بانک ماشین آلات پتروشیمی بندر امام


تاريخچه شركت تادانو

Milestones in Crane History                          

تاريخچه   شركت تادانو

مقدمه :

 شركت تادانو كه يكي از بزرگترين و مطرح ترين شركتهاي سازنده انواع جرثقيل در ژاپن و دنياست تاريخچه اي 57 ساله دارد اين شركت كار خود را با ساختن اولين جرثقيل با ظرفيت فقط 2 تن آغاز كرده است و رد طي اين مدت كوتاه به اين همه پيشرفت و موفقيت دست پيدا كرده است بطوريكه هم اكنون يكي از مطرح ترين شركت هاي سازنده جرثقليل در دنياست كه توليدات آن با بهترين محصولات آمريكا و اروپا برابري مي كند .

و ما كه تازه در آستانه اخذ نمايندگي از تادانو براي وارد كردن قطعات يدكي آن هستيم فكر مي كنم هنوز در اول يك راه طولاني قرار داريم و چه خوب است اگر اين مسير به سمتي ادامه پيدا كند كه د رنهايت ما خودمان سازنده اينگونه دستگاهها باشيم نه اينكه صرفا مصرف كننده و توزيع كننده تجهيزات و قطعاتي كه ديگران مي سازند باشيم  و اين كار شدني است و قدم اول آن هم قطعه سازي و مونتاژ و در صورت لزوم ساخت مجموعه جرثقيل خواهد بود . همين كاري كه چين اخيرا انجام داده است .

 

و ما هم بايد از تجربيات و اطلاعات اينگونه شركتها نهايت استفاده را ببريم

همانگونه كه در تاريخچه زير آمده است از سال 2003 نمايندگي توزيع و خدمات بعد از فروش تادانو در خاورميانه به دبي مركز امارات متحده عربي واگذار شده است اين بسيار جاي تاسف است كه امير نشين كوچكي چون امارات در خيلي از زمينه ها و از جمله همين مورد اخير گوي سبقت را از كشور مهمي چون ايران ربوده است . چيز كه رد دنياي امروز حرف اول را مي زند اقتصاد است شايد توليد جرثقيل در ايران توجيه اقتصادي نداشته باشد در آن صوت نيازي به ساخت آن نيست ولي اخذ نمايندگي منطقه براي توليدات يك شركت خارجي  كار چندان شاقي نبوده است كه ما از عهده آن بر نيائيم  اين بيشتر حاصل اهمال و سهل انگاري هايي هستند كه طي سالهاي اخير صورت گرفته و تعداد  آنها هم كم نبوده و بسياري از فرصت هاي در آمد زايي و توسعه را از دست ما بيرون برده است .

 

 

رويدادهاي مهم در تاريخچه جرثقيل :

 

در طي نيم قرن ، شركت تادانو موقعيت خود را در بازراهاي داخلي و با استفاده از نو آوري هايي كه د رمحصولاتش داشته است و با بكار گيري فن آوري و امكاناتي در سطح  ساير شركاي خارجي اش در سراسر دنيا مستحكم كرده است . بطوريكه تاريخچه شركت تادانو در واقع همان تاريخچه جرثقيل در كشور ژاپن است .

1948 : تاسيس تادان. بعنوان شركتي كه وظيفه ساخت تجهيزات جابجايي بار رابه عهده دارد .

1955 : ارائه اولين جرثقيل هيدروليك ژاپني  يعني جرثقيل كاميوني OC-2 truck crane با حداكثر ظرفيت  2 تن .

1960 : صدور اولين جرثقيل به اندونزي .

1962 : قرار گرفتن سهام شركت در بورس سهام اوزاكا .

1963 : عرضه  سري TM از چرثقيل هاي كاميوني لودر دار .

1965 : عرضه سري TS از جرثقيل هاي كاميوني كه بر روي كاميونهاي تجاري نصب مي شدند .

1966 : عرضه سري TL از جرثقيل هاي كاميوني كه بر روي حامل هاي خاص نصب مي شدند .

1970 : عرضه اولين جرثقيل مخصوص زمينهاي ناصاف rough terrain crane با نام : TR-150  و با ظرفيت : 15 تن .

1971 : عرضه جرثقيل هاي سري TG از نوع كاميوني و با ظرفيت بالا . كه مجهز به AML محدود كننده خودكار حركت ، بودند .  پذيرفته شدن شركت در بورس سهام توكيو .

1973 : تاسيس يك شركت زير مجموعه تادانو با نام بخش بين المللي تادانو در اروپا و هلند كه وظيفه فروش و خدمات بعد از فروش را در اروپا به عهده داشته است .

1978 : عرضه جرثقيل متناسب با زمينهاي ناصاف با نام مدل : TR-250 كه بعدها و در سال 1981 برنده جايزه بهترين طراحي از وزارت تجارت بين المللي گرديد .

1979 : عرضه اوراق قرضه شناور و قابل تبديل براي اولين بار در كشور سوئيس .

1980 : ساخت كامل قطعات و آغاز توليد در كارخانه  شيدو در كاگاوا Shido Factory in Kagawa Prefecture

1982 : عرضه جرثقيل هاي مخصوص زمينهاي ناهموار با حداكثر ظرفيت 100 تن .

1983 : عرضه سري AT از جزثقيل هاي با بوم خشك AT series of aerial platforms و سري AR  از نوع مخصوص زمينهاي ناصاف .

1987 : كامل شدن ساختمان تادانو در ريوگوكو  شهر توكيو .

1989 : ارائه آرم و مشخصات جديد شركت در چهلمين سالگرد تاسيس آن

1990 : عرضه جرثقيل هاي كاميوني مدل : TG – 3600 M  با حداكثر ظرفيت 360 تن . مالكيت بخش جرثقيل و خودرو FAUN AG در آلمان و خريد تمامي زير مجموعه هاي آن .

 

1991 : تاسيس بخش آلماني تادانو در آلمان Tadano FAUN  شروع پروژه  بازسازي مجسمه موآيي در جزيره ايستر

1992 : احداث ساختمان جديد اداري در كارخانه شيدو . تاسيس شركت  تادانو – فاون  در هلند .

1994 : عرضه سري مخصوص نصب بر روي عرشه با بوم خشك .

1995 : عرضه سري سرو CREVO جرثقيل هاي مخصوص زمينهاي ناصاف .

1996 : دريافت گواهينامه : ISO9001  . توليد كل محصولات جرثقيلي شركت به بيش از 300.000 واحد رسيد .

1997 : انتقال مركز تحقيق ئ تئسعه شركت به محلي با امكانات بيشتر و بزرگتر .

1998 : عرضه جرثقيل همه كاره مدل AR- 5500M با حداكثر ظرفيت 550 تن .جشن پنجاهمين سالگرد تاسيس شركت .

1999 : عرضه سري Z  از جرثقيل هاي  محموله اي .

2000 : عرضه :  Plasterboard Cruch-Sorter

2001 : تاسيس بخش جديد  تجاري .

2002 : طرح اصلاح تادانو كه به منظور اصلاح ساختار سود دهي و تحكيم شرايط مالي شركت صورت گرفته است . عرضه اره هاي دوقلوي برش الوار و مواد زائد و  واحد غربالگري ( نخاله سنگ ).

2003 : تاسيس شركت سهامي جرثقيل  تادانو در پكن . اين اولين شركتي چيني بوده است كه براي ساخت جرثقيل هاي كاميوني و جرقيل هاي مخصوص زمينهاي ناصاف و جرثقيل هاي سكويي با بوم خشك با تادانو مشاركت داشته است .

گشايش دفتر خاورميانه اي تادانو در دبي ، امارات متحده عربي به منظور كمك به توزيع و گسترش فروش محصولات رد منطقه خاورميانه و به جهت جمع آوري اطلاعات بازار براي فروشندگان و توزيع كنندگان و آموزش نفرات براي خدمات پس از فروش .

 

.................................................

پروژه  بازسازي مجسمه  موآيي : Moai Statue Restoration Project

در سال 1988 جزاير شرقي در جنوب اقيانوس آرام بدنبال يافتن جرثقيلي بود و چيزي كه مورد نياز آنها بود وسيله اي بود تا به كمك آن بتوانند مجسمه هاي  موآيي را بصورت ايستاده مورد بازسازي قرار دهند . بزرگترين اين  مجسمه هاي مشهور  8.4 متر ارتفاع و حدود 80 تن وزن داشته است  . تادانو به سرعت داوطلب انجام اين كار با استفاده از مدل TR-500EX crane

جرثقيل 50 تن خود شد . و تا ماه مه 1995 تمامي 15 مجسمه موآيي با استفاده از اين جرثقيل نصب شد و خود جرثقيل هم به عنوان نمادي از انجام كار به آنها هديه شد .

 

دريافت گواهينامه ايزو 9001 : ISO9001 Certification

در ماه ژوئيه 1996 شركت تادانو موفق به كسب گواهينامه ايزو 9001 بريا كيفيت از بيمه لويدز انگلستان شد .

Lloyd's Register Quality Assurance (LRQA)

ايزو 9001  شامل مجموعه اي از استانداردهاي يكسان در زمينه كيفيت است كه توسط موسسه بين المللي استاندارد : International Organization for Standardization (ISO),  وضع شده است .كه اختصاص به يك محصول خاص ندار بلكه سيستم مديريت كيفيت و تضمين كيفيت كل محصولات شركت را مورد كنترل قرار مي دهد . ايزو 9001  تمامي بخش ها و از جمله سيستم تضمين كيفيت طراحي ، توسعه ، توليد ، نصب و خدمات را شامل مي شود و اخذ اين گواهينامه كيفيت باعث بالا رفتن قابليت اطمينان محصولات تادانو در تمام دنيا مي شود .

تحقيق و توسعه در قرن 21 21st Century R&D:

مركز تحقيق و توسعه تادانو در ژانويه 1997 به تاكاماتسو انتقال پيدا كرد تا بتواند پاسخگوي پيشرفتها و پيچيد گيهايي باشد كه با ان روبرو است . بخش تحقيق و توسعه تادانو دست به يك سري نو آوريهايي در زمينه ساخت تجهيزات زده بود تا استفاده از  گازهاي  كلرو فلورو كربن chlorofluorocarbons (CFCs) را كه باعث تخريب لايه اوزون مي شوند متوقف كند . در قرن جديد ، تمكز بر روي ساخت جرثقيل هاي هيدروليك پيشرفته اي است كه به كشف زمينه هاي تازه تري  از فن آوري در ارتباط با مديريت مواد زائد و چرخه مجدد  هم نائل آيد .

......................................................................مقدمه و ترجمه : محمد توكلي  ماهشهر 25 مردادماه 1384

منبع :

http://www.tadano.co.jp/ihq/info/p7.htm


محمد توکلی

اخطارهايي در مورد كار با چين بلاك :

 

Sunday, August 14, 2005

اخطارهايي در مورد كار با چين بلاك :

مقدمه :

چين بلاك از جمله تجهيزاتي است كه در كارهاي تعميراتي به وفور مورد استفاده قرار مي گيرد و علت آن هم نياز فراواني است كه براي بلند كردن قطعات سنگين وجود دارد و از طرفي سهولت استفاده از اين ابزار كارآمد است كه با وجود سادگي ؛ فوائد بسياري دارد . در كارگاههاي مختلف و از جمله همين بانك ماشين آلات از آن استفاده مي شود . بايد دقت كرد كه مطابق با همان ظرفيتي  كه بر روي آن حك شده است مورد استفاده قرار گيرد و مثلااز  چين بلاك 3 تن براي بلند كردن بار بيش از 3 تن استفاده نشود ؛ زنجير آن همواره تميزباشد و قرقره ها روغنكاري شوند تا براحتي بچرخند . ضمنا از انواع مرغوب چين بلاک  كه ژاپني يا آلماني هستند استفاده شود چون تعميرات ؛ خودش كاري وقت گير و پر دردسر مي باشد و استفاده از ابزار بي كيفيت و ناقص مي تواند باعث گره خوردن كار و زحمت بيشتر شود  لذا همواره بايد از ابزار خوب و مناسب استفاده كرد .

اما در اين ميان دو نكته قابل توجه وجود دارد :

اولا طبق تجربه كاري كه من در سايت ها مختلف داشته ام متوجه شده ام كه بسياري از كارگران و استاد كاران  و حتي بعضي از  تكنسين ها  و  مهندسين ، اين وازه را غلط تلفظ مي كنند ( كلماتي مانند : جين بلاك ، جيم بلاك! چيم پلاك ! و نظائر آن ) كه همانگونه كه از شكل نوشتن انگليسي واژه مشخص مي شود همگي اين تلفظ ها غلط است و شكل درست آن چين بلاك  است و نه چيز ديگري !

اصل كلمه به شكلهاي زير وجود دارد :

Chain block

Block and fall

Block and tackle

البته معادلهايي به فارسي مي توان براي آن يافت از جمله :

·       قرقره وزنجير (  كه ترجمه تحت الفظي كلمه است )

·       جرثقيل دستي ( كه ترجمه محتوايي است )

كه البته چون هيچكدام از اينها معادلهاي مناسبي نيستند شايد به همين دليل است كه افراد ترجيح داده اند همان اصل كلمه را استفاده كنند .

در هر صورت كار با چين لاك نيز مثل ساير تجهيزات نياز به رعايت موارد ايمني دارد كه در اين جا 8 مورد از كارهايي كه نبايد انجام گيرد آمده است من به وفور شاهد پاره شدن زنجير و افتادن بار آويزان شده به چين بلاك بود هام كه اگر موارد ايمني رعايت مي شد اين حوادث اتفاق نمي افتاد .

 

 

 

 

 

8 مواردي كه براي داشتن ايمني  كار بايد از انجام دادن  آنها  خودداري كرد :

 

1- بار بيش از ظرفيت را با چين بلاك بلند نكنيد .

2- زير باري كه بلند كرده ايد قرار نگيريد .

3- از آويزان كردن يك بار با استفاده از دو چين بلاك خودداري كنيد .

4- باري را كه بلند كرده ايد بيش از اندازه از محل خود دور نكنيد و به آن ضربه وارد نكنيد .

5- از چين بلاكي كه زنجير آن تاب خورده و پيچيده است خودداري كنيد .

6- باري را كه زا چين بلاك آويزان است بر روي  زمين نكشيد .

7- باري را كه با چين بلاك بلند كرده ايد به يكباره نكشيد ابتدا چند لحظه اي صبر كنيد تا بار وضعيت متعادل را به خود بگيرد و ساكن شود براي اين كارآن را حدود 10 سانتي متري (4 اينچ )  از زمين بالا و پائين كنيد .

8- هنگاميكه باري  را از زمين بلند كرده ايد  از چرخاندن  چين بلاك خودداري كنيد .

...........................................................................................مقدمه و ترجمه :محمد توكلي

23 مردادماه 1384 ماهشهر BIPC -

 

 

 


محمد توکلی

صفحه نخست
آرشیو وبلاگ
پست الكترونيك

محمد توکلی


نویسندگان
محمد توکلی


آرشیو من
امرداد ٩٦
تیر ٩٦
شهریور ٩٤
امرداد ٩٤
تیر ٩٤
خرداد ٩٤
اردیبهشت ٩٤
اسفند ٩۳
بهمن ٩۳
دی ٩۳
آذر ٩۳
شهریور ٩۳
تیر ٩۳
خرداد ٩۳
اردیبهشت ٩۳
فروردین ٩۳
آذر ٩٢
آبان ٩٢
مهر ٩٢
شهریور ٩٢
امرداد ٩٢
تیر ٩٢
فروردین ٩٢
اسفند ٩۱
بهمن ٩۱
امرداد ٩۱
فروردین ٩۱
اسفند ٩٠
بهمن ٩٠
دی ٩٠
آذر ٩٠
آبان ٩٠
مهر ٩٠
شهریور ٩٠
امرداد ٩٠
تیر ٩٠
خرداد ٩٠
اردیبهشت ٩٠
فروردین ٩٠
آذر ۸٩
آبان ۸٩
مهر ۸٩
فروردین ۸٩
اردیبهشت ۸۸
اسفند ۸٧
دی ۸٧
آذر ۸٧
آبان ۸٧
شهریور ۸٧
امرداد ۸٧
تیر ۸٧
خرداد ۸٧
اردیبهشت ۸٧
فروردین ۸٧
اسفند ۸٦
بهمن ۸٦
دی ۸٦
آبان ۸٦
مهر ۸٦
شهریور ۸٦
تیر ۸٦
خرداد ۸٦
اردیبهشت ۸٦
اسفند ۸٥
دی ۸٥
آبان ۸٥
تیر ۸٥
خرداد ۸٥
اردیبهشت ۸٥
بهمن ۸٤
دی ۸٤
آذر ۸٤
آبان ۸٤
مهر ۸٤
شهریور ۸٤
امرداد ۸٤
خرداد ۸٤
فروردین ۸٤
بهمن ۸۳
دی ۸۳
مهر ۸۳
خرداد ۸۳
اردیبهشت ۸۳
فروردین ۸۳


لینک دوستان
  ليست وبلاگ ها
قالب هاي وبلاگ
اخبار ایران
فناوری اطلاعات
تفريحات اينترنتي
پردیس من


آمار وبلاگ


وبلاگ فارسی
  RSS 2.0