بانک ماشین آلات پتروشیمی بندر امام


گزارش ديدار از سه شركت سازنده وكيوم لاري

                                      بنام خدا :

                                                                28/07/1383

 گزارش ديدار از سه شركت سازنده وكيوم لاري :

گزارش بازديد از چند شركت سازنده تجهيزات آتش نشاني و لجن كش :

طي روزهاي 25 و 26 و 27 مهرماه از شركت هاي زير ديدار به عمل آمد :

1-  شركت گروس تجهيز

2-  شركت آبران صنعت

3-  شركت سنگين كار صنعت

4-  شركت آذر خودرو

 

1-  شركت گروس تجهيز (پويا )

شنبه : 25 مهرماه 1383

ابتدا با مسئول شركت در دفتر كارشان در خيابان ستارخان در مورد توانائيهايي كه دارند صحبت شد و سپس از محل كارگاه آنها در حومه تهران ديدار به عمل آمد . كار عمده اين شركت ساخت ماشين هاي آتش نشاني است و سفارش هاي اندكي  براي ساخت وكيوم لاري  دريافت كرده اند كه به چند مورد محدود مي شود .

امكانات كارگاهي آنها بسيار محدود است و شيوه اي كه كار مي كنند حالت بازاري دارد و از نظم و ترتيب صنعتي بر خوردار نيست . البته مخزن وكيوم لاري كه مي سازند هم متفاوت است بطوريكه انتهاي مخزن ؛ يك دريچه آدم رو قرار داده اند كه اين هم بيشتر شبيه به وكيوم لاري هاي شهري و غير صنعتي است .

 با توجه به امكانات محدود و شيوه عمل غير صنعتي كه اين شركت دارد و همينطور به دليل اينكه تعداد وكيوم لاري هايي كه مي سازند محدود مي باشد . اين شركت را براي  ساخت مناسب نمي دانم .

 

2-  شركت آبران صنعت :

يك شنبه 26 مهرماه 1383

به اتفاق مدير عامل شركت ابتدا از محل كارگاه ديدار به عمل آمد كه محوطه نسبتا وسيعي است و امكانات كارگاهي خوبي دارد . از همه مهم تر محاسبات طراحي  براي ساخت وكيوم لاري متناسب با نوع شاسي در همانجا صورت مي گيرد . براي وكيوم پمپ هم از نوع مونتاژ شده پمپ هاي دماگ استفاده مي شود كه ساخت آنهم در خود شركت صورت مي گيرد .

با توجه به قابليت هاي شركت در ساخت اينگونه تجهيزات و تعداد زياد سفارشاتي كه شركت مزبور براي ساخت وكيوم لاري انجام داده است بنظر مي رسد كه شركت آبران صنعت بهترين گزينه براي  سفارش ساخت اينگونه دستگاهها ست مدت تحويل هم كمتر از سه ماه خواهد بود .

در ضمن از كارگاه ساخت پمپ هاي هيدروليك در نظر آباد كرج هم ديداري به  عمل آمد كه  نشان دهنده توانايي هاي اين شركت در ساخت تجهيزات هيدروليك است كه براي تعميرات دستگاههاي هيدروليم ما مي تواند مورد استفاده قرار گيرد .

 

3-  شركت سنگين كار صنعت :

دو شنبه 27 مهرماه 1383

از دفتر شركت در خيابان آفريقا ديدار به عمل آمد . عمده كار هايي كه شركت مزبور انجام مي دهد ساخت ماشين هاي آتش نشاني است . اين شركت نماينده  پمپ هاي زيگلر در ايران است و دستگاههاي اطفاي حريق خود را هم به تعدادي از شركت ها ي تابعه وزارت نفت و يك شركت خارجي در دارخوين فروخته است . رعايت استانداردها از مشخصات كاري اين شركت است ولي با توجه به اينكه هدف ما در اين سفر، سفارش وكيوم لاري بوده است و اين شركت هم تا بحال هيچ سابقه اي در ساخت اينگونه تجهيزات نداشته است . كار با اين شركت در زمينه وكيوم لاري را مناسب نمي دانم و با توجه به كاتالوگهايي كه ارائه شده است بهتر است اگر در زمينه سفارش تجهيزات آتش نشاني قرار است كار شود با اين شركت تماس گرفته شود .

خصوصا تريلر پمپ هايي كه بصورت سيار مي تواند در مناطقي از سايت مستقر شود و با استفاده از آب هايدرانت ها در مواقع آتش سوزي مورد استفاده قرار گيرد نمونه هاي قابل توجهي بود .

 

4-  شركت آذر خودرو :

ديدار از اين شركت چند ماه پيش صورت گرفته است . شركت آذر خودرو امكانات وسيع و منظم كارگاهي براي ساخت ماشين هاي آتش نشاني و جت ماشين و وكيوم لاري دارد ولي به دليل اينكه تعداد سفارش هايي كه برا ي وكيوم لاري دريافت كرده اند محدود بوده است .از اين نظر در الويت دوم قرار مي گيرد .

 بيشتر زمينه كاري شركت مزبور همان تجهيزات آتش نشاني و جت ماشين است ضمنا تمام كارهاي مربوط به طراحي و ريخته گري و ساخت پمپ هاي آتش نشاني و وكيوم پمپ و قطعات ديگر در كار گاه شركت در شهرك صنعتي گرمسار صورت مي گيرد . كه محل هر يك از اين كارگاهها بطور مجزا و منظم در محل شركت واقع شده است واز اين نظر بين شركت هايي كه ديدار كرديم  منحصربفردبود .

 در پايان : بخشي از مشخصات شركت هاي مزبور وكار هايي كه انجام داده اند در بروشور هايي كه ارائه داده اند آمده است كه براي اطلاع  بيشتر مي توان به آنها مراجعه كرد .

 

 

 


محمد توکلی

گزارش بازديد از شركت هاي سازنده ماشين

                                                    بنام خدا

 

جناب آقاي بهادري ، سرپرست محترم بانك ماشين آلات

 احتراما :

 گزارش بازديد از شركت هاي سازنده ماشين آلات سنگين  طي روزهاي 25و 26 و 27 مهرماه به شرح زير تقديم مي گردد :

 

    * شركت گروس تجهيز ( پويا )

تاريخ بازديد : 25/7/83

 

طبق قرار قبلي ، با جناب آقاي هاشمي ، مدير عامل شركت ملاقات برقرار كرده و پيرامون توانايي هاي  شركت بحث و اظهار نظر گرديد .

وظيفه طراحي قطعات و محاسبات مورد نياز و همچنين نقشه كشي  ماشين آلات طراحي شده توسط شخص مدير عامل انجام مي گرددو واحدي به عنوان خدمات مهندسي و يا خدمات فني در اين شركت وجود ندارد . اين شركت علاوه بر ساخت ماشين آلات مختلف ( محصولات  اين شركت در يك كاتالوگ به پيوست ارائه گرديده ) تعمير ماشين آلات و ماشين هاي آتش نشاني را هم بر عهده دارد .

همچنين اسناد و مدارك موجود ماشين هاي آتش نشاني تحويل داده شده به شركت فلات قاره ايران و پالايشگاه آبادان و اسناد مربوط به فعاليتهاي تعميراتي ملاحظه گرديد ( ليستي از قراردادها ي اين شركت با شركت هاي مختلف به پيوست ارائه گرديده).

كارگاه توليدي شركت ، داراي مساحت 460 متر مربع مي باشد و دو يا سه دستگاه خم كن و 2 يا 3 دستگاه موتور جوش در آن وجود دارد .

عمل تراشكاري قطعات ودر صورت نياز سند بلاست قطعات ساخته شده، توسط اين شركت انجام نمي شود و به كارگاههاي ديگر  ارجاء داده مي شود . اما عمليات رنگ و جوشكاري در كارگاه شركت انجام مي گيرد و يك جوشكار در استخدام شركت مي باشد كه داراي گواهينامه هاي مختلف جوشكاري  مي باشد.

 در پايان ذكر اطلاعات زير ضروري است :

1-   در ماشين لجن كش پيشنهادي توسط شركت گروس ، از پمپ هاي طرح دماگ استفاده مي شود كه ساخت ايران و شركت گيتي پخش است و به گفته آقاي هاشمي ، تنها در سيستم روغنكاري آن ، با نمونه آلماني تفاوت دارد .

2-   بسته به سفارش مشتر ي، انواع تست جوش توسط شركت انجام مي گيرد .

3-   درز جوش هاي مخزن ، توسط ناوداني كشي ، مسلح مي شوند تا در صورت گرفتگي شلنگ ورودي مخزن به هر دليل به هنگام مكش ، منجر به وكيوم و صدمه به بدنه مخزن نشود .

4-   پيشنهاد شركت در ارتباط با جنس مخزن  به دلايل مسائل خوردگي ، stainless steel  مي باشد و شركت تجربه rubber lining  درون مخزن را ندارد .

5-   شركت گروس ، تجربه ساخت ماشين لجن كش با ضريب اطمينان بالا جهت استفاده در واحدهاي پتروشيمي   را تا كنون نداشته است .

 

  *   شركت آبران صنعت :

تاريخ بازديد : 26/7/83

 

طبق قرار قبلي  با جناب آقاي مهندس رضائيان ، رئيس هئيت مديره شركت ملاقات بر قرار كرده و پيرامون توانايي هاي شركت بحث و اظهار نظر گرديد .

عمده فعاليت هاي شركت در ارتباط با ساخت ماشين هاي لجن كش و ماشين آلات آتش نشاني است . همچنين عمل بازسازي و تعميرات ماشين آلات فوق نيز توسط اين شركت انجام مي شود . ( محصولات اين شركت در يك كاتالوگ به پيوست  ارائه گرديده ) .حدود 35 ماشين لجن كش توسط شركت ساخته شده است كه نشان دهنده تجربه كافي اين شركت در توليد ماشين لجن كش مي باشد  ( ليستي  از قرادادها و مشتري هاي شركت به پيوست ارائه گرديده ).

بررسي نقشه هاي ماشين لجن كش سفارش شركت مناطق نفت خيز جنوب ، حاكي از طراحي و محاسبات دقيق توسط كارشناس فني شركت است . همچنين محاسبات مربوط به طراحي ماشين لجن كش توسط نرم افزار NISA  تحليل مي گردد .

 اين شركت داراي دو كارگاه است ، كارگاه اول به مساحت حدودا  700 متر مربع با عنوان شركت سيال نيرو صنعت تحت زير مجموعه شركت آبران صنعت وظيفه ساخت پمپ هاي هيدروليكي و همچنين ساخت قطعات اوليه مورد نياز كارخانه دوم را بر عهده دارد . در كار خانه دوم به مساحت حدودا 500 متر مربع، عمليات مونتاژ پمپ هاي ماشين لجن كش و ماشين هاي آتش نشاني و همچنين رنگ و جوشكاري تجهيزات انجام مي گردد . قابل ذكر است كه جوشكار تحت استخدام شركت داراي گواهينامه هاي جوشكار ي مي باشد كه مورد بررسي قرار گرفت . ريخته گري پمپ هاي ساخته شده توسط شركت داكتيل انجام مي شود .

در پايان ذكر اطلاعات زير ضروري مي باشد :

1-   بسته به سفارش مشتري، انواع تست جوش توسط شركت انجام مي گيرد .

2-   شركت، تجربه ساخت ماشين هاي لجن كش جهت واحد هاي پتروشيمي را دارد .

3-   جك هاي مورد استفاده در ماشين لجن كش توسط شركت پارس پنوماتيك ساخته مي شوند .

4-    امكان طراحي سيستم پنوماتيك جهت كنترل و عملكرد درب پشت مخزن ، شير آلات و ساير سيستم هاي ماشين لجن كش توسط اپراتور از درون كابين وجود دارد كه بسته به سفارش، اين مورد لحاظ مي گردد .

5-    ماشين لجن كش در شرايط واقعي تست و تحويل داده مي شود .

6-    به همراه دستگاه ، دفترچه راهنماي بهر ه برداري و نگهداري و تعمير ماشين لجن كش داده مي شود .

 

* شركت سنگين كار صنعت :

 تاريخ بازديد : 27/7/83

 

طبق قرار قبلي با جناب آقاي تقوي ملاقات برقرار كرده و پيرامون توانايي  هاي شركت بحث و اظهار نظر گرديد .

اين شركت تجربه خوبي در ساخت ماشين هاي آتش نشاني دارد ( محصولات اين شركت در كاتالوگ هاي مختلف به پيوست ارائه گرديده ) . اين شركت نماينده پمپهاي زيگلر در ايران است و دستگاههاي اطفاي حريق خود را  به تعدادي از شركت هاي تابعه وزارت نفت و يك شركت خارجي در دارخوين ارائه كرده است . رعايت استانداردها از مشخصات كاري اين شركت است خصوصا تريلر پمپ هايي  كه بصورت سيار مي توانند در مناطقي از سايت مستقر شوند و با استفاده از آب هايدرانت در مواقع آتش سوزي مورد استفاده قرار گيرند  نمونه هاي قابل توجهي از توانايي هاي شركت هستند . اين شركت داراي 4 كارگاه توليدي به مساحت هاي 3000 و 2300 و 7000 و 7000 مترمربع مي باشد كه بطور جداگانه فعاليت مي كنند . 

در پايان نكته قابل ذكر اين است كه شركت تجربه ساخت ماشين هاي لجن كش را ندارد .

 

 با توجه مطالب ذكر شده در گزارش ، پيشنهاد ما اين است كه جهت سفارش ساخت ماشين لجن كش با شركت آبران صنعت همكاري گردد .

 

 

                                                                با تشكر :

                                                           خدمات فني بانك ماشين آلات

                                                              شركت خوارزمي .

 

 


محمد توکلی

دستگاه اندازه گيري وزن براي ليفتراك :

Monday, October 04, 2004

برترين هاي فن آوري : state  of art technology

 

 دستگاه اندازه گيري وزن براي ليفتراك :

 forked scale system

 

در تمامي دستگاههايي كه براي برداشتن اجسام و جابجايي آنها صورت مي گيرد دانستن وزن قطعه اي كه بلند مي شد اهميت فراواني دارد تا اولا اين قطعه بيشتر از ظرفيت ماشين و ليفتراك يا كرين نباشد و ثانيا ديد بهتري در مورد نحوه جابجايي ان به اپراتور ماشين بدهد هم اكنون تكنولوژي اين امكان را فراهم آورده است كه با نصب حسگر ها و پردازش داده هاي آنان ميزان نصب را با دقت تخمين زد و مانند قبل متكي به تخمين و حدس اپراتور نباشيم دستگاه زير يكي از همين نمونه هاست كه قابل نصب بر روي ليفتراك است و اگر چه قيمت ان كمي گران است (3 ميليون و 600 هزار تومان ) ولي فكر مي كنم ساختن مشابه ان در داخل امكان پذير باشد . و اين هم خلاصه اي از آن مطلب :

 

 دستگاه مورد نظر داراي 4 حسگر (سنسور) حساس به فشار است كه در بين شاخك هاي ليفتراك نصب مي شود و هنگام برداشتن بار سيگنالهايي را متناسب با وزن بار به دستگاه پردازنده مي فرستد دستگاه با انجام محاسبات ، ميزان وزني را كه توسط ليفتراك بلند شده است را نشان مي دهد .

اين دستگاه براحتي بر روي انواع مدلهاي ليفتراك با ظرفيت هاي مختلف و با شاخكهايي با سايز هاي مختلف نصب مي شود .

ميزان دقت دستگاه 5/99% است و وزن را با مقياسي با فواصل  5 پوند ( حدود 5/2 كيلو ) نشان مي دهد .

دستگاه سالها  نيازي به تنظيم مجدد و كاليبراسيون ندارد و ضمانت نامه آن را هم مي توان از شركت گرفت .

دستگاه را مي توان به گونه اي تنظيم كرد كه هنگامي كه وزن برداشته شده  بيش از اندازه ظرفيت است آلارم بفرستد و هشدار دهد .

 دستگاه را مي توان  بسادگي با كلمپس روي ليفتراك نصب كرد و نياز به تغييرات خاصي در ليفتراك ندارد .

دستگاه مزبور  مجهز به كنتور شمارش  تعداد بار هاي حمل شده است كه حتي در صورت قطع شدن برق دستگاه ،  اين اعداد در حافظه آن باقي مي ماند و مي توان به انها مراجعه كرد .

قيمت دستگاه : 4500 دلار است .

ترجمه : محمد توكلي – 13 مهرماه-1383 ماهشهر

منبع :http://www.lifttruck.com/scales/forkdscales.htm

 


محمد توکلی

صفحه نخست
آرشیو وبلاگ
پست الكترونيك

محمد توکلی


نویسندگان
محمد توکلی


آرشیو من
امرداد ٩٦
تیر ٩٦
شهریور ٩٤
امرداد ٩٤
تیر ٩٤
خرداد ٩٤
اردیبهشت ٩٤
اسفند ٩۳
بهمن ٩۳
دی ٩۳
آذر ٩۳
شهریور ٩۳
تیر ٩۳
خرداد ٩۳
اردیبهشت ٩۳
فروردین ٩۳
آذر ٩٢
آبان ٩٢
مهر ٩٢
شهریور ٩٢
امرداد ٩٢
تیر ٩٢
فروردین ٩٢
اسفند ٩۱
بهمن ٩۱
امرداد ٩۱
فروردین ٩۱
اسفند ٩٠
بهمن ٩٠
دی ٩٠
آذر ٩٠
آبان ٩٠
مهر ٩٠
شهریور ٩٠
امرداد ٩٠
تیر ٩٠
خرداد ٩٠
اردیبهشت ٩٠
فروردین ٩٠
آذر ۸٩
آبان ۸٩
مهر ۸٩
فروردین ۸٩
اردیبهشت ۸۸
اسفند ۸٧
دی ۸٧
آذر ۸٧
آبان ۸٧
شهریور ۸٧
امرداد ۸٧
تیر ۸٧
خرداد ۸٧
اردیبهشت ۸٧
فروردین ۸٧
اسفند ۸٦
بهمن ۸٦
دی ۸٦
آبان ۸٦
مهر ۸٦
شهریور ۸٦
تیر ۸٦
خرداد ۸٦
اردیبهشت ۸٦
اسفند ۸٥
دی ۸٥
آبان ۸٥
تیر ۸٥
خرداد ۸٥
اردیبهشت ۸٥
بهمن ۸٤
دی ۸٤
آذر ۸٤
آبان ۸٤
مهر ۸٤
شهریور ۸٤
امرداد ۸٤
خرداد ۸٤
فروردین ۸٤
بهمن ۸۳
دی ۸۳
مهر ۸۳
خرداد ۸۳
اردیبهشت ۸۳
فروردین ۸۳


لینک دوستان
  ليست وبلاگ ها
قالب هاي وبلاگ
اخبار ایران
فناوری اطلاعات
تفريحات اينترنتي
پردیس من


آمار وبلاگ


وبلاگ فارسی
  RSS 2.0