون رادیاتور زنگ زدگی ایجاد شود . ضمن اینکه اضافه کردن آب رادیاتور باعث می شود که آب رادیاتور براحتی بخار نشود و موتور خودرو را خنک نگه دارد و نگذارد جوش بیاورد .

You can put only water, but you maybe causing yourself some headaches in the future. Using only water will cause rust to form inside you radiator. Also antifreeze or coolant has a higher boiling point so it can stand higher temperatures before turning to steam therefore keeping your engine coolerن

.............مقدمه و ترجمه از محمد توکلی – 15 تیرماه 1390 - bipc

منبع :

http://answers.yahoo.com/question/index?qid=20080818073854AAzTdI1

 


محمد توکلی

بهترین آب برای رادیاتور ماشین چیست ؟

 

What is best water for car radiator?

بهترین آب برای رادیاتور ماشین چیست ؟

مقدمه :

آب رادیاتور باید حتماً از آب بدون املاح یا همان آب مقطر باشد و برای انکه موتور خودرو در زمستانها یخ نزند و نترکد ! و در تابستانها داغ نکند و جوش نیاورد ! حتماً باید از ضد یخ استفاده کرد و فرقی هم نمی کند که این خودرو در کانادا با زمستانهای 30 درجه زیر صفر باشد یا در کویت با 50 درجه بالای صفر ! و در ایران هم خودروهایی که در کوهرنگ و شهرکرد با 30 درجه سرمای زیر صفر کار می کنند و یا آنهائیکه در همین ماهشهر 50 درجه بالای صفر هستند همگی باید ضد یخ داشته باشند فقط درصد ترکیب آن فرق می کند یعنی هرچه سرما بیشتر باشد مقدار ضد یخ بیشتر است .

ضمن اینکه استفاده از یخ بخاطر داشتن خاصیت ضد زنگی که دارد به طولانی شدن عمر خودرو کمک می کند .

بنظر من یکی از عللی که باعث می شود که خودروها و از جمله همین خودروهای سنگین در بانک ماشین آلات دچار خرابی های پی دی پی شوند بی توجهی است که نسبت به تعویض آب رادیاتور و نیز نداشتن ضد یخ در آنها صورت می گیرد . حالا هم که همه شرایط را مهیا کرده ایم یکی آقایی پیدا شده و می گوید : آب مقطر خوردندگی دارد !! آخه آقای محترم وقتی در مورد چیزی اطلاع نداری چرا اظهار نظر می کنی ؟! و من مجبور شدم برای چندمین بار متنی را در این مورد از انگلیسی ترجمه کنم و حتی برخی از جملات انگلیسی آن را نیز عیناً بیاورم تا این افراد متقاعد شوند که باید حتما از آب مقطر یا آب بدون املاح استفاده شود مطلب زیر ترجمه همین موضوع است :

 

 

 

من در کشوری زندگی می کنم که دمای هوا بسیار بالاست و بطور مداوم از کولر ماشین car air con استفاده می کنم توصیه ای برای ریختن محلول ضد جوش anti-boil solution در رادیاتورماشین ام دارید ؟

 پاسخ :

استفاده از ضد یخ = Antifreeze می تواند از خوردگی جلوگیری کند

به همین جهت ترکیب ضد یخ و آب مقطر Distilled water and Antifreeze بصورت 50/50 یا 40/60   یعنی 60% آب مقطر و 40% ضد یخ می تواند مفید باشد .

 

 ضمن اینکه روی ظرف بسیاری از این ضد یخ ها هم سازنده ترکیب مناسب آب مقطر و ضد یخ را داده است .

آب مقطر باید عاری از املاح معدنی باشد چون این املاح باعث خوردگی می شوند به همین جهت بهتر است که از آب مقطری که برای باتری استفاده می شود برای رادیاتور استفاده شود

 

 

The Distilled water would be more free of minerals which could cause corrosion, so, it may be the better water to use and the only water for a car Battery.

 

 

استفاده از ضد یخ باعث بالا رفتن نقطه جوش می شود ( یعنی ضد جوش هم هست ) و کمک می کند که بتوان در حالی که بار زیادی روی موتور وجود دارد کولر = ایرکاندیشنر A/C ماشین هم کار کند .

 

مخلوطی از 50% گلیکول بعنوان ضد یخ به همراه 50% آب برای این کار مناسب است . نوع از پیش ترکیب شده  آن گرانتر از نوعی است که خودتان آن را درست کنید.

اما در مورد آب نمک که برای خنک کردن موتور قایق ها مورد استفاده است چون بشدت این آب خورنده است پمپ آب این قایق ها از جنس استیل و مقاوم در برابر زنگ زدگی است

ولی باید بدانید که پمپ آب موتورهای ماشین و دستگاههای ثابت این گونه طراحی نشده اند و در صورت خورنده بودن آب , خرابی آنها حتمی است .

در سالیان دور و قبل از اینکه این ضد یخ ها به بازار بیاید افراد از الکل استفاده می کردند ولی این الکل قابل اشتعال است ضمن اینکه قیمتش هم گران است و نقطه انجماد را هم زیاد پائین نمی آورد و به همین جهت است که استفاده از الکل برای آب رادیاتور منسوخ شده است .

به هنگام تعویض آب رادیاتور یادتان باشد که آب سرد را در موتور داغ نریزید چون باعث ترک برداشتن موتور می شود

Use distilled water and antifreeze.

Purified water (freshly boiling and cooled)

50-50 mix of antifreeze and water. Never fails.

من در آریزونا زندگی می کنم چون آب لوله ناخالصی زیادی دارد از آب جوشیده و ضد یخ استفاده می کنیم و هر سال نیز آب رادیاتور را تخلیه و مجدداً پر می کنیم رادیاتور تمیز است و موتور هم خوب کار می کند .

اغلب خودروها دفترچه های راهنمایی دارند که در آن طرز سرویس خودرو نوشته شده است بیاد داشته باشید که ضد یخ علاوه بر اینکه  خاصیت ضدهم  جوش دارد باعث روانکاری واترپمپ شده و از خوردگی آن هم جلوگیری می کند یعنی خاصیت ضد زنگ را نیز دارا می باشد .

استفاده از آب معمولی که حاوی املاح است با ماشین شما همان کاری را می کند که با جداره داخلی کتری می کند! هیچگاه از آب معمولی  در موتور خودرو استفاده نکنید

If you have an Owners manual - look in the book, if not ask the Service rep at dealer, generally speaking, Glycol Coolant, its not just for anti Freezing, it lubricates the Water pump and prvents corroision, mix with Distilled water, plain water has Lime and it will do the same to the engine and radiator, that it does to a Tea Kettle.

Never put Salt water in an Engine- it makes water boil faster-

Try to look for some suppliers/brands/makes who produce or sell premixed anti-freeze/coolant same as the one I bought from Citroen(Example).So if in doubt,get it ready premixed.It will be allright.

کلمات کلیدی :

آب رادیاتور = Coolant = مبرد

واتر پمپ = water pump

.............. مقدمه و ترجمه از محمد توکلی – 15 تیرماه 1390 - BIPC

منبع :

http://answers.yahoo.com/question/index?qid=1006052823097

 

 


محمد توکلی

استفاده از گازوئیل زیر 500 پی پی ام گوگرد در فیجی

استفاده از گازوئیل زیر 500 پی پی ام گوگرد در فیجی :

بنزین بدون سرب

UNLEADED PETROL

سوخت ماشین در موتوراحتراق داخلی آن مورد استفاده قرار میگیرد میزان کیفیت این بنزین را با عدد اکتان , میزان خلوص بنزین پالایش آن و راندمان حرارتی آن می سنجند . ادر حال حاضر بنزین با اکتان 90 توسط شرکت توتال تولید می شود ( عددی که نشان دهنده مقاومت سوخت در برابر احتراق خود بخودی است ) ULP بنزین و موگاس = بنزین موتور motor gasoline . را نامگذاری کرده است . این سوخت عموماً برای خودروهای سواری و کامیون های سبک در موتورهای چهارزمانه 4stroke engines قایق های و موتورسیکلت ها مورد استفاده است .

گازوئیل با گوگرد 500 پی پی ام

GAS OIL 500 PPM – GO 500PM

کم بودن میزان گوگرد Lower Sulphur content در جزایرفیجی زیر 500 پی پی ام است * و فوائد این وضع برای فیجی  پاکی هوا طولانی شدن عمر موتور , کاهش هزینه های تعمیر و نگهداری وامکان  استفاده از خودروهای مدل بالا در فیجی است . چون اغلب خودروها ؛ کامیون ها و ژنراتورهای برق در فیجی با موتور دیزل کار می کنند .
The benefits are cleaner environment for Fiji, longer engine life, reduction of maintenance cost and better models of vehicles imported into Fiji. Mostly used in cars, trucks, bus & power generation.  

*  یعنی ما حتی از جزایر فیجی عقب مانده تر هستیم که جدیدترین پالایشگاه ما هم بالای700 پی پی ام گوگرد دارد بقیه پالایشگاهها بالای 1500 پی پی ام است ! و معلوم است که با این گازوئیل بی کیفیت وضعیت آلودگی هوا و گاز دی اکسید گوگرد معلوم است .

....................محمد توکلی – 6 تیرماه 1390 – خوارزمی - BIPC

منبع :

http://www.total.com.fj/Pages/fiji.nsf/VS_OPM/5FAB970759E3B2A1C12577EE002E8334?OpenDocument

 


محمد توکلی

درجه بندی سوخت دیزل = گازوئیل در آمریکا

درجه بندی سوخت دیزل = گازوئیل در آمریکا

Diesel Fuel Grades

گازوئیل در بزرگراهها

مقدمه :

یکی از عمده ترین آلاینده های محیط زیست شهری استفاده از خودروها و ژنراتورهایی است که با موتورهای دیزل کار می کنند سوخت این دیزل ها اغلب حاوی مقادیر زیادی گوگرد است که باعث تولید گازهای گوگردی می شوند متاسفانه با وجودیکه از سالها پیش حتی در بزرگراههای ایالات متحده از گازوئیل بسیار کم گوگرد ( یبا گوگرد 15 پی پی ام ) استفاده می شود در ایران ما با پالایشگاههایی قدیمی کار می کنیم که میزان گوگرد آنها 1500 پی پی ام است ! و این یک فاجعه است این پالایشگاههای قدیمی باید نوسازی شوند تا امکان تولید سوخت با گوگرد کم را داشته باشند . در حالی که در بزرگراههای آمریکا از گازوئیل  بسیار کم گوگرد استفاده می شود در داخل شهرهای ما هنوز  از گازوئیل پرگوگرد استفاده می شود ! ببین تفاوت از کجا تا به کجاست ؟!

از طرفی برای اینکه بتوان درخوردهای جدید از مبدل کالیستی در اگزوز استفاده کرد باید مقدار گوگرد کم باشد و به حدود 15 پی پی ام برسد . از این جهت ما با دو مشکل عمده مواجه ایم سوخت نامرغوب و خودروهاییکه فناوری ساخت آنها قدیمی است . باید این دو مشکل حل شود ضمن اینکه باید استفاده از اتوبوس های برقی و گاز سوز در ایران که منابع گاز و انرژی ارزانی دارد رواج پیدا کند و خودروهای گازوئیلی بتدریج حذف شوند

این درحالی است که در کشورهای چون سوئد از سال 2003 خط مشی استفاده از گازوئیل بدون گوگرد و با کمتر از 1% حجمی آروماتیک ها را در موتورهای دیزل خود بکار گرفته اند و در سوئد از استاندارد اکوپار = EcoPar استفاده می شود که در مناطقی که آلودگی دیزل ها زیاد است مثل باراندازها و محیط ها و فضاهای محدود مانند انبارها و در طی کارهای ساختمانی و نیز جاده سازی و تونل سازی و نیز در رفت و آمد شهری  از این استانداردها استفاده می شود

 

  • Highway Diesel Fuel
  • از اکتبر سال 1993 میزان گوگرد برای بزرگراههای  500 پی پی ام = 500 ppm = 0.05% (wt.) در نظر گرفته شده است این سوخت با نام گازوئیل کم گوگرد شناخته شده است low sulfur diesel fuel که جهت کاهش گازهای آلاینده و خصوصاً ترکیبات گوگرد عرضه شده است و استانداردهای سال 1994 را برای انتشار گازهای آلاینده  توسط خودروهای دیزل سخت کار = heavy-duty highway engines.در بزرگراهها را دارا می باشد .
  • گازوئیل با 15 پی پی ام گوگرد : در این سوخت حداکثر مقدار گوگرد 15 قسمت در میلیون است که از سال 2006  برای استفاده در بزرگراهها در نظر گرفته شده است به این سوخت نام :

گازوئیل بسیار کم گوگرد ultra low sulfur diesel (ULSD),  را داده اند که توسط EPA وضع شده است تا بتوان دستگاههای مبدل کاتالیستی  از قبیل diesel particulate filters  ونیز محدود کننده گاز اکسید نیتروژن NOx adsorbers را در اگزوز این خودروها مورد استفاده قرار داد . و قوانین زیست محیطی که در سالهای 2007 تا 2010 وضع شده اند را مورد اجراء قرار داد Tier 2 light-duty standards

گازوئیل  برای خودروهای غیر جاده ای

  • Nonroad Diesel Fuel

در زیر میزان گوگرد مورد استفاده در دیزل های غیر جاده ای , لوکوموتیوها و کشتی ها Nonroad, Locomotive and Marine (NRLM) آورده شده است به استثنای سوخت سنگین heavy fuel oils (HFO که در موتورهای دیزل دسته 2 و 3 مورد استفاده است .

500 pp: محدوده گوگرد 500 پی پی ام برای خودروهای غیر جاده ای (قطارهای و کشتی ها ) از ژوئن 2007 مقررگردیده است .

  • ·         15 ppm : محدوده گوگرد فوق العاده کم =  ultra low sulfur diesel (ULSD),  برای خودروهی غیر جاده ای از سال 2010 و برای قطارها و کشتی ها در سال 2012 . گازوئیل بسیار کم گوگرد ULSD برای موتورهای غیر جاده ای مقرر شده است باعث می شود که میزان گازهای آلاینده به گونه ای کنترل شود که بتواند استاندارد : Tier 4 را برای این خودروهای تامین نماید .

.......مقدمه و ترجمه از محمد توکلی – 6 تیرماه 1390 – خوارزمی = BIPC

 


محمد توکلی

صفحه نخست
آرشیو وبلاگ
پست الكترونيك

محمد توکلی


نویسندگان
محمد توکلی


آرشیو من
امرداد ٩٦
تیر ٩٦
شهریور ٩٤
امرداد ٩٤
تیر ٩٤
خرداد ٩٤
اردیبهشت ٩٤
اسفند ٩۳
بهمن ٩۳
دی ٩۳
آذر ٩۳
شهریور ٩۳
تیر ٩۳
خرداد ٩۳
اردیبهشت ٩۳
فروردین ٩۳
آذر ٩٢
آبان ٩٢
مهر ٩٢
شهریور ٩٢
امرداد ٩٢
تیر ٩٢
فروردین ٩٢
اسفند ٩۱
بهمن ٩۱
امرداد ٩۱
فروردین ٩۱
اسفند ٩٠
بهمن ٩٠
دی ٩٠
آذر ٩٠
آبان ٩٠
مهر ٩٠
شهریور ٩٠
امرداد ٩٠
تیر ٩٠
خرداد ٩٠
اردیبهشت ٩٠
فروردین ٩٠
آذر ۸٩
آبان ۸٩
مهر ۸٩
فروردین ۸٩
اردیبهشت ۸۸
اسفند ۸٧
دی ۸٧
آذر ۸٧
آبان ۸٧
شهریور ۸٧
امرداد ۸٧
تیر ۸٧
خرداد ۸٧
اردیبهشت ۸٧
فروردین ۸٧
اسفند ۸٦
بهمن ۸٦
دی ۸٦
آبان ۸٦
مهر ۸٦
شهریور ۸٦
تیر ۸٦
خرداد ۸٦
اردیبهشت ۸٦
اسفند ۸٥
دی ۸٥
آبان ۸٥
تیر ۸٥
خرداد ۸٥
اردیبهشت ۸٥
بهمن ۸٤
دی ۸٤
آذر ۸٤
آبان ۸٤
مهر ۸٤
شهریور ۸٤
امرداد ۸٤
خرداد ۸٤
فروردین ۸٤
بهمن ۸۳
دی ۸۳
مهر ۸۳
خرداد ۸۳
اردیبهشت ۸۳
فروردین ۸۳


لینک دوستان
  ليست وبلاگ ها
قالب هاي وبلاگ
اخبار ایران
فناوری اطلاعات
تفريحات اينترنتي
پردیس من


آمار وبلاگ


وبلاگ فارسی
  RSS 2.0